Jump to content

On-Board Reef Cube


Lamprosk

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κολησε το σε λιμανι και ολα θα πανε καλα! ωραια η ιδεα σου με τα φαλτσαριστα τζαμια, θελει παραπανω προσοχη στο γωνιασμα για να βγει τελειο το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση!Ολο τρέλα!Στο φαλτσοκόψιμο με πρόλαβες!Ψάχνω να κάνω έτσι και το δικό μου!Δεν νομ΄θζω ότι υπάρχει πρόβλημα και ένα καλό έιναι ότι μεγαλώνει και η επιφάνεια κόλλησης!Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Και οι πρώτες κολλήσεις έγιναν χτες.....δυστυχώς λόγω χώρου αλλά και ιδιομορφίας του φάλτσου τζαμιού αλλά και επειδή είναι η πρώτη μου φορά με φάλτσο κολλήθηκε μονό το πρώτο Γ , με πολύ πατέντα αλλά και υπομονή να γίνει τελεία η κόλληση ! Ακούω γνώμες…

post-11134-0-58621700-1353957975_thumb.jpg

post-11134-0-00422800-1353958023_thumb.jpg

post-11134-0-69070100-1353958069_thumb.jpg

post-11134-0-76137700-1353958164_thumb.jpg

Υ.Γ. Κόντευα να χαλάσω την μισή καμπίνα για να βρω υλικά για υποστήριξη στο γώνιασμα.....φαίνεται άλλωστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην προτελευταια φωτο δειχνει σαν να εχει κρατησει φυσαλιδες.

Παντως τον τροπο να κολλησεις μονο ελληνας θα τον σκεφτοταν :D

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω δει και εγώ….έχει και σε άλλο σημείο …. Η σιλικόνη δεν είναι καλή….made in Greece!!!!!!!! 100 % Ουδέτερη βεβαία αλλά δεν το’χει!!!

Μάλλον αύριο θα πάρω άλλη από την Ιταλία!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω αλλά θα έρθεις σε πολλή δύσκολη θέση όταν θα πας εκ των υστέρων να κολλήσεις τον πάτο.

Στη μεταφορά της κολλημένης γωνιάς, δεν θα πρέπει με τίποτα να ανοιγοκλείσει ούτε καν λίγο.

Στατικός δεν ξέρω κατά πόσο έχει διάφορα, αλλά αισθητικός θα είναι πολλή ωραίο

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί και εγώ από την αρχή αυτό αλλά σε μια δοκιμή που έγινε χτες τις πρώτες πρωινές ώρες….μετακινήθηκε όλο μαζί (και το συρτάρι) σε πάγκο οπού και θα ολοκληρωθεί η κόλληση , χωρίς το παραμικρό ανοιγόκλειμα!!! Παρόλα αυτά δοκίμασα να το ανοιγοκλείσω και είναι αρκετά δύσκολο ! Μάλλον φταίει το φάλτσο!

Ο πάτος εφόσον η υπόλοιπη κατασκευή είναι σωστά κολλημένη και ίσια απλά θα κουμπώσει μέσα στις 4 πλευρές! Είναι φάλτσος και αυτός γύρω γύρω .

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Βρε τρελέ και τον πάτο έκανες φάλτσο?????

Κάλο κουράγιο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι!!! Η την κάνεις την τρέλα η τίποτα!!

Το όλο προτζεκτ έμεινε στην άκρη για μερικές μέρες μιας και άρχισαν η θαλασσοταραχές….και μαζί μ’αυτές μου ηρθαν και για επιθεώρηση πλοίου οι μακαρονάδες(Ιταλοί)….

Οπότε φουντάρω άγκυρα για μερικές μέρες…..

Υ.Γ. Τράβηξα ένα βιντεακι πριν λίγο με τη εστι Natural Wave Maker …..

Stay tuned μέχρι να ανέβει…

Link to comment
Share on other sites

Εχει και φάτσες το NWM? :)

Νομίζω ότι εξελίσσεται στο πιο πρωτότυπο θέμα το συγκεκριμένο!

Link to comment
Share on other sites

Στην προτελευταια φωτο δειχνει σαν να εχει κρατησει φυσαλιδες.

Παντως τον τροπο να κολλησεις μονο ελληνας θα τον σκεφτοταν :D

:bowdown:

Τι νομίζεις….δεν έχουν όλα τα diy την ίδια χάρη….αυτό είναι made in Greece βαρβατο!!!

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Τι νομίζεις….δεν έχουν όλα τα diy την ίδια χάρη….αυτό είναι made in Greece βαρβατο!!!

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Tι να λεμε ρε τωρα;Κανει μπαμ απο μακρια :buttrock: :buttrock: :hysterical:

Λαμπροοοοοοο,τι εγινε ρε;Με γαιδουρακι ανεβαινει το βιντεο; :D

Link to comment
Share on other sites

Στράτο άστα να πάνε ….. με το ζόρι έφτασα Πάτρα ….πολύ θάλασσα βρε παιδάκι μου….

Λοιπόν το βιντεάκι είναι πρόχειρο….. το φωτιστικό λείπει από πάνω γιατί έπεσε μέσα 2 φορές…

Να πω ότι το βίντεο δεν είναι μονταρισμένο, ούτε κουνάει κάνεις το ενυδρείο , ότι βλέπεται είναι καθαρά από φυσικά φαινόμενα και μάλιστα σε δεξαμενή μόνο 30cm !!! Έχει τραβηχτεί σε κατάσταση θάλασσας 7/8 Μποφώρ με πλοίο όπου δεν ‘’ κουνάει ’’(όποτε υπάρχει και πολύ χειρότερο) και είναι τυχαίο στιγμιότυπο 2 και κάτι λεπτών….

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα την ώρα είναι η κυκλοφορία? χαχαχαχααχαχ

Link to comment
Share on other sites

Αστα αυτά...πίσω από τον βράχο έχεις την mp10.... :bigemo_harabe_net-74:

Εγώ θα ήθελα βίντεο με πάνω από 8 μποφόρ,που σίγουρα έχεις πετύχει....Και να τον έχεις "δευτερόπρυμα"...Πάντως το κλόουν μια χαρά την βρίσκει....

Link to comment
Share on other sites

Χτες για παράδειγμα μου χύθηκε....ηταν πάνω απο 9 όμως....αλλα πίστεψέ με δεν κάθομαι να περνω βιντεο εκείνη την στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

To φαντάζομαι, αλλά έλεγα μήπως βάλεις καμιά κάμερα κάπου να τραβάει για ώρα....

Link to comment
Share on other sites

Λες ε??? χμμ....καλη ιδέα θα βάλω την κάμερα του pc!

Αφού πέρασαν καταιγίδες , μπόρες και τα συναφή έδωσα και μια μέρα κενό στον εαυτό μου για να έρθει λίγο το κεφάλι

στην θέση του ( πολύ κούνημα ρε παιδάκι μου) …… και πάμε ξανά από την αρχή!

Έτσι λοιπόν όπως ήταν λογικό η σιλικόνη που ήταν για τα πανηγύρια αφαιρέθηκε πριν 30 λεπτά και

καθαρίστηκαν τα τζάμια πλήρως από την παλιά για νέα κόλληση όπου θα γίνει το μεσημεράκι!

Αυτήν την φορά η κόλληση θα γίνει με Bison διάφανη ………στην γέφυρα του πλοίου!!!!!!!!!!! ( χοοχοχο) Σε ένα από τα μεγάλα γραφεία που έχει! Έρχονται και φωτογραφίες ….

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ομολογούμενος πέρασαν αρκετές μέρες από την τελευταία φορά ….αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε χρόνος …. τώρα όμως που βρήκα ήρθε η ώρα για την συνέχεια!!!

Οι κολλήσεις τελείωσαν ……καθαρίστηκαν με την βοήθεια του Mr Zoo…. και το πρώτο γέμισμα δεν άργησε να έρθει!!!!

img6578k.jpg

img6577mr.jpg

img6565fu.jpg

Αφού τσεκάραμε ότι όλα είναι καλά …. έγινε και μια ναυπήγηση έτσι για δοκιμή!!!!

img6654n.jpg

img6656v.jpg

img6660n.jpg

:bigemo_harabe_net-64:

Αφού άδειασε ξανά , μεταφέρθηκε στην τελική του θέση και γεμίστηκε πάλι μέχρι την μέση όμως , μιας και περιμέναμε αρκετή θάλασσα και θα ήμουν εκτός πλοίου για μερικές μέρες λόγο εορτών!

dsc0522ui.jpg

dsc0523w.jpg

Next update σε μερικές μέρες που θα επιστρέψω….. με νέα ψαράκια κοράλλια και αρκετό βράχο!!

Καλή χρονιά σε όλους!!! :bigemo_harabe_net-145:

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...