Jump to content

Ήρθε Η Ώρα Για Μεγαλύτερο Ενυδρείο Και Επέλεξα Αφρική


Trad

Recommended Posts

η βιολογια που εχουν πιστευω δυσκολα φτιαχνεται, τα ψαρια αντεχουν ειναι ανθεκτικα γενικα ...θα ελεγα να κρατησεις την βιολογια σου και με αλλαγες νερου να καθαριζει απο μελαφιξ...

Link to comment
Share on other sites

Έβαψα την πλάτη τελικά με σκούρο μπλέ χρώμα αντί του αυτοκόλλητου (κόστος 3,5 ευρώ μαζί με το ρολάκι)

Γέμισα νερό το ενυδρείο με αντιχλώριο,έβαλα δοκιμαστικά όλες τις πέτρες που μάζεψα (είναι λίγες το ξέρω :D , θα μαζέψω και άλλες) και έβαλα και την αντλία που είχε στο πακέτο το ενυδρείο για να μην μένει στάσιμο το νερό.

Ορίστε και μια πρώτη φωτογραφία.

post-16389-0-95394700-1413737722_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρήκα χρόνο και γέμισα το ενυδρείο,αλλά και πάλι οι πέτρες είναι λίγες (είχα 40 κιλά και πήρα άλλα 25).

Μόλις έριξα την άμμο οι μισές που είναι στην βάση χάθηκαν...άντε πάλι στην εξοχή για πέτρες. :wacko:

post-16389-0-15820300-1414544850_thumb.jpg

Η άμμος σε μερικά σημεία φτάνει τους 10 πόντους αλλά μπροστά είναι 6-7.

Μήπως πρέπει να βγάλω λίγο ή είναι εντάξει?

Σύνολο έχω 20 κιλά αραγωνίτη και καμιά 30αριά άμμο θαλάσσης.

Έβαλα να δουλεύει και το φίλτρο στο καπάκι μέχρι να μεταφέρω το εξωτερικό φίλτρο τις επόμενες μέρες.

Μαζί με την αντλία του ενυδρείου έβαλα δίπλα και την αντλία που έχω για αλλαγές νερού.

post-16389-0-58836700-1414544852_thumb.jpg

post-16389-0-64866900-1414544856_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι για τις κρυμμένες πέτρες αφού ειδικά αυτές θα χρησιμοποιηθούν για διαδρόμους και σπηλιές. Με το σκάψιμο θα φανούν οπότε δεν πάει χαμένος ο κοπος σου.

Η άμμος είναι μια χαρά. ΚΑλύτερα πολύ παρά λίγη.

Όσο για το φίλτρο δεν λέει και πολλά αλλά από το τίποτα και μέχρι να μπει το κανονικό είναι μια χαρά.

Πάμε γερά!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 μέρες τρέχει στο καινούργιο ενυδρείο το fluval 306.

Άφησα νερό ίσα ίσα να σκεπάζει την άμμο (ήταν μέσα μερικές μέρες στους 27 βαθμούς και γυρνούσε μόνο με αντιχλώριο),έβαλα 60-70 λίτρα νερό από το παλιό ενυδρείο και το υπόλοιπο το συμπλήρωσα από τη βρύση.

Επειδή δεν έχω πολλά βαρέλια για να ετοιμάζω το νερό,δεν προλάβαινα να το θερμάνω,οπότε τα υπόλοιπα λίτρα (καμιά 250αριά) τα έβαλα με θερμοκρασία 20-21 βαθμούς και η θερμοκρασία έφτασε στους 27-28 μετά από κάποιες ώρες.....δε πιστεύω να έπαθε σοβαρή ζημιά η βιολογία.

Για να διατηρήσω την βιολογία μέχρι να έρθουν τα ψαράκια,ρίχνω κάθε μέρα λίγο τροφή.

Παράλληλα τρέχω και το φίλτρο του ενυδρείου στο καπάκι μόνο με filterwool.

Προσπάθησα να βάλω και το αλφαδολάστιχο και να καταργήσω τις σωληνώσεις που έχει τώρα το φίλτρο,αλλά δυστυχώς είναι άκαμπτο και δεν μπορεί να κάνει κούρμπες χωρίς τσακίσματα.

Είναι 16/22 και είναι αρκετά χοντρό,στο μικρότερο φίλτρο που είναι 12/16 ίσως δεν έχω πρόβλημα.

Αναγκαστικά θα πρέπει να βρω ή άλλο λάστιχο ενυδρειακό που είναι πιο μαλακό ή να βάλω κάποιο ταφ στην κορυφή του ενυδρείου....σκέφτομαι μήπως βάλω αλφαδολάστιχο από το φίλτρο μέχρι κοντά στο καπάκι και στο τέλος να διατηρήσω το σπιράλ λάστιχο του fluval....θα δω.

Στο νερό μετράω ph 8 kh 11 gh 13 αλλά ακόμα είναι φρέσκο το νερό και περιμένω να δω πόσο θα βοηθήσει ο αραγωνίτης και οι πέτρες στην αύξηση των τιμών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω οτι έπαθε κάτι η βιολογία φιλαράκι. Δεν έγινε και κάτι τρομερό.

Επίσης δεν κατάλαβα γιατί θέλεις να καταργήσεις τις σωλήνες του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρές στο μήκος γιατί είχα το φίλτρο στο μικρό ενυδρείο,όχι για άλλο λόγο.

Τώρα έχω το φίλτρο πάνω σε μια καρέκλα δίπλα στο ενυδρείο. :P

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρακια θα παρηγκειλες?Εκτος αν θες να μας κανεις surprise στην παρουσιαση...

Link to comment
Share on other sites

Όχι,σιγά την έκπληξη,το έχω γράψει εξάλλου.

Παρήγγειλα 8 Labidochromis sp. Mbamba γιατί είναι μικρά και δεν ξεχωρίζει ακόμα το φύλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω 2-3 ερωτήσεις.

Επειδή τα ψαράκια ακόμα δεν τα έχω παραλάβει,πειράζει που διατηρώ την βιολογία μόνο με τροφή που ρίχνω ανά 2-3 μέρες?

Οι μετρήσεις που κάνω ανά βδομάδα είναι καλές αλλά μπορεί να διατηρηθεί για καιρό η βιολογία μόνο με την αποσύνθεση της τροφής?

Επίσης, χρειάζεται να κάνω αλλαγή νερού μιας και μιλάμε για 300 λίτρα χωρίς ρύπους ψαριών?

Οι μετρήσεις που έκανα προχθές είναι

ph 8.2 (έχει σταθεροποιηθεί εκεί)

kh 10 (ήταν 11)

gh 12 (ήταν 13)

αμμωνία 0

νιτρώδη 0

νιτρικά 30-40

Αν οι σκληρότητες μείνουν ως έχουν,χρειάζεται να τις ανεβάσω με άλλους τρόπους ή μένω εκεί και είμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι την συντηρεις με τροφη (τη βιολογια) δεν νομιζω να ειναι κακο αφου οι τιμες που μας ενδιαφερουν (Nh3-Nh4)ειναι οκ.Θα μας που κ οι εμπειροτεροι βαβαια.Αλλαγες κανε της ταξης του 50% για να κατεβασεις τα νιτρικα σου.Φροντισε οταν θα μπουν τα ψαρακια να ειναι περιπου στο 10ppm.Για το Ph εισαι ok.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια αλλαγή νερού τότε να πέσουν τα νιτρικά.

Ίσως κρατιούνται ψηλά γιατί τις πρώτες 2-3 μέρες έριχνα καθημερινά τροφή με τον φόβο ότι δεν θα υπάρχουν ρύποι στο νερό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως είπε ο φίλος πιο πάνω.. αλλαγή για να ρίχνεις τα νιτρικά αφού ο κύκλος δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψαράκια ακόμα δεν έχω.

Έκανα μια μεγάλη αλλαγή πριν από μια βδομάδα και έβαλα και καμιά 40αριά κιλά πέτρες ακόμα.

Έβγαλα βέβαια 6-7 σιδερόπετρες που δεν ήταν και ασβεστολιθικές.

Θα χρειαστεί να λείψω κάποια στιγμή τις επόμενες μέρες,οπότε τα ψάρια έρθουν δεν έρθουν δεν προλαβαίνω να τα βάλω μέσα.

Θα είναι οκ η βιολογία αν ρίξω λίγη τροφή πριν φύγω ή να ρίξω παραπάνω να είμαι σίγουρος...μπορεί να μην στείλω κανέναν για 4-5 μέρες.

Τα φώτα θα τα έχω κλειστά αφού δεν χρειάζεται έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε λιγη τροφη κ βακτυρια κ οταν γυρισεις με το καλο ξαναμετρας.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι οι σκληροτητες σου,δεν χρειάζεται να κάνεις τπτ.Καμμια μέτρηση κανε μέχρι να ερθουν τα ψάρια κ λίγο μετα κ όλα θα πάνε καλά.Παλατάκι τους ετοιμάζεις,με το καλό θα πάρεις κ γέννες :)

Link to comment
Share on other sites

ph 8.2 (έχει σταθεροποιηθεί εκεί)

kh 10 (ήταν 11)

gh 12 (ήταν 13)

αμμωνία 0

νιτρώδη 0

νιτρικά 30-40

Αν οι σκληρότητες μείνουν ως έχουν,χρειάζεται να τις ανεβάσω με άλλους τρόπους ή μένω εκεί και είμαι οκ?

Ωραία ψάρια διάλεξες. Δώσε βάση περισσότερο στο καθαρό νερό με συχνές αλλαγές και στην σταθερότητα των τιμών, παρά στις υψηλές σκληρότητες. Εξάλλου τα ψάρια είναι εκτροφής και δεν είναι ανάγκη να κυνηγάμε τις ακριβείς τιμές της λίμνης. Καλή επιτυχία.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Έλειπα κάποιες μέρες όπως είπα και μέτρησα σήμερα τις τιμές του νερού για να δω μήπως έχω αλλαγές αλλά είμαι σε όλα οκ.

Τα νιτρικά έπεσαν στο 20 οπότε με ρέγουλα πλέον το τάισμα γιατί ψάρια δε βλέπω να βάζω σύντομα.

Τα mbamba που παρήγγειλα δεν μας έκαναν την χάρη να έρθουν,οπότε ξενερωμένος που έχω ένα ενυδρείο άδειο τόσο καιρό,θα αρχίσω να ψάχνω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τέλος της βδομάδας παραλαμβάνω επιτέλους τα ψαράκια.

Βρήκα τα mbamba αλλά και τα ps polit ! :)

Πήρα από 8 ψαράκια,δηλαδή 16 στο σύνολο.

Θα κάνω αύριο μια μεγάλη αλλαγή στο νερό και θα μετρήσω ξανά τις τιμές.

Λέτε να έχω θέμα που θα εισάγω 16 ψάρια ταυτόχρονα ή τα «σηκώνει το φίλτρο» μου?

Έχω το fluval 306 να τρέχει και το sunsun του ενυδρείου στο καπάκι.

Το fluval 205 δεν το έβαλα ακόμα γιατί περίμενα να βρω τα ψάρια πρώτα.

Το έχω στο ενυδρείο με τα kribensis και τα 2 sae.

Λυπάμαι να το χαλάσω το ενυδρείο με αυτά τα ψαράκια και επειδή είναι κοντά 5 ετών δεν μπορώ να τα δώσω σε κάποιον που σκέφτεται να τα κρατήσει για καιρό.Σε pet shop δε τα δίνω με τίποτα,γιατί θα καταλήξουν στα χέρια κάποιου ανυποψίαστου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου θα εκανα μια αλλαγη αυριο κ μια,μια μερα πριν βαλεις τα ψαρακια.Τα γκριμπενσης δεν θα τα πειραζα καθολου.Με το εμπαιναν τα ψαρακια ταισμα την επομενη μερα το βραδυ,καμια ωρα πριν σβησουν τα φωτα κ μετα ταισμα ανα μερα για 2-3 φορες.Κανεις μετρησεις κ βλεπουμε αλλα επειδη εχεις κανει καλη προεργασια πιστευω οτι το φιλτρο θα τα "σηκωσει" ανετα!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια θα τα παραλάβω την Κυριακή οπότε προτείνεις να κάνω αλλαγή αύριο Παρασκευή και ξανά το Σάββατο?

Δεν είναι υπερβολή?

Εκτός αν κάνω αύριο μια μεγάλη (200 λίτρα) και το Σάββατο μια μικρότερη.

Επίσης, οι πέτρες που έχω δεν επαρκούν για 2 μεγάλα νταμάρια.

Τα ψαράκια φαντάζομαι μόλις τα βάλω στο ενυδρείο θα μοιράσουν περιοχές.

Καλύτερα να φτιάξω 2 όμοια σε μέγεθος νταμάρια?

Αυτή τη στιγμή το έχω έτσι μετά τις άλλαγές.

Τις σιδερόπετρες τις πέταξα όλες.

post-16389-0-95228100-1418942815_thumb.jpg

Η πέτρα που είναι στο κέντρο όπως και κανά δυο άλλες,θα μετακινηθούν γιατί απλά τις ακούμπησα πάνω στην άμμο.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

2 απανωτές αλλαγές είναι υπερβολή. Κάνεις μία καλή την Παρασκευή και είσαι κομπλέ.

Τις πρώτες μέρες πολύ προσεκτικό τάισμα για να αντεπεξέλθει η βιολογία. Πρώτο τάισμα την επόμενη μέρα.

Τα 2 νταμάρια θα είναι καλύτερα, απλά τώρα πως θα πατήσουν οι πέτρες κάτω, θα είναι λίγο μανίκι.

Τι μέγεθος/ηλικία έχουν?

Τα ψαράκια με το που τα βάλεις στο ενυδρείο, αν είναι μικρά, συνήθως τις πρώτες μέρες γυρνάνε όλα μαζί έξω από τις πέτρες λες και είναι κοπαδόψαρα!! χαχαχαχα!

Μην αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια δεν ξέρω τι ηλικία έχουν.

Θα ρωτήσω όταν τα παραλάβω.

Οι πέτρες και στις δυο πλευρές του ενυδρείου είναι τοποθετημένες πάνω στο γυαλί.

Έχω πέτρες σαν βάση δηλαδή κάτω από αυτές που βλέπεις, απλά στην δεξιά πλευρά 2-3 τις άφησα πάνω στην άμμο προσωρινά.

Σήμερα το πρωί κατάλαβα εν τω μεταξύ ότι σήμερα είναι Πέμπτη και όχι Παρασκευή. :D

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ότι νά ναι είμαι.

Είχα διαφωνία με έναν συνάδελφο για την μέρα σήμερα.

Έχω χάσει τις μέρες με την δουλειά.χαχαχα

Θα κάνω αύριο πρωί αλλαγή μιας και σήμερα δεν θα προλάβω.

Τα ψάρια θα τα βάλω Κυριακή μεσημέρι - απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπε κ ο Σταθης(adlib) με τη μονη διαφορα οτι ισως κ να βραχοσουν τα ψαρια τις πρωτες μερες.Προχωρα αφοβα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...