Jump to content

On-Board Reef Cube


Lamprosk

Recommended Posts

Ε ναι μόνο ετσι γίνεται αλλά και πάλι μου είναι λιγο άβολο το πλεξι!

Λες μωρέ να μας την κάνει ετσι ?? Μπα δεν νομίζω ο "εξ'απο δω" είναι χωριανός μου και τα πάμε καλά!

Πάντως αυτην τη στιγμή περνάει ενα τεστακι....με 5-6 μποφόρ και είναι φανταστικό πόσο όμορφα και φυσικά κινούνται μέσα όλα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι; Απο κυματισμό οκ, αλλά ειναι επαρκείς η κυκλοφορία μόνο με τα μποφόρ;

Link to comment
Share on other sites

Η κίνηση ειναι συνεχείς , το καράβι σταματάει μερικές ώρες μονό και αυτές δεν είναι στάνταρ! Υπάρχει μέσα ένας κυκλοφορητής 2500λτρ για αυτές τις στιγμές. Έτσι υπάρχει μια σχεδόν πλήρης εξομοίωση ενός πραγματικού ύφαλου με ρεύματα , αναταράξεις , και κυκλοφορία χωρίς συγκεκριμένη ροή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναμαστε πάλι ...... εδω και μερικές μέρες έχει τελειώσει η κατασκευή εκτός το φωτισμό αλλά και αυτός είναι σε καλό σημείο!

Έχουμε και λέμε λοιπόν.... 10 κιλά αραγωνιτης , 25 κιλά περίπου πέτρα μίση ζωντανή μίση νεκρή η οποία κολλήθηκε

με σιλικόνη ενυδρειακη , για να μην έχουμε κανένα παρατράγουδο σε καμία καλή φουρτούνα , 2 κυκλοφορητές 2600 τις aquael ,

ένα υποτυπώδες σκιμμερ για τις πρώτες μέρες , ενα φίλτρο με άνθρακα και αντιφωσφορο τις dennerle , 6 μπάρες led 60εκ (τώρα δουλεύουν οι 3)

και μια λάμπα νάνο reef dennerle 24W για τα σκληρά που θα μπουν στην πορεία ,

ένα κλουνακι , μερικά ζοωανθακια , κάτι μανιτάρια , μια Histrix ,

μια ανεμώνη , και 2 εφυλιες ! Το ύψος νερού σταμάτησε στα 10 εκ απο πάνω και μέχρι τώρα δεν έχει δημιουργηθεί το παραμικρό πρόβλημα για υπερχείλιση!

Το σύνολο του νερού κατέληξε 160 λίτρα.

Όοολα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα.........

img2907c.jpg

Περισσότερες φωτογραφίες σε μερικές μέρες όπως και βιντεο.....

Keep tuned :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Πολλη καθαρό όμως λέμε!!!!

Ακομα στα ναϊλα είναι!! :-))))))

Με τον βράχο λίγο έξω απο το νερο βάζεις και καμία χελώνα άμα γουσταρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με το βράχο απ'έξω όντως .... ύφαλος κ'ετσι!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ρε φιλαράκι!

Το στήσιμο του βράχου είναι όλα τα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο! :D

Χαχαχα σωστοοοςςς !!!

Μόλις ηρέμησε λίγο το κεφάλι μου από την θάλασσα....5 ώρες γεμάτες με 7 -8 μποφόρ... Απώλεια καμία... ούτε σταγόνα , το κακό είναι οτι το μεσημέρι κατά τις 12 έχω τα ίδια και χειρότερα...με διεύθυνση ανέμου "δύσκολη" για το καράβι! Έχω στο μυαλό μου να το τυλιξω με την διάφανη μεμβράνη για τα φαγητά ! Για να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

το δύσκολα σημαίνει δευτερόπρυμα???? Τρίποδο και την μηχανή να τραβάει.....

Γεια σου ρε Γιωργο θαλασσολυκε.Εσυ κι ο καπεταν Γιασος αχαχαχαχαχαααααααα

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκλονιστικές στιγμές τραβήχτηκαν...... απλά δεν θα πιστέψετε αυτο που έγγραψε ο φακός!!!! Υπομονή ανεβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Το ολο project ειναι φοβερο !!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-64: στησιμο αψογο αλλα το βιντεακι με τα μποφορια και τον φυσικο κυματισμο θελουμε!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι θα καταφέρω να "σηκώσω " το βίντεο οσο είμαι εν πλω.... αύριο με το καλό το απόγευμα απο την Ιταλία! :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...