Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Ενυδρείου Μου - Προτάσεις Για Ψαροσύνθεση


Recommended Posts

Μια χαρα ειναι και αυτο το ενυδρειο σου κουκλη και πολυ ωρεο στησιμο και ωρεα ψαρια ολα πολυ ωρεα :bigemo_harabe_net-64:

Σας ευχαριστώ και τους δυο (πατέρα και γιό) :D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι και αυτο το ενυδρειο σου κουκλη και πολυ ωρεο στησιμο και ωρεα ψαρια ολα πολυ ωρεα :bigemo_harabe_net-64:

τελικά το γκουράμι σου που μου λεγες Μάριε δεν είναι το ίδιο με τα δικά μου, το δικό σου είναι κίτρινο

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μας καμια φωτο να παρουμε λιγο ματι! :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει χώρος να μπει η ταμπλέτα, γιατί πλέον το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο και δεν έχει κενό βυθό (στην προηγούμενη φωτογραφία το κενό χαλίκι είναι όλο εδώ και 2 μέρες πυκνό Stargrass). Δεν κάνει να τοποθετηθεί ταμπλέτα κοντά σε ρίζες γιατί τις καίει έτσι δεν είναι?

Ο βυθός στο συγκεκριμένο σημείο θεωρώ ότι έχει μαζέψει αρκετά οργανικά εδώ και 2 μήνες που τρέχει το ενυδρείο (τα καμάρια μου εκεί πήγαιναν και αφοδεύανε, ήταν το αγαπημένο τους σημείο :P - εκεί όπως και πάνω στις πέτρες και στο ξύλο σε μέρη εμφανή που βγάζουν μάτι λες και το 'κάναν επίτηδες - τα αφήνανε και την κάνανε xexe!), παρόλο που έκανα όσο μπορούσα σιφωνιάρισμα με το λάστιχο και ρουφούσα τις περισσότερες από τις ακαθαρσίες με τις αλλαγές του νερού... άσε που εκεί ανακατευόταν συχνά το χαλίκι και η μπίχλα βυθιζόταν όλο και πιο κάτω (όταν παίζανε τα ψάρια και κυνηγιόντουσαν έβλεπα μετά άσπρο χαλίκι :P:D)... κατά κάποιο τρόπο δε θα υποκαταστήσει το "στρωμένο" χαλίκι την απουσία υποστρώματος??

Οι ταμπλετες μπαινουν κοντα στις ριζες αλλα οχι ακριβως απο κατω γιατι εκει τις καιει.Εσυ που θα τις εβαζες δηλαδη,20εκ πιο διπλα?:P

Ο βυθος σου δεν θεωρω οτι εχει τοσα οργανικα για να ειναι σαν 'υποστρωμα'.θελεις πολυ καιρο ακομα,τουλαχιστον αλλους 4 μηνες +

Link to comment
Share on other sites

Οι ταμπλετες μπαινουν κοντα στις ριζες αλλα οχι ακριβως απο κατω γιατι εκει τις καιει.Εσυ που θα τις εβαζες δηλαδη,20εκ πιο διπλα? :P

Ο βυθος σου δεν θεωρω οτι εχει τοσα οργανικα για να ειναι σαν 'υποστρωμα'.θελεις πολυ καιρο ακομα,τουλαχιστον αλλους 4 μηνες +

xaxaxa όχι βρε φίλε είπαμε... δεν είμαι πια και τόσο άσχετος :P :P... σου λέω δεν έχω χώρο ούτε 2-3 εκατοστά άσε το τίγκαρα στα φυτά :lol:

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa όχι βρε φίλε είπαμε... δεν είμαι πια και τόσο άσχετος :P :P... σου λέω δεν έχω χώρο ούτε 2-3 εκατοστά άσε το τίγκαρα στα φυτά :lol:

Καλα να παθεις!:P

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Καμια φωτογραφια θα δουμε? :P

Αν δεν τον δω φυτεμενο δεν μπορω να σου πω πολλα πραγματα,παντως γενικως οι εχινοδοροι θελουν απλα γιατι γινονται τουμπανα!

Βαλε μας καμια φωτο να παρουμε λιγο ματι! :P

τέσσερεις προσωρινές μέχρι να καλύψω τελείως τα κενά και να ολοκληρώσω τις αλλαγές....

http://i50.tinypic.com/rm5z03.jpg

http://i46.tinypic.com/10elptu.jpg

http://i47.tinypic.com/350ts9t.jpg

http://i46.tinypic.com/1ykfx1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχει αρχισει και παιρνει μορφη!

Πολυ ωραιο!

Link to comment
Share on other sites

τα κενά θέλω να καλύψω εδώ, τη γωνία αριστερά και κάτι κενάκια ανάμεσα στα Stargrass (διακρίνονται πιστεύω τα παλιότερα ταλαιπωρημένα 2-3 φυτάκια που έχουν πιο σκούρα χρώματα..) και θα είμαι κομπλέ!!

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι! :thumbup:

Μη βάλεις εχινόδωρο μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι! :thumbup:

Μη βάλεις εχινόδωρο μπροστά.

κι εγώ αυτό λέω τελικά... θα ταίριαζε κάτι σε stargrass ή στυλ Sagittaria Subulata (την τελευταία δεν την ξαναβάζω, ακόμα ανακαλύπτω και κλαδεύω παραφυάδες :P:D)

αναμένω να μου στείλει τι έχει διαθέσιμα ένας καλός φίλος μποστανάς και θα διαλέξω το πιο κατάλληλο για εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν και ξέρω τι θα μου απαντήσετε...

Γαρίδες πότε μπορώ να βάλω (red cherry) ??

(ο βυθός του ενυδρείου τρέχει με νερό από 11/11/2012 / θα προστεθούν αφού τελειώσω τη διαμόρφωση του aquaspace και φυτευτούν και τα τελευταία φυτά)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι! :thumbup:

Μη βάλεις εχινόδωρο μπροστά.

+1 το ενυδρείο είναι μια χαρά για αυτό που θες να κάνεις θα προτεινα μια λομπέλια http://www.tropica.com/dk/planter/plantebeskrivelse.aspx?pid=053C

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν και ξέρω τι θα μου απαντήσετε...

Γαρίδες πότε μπορώ να βάλω (red cherry) ??

(ο βυθός του ενυδρείου τρέχει με νερό από 11/11/2012 / θα προστεθούν αφού τελειώσω τη διαμόρφωση του aquaspace και φυτευτούν και τα τελευταία φυτά)

Λίγη υπομονή ακόμα δεν βλάπτει. Οσο το καθυστερείς τόσο λιγότερα προβλήματα θα σου παρουσιαστούν. Εξάλλου μέχρι να ολοκληρώσεις το aquαscape θα είναι έτοιμος ο βυθός. Οπότε υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

τέσσερεις προσωρινές μέχρι να καλύψω τελείως τα κενά και να ολοκληρώσω τις αλλαγές....

http://i50.tinypic.com/rm5z03.jpg

http://i46.tinypic.com/10elptu.jpg

http://i47.tinypic.com/350ts9t.jpg

http://i46.tinypic.com/1ykfx1.jpg

Πολύ ωραίο Πάνο!!!!

Ίσως και cabomba caroliniana θα μπορούσες να βάλεις...

Ψηλώνει αρκετά και είναι ωραίο φυτό.

Πιστεύω και εύκολο, εμένα παίζει να μεγαλώνει και 5-6 πόντους κάθε βδομαδα....

Αυτά που φαίνονται στο πάνω μέρος της 4ης φωτό είναι οι ρίζες απ' τα limnobium ???!!!!!!

Βάλε και καμιά φωτό να τα δούμε... :D :D :D

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν και ξέρω τι θα μου απαντήσετε...

Γαρίδες πότε μπορώ να βάλω (red cherry) ??

(ο βυθός του ενυδρείου τρέχει με νερό από 11/11/2012 / θα προστεθούν αφού τελειώσω τη διαμόρφωση του aquaspace και φυτευτούν και τα τελευταία φυτά)

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα...

Εγώ που είχα ένα μόνο colisa lalia gourami (που είναι μικρό σε μέγεθος και σχετικά απ' τα πιο ήρεμα gourami) έβλεπα σιγά να μειώνονται οι red cherry(πήρα 20 τον Ιούνιο) και μετά από κάποιο σημείο να είναι όλες κρυμμένες στη ρίζα.

Προσπαθούσε να τις πιάσει και είδαμε με τον αδερφό μου μία να την χτυπάει μπροστά στα μάτια μας...

Είχα την πρώτη γέννα τον Σεπτέμβρη και τώρα με τα tetra μου είναι κάπως επικίνδυνη η κατάσταση.

Τώρα δεν ξέρω θα πουν και οι υπόλοιποι φίλοι. ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Πάνο!!!!

Ίσως και cabomba caroliniana θα μπορούσες να βάλεις...

Ψηλώνει αρκετά και είναι ωραίο φυτό.

Πιστεύω και εύκολο, εμένα παίζει να μεγαλώνει και 5-6 πόντους κάθε βδομαδα....

Αυτά που φαίνονται στο πάνω μέρος της 4ης φωτό είναι οι ρίζες απ' τα limnobium ???!!!!!!

Βάλε και καμιά φωτό να τα δούμε... :D :D :D

Cabomba Caroliniana ήθελα να βάλω, είναι από τα αγαπημένα μου φυτά, απλά ήρθαν έτσι τα πράγματα με τις ατυχίες μου στο αρχικό στήσιμο και μετά την παραμέλησα τελείως...

Οι ρίζες είναι από τα νουφαράκαι τα δικά σου ναι :D :D δε μπορείς να φανταστείς πως έχουνε μακρύνει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα!! Σήμερα έβαλα και κάτι μικρές Pistia..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο να το χαιρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πανο,για την μπροστινη ζωνη που θες,βρες ενα φυτο που δεν ψηλωνει,πιστευω οτι αν βαλεις φυτο που γινετε ψηλο εκει θα σου χαλασει ολη την αισθητικη του ενυδρειου.

Οσο για τις red cherry,τα gouramis μπορει να στις τσακισουν,ειχα γαριδες με gouramis και μερικες φορες μου ετρωγαν τον γοννο.Βεβαια αυτο ειναι και στον χαρακτηρα του καθε ψαριου,

Link to comment
Share on other sites

Πανο,για την μπροστινη ζωνη που θες,βρες ενα φυτο που δεν ψηλωνει,πιστευω οτι αν βαλεις φυτο που γινετε ψηλο εκει θα σου χαλασει ολη την αισθητικη του ενυδρειου.

Οσο για τις red cherry,τα gouramis μπορει να στις τσακισουν,ειχα γαριδες με gouramis και μερικες φορες μου ετρωγαν τον γοννο.Βεβαια αυτο ειναι και στον χαρακτηρα του καθε ψαριου,

Καλησπέρα και πάλι!

Η αλήθεια είναι ότι τα γκουραμάκια μου είναι απίστευτα λαίμαργα!! Τρώνε πρώτα την τροφή που επιπλέει και μετά οργώνουν κανονικότατα τον βυθό για αυτές που δεν έχουν καταναλωθεί και ομολογώ ότι δεν αφήνουν ούτε ψίχουλο ;) και μετά ψιλοτσιμπάνε και κάποια φυλλαράκια :o και μετά διαπιστώνουν ότι δεν τρώγονται xaxaxa!! Μπορεί να είναι φαγανά αλλά δεν είναι ενοχλητικά...

Γαρίδες θέλω να βάλω με τα χίλια, θα προσθέσω με το καλό 5-6 γι αρχή σε λίγες βδομάδες και θα δω συμπεριφορές...

Θα έχουν πάρα πολλά σημεία να κρυφτούν, καθώς το ενυδρείο σε πάρα πολλά μέρη είναι πυκνοφυτεμένο

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο τα γκουραμι, αλλα και οι καρδιναλιοι θα τις τσακισουν.

Εμενα κυνηγουσαν ακομα και μεγαλες Αμανο!

Και μιλαω για τα συγκεκριμενα ψαρακια.

Βεβαια μπορεις να δοκιμασεις την τυχη τους.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πανο,ο σκοπος ειναι να βλεπεις και λιγο τις γαριδες σου να μην ειναι κρυμμενες συνεχεια.

Και αφου σου λεει και ο Σαββας πιο πανω οτι θα στις τσακισουν και οι καρδιναλίοι...

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο τα γκουραμι, αλλα και οι καρδιναλιοι θα τις τσακισουν.

Εμενα κυνηγουσαν ακομα και μεγαλες Αμανο!

Και μιλαω για τα συγκεκριμενα ψαρακια.

Βεβαια μπορεις να δοκιμασεις την τυχη τους.

Ρε συ Πανο,ο σκοπος ειναι να βλεπεις και λιγο τις γαριδες σου να μην ειναι κρυμμενες συνεχεια.

Και αφου σου λεει και ο Σαββας πιο πανω οτι θα στις τσακισουν και οι καρδιναλίοι...

Οι καρδινάλιοι όλως περιέργως είναι πολύ "φοβισμένοι", με την έννοια ότι δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά που είχαν αρχικά στο ενυδρείο του Σάββα, λες και μιλάμε για τελείως διαφορετικά ψάρια!

Γενικά όμως και όλη η ψαροσύνθεση έχει τελείως διαφορετικές συμπεριφορές:

- Τα Gouramies: στου Σάββα ήτανε ταμπουρωμένα κοντά στην επιφάνεια και στο βάθος του ενυδρείου. Κατεβαίνανε πολύ δειλά και φοβόντουσαν αρκετά το παραμικρό / Στο δικό μου δεν κάθονται σε χλωρό κλαρί, πάνω-κάτω συνέχεια και ορμάνε πρώτα στην τροφή! Επίσης τα "σέβονται" όλα τα υπόλοιπα ψάρια και μόλις ένα γκουράμι πάει κάπου (πχ σε ένα κομμάτι τροφής) τα υπόλοιπα "σπάνε" την κάνουν... Επίσης όταν έρχεται κόσμος στο σπίτι κολλάνε μπροστα-μπροστά στο ενυδρείο (στου Σάββα όταν με βλέπανε ούτε λόγος, κρυβόντουσαν κατευθείαν...)

- Οι Καρδινάλιοι: στου Σάββα κυριαρχούσαν στο ενυδρείο, κολυμπάγανε κυρίως στα μεσαία στρώματα και ορμάγανε πρώτοι στην τροφή / Στο δικό μου είναι κολλημένοι στα κάτω στρώματα και στο βυθό (σιγά-σιγά κάνουν και κάποιες βόλτες προς τα πάνω και προς το βάθος του ενυδρείου), όταν ρίχνω τροφή δεν κολυμπάνε ποτέ προς τα πάνω να τσιμπήσουν παρά περιμένουν να βυθιστεί και τότε πάνε (αλλά όταν πλησιάσει ένα γκουράμι φοβούνται και φεύγουν), επίσης δεν τολμάνε να πλησιάσουν στη σπηλιά ή κάτω από το ξύλο που είναι φωλιά του αρσενικού γκουράμη... γενικά δείχνουν ακόμα σαν τρομαγμένα και σχεδόν συνέχεια κοπαδιάζουν όλα μαζί (εξαίρεση το μοναδικό neon tetra και ο πιο μικρός καρδινάλιος οι οποίοι και οι δύο αρκετές φορές κολυμπάνε ξεχωριστά μόνοι τους αφήνοντας για λίγο το κοπάδι)

- Οι Αρλεκίνοι και τα 2 Espei έχουν την ίδια συμπεριφορά και στα δυο ενυδρεία, αλλά και αυτοί "σέβονται" τα gouramies...

Οι καρδινάλιοι πάντως έτσι όπως τους βλέπω όχι γαρίδες ούτε φύλλο δε μπορούν να αγγίξουν, πιο πολύ τα gouramies σκέφτομαι όσον αφορά τις γαρίδες...

Rasta εννοείται και θέλω να τις χαζεύω αλλά αυτό που έγραψα σε παραπάνω δημοσίευση αφορά στην περίπτωση που θέλουν να κρυφτούν ότι υπάρχουν άπειρα σημεία στα οποία δεν έχουν πρόσβαση τα gouramies λόγω όγκου και αδυναμίας προσέγγισης :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...