Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Ενυδρείου Μου - Προτάσεις Για Ψαροσύνθεση


Recommended Posts

Καλή συνέχεια! :thumbup:

Tip: πάντα τα υγρά πρόσθετα τα ρίχνουμε στην εξαγωγή του φίλτρου μας ώστε να τα απλώνει με την κυκλοφορία σε όλη την έκταση του ενυδρείου!

Thanks φίλε, αυτό θα κάνω γιατί η αλήθεια είναι ότι μέχρι σήμερα τα έριχνα σε άλλο σημείο πέρα από εκεί, και αυτό γινόταν γιατί έπρεπε να σηκώνω το πίσω καπάκι κάθε φορά και λόγω των καλωδίων είναι λίγο φασαρία, αλλά αφού έτσι πρέπει να γίνει για καλύτερο αποτέλεσμα αυτό θα γίνει :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σήμερα το μεσημεράκι, χαλαρός και καταχαρούμενος που είμαι, έχοντας καταφέρει επιτέλους να αγοράσω τις λάμπες Sylvania Grolux για το ενυδρείο μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80040&p=766307, καθώς βγάζω το καπάκι και βιδώνω τις νέες λάμπες, ξαφνικά κοιτάω στη μέσα πλευρά του τζαμιού του ενυδρείου έξω από το νερό και τι να δω.....

Υ.Γ. εννοείται ότι ξεκόλλησα και πέταξα όπως ήτανε το τσαμπί με τα αυγά :bigemo_harabe_net-61: δεν είχα κάμια τρελή διάθεση να γεμίσω 200-300 κίτρινα σαλιγκαράκια στο ενυδρείο μου και να μου κατασπαράξουνε και τα φυτάκια μου που με τόσο κόπο τα φτανω εδώ που τα φτάνω :bigemo_harabe_net-104: xexe!!

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ηταν αυγα απο aple snail...τα οποια δεν τρωνε φυτα...

Σύμφωνοι! Αλλά όταν υπάρχει υπερπληθυσμός (φαντάσου 200 σαλιγκάρια σε ενυδρείο 100 καθαρών λίτρων) και δε θα έχουνε με τι να τραφούν, θα αρχίσουν να "χτυπάνε" και φυτά (μου το είπανε παιδιά χομπίστες οι οποίοι είχανε γέννες)...

Συν κι αυτό που είπε ο Σπύρος, θα ανέβουνε οι ρύποι και οι αμμωνία στο φουλ!! Ισχύει ότι ένα ενήλικο apple snail ισούται με ένα ψάρι και μάλιστα είναι και πιο ρυπογόνο σωστά?? (αν δεν κάνω λάθος κι εσύ πρέπει να μου το είχες πει αυτό με το βιοφορτίο των apple)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε αγορι μου,δεν σου ειπα να τα κρατησεις,χαρισε τα μολις βγουν. :)

xexe και με ρωτάς εμένα τι άγχος θα υποστώ μέχρι να δώσω και το τελευταίο, που θα κόντευα να πάθω καρδιά μήπως επηρεαστούν οι μετρήσεις, το οποίο θα συνέβαινε σίγουρα 100%... μην ξεχνάς ότι έχω και "μικρό" ενυδρείο και τις τελευταίες μέρες προστέθηκε δεύτερο φίλτρο, οπότε καταλαβαίνεις το πως το λέω και που θέλω να καταλήξω..

Εδώ δεν έχεις δει τον φίλο Αργύρη (argirisp) που είχε γέννα και παρακαλάει τον κόσμο να του χαρίσει σαλιγκάρια apple.... (του είχα ζητήσει 2-3 και μου έδωσε 8 αν θυμάμαι καλά xexe)

:bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλό να το έχεις προβλέψει...τι θέλω να πω εγώ για παράδειγμα όταν έβαλα ζωότοκα και ήξερα τι θα γίνει είχα κανονίσει από πριν με pet για να του δίνω τα ψάρια όταν έφθαναν τους 2 περίπου πόντους....όσο να το πεις δεν μπορούν να σου ρυπάνουν και πολύ το ενυδρείο νεογεννητα ή και μήνα οργανισμοί... άρα επειδή θα το ξαναδείς αυτό για να μην τα πετάς κάνε μια συζήτηση και δώστα κάπου....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλό να το έχεις προβλέψει...τι θέλω να πω εγώ για παράδειγμα όταν έβαλα ζωότοκα και ήξερα τι θα γίνει είχα κανονίσει από πριν με pet για να του δίνω τα ψάρια όταν έφθαναν τους 2 περίπου πόντους....όσο να το πεις δεν μπορούν να σου ρυπάνουν και πολύ το ενυδρείο νεογεννητα ή και μήνα οργανισμοί... άρα επειδή θα το ξαναδείς αυτό για να μην τα πετάς κάνε μια συζήτηση και δώστα κάπου....

Πιάστηκα τελείως απροετοίμαστος και βάσικα ούτε που το περίμενα κιόλας, διότι έχω διαβάσει για τα apple snails ότι δεν είναι ερμαφρόδιτα και χρειάζονται ζευγάρι αρσενικό-θηλυκό για να πραγματοποιηθεί γέννα... που να φανταστώ εγώ ότι από τα 6 που είχα αρχικά, θα επιζούσαν τα συγκεκριμένα 2 (λόγω helena) που ήταν ζευγάρι :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλό να το έχεις προβλέψει...τι θέλω να πω εγώ για παράδειγμα όταν έβαλα ζωότοκα και ήξερα τι θα γίνει είχα κανονίσει από πριν με pet για να του δίνω τα ψάρια όταν έφθαναν τους 2 περίπου πόντους....όσο να το πεις δεν μπορούν να σου ρυπάνουν και πολύ το ενυδρείο νεογεννητα ή και μήνα οργανισμοί... άρα επειδή θα το ξαναδείς αυτό για να μην τα πετάς κάνε μια συζήτηση και δώστα κάπου....

Επέτρεψέ μου να διαχωρίσω τις γέννες σε ζωοτόκα ψάρια από τις γέννες στα σαλιγκάρια... είναι τελείως διαφορετικά πράγματα κι αυτό γιατί:

  1. Δε νομίζω να υπάρχει ψάρι που να διαβιώνει σε αιχμαλωσία και να γεννάει με απόλυτη επιτυχία 200 με 300 ζωντανά, και το ψάρι αυτό να είναι και σχετικά δημοφιλές και να συναντάται στα περισσότερα ενυδρεία
  2. Το να χαρίσεις ή ακόμα και να πουλήσεις ψάρια, θα έχει μεγαλύτερη ζήτηση και απήχηση η κίνησή σου αυτή, καθώς όλοι θέλουν να βάλουν ψάρια στο ενυδρείο τους (είναι και ο λόγος ύπαρξης του ενυδρείου άλλωστε) :) Τι ποσοσστό χομπιστών όμως θα ήθελε να προσθέσει και σαλιγκάρια??
  3. Επιπλέον, δε συγκρίνεται με τίποτα το σύνολο ρύπων που βγάζει μια ομάδα 200 σαλιγκαριών έστω κι αν είναι νεογέννητων (και ειδικά apple που είναι και από τα πιο ρυπογόνα), με το σύνολο ρύπων που θα βγάλει πχ μία ομάδα 30 guppy

Γενικά ήθελα να καταλήξω ότι εμένα προσωπικά (στην παρούσα φάση που ακόμα καλά-καλά δεν ξεκίνησα το χόμπυ και δεν είμαι απλά αρχάριος αλλά σε τεράστιο βαθμό αρχάριος ακόμα) μου είναι φύσιν αδύνατον να καταφέρω να συντηρήσω με απόλυτη επιτυχία ένα νεοστημένο ενυδρείο 100 καθαρών λίτρων (το οποίο ακόμα βρίσκεται σε πρωταρχικό στάδιο) με κατοίκους 20-24 ψάρια, αρκετές δεκάδες σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες, helena και καμιά 200αριά apple....

Δε θα ήθελα να το ρισκάρω...σκεφτείτε το λίγο, θα έρθουν όλα τούμπα: η βιολογία του, οι ανάγκες του, η γενική ισορροπία του, και επόμενο είναι ότι θα πάει χαμένη η προσπάθεια τόσων μηνών και συν του ότι ενδεχομένως και να με απογοητεύσει/κουράσει όλο αυτό.... εσείς το λέτε εξάλλου ότι το χόμπυ είναι για να χαλαρώνει και εμάς και τους ζωντανούς οργανισμούς που φιλοξενούμε, αν ήταν να μας κουράζει και να στρεσσάρονται τα ψάρια και ζήτω που καήκαμε! :)-_-

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε Πάνο μας έσκασες :crazyyyy: με την προπαρουσίαση, πάνε 2,5 μήνες, πότε θα κάνεις την επίσημη παρουσίαση;;!! :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε Πάνο μας έσκασες :crazyyyy: με την προπαρουσίαση, πάνε 2,5 μήνες, πότε θα κάνεις την επίσημη παρουσίαση;;!! :bigemo_harabe_net-77:

Αυτο ξαναπεστο!Εχουμε φτασει τις 14 σελιδες προ παρουσιαση..φαντασου στην παρουσιαση τι εχει να γινει!:P

Link to comment
Share on other sites

Στην παρουσιάσει φίλε μου θα πάρουμε ποπ κορν και θα διαβάζουμε με της ώρες. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε Πάνο μας έσκασες :crazyyyy: με την προπαρουσίαση, πάνε 2,5 μήνες, πότε θα κάνεις την επίσημη παρουσίαση;;!! :bigemo_harabe_net-77:

Αυτο ξαναπεστο!Εχουμε φτασει τις 14 σελιδες προ παρουσιαση..φαντασου στην παρουσιαση τι εχει να γινει! :P

Στην παρουσιάσει φίλε μου θα πάρουμε ποπ κορν και θα διαβάζουμε με της ώρες. :hysterical:

Παιδιά έχετε πραγματικά απόλυτο δίκιο και ζητώ συγγνώμη :bowdown: :bowdown:

Είναι στα άμεσα σχέδια, περίπου σε 1 - 1,5 μήνα το πολύ, αφού κάνω μια σούπερ σκέψη να φέρω γνωστό μου επαγγελματία φωτογράφο!

Επίσης, ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα είναι καθαρά για να πάρω προτάσεις και συμβουλές από εσάς τους εμπειρότερους και είμαι πανευτυχής και σας υπερευχαριστώ που με έχετε βοηθήσει στο μέγιστο και θα συνεχίσετε ακόμη είμαι σίγουρος!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε πραγματικά απόλυτο δίκιο και ζητώ συγγνώμη :bowdown: :bowdown:

Είναι στα άμεσα σχέδια, περίπου σε 1 - 1,5 μήνα το πολύ, αφού κάνω μια σούπερ σκέψη να φέρω γνωστό μου επαγγελματία φωτογράφο!

Επίσης, ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα είναι καθαρά για να πάρω προτάσεις και συμβουλές από εσάς τους εμπειρότερους και είμαι πανευτυχής και σας υπερευχαριστώ που με έχετε βοηθήσει στο μέγιστο και θα συνεχίσετε ακόμη είμαι σίγουρος!! :bowdown:

Σε 1-1.5 μηνα? Καταλαβα..θα φτασουμε τις 50 σελιδες προ-παρουσιασης!:P

Ασε το γλυψιμο και ξεκινα την φωτογραφιση. αχχαχαχαχχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχ :P :P

Link to comment
Share on other sites

@Rastafarian: θα είναι πιο εντυπωσιακό και επαγγελματικό το αποτέλεσμα και πιο γλυκειά η αναμονή xexe!! :P :P

Και για να σας βάζω ολοένα και περισσότερο στο κλίμα, σας ενημερώνω για τις αλλαγές-διαφοροποιήσεις-προσθήκες που έχουνε πραγματοποιηθεί το τελευταίο διάστημα:

  • Το ενυδρείο υποστηρίζεται με μπουκάλα CO2 από 15/1/2013 και έχει ξεκινήσει πρόγραμμα λίπανσης της Seachem από 16/1/2013 (αυτά ήδη τα γνωρίζετε).
  • Από τις 8/2/2013 ξεκίνησα λίπανση και με Potassium, καθώς υπήρχε όπως αποδείχθηκε από την κόκκινη Ludwigia μεγάλη έλλειψη σε κάλιο.
  • Μέσα στο Γενάρη δυστυχώς μου ψοφίσανε τα πρώτα μου ψαράκια από τότε που ξεκίνησα το χόμπυ, 2 καρδινάλιοι (cardinal tetra) αντί ένα που σας είχα γράψει (το άλλο ένα μια βδομάδα μετά) πολύ πιθανόν από τη γνωστή νόσο των neon tetra NTD, αλλά δεν έχω σκοπό να ξεκινήσω κάποιο φάρμακο διότι πολύ πιθανόν να αποτελούν τυχαίο γεγονός αυτοί οι θάνατοι.
  • Δόθηκε το μικρότερο αρσενικό pearl gourami και εδώ κι ένα μήνα+ φιλοξενείται ένα χαρέμι με τον κυρίαρχο αρσενικό του.
  • Προστεθήκαν εδώ και μερικές εβδομάδες 4 βυθόψαρα Yasuhikotakia Sidthimunki http://www.loaches.com/species-index/yasuhikotakia-sidthimunki αρχικά, μέχρι τον τελικό αριθμό τους που θα είναι 10. Πραγματικά είναι πολύ χαριτωμένα και ιδιαίτερης ομορφιάς ψαράκια!!
  • Τις τελευταίες εβδομάδες το ενυδρείο υποστηρίζεται και από δεύτερο φίλτρο, ένα εξωτερικό Eheim 2213, με δύο σφουγγάρια και προσωρινά με ελαφρόπετρα μέχρι να αντικατασταθεί σταδιακά με Siporax. Η συνολική φίλτρανση του ενυδρείου ανέρχεται πλέον σε 1.040 λίτρα περίπου ανά ώρα και σε περίπου 8-10 λίτρα υλικού συνολικά!
  • Προστέθηκαν νέα φυτά: Hygrophila Corymbosa Siamensis Dwarf, Camboba Aquatica, Micranthemum Umbrosum και Microsorum Pteropus Windelov. Επίσης αυξήθηκε ο πληθυσμός των Heteranthera Zosterifolia(Stargrass), Ludwigia Repens Rubin και Hygrophila Polysperma, στη θέση του μεγάλου χώρου που καταλάμβανε η Sagittaria Subulata η οποία αφαιρέθηκε τελείως.

Στα άμεσα μελλοντικά σχέδια είναι:

  • Θα αφαιρεθεί το 1 από τα 3 σφουγγάρια του εσωτερικού φίλτρου της Juwel και θα προστεθεί στη θέση του Siporax σε κάλτσα ή σε δίχτυ.
    Μέχρι να μπει σε λειτουργία και το δεύτερο φίλτρο, η φίλτρανση γινόταν πολύ σωστά και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με τη βιολογία μου, παρόλα αυτά το φίλτρο μέσα έχει "κενά" και αχρησιμοποίητο χώρο ο οποίος θα τιγκάρει όσο περισσότερο γίνεται με υλικά για τη μέγιστη απόδοση βιολογίας.
  • Τμηματική αντικατάσταση της ελαφρόπετρας του εξωτερικού φίλτρου με Siporax.
  • Προσθήκη 2 σαλιγκαριών Ramshorn snail
  • Μετά την ολοκλήρωση όλων των παραπάνω, προσθήκη 6 Yasuhikotakia Sidthimunki και 10 Harlequin Rasbora, για δημιουργία ολοκληρωμένων κοπαδιών και στις 2 ομάδες ψαριών.

    Συνολικά το ενυδρείο θα φιλοξενεί 39 ψάρια και 13 ενήλικα σαλιγκάρια, υπολογίζω αν όλα πάνε καλά περίπου τον Απρίλιο - Μάϊο ;)
Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Πολλα ψαρια πας να βαλεις Πανο...γνωμη μου ειναι να κρατησεις μονο ενα κοπαδοψαρο και αυτο ειναι οι αρλεκινοι λογο ιδιου βιοτοπου με τα υπολοιπα.

Θα δεις πολυ καλητερες συμπεριφορες ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Ελααα...

Τουλαχιστον βαλε μας μια φωτο να παρουμε λιγο ματι!! :P

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ψαρια πας να βαλεις Πανο...γνωμη μου ειναι να κρατησεις μονο ενα κοπαδοψαρο και αυτο ειναι οι αρλεκινοι λογο ιδιου βιοτοπου με τα υπολοιπα.

Θα δεις πολυ καλητερες συμπεριφορες ετσι..

Σκέψου όμως ότι θα έχω πολύ επαρκή φίλτρανση, φουλ κάλυψη με φυτά και με κρυψώνες και τα περισσότερα ψάρια είναι πολύ μικρά σε μέγεθος και σε ρύπους.

Σκεφτόμουνα να δώσω τα neon να σου πω την αλήθεια αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Να τα δωσεις και να φτιαξεις ενα βιοτοπικο Ασιας,αφου ετσι και αλλιως τα υπολοιπα που εχεις απο εκει ειναι!

Θα δεις πολυ καλητερες συμπεριφορες με ενα κοπαδοψαρο,πιστεψε με!

Ποσους καρδιναλιους και ποσους αρλεκινους εχεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Να τα δωσεις και να φτιαξεις ενα βιοτοπικο Ασιας,αφου ετσι και αλλιως τα υπολοιπα που εχεις απο εκει ειναι!

Θα δεις πολυ καλητερες συμπεριφορες με ενα κοπαδοψαρο,πιστεψε με!

Ποσους καρδιναλιους και ποσους αρλεκινους εχεις τωρα?

Κουβέντα στην κουβέντα όντως όλα μου τα ψάρια είναι από Ασία, με εξαίρεση τα cardinal tetra! Λες να το γυρίσω σε Ασία??! :rolleyes: :rolleyes: δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα!! B)

Καρδινάλιοι 7 μαζί με 1 νέον τέτρα και 5 Αρλεκίνοι μαζί με 2 Espei

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε καρδιναλιους και νεον και βαλε 8 αρλεκινους και εισαι κομπλε!

να τους κάνω 10 να είναι στρογγυλός αριθμός 15?? :bigemo_harabe_net-104:

Link to comment
Share on other sites

15 θα εισαι μαζι με τα Espei ετσι οπως σου τα λεω.Μη φτανεις το ενυδρειο σου στα ορια του..

Link to comment
Share on other sites

15 θα εισαι μαζι με τα Espei ετσι οπως σου τα λεω.Μη φτανεις το ενυδρειο σου στα ορια του..

Άρα δηλαδή:

  • 4 x Pearl Gourami
  • 13 x Harlequin Rasbora
  • 2 x Rasbora Espei
  • 10 x Yasuhikotakia Sidthimunki

Είμαστε ok?! :D

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...