Jump to content

Ebenos Nano Reef Project.


ebenos

Recommended Posts

Μπράβο βρε νικο!

Το ενυδρείο σου έχει πάρει ωραίο δρόμο! Και τα σκληρά και τα μαλακά πάνε σούπερ!

Μπράβο! Άντε να δασέψουν τώρα...

ΥΓ: Κάνετε λάθος. Χειρότερος φωτογράφος απο μένα δεν υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρε για δες τι γίνεται εκει πανω στο Sweden...

Ευγε τεκνον μου... τα βρίσκω ολα καλύτερα απο καλα..

Βαλε τα ζοα στο βραχο να απλωσουν τι τα ταλαιπωρεις κατω στον αραγωνιτη.

Υγ: Τα σκληρα σου είναι ετοιμα να βγουν απο το κρυστάλλινο και γαργαρο νερο σου... :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο Νικο. Το βλεπω να γεμιζεις και να πηγαινεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο μιας και πηρες ακομα φραγκοψαλιδο :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Ολα πανεμορφα ειναι νικο! :bigemo_harabe_net-64:

Να τα χαιρεσαι και να τα δεις δαση!

Τωρα που περασε καμποσος καιρος,το πειραμα που εκανες να τα βαλεις ολα τα κοραλια νωρις πως πηγε?συμπερασματα?

Ολα αυτα τα κοραλια ειναι αυτα που ειχαν μπει πριν μερικους μηνες?

edit

τωρα ειδα απατεωνα το σχολιο :P

Ασε χειροτερος απο μενα δεν υπαρχει!!!ευκολα εχω το βραβειο wwp....μαντεψε τι ειναι!! :D

Μιχαλιό σε ευχαριστώ ρε φίλε! :bigemo_harabe_net-145:

Όσο για το πείραμα που λες φαίνετε πως πετυχε μιας που όλα τα κοράλλια πάνε σφαίρα χωρίς να υπήρξε καμιά απόλυα! Η ανάπτυξη αλλά και τα χρώματα που έχουν βγάλει θα έλεγα ότι με έχουν εντυπωσιάσει! Το πιο παράξενο όμως που συνέβη και αξίζει να αναφέρω είναι το εξής!

Τα πρώτα σκληρά κοράλλια μπήκαν στο ενυδρείο δυο μήνες πριν, στις 7 Απριλίου. Εκείνη την ημέρα υπήρξε ένα ατύχημα με μια κόλλα δυο συστατικών τις deltec όπου εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι ήταν ληγμένη εδώ και δύο χρόνια! Όπως καταλαβαίνεις στην προσπάθεια μου να κολλήσω τα κοράλλια η τοξική πλέον κόλλα έπεφτε επάνω τους με αποτέλεσμα να τα κάψει! Δυο από τα κοράλλια τα είχα για ξεγραμμένα και αλλά δεν τα ξεκόλλησα από το ενυδρείο δίνοντας τους μια τελευταία ευκαιρία όπως αυτή η σεριατοπορα στα αριστερά που η νέκρωση μετά από δυο μέρες είχε φτάσει στα μισά του κοραλλιού αλλα και αυτή η ακροπορα όπου μέσα στην εβδομάδα είχε νεκρώσει ολοσχερώς…..

IMG_4045_zps27de3240.jpg

Σημερα, 2 μηνες μετα....

Η σεριατοπορα....

IMG_4546_zps9e9eb8ea.jpg

Και η ακροπορα που πραγματικά για δυο μήνες ήταν ένα νεκρό κοράλλι μέσα στο ενυδρείο μου…. ώσπου ξαφνικά ένα πρωί αρχίζει ξανά να παίρνει χρώμα και να πεταει πολύποδες…..

IMG_4537_zpsa7a73617.jpg

Μόνη απόλυα, ένα κλαδί από την ακροπορα…. :bigemo_harabe_net-145:

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε νικο!

Το ενυδρείο σου έχει πάρει ωραίο δρόμο! Και τα σκληρά και τα μαλακά πάνε σούπερ!

Μπράβο! Άντε να δασέψουν τώρα...

ΥΓ: Κάνετε λάθος. Χειρότερος φωτογράφος απο μένα δεν υπάρχει!

Ευχαριστώ Παναγιώτη, πραγματικά τα κοράλλια πάνε ανέλπιστα καλά! :)

Νομίζω ότι από σκληρά έχω τελειώσει εκτός από 1-2 ακροπορες που ψάχνω ακόμα και προχωραμε σε lps τώρα…..

Βρε για δες τι γίνεται εκει πανω στο Sweden...

Ευγε τεκνον μου... τα βρίσκω ολα καλύτερα απο καλα..

Βαλε τα ζοα στο βραχο να απλωσουν τι τα ταλαιπωρεις κατω στον αραγωνιτη.

Υγ: Τα σκληρα σου είναι ετοιμα να βγουν απο το κρυστάλλινο και γαργαρο νερο σου... :D

Ευχαριστώ ομορφάντρα μου! :bigemo_harabe_net-138:

Τα ζώα δεν χωρανε πάνω στο βράχο πλέων καρδία μου και έχω σκοπό να τα μεταφέρω σε ένα νέο βραχάκι πάνω στον αραγωνητη…..

Όσο για τα σκληρά η σεριτοπορα θέλει 1 πόντο να βγει από το νερό… :bigemo_harabe_net-66:

Πολυ ωραιο Νικο. Το βλεπω να γεμιζεις και να πηγαινεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο μιας και πηρες ακομα φραγκοψαλιδο :bigemo_harabe_net-146:

Ασε με σταθη, ασε με… μην μου λες τέτοια γιατί είμαι έτοιμος! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλιό σε ευχαριστώ ρε φίλε! :bigemo_harabe_net-145:

Όσο για το πείραμα που λες φαίνετε πως πετυχε μιας που όλα τα κοράλλια πάνε σφαίρα χωρίς να υπήρξε καμιά απόλυα! Η ανάπτυξη αλλά και τα χρώματα που έχουν βγάλει θα έλεγα ότι με έχουν εντυπωσιάσει! Το πιο παράξενο όμως που συνέβη και αξίζει να αναφέρω είναι το εξής!

Τα πρώτα σκληρά κοράλλια μπήκαν στο ενυδρείο δυο μήνες πριν, στις 7 Απριλίου. Εκείνη την ημέρα υπήρξε ένα ατύχημα με μια κόλλα δυο συστατικών τις deltec όπου εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι ήταν ληγμένη εδώ και δύο χρόνια! Όπως καταλαβαίνεις στην προσπάθεια μου να κολλήσω τα κοράλλια η τοξική πλέον κόλλα έπεφτε επάνω τους με αποτέλεσμα να τα κάψει! Δυο από τα κοράλλια τα είχα για ξεγραμμένα και αλλά δεν τα ξεκόλλησα από το ενυδρείο δίνοντας τους μια τελευταία ευκαιρία όπως αυτή η σεριατοπορα στα αριστερά που η νέκρωση μετά από δυο μέρες είχε φτάσει στα μισά του κοραλλιού αλλα και αυτή η ακροπορα όπου μέσα στην εβδομάδα είχε νεκρώσει ολοσχερώς…..

IMG_4045_zps27de3240.jpg

Σημερα, 2 μηνες μετα....

Η σεριατοπορα....

IMG_4546_zps9e9eb8ea.jpg

Και η ακροπορα που πραγματικά για δυο μήνες ήταν ένα νεκρό κοράλλι μέσα στο ενυδρείο μου…. ώσπου ξαφνικά ένα πρωί αρχίζει ξανά να παίρνει χρώμα και να πεταει πολύποδες…..

IMG_4537_zpsa7a73617.jpg

Μόνη απόλυα, ένα κλαδί από την ακροπορα…. :bigemo_harabe_net-145:

Αθάνατα sps ..... με δοκιμασμενο πειραμα ....

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια όλα,μακάρι να βρεις και τις ακρο που θέλεις....

Μια ερώτηση:έβαλες και άλλο φως ή με αυτό που ξεκίνησες;

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια όλα,μακάρι να βρεις και τις ακρο που θέλεις.... Μια ερώτηση:έβαλες και άλλο φως ή με αυτό που ξεκίνησες; Καλή συνέχεια

Σε ευχαριστώ Γρηγόρη μου…. :)

Όχι, φωτισμό δεν έχω αλλάξει, έχω μείνει με το glo 2Χ24 που ξεκίνησα! Η αλήθεια είναι ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη των κοραλλιών μου σε συνάρτηση παντα με το χαμηλό ύψος του ενυδρείου (35εκ)!

Δεν είμαι σίγουρος ότι αν πρόσθετα ακόμα ένα που είχα σκεφτεί αρχικα θα είχα θετικά αποτελέσματα, μέχρι στιγμής με το ένα είμαι υπέρ ικανοποιημένος!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Έχω 2 24αρες ati! Μια blue plus και μια aqua blue special!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νικόλα, βλέπω πως οι προσπαθειές σου ανταμείβονται. :thumbup:

Βάλε και τα lps τώρα, και βουρ για μεγαλύτερο. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο νικο και παλι χαιρομαι που σου πηγε καλα το πειραμα και χωρις καμια απωλεια. ;)

Ενδιαφεροντα αυτα που ειπες και εδειξες με τις φωτο.

Προσωπικα δεν εχω ξαναδει να γυρναει ακρο που της εχει φυγει τοσο πολυ ιστος και ειδικα με αυτο τον τροπο("ξεπετσιασμα")

Οπως και seri με νεκρωμα στη μεση να το καλυπτει.

Οπως και τελειως λευκο-νεκρο κοραλλι να επανερχεται.

Μαλλον κανεις κατι πολυ σωστα νικο και μπραβο σου :thumbup:

Εαν δεν σου ειναι κοπος πες που νομιζεις οτι οφειλεται ολη αυτη η επανοδος των κοραλιων.

filfilip χαιρομαι που καταλαβες οτι ειχε επιτυχια το πειραμα τοσο ευκολα!Εγω δυσκολευτηκα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο νικο και παλι χαιρομαι που σου πηγε καλα το πειραμα και χωρις καμια απωλεια. ;)

Ενδιαφεροντα αυτα που ειπες και εδειξες με τις φωτο.

Προσωπικα δεν εχω ξαναδει να γυρναει ακρο που της εχει φυγει τοσο πολυ ιστος και ειδικα με αυτο τον τροπο("ξεπετσιασμα")

Οπως και seri με νεκρωμα στη μεση να το καλυπτει.

Οπως και τελειως λευκο-νεκρο κοραλλι να επανερχεται.

Μαλλον κανεις κατι πολυ σωστα νικο και μπραβο σου :thumbup:

Εαν δεν σου ειναι κοπος πες που νομιζεις οτι οφειλεται ολη αυτη η επανοδος των κοραλιων.

filfilip χαιρομαι που καταλαβες οτι ειχε επιτυχια το πειραμα τοσο ευκολα!Εγω δυσκολευτηκα λιγο.

Αν δεν πετύχαινε δεν θα μιλιόταν τώρα ο Νίκος! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα στολίδια και έλα μια βόλτα κατά εδώ μπας και βγάλουμε καμία καλή! :bye2:

Λοιπόν... στείλε δ/νση να σου στείλω την DSLR πακέτο να παίξεις! :P

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Νικ. Πολύ όμορφες εικόνες! Να το χαίρεσαι φιλαράκι!! :)

Ευχαριστώ Σταθακο! Κάνω ότι μπορώ ρε φίλε! :)

Μπράβο Νικόλα, βλέπω πως οι προσπαθειές σου ανταμείβονται. :thumbup:

Βάλε και τα lps τώρα, και βουρ για μεγαλύτερο. :D

Ωχ ωχ….. ο Σωτήρης γράφει στην θάλασσα για lps ωχ…. :ooh2:

Πάει χάλασε η πιάτσα…..

Για σου ρε φιλαράκι…. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σταθακο! Κάνω ότι μπορώ ρε φίλε! :)

Ωχ ωχ….. ο Σωτήρης γράφει στην θάλασσα για lps ωχ…. :ooh2:

Πάει χάλασε η πιάτσα…..

Για σου ρε φιλαράκι…. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146:

Δε χάλασε η πιάτσα, απλά και οι φυτεμένοι έχουμε δικαίωμα στο όνειρο ενός reef. :D

Link to comment
Share on other sites

Δε χάλασε η πιάτσα, απλά και οι φυτεμένοι έχουμε δικαίωμα στο όνειρο ενός reef. :D

άντε και στα δικά σου σιγά-σιγά!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο νικο και παλι χαιρομαι που σου πηγε καλα το πειραμα και χωρις καμια απωλεια. ;)

Ενδιαφεροντα αυτα που ειπες και εδειξες με τις φωτο.

Προσωπικα δεν εχω ξαναδει να γυρναει ακρο που της εχει φυγει τοσο πολυ ιστος και ειδικα με αυτο τον τροπο("ξεπετσιασμα")

Οπως και seri με νεκρωμα στη μεση να το καλυπτει.

Οπως και τελειως λευκο-νεκρο κοραλλι να επανερχεται.

Μαλλον κανεις κατι πολυ σωστα νικο και μπραβο σου :thumbup:

Εαν δεν σου ειναι κοπος πες που νομιζεις οτι οφειλεται ολη αυτη η επανοδος των κοραλιων.

filfilip χαιρομαι που καταλαβες οτι ειχε επιτυχια το πειραμα τοσο ευκολα!Εγω δυσκολευτηκα λιγο.

Μιχάλη μου τι να σου πραγματικά δεν έκανα τίποτα…. μα τίποτα όμως…..

Στην ουσία παράτησα τα ``νεκρά`` κοράλλια μέσα στο ενυδρείο χωρίς να τα ξεκολλήσω από τον βράχο….. θα το έκανα κάποια στιγμή απλά δεν ασχολήθηκα…

Θυμάσαι που σου είχα αναφέρει για το ατύχημα που είχα με την κόλλα και στο τηλέφωνο ένα απόγευμα που μιλούσαμε και με ρωτούσες πως πάει το ενυδρείο…..

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι τα κοράλλια είχαν κρατήσει εσωτερικά ζωντανό ιστό και σιγά σιγά αναπλαθηκε….δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο…

Η σεριτοπορα άρχισε να δείχνει σημάδια ανάκαμψης μετά από 20 μέρες περίπου, η δεν ακροπορα μόλις πριν από 10 μέρες, τόσο καιρό ήταν απλά ένα κούτσουρο…τι να πω…

Αξίζει να σου πω πως και το ένα κλαδί τις άκρο που τελικά αναγκάστηκα να κόψω είχε βγάλει και αυτό μερικούς πολύποδες αλλά είχε πιάσει τόση πέτσα επάνω του που δεν μπορούσα να το βλέπω άλλο….

Ψάχνοντας λίγο στον σκληρό βρήκα και μια φωτογραφία από την πρώτη μέρα που φαίνονται ξεκάθαρα τα υπολείμματα τις κόλλας πάνω στα κοράλλια που νεκρώθηκαν…

Εδω ειναι τα κοραλια την πρωτη μερα που κολληθηκαν.....

IMG_4034_zpsf7a1e3bb.jpg

IMG_4024_zps817316ca.jpg

Μετα απο δυο μερες.....

IMG_4045_zps27de3240.jpg

Την συνεχεια την ξερεις....

IMG_4518_zps8ffb0a0d.jpg

Νομίζω πως οι φωτογραφίες μιλανε από μόνες τους…

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Δε χάλασε η πιάτσα, απλά και οι φυτεμένοι έχουμε δικαίωμα στο όνειρο ενός reef. :D

Άμα είναι για πάρτη σου έλα στη Κεφαλονιά και φόρτωσε το τώρα…..

:bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... στείλε δ/νση να σου στείλω την DSLR πακέτο να παίξεις! :P

Χαχαχα… είμαι σίγουρος ότι το κάνεις άνετα! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω πως μπορεσες και πετυχες ακριβώς ιδιο σχημα κοραλλιων κ τα κολλησες στο ίδιο σημείο.... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω πως μπορεσες και πετυχες ακριβώς ιδιο σχημα κοραλλιων κ τα κολλησες στο ίδιο σημείο.... :D

χαχαχαχαχαχαχ.........πραγμα που εισαι μωρε.......χααχαχαχχααχ....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...