Jump to content

Ήρθε Η Ώρα Για Μεγαλύτερο Ενυδρείο Και Επέλεξα Αφρική


Trad

Recommended Posts

Η συμπεριφορά αυτή ειναι φυσιολογική για τις αφρικανικές κιχλίδες τουλάχιστον, για το λόγο που ανέφερα παραπάνω. Βέβαια αυτο προϋποθέτει να μην υπάρχουν κάποια σημάδια πάνω στα ψάρια που να μαρτυρούν παράσιτα ή άλλη ασθένεια. Διάβασε αυτο το θέμα σχετικά με τις "βουτιές" στην άμμο.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/24395-ianeaneoia-dhaaneico

Link to comment
Share on other sites

Αφου το λεει ο Αd Konigs παω πασο.Οχι οτι ξερει πιο πολλα απο μενα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το συμπέρασμα οτι το κανουν για να οριοθετήσουν περιοχές δεν έχει προκύψει "επίσημα" αν μου επιτρέπεται ο όρος αλλα ειναι η άποψη στην οποια κατέληξαν οι περισσότεροι χομπίστες που ασχολούνται με αυτα τα ψάρια και έβλεπαν αυτη τη συμπεριφορά απο τη στιγμή που τα ψάρια ηταν υγιή και δεν υπήρχε άλλος λόγος να το κάνουν. Θεωρώ οτι αν δεν ειναι απλά ενα παιχνίδι, η άποψη της οριοθέτησης στέκει αρκετά, προσωπικά απο αυτα που είδα στο ενυδρειο μου, το πιστεύω ακράδαντα.......τι να πιάσει ο Konigs μπροστά σου ρε φιλαράκι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα χθες ξύσιμο, αλλά παρόλα αυτά έριξα ektozon προληπτικά.(την δόση για πρόληψη)

Σχετικά με την επιλογή του κυρίαρχου αρσενικού, πότε είναι καλή ώρα να επέμβω?

Βλέπω ας πούμε το λίγο μεγαλύτερο mbamba αρσενικό να δείχνει συνέχεια τα χρώματά του σε σχέση με ένα άλλο μικρότερο που μαυρίζει όταν πλησιάζει το άλλο και φαίνεται πιο φοβισμένο.

Όταν είναι πιο ήρεμα και τα δυο, κυνηγάνε τα θηλυκά αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο μέχρι τώρα.

Φοβάμαι μήπως ο συνωστισμός στο ενυδρείο τα αποτρέπει από το ζευγάρωμα.

Είναι δείγμα αυτό για να επιλέξω αρσενικό ή μπορεί και το μικρότερο σε ηλικία να είναι το κατάλληλο?

Επίσης,πειράζει αν αφήσω όλα τα θηλυκά (5-6) ή πρέπει να έχω 3-4 το πολύ με ένα αρσενικό?

Link to comment
Share on other sites

Σκοπος ειναι να διαμορφωσεις την ψαροσυνθεση σου με τετοιο τροπο ωστε να επικρατει μια σχετικη ηρεμια/ισσοροπια.Ενδεχομενος η υπαρξη κ ενος δευτερου αρσενικου να σε διευκολυνει προς αυτη την κατευθυνση.Αποροφα το μεγαλυτερο μερος της επιθετηκοτητας του κυριαρχου αρσενικου με αποτελεσμα να ευνοουντε τα θηλυκα.Επισης αν εχεις εναν αρσενικο κ για οποιονδηποτε λογο τον χασεις θα δυσκολευτεις να βρεις αρσενικο στο μεγεθος που θελεις.Εχω παρατηρησει οτι σε ηλικιακα νεοτερο αρσενικο,οι θηλυκες δεν ειναι τοσο δεκτικες,ιδιαιτερως στα χαπς (τουλαχιστον σε μενα).Σκοπος ειναι να μην βλεπεις στρεσαριμενα ψαρακια.Σε παλεοτερη ψαροσυνθεση διατηρουσα 2 αρσενικα κ 2 θηλυκα albino socolofi κ τα ψαρακια ηταν μια χαρα.Βεβαια το ιδανικο ειναι χαρεμι 1 με 3 ή 4.Επισης ενδεχομενως να υπαρχει στο χαρεμι σου κ χαμηλα στην ιεραρχια αρσενικος που θα σε δυσκολευει να τον εντοπισεις κ να τον περνας για θηλυκο.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι κανένα από τα αρσενικά δεν έχει δείξει υποταγή/ήττα δεν χρειάζεται να επέμβεις. Μόλις όμως δεις κάτι τέτοιο(πχ ο ηττημένος να κάθεται πάνω γωνία) τότε ήρθε η ώρα να επέμβεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ενδεχομενως να υπαρχει στο χαρεμι σου κ χαμηλα στην ιεραρχια αρσενικος που θα σε δυσκολευει να τον εντοπισεις κ να τον περνας για θηλυκο.

Ναι υπάρχει και αυτή η πιθανότητα και προσπαθώ με την παρατήρηση να δω αν υπάρχει και άλλο αρσενικό.

Το οτι κανένα από τα αρσενικά δεν έχει δείξει υποταγή/ήττα δεν χρειάζεται να επέμβεις. Μόλις όμως δεις κάτι τέτοιο(πχ ο ηττημένος να κάθεται πάνω γωνία) τότε ήρθε η ώρα να επέμβεις.

Ωραία,θα περιμένω ακόμα γιατί είναι νωρίς (ούτε μήνα δεν έχουν στο ενυδρείο) και ακόμα περιμένω αλλαγές στην συμπεριφορά.

Σήμερα ας πούμε ένα ψαράκι (από αυτά που μοιάζουν με ps zebra) κυνηγούσε για πρώτη φορά τον μεγάλο αρσενικό mbamba χωρίς να πέφτει ξύλο βέβαια.

Αργότερα αυτό το ψαράκι κυνηγούσε ένα ίδιο με αυτό και τσακωνόντουσαν.

Θα δείξει στο μέλλον γιατί θέλει και αρκετό χρόνο με παρατήρηση του ενυδρείου από μακριά, χωρίς να τους αποσπώ την προσοχή με την παρουσία μου.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται τελικά ότι το πιο μεγάλο αρσενικό είναι το αφεντικό.

Είναι μονίμως με τα κανονικά χρώματά του και σήμερα παρατήρησα κυνηγητό με το μικρότερο το οποίο αμέσως υποχωρεί και χάνει τα χρώματά του.

Ζευγαρώνουν και τα 2 αλλά όταν είναι το ένα κοντά στο άλλο το μικρό υποχωρεί.

Με την πρώτη ευκαιρία θα δώσω το μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό τα 2 αρσενικά προσπαθούν με 1-2 θηλυκά μόνο (το ένα είναι αυτό που είχε τα σημάδια) αλλά δεν κρατάει πολύ η διαδικασία.

Μπορεί να κρατήσει 4-5 δευτερόλεπτα, να σταματήσουν, μετά διστακτικά να κάνουν το ίδιο για άλλα 4-5 δευτερόλεπτα και μετά λες και το ξεχνάνε και χωρίζουν. :D

Αυτό συμβαίνει από τις πρώτες μέρες αλλά τώρα τελευταία, ο μεγάλος αρσενικός διεκδικεί πιο πολύ και κυνηγάει τα θηλυκά αλλά και τον μικρότερο αρσενικό.Τα θηλυκά δεν αποφεύγουν ιδιαίτερα την διαδικασία,μάλιστα καμιά φορά πηγαίνουν από το ένα αρσενικό στο άλλο.

Δεν ξέρω μήπως παίζει ρόλο και ο συνωστισμός στο ενυδρείο και δεν τους βγαίνει το ζευγάρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι παιζει ρολο.Εγω σε παλιοτερη ψαροσυνθεση,μολις προσθεσα ακομη ενα χαρεμακι μπόυνα μειωθηκαν αισθητα τα "μπουκωματα".

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μετά από καιρό επανέρχομαι.

 

Το ενυδρείο τρέχει μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα με όλα τα ψαράκια (θα ανεβάσω και φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία)

 

Πλέον ήρθε η ώρα να απομακρύνω τα αγνώστου ταυτότητας 5 ψαράκια και να αφήσω τα mbamba μόνα τους γιατί ενώ μπουκώνουν οι θηλυκές συχνά, δεν είδα ακόμα ψαράκια.Θέλω να αποσυμφορήσω με λίγα λόγια το ενυδρείο.

Επίσης,ενώ τα περισσότερα mbamba μεγαλώσανε 1-2 μείνανε μικρούλια και λέω να τα βγάλω και αυτά κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικές σημερινές φωτογραφίες (σχεδόν ένα χρόνο μετά την εισαγωγή των ψαριών).

 

Θα απομακρύνω άμεσα τα ψαράκια γιατί αυτές τις μέρες έχω 3 mbamba μπουκωμένα και όπως πάντα δεν θα δω ψαράκια αν δεν «ησυχάσει» το ενυδρείο.

 

post-16389-0-42889800-1445882226_thumb.jpgpost-16389-0-29983400-1445882270_thumb.jpgpost-16389-0-31012300-1445882312_thumb.jpgpost-16389-0-62547300-1445882364_thumb.jpgpost-16389-0-16942800-1445882402_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι τις ψαρούκλες. Πολυ όμορφα ψάρια. Μου αρεσει που ειναι "ατμοσφαιρικό" το περιβάλλον, σκοτεινό. Η πλάτη ειναι μονόχρωμη ή όχι; Πολυ ωραία ειναι η πλάτη. Απο φωτισμό τι έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Έχουμε το ίδιο ενυδρείο και έχω αφήσει τις εργοστασιακές λάμπες (την ροζ δεν την άναβα καθόλου το καλοκαίρι και εδώ σε μερικές φωτογραφίες είναι κλειστή) και έχω βάψει την πλάτη με μπλέ μπογιά.

Αυτό που φαίνεται στην πλάτη είναι η άλγη που δεν την πειράζω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου!Στη θεση σου κ γω θα τα απομακρυνα.Σε τι αναλογια αρσενικων θηλθκων θα  μεινει ετα το χαρεμι?Αυτό στη τελευταια φωτο μου μοιαζει για το κυριαρχο αρσενικο αλλα αυτό στην προτελευταια τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μάντεψες,αυτός είναι ο κυρίαρχος αρσενικός.

 

Στην τελευταία φωτογραφία είναι το μεγαλύτερο ψαράκι που έχω στο ενυδρείο (ένα εκ των 5 που μάλλον είναι κάτι από zebra από ότι μου είχατε πεί παλιότερα)...ποτέ δεν έμαθα τι ράτσα είναι,ούτε από το μαγαζί που μου τα έστειλαν από λάθος ήξεραν να μου πούνε.

Εδώ είναι τις πρώτες μέρες στο ενυδρείο

 

post-16389-0-60094900-1445905320_thumb.jpg

 

 

Αν βγάλω αυτά που θέλω θα μείνουν ο αρσενικός mbamba με 3-4 θηλυκά και τα 3 θηλυκά Polit στα οποία θα ψάξω για αρσενικό.

 

Το μεγάλο zebra σκέφτομαι να το κρατήσω αλλά δε ξέρω πως θα συμπεριφερθεί μόνο του στο ενυδρείο χωρίς όμοιά του ή αν δεν κάνει να το έχω μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα μαγαζί με polit.

Τι κάνουμε τώρα?

Απομακρύνω τα άλλα (το εύκολο),αγοράζω τα Polit και ξεκινάω καραντίνα σε ενυδρείο που δεν έχω? :P

Σκέφτομαι να πάρω ένα μικρό 25άρι αλλά ξεσκονίζοντας τα τόπικ σχετικά με την καραντίνα, βλέπω ότι δεν είναι αρκετά τα λίτρα.

Από το να τα βάλω κατευθείαν μέσα όμως και να την πατήσω με καμιά ασθένεια, δεν είναι καλύτερα για λίγο διάστημα να μείνουν σε ένα τέτοιο (έστω μια βδομάδα χωρίς να τα ταλαιπωρήσω) που αργότερα θα μου μείνει και σαν νοσοκομείο.

Θα έχουν θέμα 4-5 μικρές κιχλίδες σε ένα τέτοιο ενυδρείο καραντίνα?

 

Μια βδομάδα με προσεκτική χρήση τροφής, καθημερινές αλλαγές με νερό από το μεγάλο ενυδρείο, παρατήρηση κ.λ.π θα τα στρεσάρει?

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Μα ετσι κι αλλιως, αν τα βαλεις στο μικρο και ειναι αρρωστα θα κολλησουν ολα. Οποτε δωρο αδωρον. Απο τη στιγμη που θα το αδειασεις απο ψαρια το μεγαλο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. Αν ειχες ψαρια μεσα και εβαζες καινουρια τοτε ας τα εβαζες καραντινα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα απομακρυνα οσα δεν ειναι σε χαρεμια κ θα εβαζα κατευθειαν τα μικρα πολιτ μεσα μεχρι να μεγαλωσουν κ να βγει καποιο αρσενικο.Δυσκολα (απ οσο ξερω) αφρικανες να μεταφερουν μεταδοτικες ασθενειες στο ενυδρειο σου.Δε μου χει τυχη ποτε.Απ την αλλη ενα μικρο ενυδρειακι θα σου χρειαστει κ στο μελλον για τις γεννες που σου ευχομαι να παρεις.Αλλα καλυτερα να το εξοπλισεις με δικο του φιλτρακι, θερμστατη κ να μην το ρισκαρεις με καθημερινες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Μα ετσι κι αλλιως, αν τα βαλεις στο μικρο και ειναι αρρωστα θα κολλησουν ολα. Οποτε δωρο αδωρον. Απο τη στιγμη που θα το αδειασεις απο ψαρια το μεγαλο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. Αν ειχες ψαρια μεσα και εβαζες καινουρια τοτε ας τα εβαζες καραντινα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν το διατύπωσα σωστά μάλλον.

Από το ενυδρείο θα βγάλω τα 4-5 ψάρια που δεν θέλω και θα αφήσω μέσα 3 polit θηλυκά και τα mbamba.

Σε αυτά τα ψάρια θέλω να βάλω νέα polit που βρήκα σε μαγαζί.

 

Στο μικρό ενυδρείο λέω να βάλω τα καινούργια Polit μόνα τους για λίγο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα απομακρυνα οσα δεν ειναι σε χαρεμια κ θα εβαζα κατευθειαν τα μικρα πολιτ μεσα μεχρι να μεγαλωσουν κ να βγει καποιο αρσενικο.Δυσκολα (απ οσο ξερω) αφρικανες να μεταφερουν μεταδοτικες ασθενειες στο ενυδρειο σου.Δε μου χει τυχη ποτε.Απ την αλλη ενα μικρο ενυδρειακι θα σου χρειαστει κ στο μελλον για τις γεννες που σου ευχομαι να παρεις.Αλλα καλυτερα να το εξοπλισεις με δικο του φιλτρακι, θερμστατη κ να μην το ρισκαρεις με καθημερινες αλλαγες νερου.

 

Είχα ένα 80άρι με εξοπλισμό αλλά το πούλησα πέρυσι γιατί δεν έχω χώρο (έχω 2 ενυδρεία που τρέχουν αυτή τη στιγμή)

Ένα 25άρι είναι πολύ βολικότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διατύπωσα σωστά μάλλον.

Από το ενυδρείο θα βγάλω τα 4-5 ψάρια που δεν θέλω και θα αφήσω μέσα 3 polit θηλυκά και τα mbamba.

Σε αυτά τα ψάρια θέλω να βάλω νέα polit που βρήκα σε μαγαζί.

Στο μικρό ενυδρείο λέω να βάλω τα καινούργια Polit μόνα τους για λίγο διάστημα.

Α οκ. Τωρα το πιασα. Ξερω γω ρε φιλαρακι, το 25 μου φαινεται λιγο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα παρήγγειλα, οπότε τώρα μένει μέχρι αύριο μεθαύριο να σκεφτώ τι θα κάνω.

5 κομμάτια βρήκα και ελπίζω να βρώ αρσενικό.

 

Όσον αφορά το μεγαλύτερο ψάρι (το ζεβροειδές..χαχα)πειράζει να το κρατήσω με τα mbamba και τα polit μόνο του ή του δημιουργώ πρόβλημα που δεν θα είναι σε ομάδα όμοιων του?

Από στρεσάρισμα δεν καταλαβαίνει τίποτα μιας και είναι το πιο μεγάλο σε μέγεθος και κάνει κουμάντο στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Αφου σου αρεσει κρατησε το.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...