Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Ενυδρείου Μου - Προτάσεις Για Ψαροσύνθεση


Recommended Posts

Πολυκαλησπέρα και από εμένα! :D

Μπορεί να καθυστέρησα περισσότερο διάστημα από αυτό που υπολόγιζα αρχικά - κυρίως λόγω κάποιων λαθών στην αρχική διαδικασία του στρωσίματος και 3 προσπαθειών μπολιάσματος - βρίσκομαι σήμερα στην ευχάριστη θέση να κάνω μια ανεπίσημη πρώτη παρουσίαση του ενυδρείου μου (γι αυτό και δημοσιεύεται εδώ στην κατηγορία "Γενικά Περί Γλυκού Νερού"), το οποίο βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο του στρωσίματος και εντός ολίγων ημερών θα είναι έτοιμο να φιλοξενήσει τους αγαπημένους μας φίλους!

Ο κυριότερος λόγος της πρόωρης μίνι παρουσίασής του (πέρα του ότι δέχτηκα αβάσταχτες "πιέσεις" για να προβάλω φωτογραφίες του :lol::P xaxa) είναι γιατί θέλω τις προτάσεις και σμβουλές σας σχετικά με τους κατοίκους του στους οποίους θα καταλήξω. Εδώ πρέπει να σας σας θέσω κάποιες προτιμήσεις μου για να σας κατατοπήσω περισσότερο στο τι περίπου θέλω και πως το έχω φανταστεί στο μυαλό μου:

● Το είδος ψαριού που θέλω όπωσδήποτε είναι το Pearl Gourami http://www.aquazone....showtopic=39008 και επομένως θα βασιστούμε σε αυτό για την τελική ψαροσύνθεση, δηλαδή ψάρια που να συμβιώνουν αρμονικά μαζί του και να είναι αυτά οι "αρχηγοί" (1 αρσενικό μαζί με ένα χαρέμι 3 θηλυκών)

● Επίσης θα ήθελα κάποιο είδος ψαριού το οποίο να καταναλώνει όσα περισσότερα είδη άλγης γίνεται (πχ SAE)

● Όσον αφορά για βυθόψαρο η μεγάλη μου αγάπη είναι το γνωστό στους περισσότερους Ancistrus Cf. Cirrhosus SP3 http://www.aquazone....showtopic=36765, καθώς λατρεύω τη συμπεριφορά του (να 'ναι καλά ο Σάββας ο Klipitiklopos που με κόλλησε μαζί του)! Το πρόβλημά μου εδώ είναι ότι έχω ενημερωθεί πως τα συγκεκριμένα ψάρια δε μπορούν να μπουν σε ενυδρείο με ηφαιστειακές πέτρες λάβας καθώς τραυματίζονται τα βεντουζάκια τους (τα στόματάκια τους)... βέβαια έχω ακούσει και πιο ενθαρρυντικές απόψεις ότι αν έχεις ξύλο-ρίζα θα κολλήσουν εκεί... Τι πιστεύετε εσείς από την εμπειρία σας??

● Μετά το πέρας των 2 μηνών θα προστεθούν και γαρίδες Red Cherry

● Επίσης μου έχουν κρατημένα 3 νεογέννητα σαλιγκαράκια Apple Snails

Αναμένω με ανυπομονησία τις προτάσεις / γνώμες / συμβουλές σας για όλα τα παραπάνω, καθώς και κάθε καλοπροαίρετο σχόλιο σας για το aquaspace :thumbup:

Φυσικά, όπως σε κάθε παρόμοια περίπτωση, ακολουθούν και αρκετές φωτογραφίες :buttrock:

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό - Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (Juwel Rio 125): 80x35x45

Συνολικά Λίτρα: 125 μεικτά (≈ 100 καθαρά)

Sump (λίτρα): Όχι

Οργανισμοί

Φυτά (ταξινόμηση βάση ευκολίας): Heteranthera Zosterifolia (Stargrass), Cryptocoryne Wendtii Tropica, Microsorum Pteropus, Hygrophila Corymbosa Siamensis, Sagittaria Subulata, Rotala Rotundifolia, Polygonum/Persicaria Sp. Sao Paolo, Ludwigia Repens Rubin, Ludwigia Αrcuata

Ψάρια: ( εδώ θέλω τις προτάσεις σας! )

Άλλα είδη: ( εδώ θέλω τις προτάσεις σας! )

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι

Πέτρες: Λάβας

Ξύλα: Red Moorwood

Άλλα διακοσμητικά: Καρύδα

Υπόστρωμα: JBL AquaBasis Plus (5L / 6kg)

Βυθός: Φυσικό χαλίκι 2-4mm

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 3x28W (High-Lite Nature 4100K - High-Lite Colour 6500K - High-Lite Day 9000K)

Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες (High-Lite Nature 17:00-2:00 | High-Lite Colour + High-Lite Day 18:00-1:00)

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Μαμίσιο Juwel 600L/h με 4 σφουγγάρια (τα 2 ψιλόκοκκα), 10 τεμ. Bio-Chem Stars, Cirax ανακατεμένο με Siporax

Θέρμανση / Ψύξη: 100W / 4 ανεμιστηράκια

Λίπανση: Όχι

Παροχή CO2: Θα μπει DIY άμεσα!

Παράμετροι (διαδικασία στρωσίματος ενυδρείου σε εξέλιξη...)

pH: 7.2

Γενική σκληρότητα (GH): Δεν έχει μετρηθεί ακόμα...

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): Δεν έχει μετρηθεί ακόμα...

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): ≈ 4

Νιτρικά (ΝΟ3): ≈ 50

Φωσφορικά (PΟ4): Δεν έχουν μετρηθεί ακόμα...

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26°C

Φωτογραφίες (part 1):

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Ειχα με 3 pearl gourami (1m+2f), 15 harlequin rarbora , 8 botia sidthimunki, 6 pangio kuhli, 2 golden applesnail, και 2 ancistrus cf. cirrhossus και ηταν σουπερ.

Το χαλικι ομως δεν ενδυκνειται για pangio kuhli.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα με 3 pearl gourami (1m+2f), 15 harlequin rarbora , 8 botia sidthimunki, 6 pangio kuhli, 2 golden applesnail, και 2 ancistrus cf. cirrhossus και ηταν σουπερ.

Το χαλικι ομως δεν ενδυκνειται για pangio kuhli.

Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!...

Δε θα ήθελα να προσθέσω χέλια να σου πω την αλήθεια, πολύ ωραία η πρότασή σου αλλά δε μου αρέσουν σαν εικόνα στο σύνολο του ενυδρείου..

Επειδή ξέρω ότι είσαι πολύ έμπειρος στο χώρο, σαν αρχάριος κι εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω επειδή ξέρω ό,τι λες είναι εγγύηση...

28 ψάρια στο σύνολο δεν είναι κάπως πολλά για τα λίτρα μου??

Link to comment
Share on other sites

Ειχα με 3 pearl gourami (1m+2f), 15 harlequin rarbora , 8 botia sidthimunki, 6 pangio kuhli, 2 golden applesnail, και 2 ancistrus cf. cirrhossus και ηταν σουπερ.

Το χαλικι ομως δεν ενδυκνειται για pangio kuhli.

Επίσης, φαίνεται απίστευτο και πανέμορφο ψάρι το botia sidthimunki :D;)

Επειδή δε βρίσκω εδώ κάποιο λινκ με πληροφορίες, μήπως θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις κάποιο??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

28 ψαρια μεν, αλλα δεν ειναι και τσιπουρες.

Αν αποφυγεις τους ancistrus θα εισαι χαλαρος.

Η φιλτρανση παιζει ρολο, και οι αλλαγες που θα κανεις, για το αν ειναι πολλα τα ψαρια.

Αν εισαι "τεμπελακος" και δεν κανεις καθε εβδομαδα αλλαγη, βαλε λιγοτερα ψαρια.

Στο χωρο παντως δεν θα ειναι πολλα ουτε θα τρακαρουν, γιατι κινουνται ως επι των πλειστων σε διαφορετικο επιπεδο στο νερο.

ΥΓ με τα apple χρειαζεται προσοχη, να κανεις ελεγχο συχνα κατω απο το καπακι, αν σου γεννανε πρεπει να αφαιρεις τα αυγα. Αν βγουν μικρα την εβαψες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, φαίνεται απίστευτο και πανέμορφο ψάρι το botia sidthimunki :D;)

Επειδή δε βρίσκω εδώ κάποιο λινκ με πληροφορίες, μήπως θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις κάποιο??

http://www.loaches.com/species-index/yasuhikotakia-sidthimunki

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό στήσιμο, χίλια μπράβο :thaman:

από θέμα ψαρό σύνθεσης σου έχω 2 προτάσεις:

  1. 10 καρδινάλιους , 1 ζευγάρι ραμιρέζι , 1 ancistrus και 8 cory .Αλλά πρέπει να κατεβάσεις το ph. Ο καλύτερος τρόπος αφού έχεις και φυτά να βάλεις φιάλη co2 που να ανοίγεις και να τη κλείνεις μαζί με τα φώτα χρειάζεσαι και ph controller,
  2. ζευγάρι kribensis και 2 σαλιγκάρια apple snail ή ramson snail ( και το αφήνεις το ph όπως έχει) καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφυγεις τους ancistrus θα εισαι χαλαρος.

Γιατί τι παίζει με τα πλέκο και προτείνεις να τα αποφύγω? σχετικά με αυτό με τις πέτρες λάβας??

28 ψαρια μεν, αλλα δεν ειναι και τσιπουρες.

Η φιλτρανση παιζει ρολο, και οι αλλαγες που θα κανεις, για το αν ειναι πολλα τα ψαρια.

Αν εισαι "τεμπελακος" και δεν κανεις καθε εβδομαδα αλλαγη, βαλε λιγοτερα ψαρια.

Στο χωρο παντως δεν θα ειναι πολλα ουτε θα τρακαρουν, γιατι κινουνται ως επι των πλειστων σε διαφορετικο επιπεδο στο νερο.

Το "τεμπελάκος" που λες δεν υπάρχει περίπτωση! κανονικά και όπως χρειάζονται όλες οι ρουτίνες θα γίνονται :)

ΥΓ με τα apple χρειαζεται προσοχη, να κανεις ελεγχο συχνα κατω απο το καπακι, αν σου γεννανε πρεπει να αφαιρεις τα αυγα. Αν βγουν μικρα την εβαψες.

Το έχω υπ' όψιν μου αυτό για τα γεννητούρια... εγώ άλλο φοβάμαι μην αρχίζουν να τρώνε τα φυτά... υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο ??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό στήσιμο, χίλια μπράβο :thaman:

από θέμα ψαρό σύνθεσης σου έχω 2 προτάσεις:

  1. 10 καρδινάλιους , 1 ζευγάρι ραμιρέζι , 1 ancistrus και 8 cory .Αλλά πρέπει να κατεβάσεις το ph. Ο καλύτερος τρόπος αφού έχεις και φυτά να βάλεις φιάλη co2 που να ανοίγεις και να τη κλείνεις μαζί με τα φώτα χρειάζεσαι και ph controller,
  2. ζευγάρι kribensis και 2 σαλιγκάρια apple snail ή ramson snail ( και το αφήνεις το ph όπως έχει) καλή συνέχεια

Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!

CO2 θα μπει, καλώς εχόντων των πραγμάτων μέσα στις επόμενες μέρες!

Οι Καρδινάλιοι ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά ήθελα να δω κάτι άλλο κάπως πιο πρωτότυπο...

Cory ήθελα σαν τρελός να βάλω αλλα ξέρω ότι θέλουν άμμο ή λεπτόκοκκο χαλίκι, πιο λεπτο από το δικό μου... :(

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!

CO2 θα μπει, καλώς εχόντων των πραγμάτων μέσα στις επόμενες μέρες!

Οι Καρδινάλιοι ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά ήθελα να δω κάτι άλλο κάπως πιο πρωτότυπο...

Cory ήθελα σαν τρελός να βάλω αλλα ξέρω ότι θέλουν άμμο ή λεπτόκοκκο χαλίκι, πιο λεπτο από το δικό μου... :(

το χαλίκι σου δεν είναι αιχμηρό , οπότε λογικά δε θα έχεις πρόβλημα , αλλά στην τελική αφού θα έχεις τον ancistrus, δε χρειάζονται τα cory.όσο για τους Καρδιναλιούς είναι απίστευτο ψάρι, για μένα είναι από τα καλύτερα ψάρια (προσωπικό γούστο) . πίστεψέ με το έχω ψάξει πολύ , έχουμε και το ίδιο ενυδρείο......... :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι παίζει με τα πλέκο και προτείνεις να τα αποφύγω? σχετικά με αυτό με τις πέτρες λάβας??

Το έχω υπ' όψιν μου αυτό για τα γεννητούρια... εγώ άλλο φοβάμαι μην αρχίζουν να τρώνε τα φυτά... υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο ??

Απλα γινονται τουμπανακια και ρυπαινουν.

Τα applesnail θα φανε φυτα μονο α) αν λυσσαξουν στην πεινα, β) βρουν κανενα μαλακο φυτο για τα δοντια τους πχ lemna minor και γ) αν δεν ειναι Pomacea difussa (bridgesii), αλλα pomacea canaliculata που του μοιαζει αλλα τρωει φυτα.

Εδω φαινονται οι διαφορες http://www.applesnai...cies_genera.htm

Το CO2 ειναι για μπουσταρισμα των φυτων και οχι για ρυθμιση πεχα.

Απο ενα σημειο και μετα τα σκαει τα ψαρια.

Δεν παρεχεται ανεξελεγκτα (χωρις controller), και αν δεν υπαρχει controller προτιμαται χαμηλη παροχη και συνεχη ολο το 24ωρο.

Παντα με ψηλη KH για σταθεροτητα και υπο την προυποθεση οτι δεν υπαρχουν φωσφορικα που αλλαζουν την ενδειξη στους μετρητες διοξειδιου.

Τα κορυ ξεχνα τα. Δεν αξιζει αν δεν υπαρχει αμμος ακομα κι αν δεν ειναι κοφτερο το χαλικι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο είναι υπέροχο Πάνο, πραγματικά έκανες πολύ καλή δουλειά. Όσον αφορά την ψαροσύνθεση έχεις σκεφτεί αν θέλεις να έχεις ph βρύσης η θα χρειαστεί να κατεβάζεις ph συνεχώς (πράγμα που θέλει αρκετά περισσότερη δουλειά); είναι ένας σημαντικός παράγοντας στις προτάσεις που θα σου γίνουν... (εγώ πχ ήξερα εξ αρχής ότι ήθελα νερό βρύσης) Το νερό βρύσης είναι πιο εύκολο στις ρουτίνες αλλά σε περιορίζει στις επιλογές, εσύ όπως βλέπω πας σε ph χαμηλότερο από αυτό που έχεις τώρα (ιδανικά για τα ψάρια που θέλεις 6,5).

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοριζικο και αλλο κακο να μην σε βρει.

Ομορφο, αν και περιμενα στην μεγαλη sagittaria να δωσεις πιο κεντρικο ρολο.

Οταν φουντωσουν τα φυτα θα δειξει ακομα πιο ομορφο.

Με τα sidthimunki ισως αντιμετωπισεις προβλημα με τα apple, αλλα ειναι πολυ ομορφα.

Εγω θα σου προτεινα και ενα κοπαδακι celestial pearl danio.(cpd)

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύεις να φωτίζεις το ενυδρείο σου σε αφύσικες ώρες και προσωπικά δεν θα το έκαμνα θα αποσυντονίσεις τα πάντα μέσα στο ενυδρείο σου.

Εκτός και αν την ημέρα έχεις στο δωμάτιο με το ενυδρείο απόλυτο σκοτάδι.

Με τον SP3 δεν θα έβαζα ποτέ πέτρες λάβας και ποτέ φυτά που είναι πλατύφυλλα μιλώ για το μέλλον που αποφασίσεις πχ να βάλεις κάποιον εχινοδορο

Προσωπικά δεν με αρέσουν τα παρδαλά ενυδρεία (πολλά διαφορετικά είδη ψαριών) για αυτό δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια παρασύνθεση εκτός από το να βάλεις μέσα μόνο ένα ζευγάρι Trichogasterκαι και αργότερα θα πρόσθετα 10 Otocinclus.

Πίστεψε με επειδή τα Trichogaster τα γνωρίζω πολύ καλά αν τα δώσεις χώρο θα σου φτάσουν τα 12 εκατοστά και λόγο το ότι έχουν πλατύ σόμα θα γεμίσει το ενυδρείο από την παρουσία τους και θα δεις τρελούς χορούς ζευγαρώματος, ενώ τα Oto θα κινούνται πολύ χαριτωμένα μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Απλα γινονται τουμπανακια και ρυπαινουν.

Τα applesnail θα φανε φυτα μονο α) αν λυσσαξουν στην πεινα, β) βρουν κανενα μαλακο φυτο για τα δοντια τους πχ lemna minor και γ) αν δεν ειναι Pomacea difussa (bridgesii), αλλα pomacea canaliculata που του μοιαζει αλλα τρωει φυτα.

Εδω φαινονται οι διαφορες http://www.applesnai...cies_genera.htm

Το CO2 ειναι για μπουσταρισμα των φυτων και οχι για ρυθμιση πεχα.

Απο ενα σημειο και μετα τα σκαει τα ψαρια.

Δεν παρεχεται ανεξελεγκτα (χωρις controller), και αν δεν υπαρχει controller προτιμαται χαμηλη παροχη και συνεχη ολο το 24ωρο.

Παντα με ψηλη KH για σταθεροτητα και υπο την προυποθεση οτι δεν υπαρχουν φωσφορικα που αλλαζουν την ενδειξη στους μετρητες διοξειδιου.

Τα κορυ ξεχνα τα. Δεν αξιζει αν δεν υπαρχει αμμος ακομα κι αν δεν ειναι κοφτερο το χαλικι.

Άρα λοιπόν απορρίπτουμε οριστικά Πλέκο και Κόρυ...

Το CO2 για τα φυτά εννοείται πως θα μπει, επειδή έχω προσθέσει και κόκκινα και λίγο πιο απαιτητικά φυτά.

Έχω βρει ένα μικρό συστηματάκι σαν κι αυτό το diy με το μπουκαλάκι αναψυκτικού και το μίγμα, με τη διαφορά ότι δε θα είναι τόσο χύμα από θέμα εμφάνισης όπως το diy αλλά πιο σουλουπωμένο και με βεντούζες γιατί δεν έχω ντουλαπάκι από κάτω..

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο είναι υπέροχο Πάνο, πραγματικά έκανες πολύ καλή δουλειά. Όσον αφορά την ψαροσύνθεση έχεις σκεφτεί αν θέλεις να έχεις ph βρύσης η θα χρειαστεί να κατεβάζεις ph συνεχώς (πράγμα που θέλει αρκετά περισσότερη δουλειά); είναι ένας σημαντικός παράγοντας στις προτάσεις που θα σου γίνουν... (εγώ πχ ήξερα εξ αρχής ότι ήθελα νερό βρύσης) Το νερό βρύσης είναι πιο εύκολο στις ρουτίνες αλλά σε περιορίζει στις επιλογές, εσύ όπως βλέπω πας σε ph χαμηλότερο από αυτό που έχεις τώρα (ιδανικά για τα ψάρια που θέλεις 6,5).

Ευχαριστώ Μιχάλη, πως να μην έβγαινε καλό αφού μου έδωσες εσύ κλαδέματα!! :D

Επειδή ξέρω τι φασαρία είναι να ρίχνεις το Ph είναι καλύτερα να παραμείνω στις συνθήκες του νερού βρύσης, ειδικά για τώρα που ξεκινάω πιο μετά βλέπουμε με το καλό

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοριζικο και αλλο κακο να μην σε βρει.

Ομορφο, αν και περιμενα στην μεγαλη sagittaria να δωσεις πιο κεντρικο ρολο.

Οταν φουντωσουν τα φυτα θα δειξει ακομα πιο ομορφο.

Με τα sidthimunki ισως αντιμετωπισεις προβλημα με τα apple, αλλα ειναι πολυ ομορφα.

Εγω θα σου προτεινα και ενα κοπαδακι celestial pearl danio.(cpd)

Καλησπέρα φίλε Σάββα! Μακάρι από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί ;)

- Για τη μεγάλη ρίζα Sagittaria Subulata που λες, είχα εμπνευστεί τη θέση της από το πρώτο setup από μια αντίστοιχη μεγάλη ρίζα Hygrophila Corymbosa Siamensis που μοιάζουνε περίπου στην εμφάνιση... την είχα βάλει εκεί και μου άρεσε πολύ περισσότερο από το αν την είχα βάλει πχ στο κέντρο κι έτσι διατήρησα την ίδια θέση και έβαλα τη ρίζα σου σε εκείνο το σημείο

- "Με τα sidthimunki ισως αντιμετωπισεις προβλημα με τα apple" αυτό για κάν'το μου πιο λιανό να το καταλάβω τι σημαίνει ??

- Το κοπαδάκι που προτείνεις, προς αντικατάσταση ποιανού ψαριού λες, του Harlequin Rasbora που μου πρότεινε ο Σπύρος? γιατί αν το προτείνεις αντί αυτού, περισσότερο μου αρέσει το Harlequin Rasbora

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύεις να φωτίζεις το ενυδρείο σου σε αφύσικες ώρες και προσωπικά δεν θα το έκαμνα θα αποσυντονίσεις τα πάντα μέσα στο ενυδρείο σου.

Εκτός και αν την ημέρα έχεις στο δωμάτιο με το ενυδρείο απόλυτο σκοτάδι.

Με τον SP3 δεν θα έβαζα ποτέ πέτρες λάβας και ποτέ φυτά που είναι πλατύφυλλα μιλώ για το μέλλον που αποφασίσεις πχ να βάλεις κάποιον εχινοδορο

Προσωπικά δεν με αρέσουν τα παρδαλά ενυδρεία (πολλά διαφορετικά είδη ψαριών) για αυτό δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια παρασύνθεση εκτός από το να βάλεις μέσα μόνο ένα ζευγάρι Trichogasterκαι και αργότερα θα πρόσθετα 10 Otocinclus.

Πίστεψε με επειδή τα Trichogaster τα γνωρίζω πολύ καλά αν τα δώσεις χώρο θα σου φτάσουν τα 12 εκατοστά και λόγο το ότι έχουν πλατύ σόμα θα γεμίσει το ενυδρείο από την παρουσία τους και θα δεις τρελούς χορούς ζευγαρώματος, ενώ τα Oto θα κινούνται πολύ χαριτωμένα μέσα στο ενυδρείο.

Ισχύει για τις ώρες ότι είναι ανάποδες αλλά αν το φώτιζα παράλληλα με τον κύκλο της μέρας δε θα το χαιρόμουν σχεδόν καθόλου :( γι αυτό σκέφτηκα αυτή την ενδιάμεση λύση...

Το ενυδρείο βρίσκεται στο χωλ ακριβώς στο κέντρο του σπιτιού, χώρο που τον έχω διαμορφώσει ως γραφείο αφού έχουμε τα pc μας με τον συγκάτοικό μου εκεί. Σαν χώρος είναι σκοτεινός αφού μπαίνει ελάχιστο φως. Για να φωτιστεί έντονα θα πρέπει να έχουμε ανοιχτά τα παντζούρια του σαλονιού από τη βορινή πλευρά ή από την άλλη πλευρά τα παντζούρια του δωματίου μου (το σπίτι είναι διαμπερές) πράγμα που συμβαίνει πάρα πολύ σπάνια γιατί λόγω δουλειάς και προγράμματος κοιμόμαστε το πρωϊ και ξυπνάμε μετά τις 2-3 το μεσημέρι. Και ειδικά τώρα με το ενυδρείο, τις ώρες που είναι σβηστές οι λάμπες δε θα ανοίγουμε τα παντζούρια τελείως ούτε θα ανάβουμε το μεγάλο φως του χωλ...

Όσο για τα ψάρια που μου προτείνεις Χρήστο, εγώ θα ήθελα κίνηση στο ενυδρείο και όσο περισσότερα ψάρια είναι εφικτό (κοπάδια), φυσικά βάση του φίλτρου της βιολογίας και με τον όρο να μη ζορίζονται και στριμώχνονται... Οι Οτώκυκλοι δε μου πολυαρέσουν σαν ψάρια για να είμαι ειλικρινής

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μου!

Οταν μεγαλοσουν τα φυτα θα διξει πανεμορφο!

Οσο για τον φωτισμο θα σου πω την εμπειρια μου!

ετοιμαζα ενα ενυδρειο μικρο λιγοτερο των 20 λιτρων για διαγωνισμο!

Το ενυδρειο ειχε πληρη καλυψη λιπασματων, μουκαλα co2 επαρκη φωτισμο αλλα οι ωρες που ειχα βαλει τον φωτισμο ηταν βραδυ γιατι σκεφτομουν την δεη!

Μεσα σε ενα μηνα κατι δεν πηγενε καλα!

Μετρησεις τελειες τα παντα τελεια!

Ρε ελεγα τη γινετε??

Τελικα μετα απο καιρο αφου πειραματιστικα με ολα συνειδητοποιησα οτι εφτεγαν οι ωρες που φωτιζα το ενυδρειο!

Δεν θα μπορουσε να ηταν κατι αλλο εκτος απο αυτο!

Μολις εβαλα τον φωτισμο το πρωι τσουπ ολα καλαα!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μου!

Οταν μεγαλοσουν τα φυτα θα διξει πανεμορφο!

Οσο για τον φωτισμο θα σου πω την εμπειρια μου!

ετοιμαζα ενα ενυδρειο μικρο λιγοτερο των 20 λιτρων για διαγωνισμο!

Το ενυδρειο ειχε πληρη καλυψη λιπασματων, μουκαλα co2 επαρκη φωτισμο αλλα οι ωρες που ειχα βαλει τον φωτισμο ηταν βραδυ γιατι σκεφτομουν την δεη!

Μεσα σε ενα μηνα κατι δεν πηγενε καλα!

Μετρησεις τελειες τα παντα τελεια!

Ρε ελεγα τη γινετε??

Τελικα μετα απο καιρο αφου πειραματιστικα με ολα συνειδητοποιησα οτι εφτεγαν οι ωρες που φωτιζα το ενυδρειο!

Δεν θα μπορουσε να ηταν κατι αλλο εκτος απο αυτο!

Μολις εβαλα τον φωτισμο το πρωι τσουπ ολα καλαα!!

Όταν λες ότι κάτι δεν πήγαινε καλά τι εννοείς τι ακριβώς συνέβη ??

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι κάτι δεν πήγαινε καλά τι εννοείς τι ακριβώς συνέβη ??

Ενω ολα ηταν ομορφα τα φυτα σε κακα χαλια για τις συνθηκες που τους ειχα!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο σε καταλαβαίνω ότι θέλεις να χαρείς το ενυδρείο σου αλλά τα ψάρια και τα φυτά θέλουν να κοιμηθούν από την στιγμή που έχει λίγο φώς τα ψάρια σου θα δραστηριοποιηθούν και τα φυτά θα στραφούν προς την πυγή φωτός.

Κάνε τουλάχιστον έναν συμβιβασμό, άναψε τα φώτα από τις 12 έως της 22.

Link to comment
Share on other sites

Ενω ολα ηταν ομορφα τα φυτα σε κακα χαλια για τις συνθηκες που τους ειχα!

Πάνο σε καταλαβαίνω ότι θέλεις να χαρείς το ενυδρείο σου αλλά τα ψάρια και τα φυτά θέλουν να κοιμηθούν από την στιγμή που έχει λίγο φώς τα ψάρια σου θα δραστηριοποιηθούν και τα φυτά θα στραφούν προς την πυγή φωτός.

Κάνε τουλάχιστον έναν συμβιβασμό, άναψε τα φώτα από τις 12 έως της 22.

Ειλικρινά παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις έμπειρες συμβουλές σας, με βοηθάνε και γίνομαι ολοένα και καλύτερος :thumbup: αυτός ήταν εξάλλου ο σκοπός του παρόντος θέματος, να σας δείξω οπτικά και σαν aquaspace το ενυδρείο μου και να μου δώσετε συμβουλές, τόσο για ψαροσύνθεση όσο και για άλλα θέματα όπως αυτό το οποίο δε μου είχε κάνει τόσο ιδιαίτερη έμφαση...

Άρα για να συνοψήσουμε, φωτοπερίοδο θα ορίσω από τις 15:00 μέχρι τις 24:00 για τη μια λάμπα και για τις άλλες δυο τις πιο δυνατές από τις 16:00 μέχρι τις 23:00, είναι ο καλύτερος συμβιβασμός που μπορώ να κάνω, καθώς συνήθως μέχρι τις 2-3 το μεσημέρι κοιμόμαστε και γιατί μέχρι τις 12 το βράδυ ενδεχομένως βλέπουμε τηλεόραση ή έρχεται κόσμος στο σπίτι όταν δεν είμαστε έξω (η τηλεόραση και το σαλόνι είναι ακριβώς απέναντι από την αριστερή πλευρά του ενυδρείου και το φως της τηλεόρασης χτυπάει αριστερά το ενυδρείο)...

Επίσης τα παντζούρια και το φως του χωλ που βρίσκεται το ενυδρείο δε θα ανοίγουν όταν οι λάμπες του ενυδρείου είναι σβηστές...

Επιπλέον, όπως μπορείτε να διακρίνετε και από το aquaspace, το ενυδρείο διαθέτει δυο μεγάλες κρυψώνες, η μια είναι η σπηλιά και η άλλη είναι από κάτω από το ξύλο, οι οποίες είναι αρκετά ευρύχωρες και μπορούν να κρυφτούν τα ψάρια εφ'οσον επιθυμήσουν σκιά, συν του ότι με το που φουντώσουν τα φυτά θα σχηματιστούν και επιπλέον κρυψώνες γι αυτά...

Πως το βλέπετε, είναι καλά τώρα??

Link to comment
Share on other sites

Πανο εχεις κανει μια ωραια προσπαθια και το ενυδρειο σου εχει προοπτικες,λιγο το χαλικι με χαλαει,θα το ηθελα σε πιο σκουρο χρωμα και πιο ψιλοκοκο για να βοηθησεις να τα ριζοματα των φυτων να αναπτυχθουν καλητερα.

Τωρα αν θελεις να σου πω μερικες ψαροσυνθεσεις που μου ερχονται στο μυαλο ειναι οι εξης.

Ενα χαρεμι pearl gourami,μια ομαδα απο αρλεκινους (15 ατομα),ενα ζευγαρι ancistrus sp3

Μια ομαδα απο iriatherina werneri,ενα ζευγαρι Tateurndina occelicauda,ancistrus sp3,red cherry

Μια ομαδα απο pseudomugil gertrudae η pseudomugil furcatus,ζευγαρι Tateurndina occelicauda,ancistrus sp3,red cherry

Μια ομαδα απο νεον,ζευγαρι ancistrus sp3,red cherry

Εχεις πολλες επιλογες ψαροσυνθεσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...