Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Ενυδρείου Μου - Προτάσεις Για Ψαροσύνθεση


Recommended Posts

Μην μπερδεύεις το γεγονός της προσθήκης του εξοπλισμού με τον θάνατο του ψαριού!

Από την περιγραφή που μας δίνεις προκύπτουν συμπτώματα NTD (neon tetra disease)! Είχες παρατηρήσει το ψάρι τις προηγούμενες μέρες να ήταν κινητικό η αν υπήρχαν σημάδια αποχρωματισμού!?

Κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει. Δεν ξέρω αν η συζήτηση εδώ βοηθάει καθόλου. Έχω διαβάσει ότι τα cardinals δεν προσβάλλονται από την NTD αλλά υπάρχει η False NTD η οποία ωφείλεται σε βακτηριακή μόλυνση.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει. Δεν ξέρω αν η συζήτηση εδώ βοηθάει καθόλου. Έχω διαβάσει ότι τα cardinals δεν προσβάλλονται από την NTD αλλά υπάρχει η False NTD η οποία ωφείλεται σε βακτηριακή μόλυνση.

Και οι δυο ασθένειες είναι παρόμοιες με παρόμοια συμπτώματα! Η μια οφείλετε σε βακτυριακη μόλυνση συνήθως στους νεφρούς του ψαριού και η άλλη είναι παρασιτική!

Και στις δυο περιπτώσεις η αναγνώριση της είναι σχεδόν αδύνατη!

Σε τέτοιες καταστασεις συνηθως προτείνουμε μια θεραπεία σε όλο το ενυδρείο με ένα φάρμακο ευρέως φάσματος όπως το esha2000!

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις το γεγονός της προσθήκης του εξοπλισμού με τον θάνατο του ψαριού!

Από την περιγραφή που μας δίνεις προκύπτουν συμπτώματα NTD (neon tetra disease)! Είχες παρατηρήσει το ψάρι τις προηγούμενες μέρες να ήταν κινητικό η αν υπήρχαν σημάδια αποχρωματισμού!?

Δεν την μπερδεύω... απλά μήπως με την αλλαγή των συνθηκών και την εμφάνιση νέων θρεπτικών στοιχείων από τη λίπανση, δεν "άντεξε" το πιο ευαίσθητο ψάρι..

Και οι δυο ασθένειες είναι παρόμοιες με παρόμοια συμπτώματα! Η μια οφείλετε σε βακτυριακη μόλυνση συνήθως στους νεφρούς του ψαριού και η άλλη είναι παρασιτική!

Και στις δυο περιπτώσεις η αναγνώριση της είναι σχεδόν αδύνατη!

Σε τέτοιες καταστασεις συνηθως προτείνουμε μια θεραπεία σε όλο το ενυδρείο με ένα φάρμακο ευρέως φάσματος όπως το esha2000!

Το Esha2000 τι επιπτώσεις και αλλαγές θα φέρει στο σύστημα? θα επηρεάσει τη βιολογία και τα βακτήρια??

Link to comment
Share on other sites

Δεν την μπερδεύω... απλά μήπως με την αλλαγή των συνθηκών και την εμφάνιση νέων θρεπτικών στοιχείων από τη λίπανση, δεν "άντεξε" το πιο ευαίσθητο ψάρι..

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα…. Αυτό θα συνέβαινε αν το co2 ξέφευγε πολύ και δηλητηρίαζε τα ψάρια…τότε θα τα είχες όλα στην επιφάνια!

Το Esha2000 τι επιπτώσεις και αλλαγές θα φέρει στο σύστημα? θα επηρεάσει τη βιολογία και τα βακτήρια??

Τίποτα απολύτως!

Κάνε έναν κύκλο του φαρμάκου σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεις του!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε βλέπω ότι τα πας πολύ καλά με το χόμπι και έχεις όρεξη να προχωρήσεις παραπέρα η μόνη λύση είναι να στραφείς στην αγορά ενός πλήρως συστήματος διοξειδίου με μπουκάλα, διαχητιρα, μανόμετρα, ph controller κτλ.

Είναι ένα έξοδο που πρέπει να προγραμματίσεις αλλά θα το κάνεις μια φόρα και τέλος.

Καλώς η κακός ο σωστός εξοπλισμούς στις μέρες μας κάνει την διαφορά!

φίλε Νίκο, τελικά είχες απόλυτο δίκιο σχετικά με τη μπουκάλα!! :thumbup:

Όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται, κάθε μέρα βλέπω τα φυτά να μεγαλώνουνε και από λίγο, ειδικότερα η Rotala και το Stargrass έχουνε ξεφύγει πραγματικά :D

Δυστυχώς στις Sagittaria Subulata συνεχίζω να βλέπω καφε-διάφανα φύλλα, παρ' όλο που σε συνδυασμό με το CO2 έχω ξεκινήσει και λίπανση Seachem, αλλά οι παραφυάδες συνεχίζουν την ανάπτυξη κανονικότατα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά το κρούσμα με το νεκρό tetra, δοξα το Θεό όλα κυλάνε εντελώς φυσιολογικά!

Είχα βέβαια κι άλλες απώλειες, αλλά καθαρά θέματος επιβίβωσης και ανωτερότητας του ισχυρού: από τα 6 μικρά apple snails που είχα βάλει, τα 4 γίνανε μεζές από τα Helena, είχα βρει σκέτα τα όστρακα :o ... τα υπόλοιπα 2 (αυτά που είναι τα ελαφρώς μεγαλύτερα σε μέγεθος) τα βλέπω ενεργητικότατα και ταχύτατα, προφανώς αποδείχθηκαν πιο έμπειρα και με μεγαλύτερο πάθος για ζωή... τελικά διαπίστωσα ο ίδιος αυτό που λέγεται ότι στο ζωϊκό βασίλειο επιβιώνει μόνο ο ισχυρότερος.

Επίσης δώθηκε το μικρό αρσενικό gourami και υπάρχει πλέον μόνο ο κυρίαρχος αρσενικός με το χαρέμι του των 3 θηλυκών

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι τα helena σκοτωνουν και τα μεγαλα apple snails,το ειδα με τα ματια μου στο δικο μου ενυδρειο γι΄ αυτο και

τα εβγαλα(τα helena).

Link to comment
Share on other sites

φίλε Νίκο, τελικά είχες απόλυτο δίκιο σχετικά με τη μπουκάλα!! :thumbup:

Όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται, κάθε μέρα βλέπω τα φυτά να μεγαλώνουνε και από λίγο, ειδικότερα η Rotala και το Stargrass έχουνε ξεφύγει πραγματικά :D

Δυστυχώς στις Sagittaria Subulata συνεχίζω να βλέπω καφε-διάφανα φύλλα, παρ' όλο που σε συνδυασμό με το CO2 έχω ξεκινήσει και λίπανση Seachem, αλλά οι παραφυάδες συνεχίζουν την ανάπτυξη κανονικότατα...

Χαίρομαι που βρήκες έναν σωστό τρόπο να διατηρείς και να μεγαλώνεις υγιή φυτά!

Στο πρόγραμμα της saeshem πρόσθεσε και το iron και το potassioum! Θα σε βοηθήσουν με τα υπόλοιπα φυτά που φαίνεται να έχουν κάποια έλλειψη θρεπτικών!

Link to comment
Share on other sites

Μετά το κρούσμα με το νεκρό tetra, δοξα το Θεό όλα κυλάνε εντελώς φυσιολογικά!

Είχα βέβαια κι άλλες απώλειες, αλλά καθαρά θέματος επιβίβωσης και ανωτερότητας του ισχυρού: από τα 6 μικρά apple snails που είχα βάλει, τα 4 γίνανε μεζές από τα Helena, είχα βρει σκέτα τα όστρακα :o ... τα υπόλοιπα 2 (αυτά που είναι τα ελαφρώς μεγαλύτερα σε μέγεθος) τα βλέπω ενεργητικότατα και ταχύτατα, προφανώς αποδείχθηκαν πιο έμπειρα και με μεγαλύτερο πάθος για ζωή... τελικά διαπίστωσα ο ίδιος αυτό που λέγεται ότι στο ζωϊκό βασίλειο επιβιώνει μόνο ο ισχυρότερος.

Επίσης δώθηκε το μικρό αρσενικό gourami και υπάρχει πλέον μόνο ο κυρίαρχος αρσενικός με το χαρέμι του των 3 θηλυκών

Τα Helena είναι δολοφόνοι! Δεν υπολογίζουν τίποτα! Βγαλτα εν έχεις μέσα apple snails, είναι κρίμα να σου τρώνε τέτοια ζώα!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54025

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα φυτα που λες οτι βλεπεις ελειψεις,τωρα που ριχνεις λιπασματα μην περιμενεις να δεις αλλαγες αμεσα αλλα σε κανενα 2μηνο..υπομονη λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βρήκες έναν σωστό τρόπο να διατηρείς και να μεγαλώνεις υγιή φυτά!

Στο πρόγραμμα της saeshem πρόσθεσε και το iron και το potassioum! Θα σε βοηθήσουν με τα υπόλοιπα φυτά που φαίνεται να έχουν κάποια έλλειψη θρεπτικών!

Οσο για τα φυτα που λες οτι βλεπεις ελειψεις,τωρα που ριχνεις λιπασματα μην περιμενεις να δεις αλλαγες αμεσα αλλα σε κανενα 2μηνο..υπομονη λοιπον!

Από 16/1 έχω ξεκινήσει με τα προϊόντα της Seachem, το μόνο που μου λείπει είναι το Potassium:

FLOURISH: προτεινόμενη (η μισή από αυτή που προτείνει η εταιρία) 5ml / week [250L] | δική μου δοσολογία 3,5ml / week δηλαδή 0,5ml / day [125L]

FLOURISH IRON: προτεινόμενη (η μισή από αυτή που προτείνει η εταιρία) 15ml / week [200L] | δική μου δοσολογία 10,5ml / week δηλαδή 1,5ml / day [125L]

FLOURISH PHOSPHORUS: προτεινόμενη (η μισή από αυτή που προτείνει η εταιρία) 2,5ml / week [80L] | δική μου δοσολογία 3,5ml / week δηλαδή 0,5ml / day [125L]

FLOURISH NITROGEN: προτεινόμενη (η μισή από αυτή που προτείνει η εταιρία) 2,5ml / week [160L] | δική μου δοσολογία 3,5ml / week δηλαδή 0,5ml / day [125L]

FLOURISH POTASSIUM: προτεινόμενη (η μισή από αυτή που προτείνει η εταιρία) 5ml / week [125L] | δική μου δοσολογία 7ml / week δηλαδή 1ml / day [125L]

* παρόλο που το ευδρείο μου είναι full planted, εφαρμόζω το 60-70% της αρχικής προτεινόμενης δόσης της Seachem για φουλ φυτεμένα

Link to comment
Share on other sites

Τα Helena είναι δολοφόνοι! Δεν υπολογίζουν τίποτα! Βγαλτα εν έχεις μέσα apple snails, είναι κρίμα να σου τρώνε τέτοια ζώα!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54025

Να ξερεις οτι τα helena σκοτωνουν και τα μεγαλα apple snails,το ειδα με τα ματια μου στο δικο μου ενυδρειο γι΄ αυτο και

τα εβγαλα(τα helena).

Το να τα βγάλω τώρα πλέον τα Helena είναι από μερικώς αδύνατο έως ακατόρθωτο, είναι τόσο πυκνοφυτεμένος ο βυθός που είναι σα να ψάχνω ψύλλους στ' άχυρα... ξέρω ότι έχω 7 helena μέσα (τα 2 είναι μεγαλύτερα και τα άλλα 5 είναι μικρά γύρω στο εκατοστό) και έχω την εντύπωση ότι μου έχουν γεννήσει κιόλας, γιατί τις προάλλες κι άλλη μια φορά στην αρχή του χρόνου είδα ένα πάρα πολύ μικρό σαλιγκαράκι με άσπρο σώμα να γυρνοβολάει στο τζάμι... είχε δεν είχε το μέγεθος της κεφαλής μιας καρφίτσας! λαθρεπιβάτης πάντως δεν ήτανε γιατί έχω δει πάμπολλους μικροσκοπικούς και τους αναγνωρίζω πλέον πολύ εύκολα

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Το πρωι μολις αναψεις τα φωτα του ενυδρειου θα δεις να κοβουν βολτες οσα προλαβαινεις καθε φορα βγαζε με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι μολις αναψεις τα φωτα του ενυδρειου θα δεις να κοβουν βολτες οσα προλαβαινεις καθε φορα βγαζε με το χερι.

+1

Το πρωί είναι καλή ιδέα!

από εκεί και πέρα δεν είσαι τόοοσο πυκνοφυτεμένος για να μην μπορείς να πιάσεις το ΗΕΛΕΝΑ...

έτσι και αλλιώς δεν χρειάζεται να τα πιάσεις σε μία μέρα όλα... όποτε τα δεις!

Link to comment
Share on other sites

+1

Το πρωί είναι καλή ιδέα!

από εκεί και πέρα δεν είσαι τόοοσο πυκνοφυτεμένος για να μην μπορείς να πιάσεις το ΗΕΛΕΝΑ...

έτσι και αλλιώς δεν χρειάζεται να τα πιάσεις σε μία μέρα όλα... όποτε τα δεις!

νομίζεις :rasp: από τότε που μπηκε η μπουκάλα κάθε μέρα μεγαλώνουν τα φυτά... βυθό δε μπορώ να δω σε αρκετά σημεία...

πάντως είναι πολύ καλή ιδέα αυτή! όταν μου περάσει τελείως η γρίπη και μπορώ να ξυπνάω φυσιολογικές ώρες πριν ανάψει το φως, αυτό θα κάνω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανήλθα και μη νομίζετε ότι σας ξέχασα και δε σας ενημερώνω.. :rasp:

Το ενυδρείο όσο πάει γίνεται όλο και πιο πράσινο και αυτές τις μέρες έχει εξελιχθεί σε πραγματική ζούγκλα :wootwoot: (παρόλο που δεν έχουν μεγαλώσει όλα τα φυτά με τον ίδιο ρυθμό ανάπτυξης)

Ξεκινώντας από χθες κάνω κάθε μέρα και από λίγη τακτοποίηση και συμμάζεμα, δηλαδή κλαδέματα - μεταφυτεύσεις - καθάρισμα τζαμιών - απομάκρυνση των σάπιων φύλλων που επιπλέουν κ.α.

Το Stargrass έχει κυριολεκτικά πνίξει το ενυδρείο, αφού τα μπροστινά φυτά έχουν αγγίξει σε ύψος το ξύλο και τα πίσω έχουνε φτάσει έξω από την επιφάνεια του νερού!!

Με έπιασαν πάλι οι "αρχιτεκτονικές μου ανησυχίες", ξήλωσα όλη τη Sagittaria Subulata και βλέπω γι ακόμα μια φορά κενό-λευκό βυθό στο ενυδρείο μου xexe... για πολύ λίγο όμως...

Στον αρκετά μεγάλο χώρο που καταλάμβανε μέχρι σήμερα η ακμαιότατη και πληθωρική Subulata, σκέφτομαι να φυτέψω Ludwigia Repens Rubin (περισσότερο προς τα εκεί τείνω) ή κάποιο άλλο κόκκινο φυτό σε μορφή stem, και πιο πίσω θα φυτέψω (το έχω κάνει ήδη δηλαδή στο μεγαλύτερο ποσοστό του) ακόμα λίγες Hygrophila Corymbosa Siamensis για να μεγαλώσω την ήδη υπάρχουσα συστάδα που διατηρώ από το ξεκίνημα του ενυδρείου στο πίσω σημείο, η οποία τα πάει εξαιρετικά!

Χαίρομαι που βρήκες έναν σωστό τρόπο να διατηρείς και να μεγαλώνεις υγιή φυτά!

Στο πρόγραμμα της saeshem πρόσθεσε και το iron και το potassioum! Θα σε βοηθήσουν με τα υπόλοιπα φυτά που φαίνεται να έχουν κάποια έλλειψη θρεπτικών!

Οσο για τα φυτα που λες οτι βλεπεις ελειψεις,τωρα που ριχνεις λιπασματα μην περιμενεις να δεις αλλαγες αμεσα αλλα σε κανενα 2μηνο..υπομονη λοιπον!

Τη μόνη "δυσλειτουργία" που παρατηρώ στα φυτά, είναι ότι ένω όλα μεγαλώνουν σωστότατα, στη Ludwigia Repens Rubin παρατηρώ τα ίδια σχεδόν συμπτώματα όπως του φίλου εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82943&p=763232 (δείτε φώτο 2 και 3). Γενικότερα το φυτό αναπτύσσεται κανονικά, απλά δε βλέπω το έντονο και καθαρό κόκκινο χρώμα του, δηλαδή τα φύλλα του είναι πρασινοκόκκινα, και τα παλιότερα φύλλα χαλάνε και κόβονται από τον κορμό και τα βρίσκω στην εισαγωγή του φίλτρου ή να επιπλέουν στην επιφάνεια...

Υπενθυμίζω εδώ ότι έχω ξεκινήσει εδώ και μισό μήνα περίπου το πρόγραμμα λίπανσης της Seachem...

  • Είναι φυσιολογικό το παραπάνω πρόβλημα στη Ludwigia παρόλο που υπάρχει αδιάλειπτη παροχή CO2 και λιπασμάτων ???
  • Σε ποιο μικροστοιχείο να υπάρχει άραγε έλλειψη και να οφείλεται το ξεθωριασμένο κόκκινο ??
  • Μήπως ευθύνεται το ότι δεν έχω ξεκινήσει ακόμα το Potassium ??
  • Μήπως θα πρέπει να αυξήσω τις δόσεις των λιπασμάτων (ίσως και μέχρι 100% φτάνοντας στην προτεινόμενη δόση της εταιρίας για φουλ φυτεμένα) μιας και το ενυδρείο μου είναι πλέον φουλ φυτεμένο ?
Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ενώ το ενυδρείο μου δεν το λες φουλ φυτεμένο πάντα ρίχνω τις δόσεις όπως τις αναφέρει η εταιρία! Δεν βρίσκω λόγο πραγματικά να σπάτε τις δοσολογίες!

(Δεν λεμε να εχεις μεσα δυο ριζες και να πλακωνεις τα λιπασματα)

Η εταιρία δεν νομίζω ότι αναφέρει πουθενά ότι η δοσολογία που προτείνει είναι για φουλ η για λιγότερο φυτεμένα ενυδρεία!

Ξεκίνα και το κάλιο (potasium) γιατί είναι από τα βασικά θρεπτικά των φυτών σου!

Και κάτι τελευταίο φιλε nospanos….

Ξέχνα τα πειράματα και τις αρχιτεκτονικές στο ενυδρείο σου για τους επόμενους 3 μήνες και προπαντός μην ξαναβάλεις χέρι μέσα!
Αλλαγές νερού, το πρόγραμμα λίπανσης σου και τίποτα άλλο αν θέλεις να πάει καλά το ενυδρείο σου!



Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο φιλε nospanos….

Ξέχνα τα πειράματα και τις αρχιτεκτονικές στο ενυδρείο σου για τους επόμενους 3 μήνες και προπαντός μην ξαναβάλεις χέρι μέσα!

Αλλαγές νερού, το πρόγραμμα λίπανσης σου και τίποτα άλλο αν θέλεις να πάει καλά το ενυδρείο σου!

Καλησπέρα Νίκο!

Ίσως δεν το έθεσα εγώ σωστά, δεν πρόκειται για πειράματα και δηλαδή ότι ξηλώνω κάθε 10 μέρες φυτά και τα αλλάζω με άλλα, προς Θεού :lol: .... απλά στη συγκεκριμένη "περιοχή" θα μου άρεσε καλύτερα κάποιο φυτό stem έγχρωμο τύπου Ludwigia και για το λόγο αυτό είναι η πρώτη φορά που ξερίζωσα φυτό και πριν από λίγο καιρό που αφαίρεσα κάτι πέτρες λάβας, αυτές οι "ανασκαφές" έχουν πραγματοποιηθεί μόνο ;)

Όσον αφορά για το να μη βάλω χέρι μέσα, αν το αφήσω ανεξέλεκτο θα γίνει κυριολεκτικά ζούγκλα και δε θα φαίνεται τίποτα μέσα xaxaxa και από τα φυτά και από την άλγη σποτ που εμφανίζεται μόνο στο μπροστινό τζάμι... δηλαδή το ελάχιστο χέρι που βάζω είναι για καθάρισμα τζαμιών, σιφωνιάρισμα λίγο για τις μαζεμένες ακαθαρσίες, κλάδεμα και μεταφυτεύσεις (αν κι εφ' όσον υπάρχει χώρος).

Δυστυχώς υπήρχαν οικονομικοί λόγοι που δεν έχω αγοράσει το Potassium ακόμα, και μάλλον θα καθυστερήσει και λίγο ακόμα η αγορά του γιατί μου τελειώνει το μπουκαλάκι του Iron και θα αγοράσω πρώτα εκείνο (μου είχαν δωρήσει το μπουκαλάκι των 100ml και όταν το πήρα είχε μέσα το 40% του περιεχομένου περίπου). Μιας και είναι το λίπασμα που χρησιμοποιώ την περισσότερη δόση, όπως καταλαβαίνεις τελειώνει πιο σύντομα από τα υπόλοιπα... Λες δηλαδή να αγοράσω πρώτα το Potassium και μετά το Iron κι ας μου τελειώσει?

Επίσης, εσύ μου προτείνεις να αυξήσω την ισχύουσα δόση μου και να χορηγώ τα ml που προτείνει η εταιρεία για όλη τη σειρά λιπασμάτων της??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θέλω να πω είναι ότι τελικά όσο ασχολείσαι με το ενυδρείο σου τόσο σου βγάζει προβλήματα και δεν πηγαίνει καλά!

Σου λέω τι μου έχει διδάξει η δικια μου εμπειρία με τα ενυδρεία!

Κάποτε ήμουν 15ωρες την ημέρα πάνω από το ενυδρείο, τώρα ασχολούμαι 1 ώρα την εβδομάδα και όλα μου τα ενυδρεία πάνε σφαίρα και δουλεύουν άψογα! Δεν σου λέω να τα εγκαταλείψεις, απλά άστα ήσυχα να ωριμάσουν, να βρομήσουν, να βγάλουν αλγες…δεν έγινε τίποτα! Όταν το σύστημα σου ωριμάσει τότε θα δεις πραγματικά ένα άλλο ενυδρείο απότι έχεις τώρα!


Όσον αφορά τα πρόσθετα εσύ είσαι αυτός που θα κρίνει ποιες είναι οι προτεραιότητες του! Στην φάση που είσαι τώρα και μετά από την πολύ επιτυχημένη αγορά που έκανες με το co2 και πιστεύω να σε έχει ανταμείφσει αυτή η κίνηση τρία πράγματα είναι τα βασικά που πρέπει
να έχεις στο ντουλάπι σου για να διατηρείς υγιές το σύστημα σου flourish-potasioum-iron!

Oσο για τις δοσολογίες την γνώμη μου στην είπα! Εγώ πιστεύω πως θα πρέπει να ρίχνεις τις δόσεις όπως τις αναφέρει η εταιρία, δεν βρίσκω τον λόγο να τις μικραίνεις!


Να είσαι τακτικός στις ρουτίνες, να συντηρείς τα φίλτρα σου τακτικά, να πετάξεις τους μεγεθυντικούς φακούς (ξέρω ότι έχεις χαχαχαχα) και να χαλαρώνεις στον καναπέ σου χαζεύοντας το πολύ όμορφο ενυδρείο σου!



Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που προτεινουμε να σπαει η δοσολογια σε μικρκοτερες για αρχη ειναι η αποφυγη των αλγεων.Αν εχεις λιγα φυτα με λιγες αναγκες για λιπασματα και βαζεις τις κανονικες δοσολογιες που γραφεουν τα μπουκαλακια μπορει τα φυτα σου να μην τραβιξουν ολα τα λιπασματα και μετα να εχεις προβλημα αλγης.Για τον λογο αυτο ξεκιναμε με την μιση δοσολογια που αναγραφουν τα μπουκαλια και σιγα σιγα αυξανουμε αναλογα με τι φυτα εχουμε εχουμε και με την ποσοτητα τους.

Πανο,παρε καλιο και ξεκινα να ριχνεις.Επεισης αν τα κατω φυλλα πεφτουν μπορει να μην φτανει εκει ο φωτισμος σου.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Κώστα απόλυτα και όπως είδες και παραπάνω το αναφέρω ότι δεν μιλάμε να έχεις 2-3 ρίζες μέσα και να ρίχνεις όλη την ποσότητα! Εξάλλου φαντάζομαι ότι όταν μιλάμε για φυτεμένα ενυδρεία εννοούμε ότι υπάρχει μια ικανοποιητική φυτομαζα!


5 φυτά πάνω 5 κάτω σε ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο δεν νομίζω ότι χάθηκε ο κόσμος!



Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Κώστα απόλυτα και όπως είδες και παραπάνω το αναφέρω ότι δεν μιλάμε να έχεις 2-3 ρίζες μέσα και να ρίχνεις όλη την ποσότητα! Εξάλλου φαντάζομαι ότι όταν μιλάμε για φυτεμένα ενυδρεία εννοούμε ότι υπάρχει μια ικανοποιητική φυτομαζα!

5 φυτά πάνω 5 κάτω σε ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο δεν νομίζω ότι χάθηκε ο κόσμος!

:bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ήμουν 15ωρες την ημέρα πάνω από το ενυδρείο, τώρα ασχολούμαι 1 ώρα την εβδομάδα και όλα μου τα ενυδρεία πάνε σφαίρα και δουλεύουν άψογα! Δεν σου λέω να τα εγκαταλείψεις, απλά άστα ήσυχα να ωριμάσουν, να βρομήσουν, να βγάλουν αλγες…δεν έγινε τίποτα! Όταν το σύστημα σου ωριμάσει τότε θα δεις πραγματικά ένα άλλο ενυδρείο απότι έχεις τώρα!

Όσον αφορά τα πρόσθετα εσύ είσαι αυτός που θα κρίνει ποιες είναι οι προτεραιότητες του! Στην φάση που είσαι τώρα και μετά από την πολύ επιτυχημένη αγορά που έκανες με το co2 και πιστεύω να σε έχει ανταμείφσει αυτή η κίνηση τρία πράγματα είναι τα βασικά που πρέπει

να έχεις στο ντουλάπι σου για να διατηρείς υγιές το σύστημα σου flourish-potasioum-iron!

Oσο για τις δοσολογίες την γνώμη μου στην είπα! Εγώ πιστεύω πως θα πρέπει να ρίχνεις τις δόσεις όπως τις αναφέρει η εταιρία, δεν βρίσκω τον λόγο να τις μικραίνεις!

Δε σου λέω ότι έχεις άδικο, συμφωνώ, απλά το είχα "παρατήσει" 10 μέρες περίπου και τώρα ήρθε η ώρα κυρίως για τα κλαδέματα...

Η τελευταία αλλαγή που θα κάνω είναι το ξήλωμα όλης της Subulata και αντικατάστασή της με έγχρωμα φυτά τύπου stem...

Ισχύει ότι η απόκτηση του CO2 έχει αποδειχθεί χρυσή, και ήδη από τις πρώτες εβδομάδες έχουν πάρει τρελή ανάπτυξη τα φυτά :thumbup:

Επίσης με το που ξεκίνησα τη λίπανση, η άλγη όχι μόνο δεν έχει αναπτερωθεί αλλά αντιθέτως έχει περιοριστεί κατά πολύ...

Τελικά η μη ύπαρξη καθαρού και ζωντανού χρώματος ίσως να οφείλεται περισσότερο στην έλλειψη καλίου παρά στου σιδήρου! Είχα την εντύπωση πως το σίδηρο ήταν πιο σημαντικό θρεπτικό των φυτών από το κάλιο, αλλά τελικά ισχύει το ακριβώς αντίθετο απ' ό,τι συμπεραίνω... Επίσης θα αυξήσω τις δόσεις των λιπασμάτων και θα ρίχνω ακριβώς την ποσότητα που προτείνει η Seachem, εξάλλου πλέον έχω φουλ φυτεμένο ενυδρείο τίγκα στο πράσινο! :wub:

Έχω μια υπόνοια ότι το Stargrass μου ρουφάει αμέσως όλα τα θρεπτικά συστατικά που ρίχνω και τα υπόλοιπα φυτά συμβιβάζονται με τα "ψίχουλα" που έχουνε απόμείνει καθώς δεν προλαβαίνουν να το ανταγωνιστούν. Παιδιά δε σας κάνω πλάκα, κάθε μέρα το τσεκάρω και έχουνε μεγαλώσει όλα του τα stems :o:D. Εδώ που τα λέμε όμως καταλαμβάνει τη μεγαλύτερη έκταση από κάθε άλλο φυτό, και έχει εκμεταλλευτεί την πληθυσμιακή υπεροχή του και με το παραπάνω!

Άρα "αναπόφευκτα" η μόνη λύση είναι ο διπλασιασμός των δόσεων όλων των λιπασμάτων...

Ο λογος που προτεινουμε να σπαει η δοσολογια σε μικρκοτερες για αρχη ειναι η αποφυγη των αλγεων.Αν εχεις λιγα φυτα με λιγες αναγκες για λιπασματα και βαζεις τις κανονικες δοσολογιες που γραφεουν τα μπουκαλακια μπορει τα φυτα σου να μην τραβιξουν ολα τα λιπασματα και μετα να εχεις προβλημα αλγης.Για τον λογο αυτο ξεκιναμε με την μιση δοσολογια που αναγραφουν τα μπουκαλια και σιγα σιγα αυξανουμε αναλογα με τι φυτα εχουμε εχουμε και με την ποσοτητα τους.

Πανο,παρε καλιο και ξεκινα να ριχνεις.Επεισης αν τα κατω φυλλα πεφτουν μπορει να μην φτανει εκει ο φωτισμος σου.

Αυτό θα κάνω φίλε, θα προμηθευτώ το Potassium όσο πιο άμεσα μπορέσω! ;)

Ο φωτισμός φτάνει μια χαρά, το έχω τσεκάρει ήδη xexe!!

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια! :thumbup:

Tip: πάντα τα υγρά πρόσθετα τα ρίχνουμε στην εξαγωγή του φίλτρου μας ώστε να τα απλώνει με την κυκλοφορία σε όλη την έκταση του ενυδρείου!



Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...