Jump to content

On-Board Reef Cube


Lamprosk

Recommended Posts

Είναι γνωστό σε όσους με ξερόυν ότι έχω μια δόση τρέλας ….οπότε μιας και με έτρωγαν πάλι τα χεριά μου είπα να κάνω μια αναβάθμιση στο onboard-Nano reef των 30 λίτρων σε κάτι πιο μεγάλο ….

Αποφάσισα λοιπόν να κάνω ένα κύβο με διαστάσεις 60χ60χ50 και σύνολο περίπου 180 λίτρα. Θα έχει πάχος τζαμιού 10χιλ και θα είναι rimless . Όλη η κατασκευή θα γίνει από εμένα . Υπάρχει μια πιθανότητα να κάνω το 30αρι , sub απλά επειδή ο χώρος είναι περιορισμένος το αφήνω για το μέλλον! Το ιδιαίτερο στην κατασκευή….(πέρα ότι είναι σε καράβι)… είναι ότι θα χρησιμοποιήσω ένα πρωτοποριακό τρόπο κοψίματος των τζαμιών!

Θα είναι ροντε κανονικά αλλά το κόψιμο τους θα είναι με γωνία περίπου 45 μοίρες.

Το θετικό στην συγκεκριμένη τεχνική είναι η μεγαλύτερη επιφάνεια κόλλησης!

post-11134-0-48352800-1353425313_thumb.jpg

Το 30αρι αυτήν την στιγμή κάθεται πάνω σε ένα έπιπλο / ντουλάπι το όποιο μέσα στεγάζεται το μικρό ψυγείο της καμπίνας!

post-11134-0-55562700-1353426183_thumb.jpg

post-11134-0-97285200-1353426366_thumb.jpg

Το έπιπλο έχει διαστάσεις λίγο μεγαλύτερες (2εκ δεξιά , αριστερά) από το νέο ενυδρείο και υπεραρκετά στηρίγματα από κάτω για να αντέξει το νέο βάρος!

Θέρμανση δεν θα υπάρχει…, ψύξη δεν θα υπάρχει ….. , η κυκλοφορία μέσα θα γίνεται από έναν tunze 6025 και έναν nano koralia + όλα τα φυσικά φαινόμενα που επιδρούν στην στήλη νερού από την κίνηση του πλοίου.

Σκιμμερ δεν έχω ….και δεν ξέρω αν θα βάλω αφού οι αλλαγές νερού είναι από φυσικό θαλασσινό νερό κατάλληλο προσαρμοσμένο σε συνθήκες reef και θα αλλάζεται κάθε 2 μέρες το πολύ!

Για φωτισμό είναι στα σκαριά ένα φωτιστικό με 42 led 3w διαφόρων χρωμάτων!

Δεν έχω σκοπό να φιλοξενήσω τίποτα το ιδιαίτερο μέσα , πέρα από μαλακά και εύκολα κοραλάκια και 2 ψαράκια !!

Αυτά ……. ακούω εντυπώσεις-παρατηρήσεις –υποδείξεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι γίνεται σε περιπτώσεις που έχει θάλασσα?

Link to comment
Share on other sites

Καλό σαν ιδέα!

Αλλά μέσα στο πλοίο τόσα λίτρα πάνω σε ψυγείο? Και μάλιστα χωρίς θέρμανση-ψύξη?

Καλό είναι αυτό που λές για τις αλλαγές μιας και θα είναι στην θάλασσα στην κυριολεξία!

Κάντο εσύ, να παίρνουμε και μεις ιδέες!

Link to comment
Share on other sites

α ρε τρελλοκομειο λαμπρουκο μου....χχεχεε....

θαλασσινο (μεσα) σε θαλασσινο......σαν μπαμπουσκα μου ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση θάλασσας υπάρχει μια τεραστία κινητικότητα μέσα στο νερό όπως και στην επιφάνεια υπάρχει κυματισμός ….Θα ανεβάσω ένα βιντεακι που έχω σε θάλασσα με 10 μποφόρ δύναμη!

Αν παρατήρησες το έπιπλο του ψυγείου είναι 2πλο mdf 20 πόντων το καθένα….Γενικά τα υλικά που χρησιμοποιούνται σε ένα καράβι τέτοιου είδους είναι πολύ καλύτερης ποιότητας από’τι στο σπίτι μας…Ψύξη/θέρμανση δεν χρειάζεται να υπάρχει μιας και μέσα στο καράβι (στους χώρους μας) οι συνθήκες που επικρατούν είναι πάντα ιδανικές χειμώνα , καλοκαίρι 55-62% υγρασία και 24-27 θερμοκρασία.

Η ιδέα εν-πλω ενυδρείο υλοποιείτε εδώ και περίπου ένα χρόνο με άριστα αποτελέσματα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κανείς μεσογειακό!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη σε αυτή σου την ερώτηση

Τι γίνεται σε περιπτώσεις που έχει θάλασσα?

η απάντηση είναι μία : natural wave maker.... :bigemo_harabe_net-74:

Λάμπρο,για την τρέλα σου (που είναι ικανή ακόμα και σπίτι να κάψει...) είμαι σίγουρος.Για την αγάπη σου στα ενυδρεία το ξέρω πάλι πολύ καλά. Άρα είμαι απόλυτα σίγουρος για την επιτυχία του εγχειρήματος σου...Περιμένω να δώ την εξέλιξή του.

Δεν το κανείς μεσογειακό!!!!!!!

Φίλε bababrilios μην του λες τέτοια και τον δούμε να ψαρεύει καλόγριες και κοχλιούς (οχι τους μουμπουριστούς,τους άλλους) για το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα για τον καπετάνιο του ΑΖ!

Καλή αρχή Λάμπρο!

Link to comment
Share on other sites

Είχα το 30αρι μεσογειακό για περίπου 2 μήνες με τσιπούρες και λαβράκια….τα οποία μου τα έδωσε ένας οδηγός που κουβαλούσε γόνο από την Ιταλία για την Ελλάδα !!!!

Αλλά δεν μ’άρεσε…..

Ελπίζω να πάει καλα.....αλλιώς θα κάνω την διαφορά και θα γεμίσω το καράβι νερά από μέσα προς τα έξω!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα το 30αρι μεσογειακό για περίπου 2 μήνες με τσιπούρες και λαβράκια….τα οποία μου τα έδωσε ένας οδηγός που κουβαλούσε γόνο από την Ιταλία για την Ελλάδα !!!!

Αλλά δεν μ’άρεσε…..

Ελπίζω να πάει καλα.....αλλιώς θα κάνω την διαφορά και θα γεμίσω το καράβι νερά από μέσα προς τα έξω!!

Αυτά είναι καλύτερα να τα τρως,παρά να τα βλέπεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ε στο τέλος......έγιναν μια τηγανια....

Link to comment
Share on other sites

Εχω μαθει οτι θα κατεβαζεις ολο το ενυδριο μαζι την αγκυρα για αλλαγη νερου ειναι αληθεια;; Χαχαχαχα καλη αρχη σου ευχομαι captain!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα......τρέχουμε πολύ και δεν με βολεύει εκει.....θα πηγαίνω στην πρύμη !!!

Link to comment
Share on other sites

24.8.....με 134ο Ν 42ο 56' 43.76" Ε014ο 47' 28.63"

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

..............Τα σχολια ειναι περιττα...... :bigemo_harabe_net-111:

Υ.Γ. Η παράλλαξη με την palagruza εγινε πριν περίπου 20 λεπτά σε απόσταση 21.6 ν.μ!

Υ.Γ. Γιωργο πάρε προφυλάξεις.....ειναι κολλητικο! :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Οτι είσαι τρελός το καταλάβαμε.... Για τις 45° μήπως πρέπει να το ξανασκεφτείς;

Link to comment
Share on other sites

Χροοοοονια τώρα....για πες γνώμη να ακουσω με ενδιαφέρει γιατι δεν το σχολίασε κανεις!!

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατίζει το τζάμι και μόλις πάρει τις τάσεις θα το πάρεις στα χέρια....

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του φάλτσου κοψίματος? Είναι ρονταρισμένο / γυαλισμένο με μηχάνημα όχι με το χέρι!

Link to comment
Share on other sites

Καλός η κακός.....τα τζαμιά ήρθαν !!!! Τέλεια κομμένα με το φάλτσο που τα είχα ζητήσει!!

post-11134-0-62309200-1353665464_thumb.jpg

post-11134-0-89696700-1353665706_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπρος ολοταχώς captain!

:bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το κολλήσεις και περιμένουμε φώτο!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σήμερα το απογευματάκι θα γίνει το μοιραίο ….αρκεί να βρω κάτι για να το γωνιάσω γιατί ξέχασα να πάρω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...