Jump to content

Ήρθε Η Ώρα Για Μεγαλύτερο Ενυδρείο Και Επέλεξα Αφρική


Trad

Recommended Posts

Πάντως να προτείνω και εγώ κάτι άλλο.. αν πιάνουν τα χέρια σου λίγο και με τη βοήθεια κάποιου πιο έμπειρου, μπορείς άνετα να φτιάξεις ένα DIY. Όσο για το καπάκι είναι το τελευταίο, αφού μπορείς να βάλεις απλά ένα τζάμι και το φωτιστικό να το κρεμάσεις από το ταβάνι, να το βάλεις να πατήσει στο ενυδρείο ή ακόμα και να φτιάξεις ένα ξύλινο εσύ. Το θέμα είναι αν θες να μπείς σε αυτή τη διαδικασία.

Αλλιώς τα έτοιμα είναι μια πολύ καλή λύση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση.

Έχω ήδη αδειάσει το 80άρι ενυδρείο και έχω πλέον στο 120άρι και τα 2 φίλτρα (fluval 205 - fluval 306) να δουλεύουν.

Έδιωξα και τη ραφιέρα από το δωμάτιο που είχα σαν βάση για το 80άρι οπότε ο χώρος που θα τοποθετήσω το ενυδρείο είναι έτοιμος.

Όντως έχει και άλλα ενυδρεία στην αγορά κοντά στα χρήματα του anubias και επειδή δεν το βρίσκω συσκευασμένο,λέω να πάρω το sunsun hrx-1200h που βγαίνει και φτηνότερο στα 330.00 ευρώ (392.00 το anubias).

Θα φέρει όλη τη σειρά της sunsun και το aquavivere στη Σίνδο μέσα στη βδομάδα και λέω να πάω να το δω από κοντά πριν αποφασίσω.

Με προβληματίζει το τζάμι που έχει κούρμπες μπροστά και είναι ένα ενιαίο κομμάτι μέχρι πίσω,αλλά διάβασα θέματα άλλων μελών που το έχουν και μου φαίνεται μια χαρά χωρίς ιδιαίτερες παραμορφώσεις.

Έχω βρεί αρκετές φωτογραφίες στο ιντερνετ και αν και μου φαίνεται πιο άσχημο από το anubias λέω να το αγοράσω.

Χώρο πάνω από 120 μήκος δεν έχω και τα φτιαχτά είναι αρκετά ακριβά δυστυχώς.

Κούμαν εσύ που είσαι και από την περιοχή μου,σκεφτόμουν να σου στείλω μήνυμα να μου προτείνεις τζαμάδες γιατί σίγουρα θα έχεις άκρες B) αλλά ακόμα και έτσι δε βλέπω να μου βγαίνει οικονομικότερο από του εμπορίου.

Ρώτησα τις τελευταίες μέρες σε άλλα 2 Αθηναικά ιντερνετικά μαγαζιά και για 120-50-60 μόνο για τη γυάλα με 10άρια ή 12άρια τζάμια μου ζητάνε 250 με 350 ευρώ.Με βάση και καπάκι ξεφεύγω τελείως από τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.

Ψαράκια σκέφτομαι να βάλω αυτά που έγραψα και πιο πάνω (mbuna) οπότε τα λίτρα φτάνουνε.

Οποιεσδήποτε προτάσεις φυσικά για ψαροσυνθέσεις είναι δεκτές για να αρχίσω να προετοιμάζομαι.

ρεεεεεε σου στελνω το τηλ μου σε πμ να ερθεις μια εμρα απο το σπιτι μου να μιλησουμε απο κοντα για αυτα που θθες να κανεις....... τωρα ξαναειδα πως εισαι απο λαρισα,,,,,, αφου ξερεις μπορω να κανω παπαδες....

Link to comment
Share on other sites

Οκ σου έστειλα μήνυμα να τα πούμε.

Λέω να παραγγείλω άμμο να είμαι έτοιμος και θα βγω και για αναζήτηση πετρών σε καμιά πλαγιά.

Σκέφτομαι για 30 κιλά αραγωνίτη seachem pearl beach και αν δεν φτάνει να συμπληρώσω και χαλαζιακή.

Επίσης θα χρειαστώ αλφαδολάστιχο για τα φίλτρα (χρειάζεται μήπως κάτι πιο εξειδικευμένο?) γιατί το καινούργιο ενυδρείο θα έχει μεγαλύτερο ύψος και δε θα φτάνουν.

Θα πάρω και βακτήρια να τονώσω το μπόλι και μετά να αρχίσω να ψάχνομαι για τα ψάρια.

Το Labidochromis Mbamba που μου αρέσει θα το βρώ εύκολα?

Θα χρειαστώ λογικά ένα αρσενικό και 3 θηλυκά.

Σε παλιότερο θέμα κάποιο μέλος πρότεινε τα mbamba μαζί με ένα χαρέμι από Pseudotropheus Polit που μου αρέσει σαν ιδέα.

Αν για αρχή πάω για αυτά τα 2 είδη πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο?

Ποιό να βάλω πρώτο ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

Οκ σου έστειλα μήνυμα να τα πούμε.

Λέω να παραγγείλω άμμο να είμαι έτοιμος και θα βγω και για αναζήτηση πετρών σε καμιά πλαγιά.

Σκέφτομαι για 30 κιλά αραγωνίτη seachem pearl beach και αν δεν φτάνει να συμπληρώσω και χαλαζιακή.

Επίσης θα χρειαστώ αλφαδολάστιχο για τα φίλτρα (χρειάζεται μήπως κάτι πιο εξειδικευμένο?) γιατί το καινούργιο ενυδρείο θα έχει μεγαλύτερο ύψος και δε θα φτάνουν.

Κάνει το αλφαδολάστιχο, απλά να μην το βλέπει ο ήλιος γιατί θα σκληρύνει. Άσε που η τιμή του είναι τόσο χαμηλή που μπορείς να το αλλάζεις. ;)

Η άλλη λύση είναι να πάρεις ενυδρειακό λάστιχο.

Θα πάρω και βακτήρια να τονώσω το μπόλι και μετά να αρχίσω να ψάχνομαι για τα ψάρια.

Το Labidochromis Mbamba που μου αρέσει θα το βρώ εύκολα?

Θα χρειαστώ λογικά ένα αρσενικό και 3 θηλυκά.

Σε παλιότερο θέμα κάποιο μέλος πρότεινε τα mbamba μαζί με ένα χαρέμι από Pseudotropheus Polit που μου αρέσει σαν ιδέα.

Αν για αρχή πάω για αυτά τα 2 είδη πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο?

Ποιό να βάλω πρώτο ας πούμε?

Όσο για τα ψάρια, καλό είναι να μπούνε σε 7άδες και να αφαιρείς σιγά σιγά τα αρσενικά μέχρι να μείνει ένα με τα θηλυκά. Επίσης θα ήταν καλύτερα να γίνουν 2 νταμάρια για να χωριστούν τα χαρέμια.

Αν και πιστεύω οτι θα δυσκολευτείς να τα βρεις εύχομαι το αντίθετο. Δεν έχει πολύ σημασία ποιο είδος θα μπει πρώτο, αρκεί να μην έχουν μεγάλη διαφορά στο μέγεθος.

Πάμε γερά!!!!!! :jig::jig:

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα .πολύ καλή επιλογή.γνώμη μουείναι καλύτερα πρώτα να βάλεις τα Labidochromis Mbamba .

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις τα ψάρια σε διαφορετικές χρονικές στιγμές, καλύτερα ειναι να βάλεις πρώτα εκείνα με τον πιο ήρεμο χαρακτήρα και μετα τα πιο "ζόρικα". Διάβασε τα προφίλ των ψαριών που πρόκειται να βάλεις και πράξε ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Τα mbamba βλέπω είναι πιο ήρεμα σε σχέση με τα polit οπότε μπορώ να ξεκινήσω με την ανεύρεση αυτών πρώτα.

Αν τώρα βρω 1 χαρέμι από κάθε είδος ή και κάποιο τρίτο αφού το επιτρέπουν τα λίτρα, μπορώ να τα βάλω και όλα ταυτόχρονα?

Από άποψη βιολογίας θα είμαι οκ (λόγω του ενυδρείου που τρέχει) οπότε δεν θα τίθεται τέτοιο θέμα.

Θα βρεί ο ισχυρός και ο λιγότερο ισχυρός τη θέση του στο ενυδρείο ή θα έχουμε θανάτους?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, είτε τμηματικά με τα πιο ήρεμα στην αρχή είτε τα δυο χαρέμια ταυτόχρονα, πιστεύω οτι θα ειναι το ίδιο. Στην πρώτη περίπτωση έχεις τα ήρεμα που εχουν βρει τις κρυψώνες τους αλλα δε μπορούν να επιβληθούν στα πιο ζόρικα που θα μπουν μετα οπότε θα αναγκαστούν να βρουν νέες κρυψώνες αν τυχόν και κάποιος απο τους "νέους" τα εκτοπίσει. Στη δεύτερη περίπτωση τα βάζεις όλα μαζί και εκείνα θα βρουν τις κρυψώνες τους ανάλογα με το τι θα "περισσέψει" απο τα πιο ισχυρά κτλ οπότε όλοι θα ειναι ικανοποιημένοι. Σκέψου τωρα να βάλεις τα πιο άγρια στην αρχή και μετα απο κανά μήνα να κοπανήσεις μέσα τα ήρεμα. Φάπες θα πέσουν πιστεύω τουλάχιστον στην αρχή και πολυ στρεσσάρισμα των "νέων" με απρόβλεπτες ίσως συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα ήρεμα πρώτα και τα υπόλοιπα πιο μετά δεν ισχύει τόσο στην περίπτωση του φίλου. Από την στιγμή που το ενυδρείο επαρκεί για 2 χαρέμια, με τον καιρό θα βρουν τις θέσεις τους.

Σίγουρα λίγο ξύλο θα πέσει αλλά Αφρική είσαι..! Λίγο ξύλο επιβάλλεται. :D

Και το επισημάνω αυτό όχι γιατί η άποψη των παιδιών πιο πάνω είναι λάθος, απλά για να μην αγχωνομαστε πολύ χωρίς λόγο..! ;)

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μάζεψα πέτρες (45 κιλά περίπου) και ετοιμάζομαι σιγά σιγά.

Αύριο θα αρχίσω τα τηλέφωνα για τα ψαράκια και ελπίζω μέσα στη βδομάδα να πάρω και το ενυδρείο.

Να βάλω αγγελία και εδώ λέτε?

Ξέρουμε κάποιον που έχει αυτά τα ψαράκια να αρχίσω από εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω πληροφορίες για τον αραγωνίτη που σκέφτομαι να αγοράσω (seachem pearl beach) και έπεσα στις παρακάτω φωτογραφίες από περίπτερο της seachem σε έκθεση.

2014_05_interzoo_norimberga_2014_648_sea

2014_05_interzoo_norimberga_2014_647_sea

Ο meridian (τέρμα αριστερά στη φωτογραφία) στην ιστοσελίδα της Seachem γράφει ότι έχει κοκκομετρία 0.25-0.5 ενώ για τον Pearl beach απλά γράφει ότι η κοκκομετρία ποικίλει κάτι το οποίο το βλέπω και σε αυτές τις φωτογραφίες.

Θα έχω πρόβλημα αν ανακατέψω τον pearl beach που είναι ο μεσαίος στην παραπάνω φωτογραφία με χαλαζιακή άμμο που λογικά θα είναι αρκετά πιο μικρόκκοκη?

Μου φαίνονται αρκετά χοντρά τα κομμάτια σαν χαλίκι.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Αν ανακατέψεις διαφορετικής κοκκομετρίας χαλίκι ή άμμο, τα ποιο ψιλά (μικρά) θα πάνε στον πάτο και θα σου μείνουν στην επιφάνεια όλα τα χοντρά κομμάτια (που υποψιάζομαι ότι δεν σου αρέσουν....)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω διαβάσει σε πολλά θέματα και το γνωρίζω.

Ρωτάω μήπως δεν κάνει καλό στα ψάρια το μέγεθος των κόκκων.

Μήπως παραείναι μεγάλο δηλαδή για κιχλίδες Αφρικής.

Θα ψάξω να βρω την meridian να είμαι σίγουρος ή κάποια άλλη σε παρόμοια τιμή στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελία μπορείς να βάλεις.. ποτέ δεν ξέρεις..! ;)

Η άμμος θα πρέπει να είναι λεπτόκοκκη γιατί τα ψάρια φιλτράρουν την άμμο με τα βράγχια τους, επίσης τα βοηθάει στις σκαπτικές τους εργασίες.! :P

Neolamprologus-ornatipinnis-by-Javier-Mi

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα το ενυδρείο τελικά (το sunsun HRX-1200H).
Θα το γεμίσω σήμερα με νερό και θα περιμένω 2-3 μέρες για διαρροές.

Πήρα και 2 σάκους από αυτόν τον αραγωνίτη και θα ψάξω για αντίστοιχης κοκκομετρίας χαλαζιακή άμμο για να κάνω την μίξη.

Τον είδα δίπλα δίπλα με άσπρη άμμο και μπέζ χαλαζιακή άμμο (πούδρα) και είναι πολύ κοντά στο μπέζ παρά στο άσπρο για αυτό και τον επέλεξα.

Γιατί όμως όπου και αν ψάξω λέει ότι είναι ιδανικός για θαλασσινά ενυδρεία?

Σε άλλους αραγωνίτες αναφέρουν και για γλυκό νερό ενώ σε αυτόν όχι.

Από τη στιγμή που όλα είναι τριμμένα κοράλια είναι το ίδιο και το αυτό αλλά πείτε μου και εσείς να είμαι πιο σίγουρος. :)

Το ενυδρείο εσωτερικά σε διαστάσεις είναι 44,5 x 117 x 61,5 = 320 λίτρα στο περίπου,κοντά στα 338 λίτρα που αναφέρει η εταιρεία δηλαδή.

61,5 πόντους μετράω εκεί που η στάθμη του νερού θα είναι στο ίδιο επίπεδο με το πλαίσιο για να μην φαίνεται το νερό.

Στην πίσω πλευρά έχει πλαστικές γωνιές κολλημένες με σιλικόνη.

Κόντρες εσωτερικά δεν έχει πουθενά και το πλαστικό πλαίσιο πάνω και κάτω είναι κολλημένο στο γυαλί για αυτό το ρόλο.

Κάτω από τον πάτο έχει πλαστικό πλέγμα με αφρολέξ ενδιάμεσα (αυτό ακουμπά στον πάτο του ενυδρείου)

post-16389-0-70171100-1412415830_thumb.jpg

post-16389-0-35807700-1412415850_thumb.jpg

post-16389-0-17168400-1412418311_thumb.jpg

Το έπιπλο φαίνεται στιβαρό και έχει τεράστια ντουλάπια.

Μόνη παραφωνία (όχι απαραίτητα) τα ξύλα που δεν είναι κατασκευασμένα με τον κλασσικό τρόπο,αλλά επενδυμένα με σκληρή μεμβράνη βινυλίου κολλημένη από πάνω.

Είναι όμορφο το αποτέλεσμα παρόλα αυτά και αρκετά ανθεκτική αυτή η μεμβράνη,οπότε εμένα δε με πειράζει καθόλου!

Αν δε το δείς από κάτω δεν το καταλαβαίνεις.

Είναι όπως οι μεμβράνες που εφαρμόζουν σε πολλά κομμάτια αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών τα τελευταία χρόνια.

post-16389-0-77007400-1412417066_thumb.jpg

Τα ποδαράκια του είναι πλαστικά (6 στο σύνολο) και αν και τα βίδωσα,σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να αφήσω το έπιπλο να πατάει στο πάτωμα χωρίς αυτά για σιγουριά.

Βέβαια προεξέχουν τα κεφάλια από τις βίδες οπότε πρέπει να μπει κάτι άλλο πρώτα από κάτω.

post-16389-0-87946500-1412418042_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβώς το ίδιο ενυδρειο. Στην αρχη το μετάνιωσα που δεν έβγαλα τα ποδαράκια αλλα μετα ξεπέρασα τους φόβους μου και το έχω έτσι χωρίς προβλήματα. Καλά θα ηταν να μην ακουμπά η επιφάνεια του νερου στην κόντρα για να έχεις ανατάραξη σε όλη την επιφάνεια απο το σπρέι μπαρ και να μη σταματάει στην κόντρα. Το καπάκι θα σου βγάλει την πίστη αλλα αν το "φτιάξεις" στα μέτρα και τις ανάγκες σου θα ειναι όλα οκ. Με τον καιρο θα θέλεις να κάνεις πράγματα και θα έχεις την εντύπωση οτι στο καπάκι αυτο δε θα μπορείς.....λάθος, συμβουλέψου με, τα έχω κάνει όλα. Δε πιστεύω να κρατήσεις το μανήσιο φιλτρο, δε σε καλύπτει και καθιστά εξαιρετικά δύσκολη τη συντήρηση του ενυδρειου γενικά. Απαξ και βάλεις αυτο το φιλτρο, το καπάκι δε θα μπορείς ούτε να το σηκωνεις έστω και λίγο. Θέλεις να βάλεις ανεμιστήρες, να βρεις χώρο να βάλεις τον κοντρόλερ; Εδώ είμαι να σου τα δείξω όλα!

....ξέχασα να σου πω για την επιφάνεια του νερου που αφου δε θα ακούν παει στην κόντρα, ενδεχομένως να φαίνεται απο μπροστά. Αυτο το αντιμετώπισα με μαύρη μονο τιμή ταινία που έβαλα ακριβώς κάτω απο το πλαστικό περιμετρικά και με αυτη κρύβω τη στάθμη του νερού. Δε φαίνεται οτι μπήκε απο μένα, μανησια φαίνεται!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Να προσεχείς πολυ το τζαμάκι του φωτιστικού που βγαίνει απο το πλάι. Σπάει για πλάκα και άντε μετα να βρεις άλλο τόσο λεπτό. Οταν θα θέλεις να το βγάλεις θα κατεβαζεις το καπάκι στο πάτωμα γιατι άμα σου λυγίσει έστω και λίγο, πάει ή τα έχεις ακόμα ενα άτομο ώστε να βοηθάει στο βγάλσιμο, πολλα χέρια καλύτερη δουλειά χωρίς ατυχήματα!

Ειναι όμορφο και καλο ενυδρειο αλλα έχει τις ιδιαιτερότητές του κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,είχα δει την παρουσίαση του ενυδρείου σου και ήταν και αυτός ένας λόγος που προχώρησα στην αγορά του.

Φίλτρα έχω 2 εξωτερικά,δεν θα χρησιμοποιήσω αυτό που είναι στο καπάκι για το λόγο που προανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει πως έχω βάλει τους ανεμιστήρες; Χρησιμοποίησα τα τμήματα του φίλτρου. Για να σε βολέψει με τους σωλήνες των φίλτρων, κόψε δεξια και αριστερα με ενα πριονάκι τα πλαστικά τμήματα στα οποια μπαίνουν οι βάσεις της μανήσιας αντλίας. Να μεγαλώσεις το χώρο δηλαδή, θα σου χρειαστεί οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχω δει.

Τώρα βέβαια αρχίζουν τα κρύα αλλά στο μέλλον θα χρειαστεί να κάνω κάτι παρόμοιο.

Οι πέτρες τώρα κατάλαβα ότι είναι λίγες.

Επίσης μερικές από αυτές πρέπει να είναι σιδερόπετρες (βρήκα κάποιες παρόμοιες στο internet) που δεν είναι ασβεστολιθικές αλλά είναι όμορφες και κάνουν ωραίες αντανακλάσεις στο φως.

Μία μάλιστα από αυτές με ελάχιστη πίεση σπάει σε μακριές κοφτερές λωρίδες και δεν θα τη βάλω γιατί θα γεμίσει την άμμο και θα τραυματιστούν τα ψάρια.

post-16389-0-61640900-1412439281_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από αύριο μεθαύριο αρχίζω το στήσιμο του ενυδρείου και θα ποστάρω και φωτογραφίες να με βοηθήσετε.

Μάζεψα και άμμο θαλάσσης και θα την ανακατέψω με τον αραγωνίτη.

Τα ψάρια τα βρήκα (labidochromis mbamba) και θα τα παραγγείλω,αλλά πόσα μου προτείνετε να αγοράσω για αρχή μιας και θα είναι μικρά απροσδιορίστου φύλλου?

Να πάρω καμιά δεκαριά να είμαι σίγουρος ότι θα προκύψει χαρέμι ή υπάρχει πρόβλημα αν στην πορεία προκύψουν π.χ 5 αρσενικά και 5 θηλυκά?

Θα προλάβω τις εντάσεις ή από μικρά παίζουν ξύλο?

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος πρέπει να μείνει ένα αρσενικό με τα θηλυκά. Όλα τα αρσενικά που περισσεύουν θα τα δίνεις.

Συνήθως παίρνουμε γύρω στα 7-8 αλλά και 10 καλά είναι αν είναι μικρά γιατί μπορεί να έχεις και απώλειες.

Με το καλό..! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα και καλη επιτυχια με το καινουριο σου ενυδρειο!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ.

Παρήγγειλα 8 ψαράκια τελικά και τα περιμένω από βδομάδα.

Με τις ετοιμασίες προχωράω.

Έπλυνα και έβρασα την άμμο από τη θάλασσα που μάζεψα πρόσφατα και ξέπλυνα τον αραγωνίτη.

Τα υπολογίζω καμιά 50αριά κιλά.

Μου δώσανε από τυπογραφείο ένα μικρό δείγμα από αυτοκόλλητο βινυλίου (σκούρο μπλέ) και το πέρασα σήμερα δοκιμαστικά στην πλάτη του ενυδρείου.

Νομίζω ότι μου κάνει και λογικά αύριο μεθαύριο θα πάρω μεγάλο κομμάτι να το κολλήσω.

Το σκεπτικό του στρωσίματος του ενυδρείου ήταν το εξής.

Έχω τώρα στο παλιό ενυδρείο 120 λίτρων ένα ζευγάρι kribensis (5 ετών) και 2 sae.

Το ένα φίλτρο (το μεγαλύτερο - fluval 306) λέω να το βάλω να δουλέψει κατευθείαν στο καινούργιο ενυδρείο μόλις το στήσω, για να πιάσει βιολογία και να γλιτώσω το στρώσιμο από την αρχή.

Αφού έρθουν οι κιχλίδες, θα δώσω τα ψαράκια την ίδια μέρα σε pet shop και θα βάλω και το δεύτερο φίλτρο στο καινούργιο ενυδρείο.

Το ενυδρείο τρέχει 5 χρόνια χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και αρρώστιες ώστε να χαλάσω την βιολογία κ.λ.π και είναι το πλέον κατάλληλο για μπόλιασμα.

Για να μπω σε μπελάδες όμως από ότι φαίνεται,λίγο καιρό πριν διαπίστωσα pop eye στο ένα μάτι από το αρσενικό kribensis.

Έφταιγε από ότι διάβασα, η αραιή συντήρηση που έκανα τους τελευταίους μήνες και παρόλο που οι τιμές στο νερό είναι πάντα σωστές (μετράω συχνά με υγρά τεστ API), οι αραιές αλλαγές νερού,οι αυξημένες θερμοκρασίες το καλοκαίρι,οι τροφές που έχουν ανοιχτεί εδώ και ένα χρόνο και λήγουν αυτόν τον μήνα + η έλλειψη βιταμινών τον τελευταίο χρόνο επηρέασαν το ψαράκι.

Έκανα πλήρη θεραπεία με melafix για 7 μέρες και αλλαγή 25% του νερού,αγόρασα και τάισα μια φορά με fishtamin και το ψαράκι είχε ήδη θεραπευτεί από την τέταρτη μέρα.Η συμπεριφορά του ήταν η ίδια,έτρωγε κανονικά,κολυμπούσε κανονικά κ.λ.π.Το θηλυκό δεν παρουσίασε τίποτα όπως επίσης και τα sae.

Ήταν αναίμακτη η λοίμωξη, αλλά βέβαια είναι καθαρά δικό μου σφάλμα γιατί είχα χαλαρώσει και το ενυδρείο δεν θέλει αμέλεια και αυτόματο πιλότο. :blush:

Τώρα πέρασε άλλη μια βδομάδα και μέχρι να έρθουν τα καινούργια ψαράκια θα περάσει άλλη μια,δηλαδή 20 μέρες από την λοίμωξη.

Το melafix γνωρίζω ότι δεν επηρεάζει την βιολογία, αλλά λέτε να ρισκάρω αν χρησιμοποιήσω τα στρωμένα φίλτρα μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...