Jump to content

Dry Start Method Project


rastafarian

Recommended Posts

Μου αρέσει περισσότερο τώρα. Αν κάτι θα άλλαζα θα ήταν η μπροστά πέτρα (όπως κοιτώ την φώτο αριστερά) που θα την έβαζα ξάπλα στην ευθεία της πιο πίσω, ώστε να δημιουργηθεί αυτό που λέμε θυσιαστική πέτρα (χαμηλό ύψος και να καλυθφεί από την ανάπτυξη των φυτών).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερο τωρα

και νομιζω πως η γνωμη του SOTIRIS ειναι πολυ καλη

και θα εχει ενα ωραιο αποτελεσμα

επισης πιστευω

πως μια απο τις δυο μικρες πετρες δεξια μπροστα

θα ηταν πιο ωραιο αν την λιγιζες λιγακι , γιατι μου φαινεται

σαν να κοιτανε και οι δυο προς τα πανω

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη ποια πετρα λες,την τερμα αριστερα που ειναι μονη της?Να την ξαπλωσω?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μπορείς να το δεις γιατί από τον υπολογιστή μου δεν μπορω να ανεβάσω μεγαλύτερη φωτο

post-16058-0-21986600-1383065835_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,την ιδια λεμε! :)

Θα τις κανω αυριο το πρωι τις αλλαγες και θα ανεβασω φωτο να μου πειτε την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι αλλαγές. μου αρεσαν οι μεγαλύτερες πέτρες... άλλα , εχει και αλλά, οι πετρες να ειναι ομοιόμορφες...

Κώστα στο είπα και στο ξαναλέω... ειναι μπελάς.... :meh:

Χρήστο η εικόνα που εβαλες ειναι τρομερή, παράδειγμα προ αντιγραφη...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

επίτηδες το κάνει ΝΙκ όλο αλλαγές είναι..., ξέρεις τη λέει μια παρόμοιά, όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει :)

Link to comment
Share on other sites

επίτηδες το κάνει ΝΙκ όλο αλλαγές είναι..., ξέρεις τη λέει μια παρόμοιά, όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει :)

Ναι , Χρήστο μέχρι να το ετοιμάσει , θα πρέπει να ξαναφύγει πάλι... δεν πρόκειται να το στήσει ποτέ.... :)

Link to comment
Share on other sites

αχαχχαααχαχαχ με φαγατε ρε σεις,γι αυτο θα το αφησω ετσι.Ετσι και αλλιως οι πετρες δεν σπανε ευκολα και δεν μπορω να δωσω τα σχηματα που θελω.Λεω να το αφησω ετσι και να προχορησω σιγα σιγα στο φυτεμα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε τι λέει σε τι κατάσταση βρίσκεσαι ??

Link to comment
Share on other sites

αχαχχαααχαχαχ με φαγατε ρε σεις,γι αυτο θα το αφησω ετσι.Ετσι και αλλιως οι πετρες δεν σπανε ευκολα και δεν μπορω να δωσω τα σχηματα που θελω.Λεω να το αφησω ετσι και να προχορησω σιγα σιγα στο φυτεμα.

καλά ρε με καρφίτσα της σπας και αργεί τόσο πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σπαω αλλες ρε σεις,λεω να το αφησω ως εχει.Πιστευω απο Δευτερα θα αρχισω να φυτευω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κηπουρέ μου πως πάει ?έκανες τίποτα ?καμιά φωτό ?

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω φυτα Γιωργο και εχω βαλει και αγγελια,γι αυτο δεν εχω ανεβασει τιποτα.Περιμενω και ενα μαγαζι που ειναι κοντα μου να φερει για να παω να αγορασω και να συνεχισω.

Link to comment
Share on other sites

Αντε ωραια .περιμενουμε τις εξελιξεις

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα το υποστρωμα το οποιο ειναι το seachem flourite.Αυριο θα πλυθει σχολαστικα και θα αρχισω να παιζω με τις πετρες ωστε να δω τι μπορω να φτιαξω,εδω θα χρειαστω και τις γνωμες σας.Μετα εχει σειρα το φυτεμα οπου εκει λεω να παιξω με cuba και θα ξεκινησει η dry start οπου για 2 μηνες τουλαχιστον θα τρεχει ετσι το ενυδρειο και μετα θα γεμισει με νερο.

Για φωτισμο θα εχω ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπα οικονομιας 40 βατ και 6500Κ οπου την περιοδο της dry start θα αναβει για 12-14 ωρες.Σκεφτομαι να προσθεσω και κανα 2 φυτακια στις γωνιες και εδω παλι θα χρειαστω τις γνωμες και τις ιδεες σας.

Κωστα οταν λες μια λαμπα οικονομιας θα εχεις μονο γι αυτους τους δυο μηνες η ετσι θα συνεχισεις?
Link to comment
Share on other sites

Γιωργη μ αυτη θα συνεχιζω και μετα.Το εχω ξαναδοκιμασει και τα φυτα που ειχα πηγαιναν σουπερ και ειχα απ ολων των ειδων φυτα και ευκολα και μετρια και δυσκολα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω μια σε ενα μικρο που στηνω αλλα βλεπω οτι το φως ειναι λιγο γι αυτο σε ρωταω.αν μπορεις βαλε καμια φωτο οπως ειναι στημενο

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα που εχω ειναι μια οικονομιας η οποια ειναι 40 βατ και 6500Κ.Το φωτιστικο ειναι ενα κλασικο γραφειο και το εχω βαλει λιγο πιο πανω απο την επιφανεια του ενυδρειου.

Αν θες μπορω αυριο να ανεβασω μια φωτο να το δεις.Εγω το δουλευα ετσι 2 χρονια και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ok οποτε μπορεις βαλε και μια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το φυτεμα σημερα οπως θα δειτε και απο τις φωτογραφιες παρακατω.Τα φυτα που μπηκαν ειναι Staurogyne repens,Hemianthus callitrichoides ''Cuba'',Eleocharis parvula και λιγο elatine hydropiper.Αυριο μαλλον θα μπει και Pogostemon helferi στο κενο που εχω αφησει μπροστα στις μεγαλες πετρες και οταν με το καλο γεμισει με νερο το ενυδρειο πισω απο τις πετρες θα μπει micranthemum micranthemoides.Το νερο που εβρεξα το seachem flourite πριν φυτεψω περιειχε λιγη ποσοτητα απο γενικο λιπασμα και η φωτοπεριοδος ειναι ρυθμισμενη 12 ωρες.

DSCN4094.jpg

DSCN4095.jpg

DSCN4099.jpg

DSCN4098.jpg

DSCN4100.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...