Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Ενυδρείου Μου - Προτάσεις Για Ψαροσύνθεση


Recommended Posts

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επιμένω!

Είναι πολύ πυκνοφυτεμένο το ενυδρείο και τα ψάρια θεωρώ πως δεν έχουν πολύ χώρο για κολύμπι!

Αραίωσε το λίγο Πάνο!

Link to comment
Share on other sites

Και γω θα συμφωνήσω ότι πρέπει να αραιώσεις τα φυτά σου και όχι να βάλεις και άλλα...για να χαρεις και τα ψαράκια σου αλλά και γιατί μπορεί να αρχίσουν να λειτουργούν άσχημα για το ενυδρείο σου... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Και γω θα συμφωνήσω ότι πρέπει να αραιώσεις τα φυτά σου και όχι να βάλεις και άλλα...για να χαρεις και τα ψαράκια σου αλλά και γιατί μπορεί να αρχίσουν να λειτουργούν άσχημα για το ενυδρείο σου... :bigemo_harabe_net-134:

κατά ποιά έννοια φίλε Αντώνη? Αν είναι εύκολο να μου το αναλύσεις λιγάκι... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ από αισθητικής απόψεως ... εννοώ από θέμα υγείας για τα ψάρια σου... και γενικά για το ενυδρείο...καταρχάς (σου μιλάω εκ πείρας κάποια στιγμή είχα αφήσει τις βαλισνέριες και την ελωδία απειραχτα για 2 μήνες...) τα ψάρια χρειάζονται χώρο για κολύμπι,το να μην μπορούν να κολυμπήσουν τα στρεσάρει αρκετά για αυτό και γενικά αφήνουμε μια μεγάλη ζώνη για κολύμβηση και δεν φορτώνουμε το ενυδρείο, μετά αυτό που είχα πάθει εγώ και με φυτά βραχείας ανάπτυξης ήταν έλλειψη συστατικών (φαντάσου με το stargrass) ήταν έλλειψη συστατικών, όσο περισσότερο πυκνοφυτεμένο είναι τόσο περισσότερο θα σου ζητάνε και θα αναγκάζεσαι να τους δίνει εγώ αναγκαζόμουν και έριχνα παραπάνω νιτρικά, και αυτό που δε ξέρω και θα μπορούσε να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει γτ εγώ δεν είχα μπουκάλα είναι κατά πόσο τη νύχτα μπορεί να αυξηθούν πάρα πολύ τα ποσά co2 και να έχεις πρόβλημα... Αυτά...αλλά από θέμα καλαισθησίας δε το συζητάμε μαζί σου όσα περισσότερα φυτά τόσο το καλύτερο......

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ από αισθητικής απόψεως ... εννοώ από θέμα υγείας για τα ψάρια σου... και γενικά για το ενυδρείο...καταρχάς (σου μιλάω εκ πείρας κάποια στιγμή είχα αφήσει τις βαλισνέριες και την ελωδία απειραχτα για 2 μήνες...) τα ψάρια χρειάζονται χώρο για κολύμπι,το να μην μπορούν να κολυμπήσουν τα στρεσάρει αρκετά για αυτό και γενικά αφήνουμε μια μεγάλη ζώνη για κολύμβηση και δεν φορτώνουμε το ενυδρείο, μετά αυτό που είχα πάθει εγώ και με φυτά βραχείας ανάπτυξης ήταν έλλειψη συστατικών (φαντάσου με το stargrass) ήταν έλλειψη συστατικών, όσο περισσότερο πυκνοφυτεμένο είναι τόσο περισσότερο θα σου ζητάνε και θα αναγκάζεσαι να τους δίνει εγώ αναγκαζόμουν και έριχνα παραπάνω νιτρικά, και αυτό που δε ξέρω και θα μπορούσε να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει γτ εγώ δεν είχα μπουκάλα είναι κατά πόσο τη νύχτα μπορεί να αυξηθούν πάρα πολύ τα ποσά co2 και να έχεις πρόβλημα... Αυτά...αλλά από θέμα καλαισθησίας δε το συζητάμε μαζί σου όσα περισσότερα φυτά τόσο το καλύτερο......

- Έχεις δίκιο πάνω σε αυτό, τα παρατηρούσα σήμερα και ειδικά τα gouramies προσπαθούσαν να χωθούν μέσα στα φύλλα και να κολυμπήσουν

- Σωστό κι αυτό! Σκεφτόμαστε κάθε φορά ότι τα γρήγορης ανάπτυξης φυτά προλαμβάνουν την ανάπτυξη των άλγεων αφού τους τσιμπάνε τα θρεπτικά με αποτέλεσμα αυτές να πεινάνε ή να πεθαίνουν από έλλειψη θρεπτικών αλλά συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και με τα αργής ανάπτυξης φυτά τα οποία δεν προλαβαίνουν να συναγωνιστούν τα γρήγορης ανάπτυξης, το έχω ζήσει αυτό ένα μήνα πριν αφού η Hygrophila Corymbosa Dwarf είχε μείνει "κοντή" σε αντίθεση με το Stargrass που δεν έλεγε να σταματήσει

- Εγώ μετράω τις σκληρότητες και το Ph ανά τακτά διαστήματα, και κάνω τη μέτρηση επίτηδες μισή ώρα πριν ανάψουν τα φώτα (δηλαδή στις 14:30 το μεσημέρι) γιατί θέλω να ξέρω πόσο φτάνει το peak του διοξειδίου μετά από 15 ώρες νύχτα.

Σήμερα μέτρησα PH= 7, GH= 17 & KH= 12 και σύμφωνα με το πινακάκι είχα γύρω στα 35mg/L και γι αυτό μείωσα λίγο την ένταση ροής των φυσαλίδων στο μικρομετρητή την μπουκάλας

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παίδες.. σήμερα τελικά κλάδεψα, δε μπορούσα άλλο να το βλέπω έτσι :P:D, λίγο θέλανε και θα συνεχίζαν και εκτός ενυδρείου την ανάπτυξη τα φυτά xexe!!

Πως αντιδρούμε όταν γυρνάμε από τον κουρέα και κοιταζόμαστε μετά το κούρεμα στον καθρέφτη? ..έτσι αντέδρασα κι εγώ πριν λίγο μετά το τέλος του κλαδέματος :P μοιάζει σαν κουρεμένο γίδι το ενυδρείο xexe :P

Πέρα από το Stargrass, κυριολεκτικά είχαν γίνει τερατώδεις και οι 2 ρίζες Hygrophila Corymbosa Siamensis: και σε ύψος, και σε άπλωμα, αλλά επιπλέον παρατήρησα και μέχρι 3 διαφορετικά φυλλώματα (χρώμα, αρχιτεκτονική, σχήμα) στο ίδιο φυτό... πέταγαν νέα μικρά φύλλα στα πιο υπόγεια διαμερίσματά τους (πρώτη φορά το βλέπω αυτό) και κάποια από τα πιο παλιά φύλλα είχανε φτάσει μήκος μέχρι και 20+ εκατοστά :o αφού αναγκάστηκα να κόψω κάποια γιατί σκεπάζανε το φως από άλλα φυτά αλλά και γιατί είχανε πιάσει σε μικρό βαθμό νηματοειδή άλγη στις άκρες..

Τώρα μετά το κλάδεμα ήρθε στα ίσια του το ενυδρείο! :thumbup:

Αναμένεται η φύτευση της μεσαίας κενής περιοχής: στο πίσω τμήμα της φύτευσα σήμερα Cabomba Aquatica και θα ολοκληρωθεί με την προσθήκη Ludwigia Repens Rubin, κι έτσι θα έχω σύνολο δύο συστάδες Ludwigia!! (η πρώτη είναι στα αριστερά του ενυδρείου)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ που κλεινουν τα φωτα τα φυτα απελευθερωνουν οξυγονο και οχι co2.

Πανο ελπιζω να κλεινεις το co2 οταν κλεινουν τα φωτα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα καλή διατύπωση...Αυτό που ήθελα να πω είναι α) αυτό με τη μπουκάλα που στο είπε ο rasta ότι πρέπει να την κλείνει τη νύχτα ( ενυδρειακή νύχτα) και β)ότι τη νύχτα( παντα ενυδρειακά) υπάρχει πιθανότητα υπάρχει η πιθανότητα ασφυξίας των ψαριών σε ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο και αυτό διότι ναι μεν τα φυτά συνεχίζουν να εκρίνουν οξυγόνο αλλά σε πολύ πιο μικρά ποσοστά από την ημέρα ( ενυδρειακή ημέρα - γραφικος- ) αλλά χρειάζονται και οξυγόνο για την αναπνοή τους, έτσι επειδή τα ποσοστά του οξυγόνου πέφτουν υπάρχει περίπτωση να μην επαρκεί....

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το ενυδρείο σου Πάνο!! Βάλε και καμιά φωτογραφία μετά το κούρεμα.. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

απο κοντα ειναι χαρμα οφθαλμον οι φωτο το αδικουν!περιμενουμε καινουργιες φωτο μετα το κουρεμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ που κλεινουν τα φωτα τα φυτα απελευθερωνουν οξυγονο και οχι co2.

Πανο ελπιζω να κλεινεις το co2 οταν κλεινουν τα φωτα ετσι?

Όχι, το έχω συνεχόμενο ανοιχτό 24 ώρες (δεν παίζαν €€ δυστυχώς ούτε για Phμετρο ούτε για τη συσκευή που κλείνει την παροχή... :()

Ο χομπίστας που μου έδωσε όλο το σύστημα μου είπε ότι τα τελευταία χρόνια που διατηρούσε φυτεμένα ενυδρεία το είχε έτσι όπως εγώ τώρα και μάλιστα ήταν αντίθετος στο σταμάτα-ξεκίνα του διοξειδίου διότι θα δημιουργούνταν σοβαρές αυξομειώσεις στο Ph έχοντας αρνητικές συνέπειες και για φυτά και για ψάρια ....επειδή ασχολείται πάνω από 15 χρόνια με το χόμπι εμπιστεύθηκα τα λεγόμενά του και θεωρώ πως έχουν κάποια λογική, εξάλλου δε νομίζω να είχε κάποιο ώφελος να μου πει ψέματα ή κάτι λανθασμένο... Αν κι εφ΄όσον διατηρώ την παροχή διοξειδίου σε λογικά νούμερα δε θα αντιμετωπίσω πότε πρόβλημα όπως κι αυτός, και μου είπε επίσης για το λόγο αυτό να κάνω μετρήσεις KH - Ph λίγο πριν ανάψουν τα φώτα για να μετρήσω το διοξείδιο στο peak του και να το διατηρώ μέχρι 30mg.. εμένα επειδή μου βγήκε λίγο παραπάνω περίπου στο 35 γι αυτό και μείωσα τις φυσαλίδες. Δεν έχω παρατηρήσει κάποια ένδειξη ασφυξίας στα ψάρια τις πρωϊνές-μεσημεριανές ώρες μέχρι να ανάψουν τα φώτα και επίσης υπάρχει μια μεγάλη τρύπα στο καπάκι για να μπαίνει ατμοσφαικός αέρας στο ενυδρείο...(το παλικάρι που αγόρασα το ενυδρείο το είχε θαλασσινό και είχε κάνει την τρύπα για το skimmer)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα καλή διατύπωση...Αυτό που ήθελα να πω είναι α) αυτό με τη μπουκάλα που στο είπε ο rasta ότι πρέπει να την κλείνει τη νύχτα ( ενυδρειακή νύχτα) και β)ότι τη νύχτα( παντα ενυδρειακά) υπάρχει πιθανότητα υπάρχει η πιθανότητα ασφυξίας των ψαριών σε ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο και αυτό διότι ναι μεν τα φυτά συνεχίζουν να εκρίνουν οξυγόνο αλλά σε πολύ πιο μικρά ποσοστά από την ημέρα ( ενυδρειακή ημέρα - γραφικος- ) αλλά χρειάζονται και οξυγόνο για την αναπνοή τους, έτσι επειδή τα ποσοστά του οξυγόνου πέφτουν υπάρχει περίπτωση να μην επαρκεί....

Πάνω σε αυτά που λες για την αναπνοή των ψαριών, μου τόνισε επίσης να προσέχω τις βραδινές ώρες το φίλτρο ότι λειτουργεί για να γίνεται σωστή ανατάραξη για εισαγωγή οξυγόνου στο ενυδρείο, και στην περίπτωση διακοπής ρεύματος να κλείσω χειροκίνητα την παροχή διοξειδίου κατευθείαν από την στρόφιγγα της μπουκάλας και να τη διατηρώ κλειστή για όση ώρα διαρκέσει η διακοπή...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το ενυδρείο σου Πάνο!! Βάλε και καμιά φωτογραφία μετά το κούρεμα.. :bigemo_harabe_net-64:

απο κοντα ειναι χαρμα οφθαλμον οι φωτο το αδικουν!περιμενουμε καινουργιες φωτο μετα το κουρεμα!!!

Στο τέλος της βδομάδας που θα φυτεύσω τον βυθό που έχει μείνει κενός με Ludwigia θα σας βγάλω κάποιες, αλλά να ξέρετε ότι πλήρες υλικό θα μπει στην επίσημη παρουσίαση που θα αναλάβει τη φωτογράφηση φίλος μου επαγγελματίας φωτογράφος :D

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι αν εχεις μπουκαλα θα πρεπει να την κλεινεις το βραδυ.Καταρχην χαλας τζαμπα co2 γιατι τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν το βραδυΟσο για το ph δεν εχει τεραστιες διακιμανσεις,τοσο ωστε να εχουν προβλημα τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Άμα κανα Σάββατο βράδυ γυρίσεις πιο αργά στο σπίτι από την έξοδο, εκεί γύρο στις 3-4 το πρωί κάνε μια μέτρηση διοξειδίου!

Οι τιμές δεν θα σου πολύ αρέσουν….

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καταπληκτικο δεν εχω λογια :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85: :bigemo_harabe_net-85:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Φωτογραφια απο μετα το κουρεμα δεν εχουμε δει ακομα... για βαλε καμια αν εχεις να δουμε τι "χερι" εχεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...