Jump to content

Ebenos Nano Reef Project.


ebenos

Recommended Posts

Παιδιά μην με κάνετε να τα ξαναλέω.

Ένα θαλασσινό υφάλου θέλει και κάποιο απαραίτητο χρόνο. Μέχρι στιγμής έχω χρόνο και μπορώ να του δίνω την φροντίδα μου.

Άλλοι όμως δεν έχουν τον απαραίτητο χρόνο ώστε να μπορούν να ασχοληθούν ώρα με αυτό.

Σίγουρα θέλει αγάπη και μεράκι, αλλά χρειάζεται και χρόνο! Ακόμα και όταν όλα έχουν βρει τον δρόμο τους! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξερεις κατι που να μη χρειαζεται χρονο τη σημερον ημερα;Γιατι εγω δεν ξερω...........

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην με κάνετε να τα ξαναλέω.

Ένα θαλασσινό υφάλου θέλει και κάποιο απαραίτητο χρόνο. Μέχρι στιγμής έχω χρόνο και μπορώ να του δίνω την φροντίδα μου.

Άλλοι όμως δεν έχουν τον απαραίτητο χρόνο ώστε να μπορούν να ασχοληθούν ώρα με αυτό.

Σίγουρα θέλει αγάπη και μεράκι, αλλά χρειάζεται και χρόνο! Ακόμα και όταν όλα έχουν βρει τον δρόμο τους! ;)

Συνηθως χρονο τρωω κοιτωντας το(πολυ χρονο ομως).Οταν το βαλεις εκει που πρεπει πηγαινει μονο του συνηθως :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτο το εικονιδιακι;Σε χαλασε αυτο που εγραψα; :)

οχι για να συμφωνησω το εβαλα αμεσως να με παρεξηγησεις !! επετρεψε μου να πω οτι οι αποψεις σου ειναι τοσο στοχευμενες που ειναι σχεδον αδυνατον καποιος να διαφωνει μαζι σου !! :D;)

Link to comment
Share on other sites

οχι για να συμφωνησω το εβαλα αμεσως να με παρεξηγησεις !! επετρεψε μου να πω οτι οι αποψεις σου ειναι τοσο στοχευμενες που ειναι σχεδον αδυνατον καποιος να διαφωνει μαζι σου !! :D;)

Γιαννη δε σε παρεξηγω.Σ'αυτο το φορουμ πολυ καιρο τωρα γινεται ακριβως το αντιθετο.Αλλοι παρεξηγουν εμενα! :D

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη δε σε παρεξηγω.Σ'αυτο το φορουμ πολυ καιρο τωρα γινεται ακριβως το αντιθετο.Αλλοι παρεξηγουν εμενα! :D

χωρις να με αφορα ... σε αυτο το φορουμ γινονται πολλα που δεν θα επρεπε να γινονται και συνηθως συμβαινουν απο το πουθενα ! εκει που μπαινει μεσα ο αλλος να χαλαρωσει βλεπει ατομα τα οποια απλα μπηκαν για να εκτονωθουν !!

οσο για το ποιοι σε παρεξηγουν ... αστους να σε παρεξηγουν και συνεχισε να βοηθας με την παρουσια σου οπως κανεις !! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη δε σε παρεξηγω.Σ'αυτο το φορουμ πολυ καιρο τωρα γινεται ακριβως το αντιθετο.Αλλοι παρεξηγουν εμενα! :D

Να ξέρεις φιλαράκι ότι στο ΑΖ είσαι από τα λίγα άτομα που θεωρώ πως με βοήθησαν ουσιαστικά, και με έφεραν ένα σκαλί (μην πω δύο) πιο πάνω στην εμπειρία του θαλασσινού ενυδρείου.....Ο λόγος σου για μένα δεν παρεξηγείται με την καμία!:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν μπορώ να γράψω στο άλλο θέμα επειδή είναι κλειδωμένο σου γράφω εδώ....

Καλή συνέχεια φιλαράκι σε ότι κάνεις και να ξέρεις πως 8 ψαράκια σε ευχαριστούν για την πολύτιμη βοήθεια που τους προσέφερες τόσο καιρό!

Τα λέμε και από κοντά! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα στην ζωή δεν είναι όλα ρόδινα!Μια παρεξήγηση δεν αξίζει να σε κρατήσει μακριά από κάτι που τόσο πολύ σου αρέσει.....εμένα όλο αυτό μου φαίνεται σαν μια μεγααααλη χαζομάρα!Ξεκόλλα......όλοι τσακωνόμαστε και όλοι μαζί τα ξεπερνάμε!Θα τα πούμε και στο φώνι......

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν εχω ιδεα τι εγινε..ειναι κριμα να υπαρχουν παρεξηγησεις μεταξυ μας

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα ήθελα να σου ευχηθώ να είσαι καλά και καλή σου τύχη από εδώ και πέρα με ότι ασχοληθείς.

Άν και με το μεράκι που έχεις δεν σου χρειάζεται η τύχη.Και αυτό φαίνεται από τα τρία διαφορετικά είδη

ενυδρείων που έχεις (από ενυδρεία τα μετέτρεψες σε κόσμημα).

Και πάλι να είσαι πάντα καλά :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι οταν εχουμε καποιο θεμα καλο ειναι να ηρεμουμε να μην μπαινουμε για τρεις τεσσερις μερες και μετα χαλαρα να συνεχιζουμε μια και μιλαμε για εναν χωρο που αγαπαμε.

Κρατησε τα ενυδρεια να απεχεις δυο μερες να ηρεμησεις κ ξαναμπες

Η σοφια ειναι να δεχομαστε τα παντα κ να τα αντιμετωπιζουμε. Ακομα κ τις παρεξηγησεις.

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,δεν έχω καταλάβει για πιο λόγο κάποιος μπορεί να δέχεται τέτοια επίθεση......ΤΑΝ ξέρεις πόσο σε σέβομαι και εσένα αλλά και τις απόψεις σου (σωστές ή λάθος).Το ίδιο και για εσένα Μιχάλη (mad23),και για πολλούς πολύ πολύ πιο έμπειρους από εμένα και τον Νίκο.ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω όμως πως ένα μήνυμα το οποίο είναι κλειδωμένο "χαλάει" με ένα πόστ του ΤΑΝ αρκετά επιθετικό.Γιατί τόση επιθετικότητα;;;;ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ κακή επιρροή σε νέα μέλη;;;;;Δηλαδή εδώ πρέπει να γράφουμε μόνο τα σωστά;;;;;

Αν κάποιος λέει κάτι λάθος,τότε είναι στο χέρι αυτού που το διαβάζει να μην το ακολουθήσει!ΔΕΝ ξέρω κάποιον ο οποίος είναι αλάνθαστος.....κάπου άκουσα πως εγώ και μερικοί ακόμα είμαστε "υπό επιτήρηση" αλλά δεν έχω καταλάβει το γιατί......επειδή λέμε την άποψη μας και μπορεί να είναι λάθος;;;;Συγνώμη,αλλά γι'αυτό δεν είναι το φόρουμ;;;;;;Αν είναι έτσι,να γράφουν μόνο οι guru και να διαβάζουμε μόνο........σόρι για τον τόνο μου,αλλά όλο αυτό το έργο το κρίνω απαράδεκτο και καρατραβηγμένο από τα μαλλιά......Μάλλον για να πει κάποιος την γνώμη του χωρίς πρόβλημα θα πρέπει να έχει ενυδρείο τριάντα χρόνια και να μην έχει κάνει fail ποτέ......τα λέω χύμα και δεν έχω πρόβλημα να υποστώ ότι θα χρειαστεί να υποστώ.Εγώ τον Νίκο τον έχω πολύ ψηλά εδώ μέσα και τον υποστηρίζω γιατί απλά είπε την γνώμη του σε μερικά θέματα.Αφού πέτυχε με τα σκληρά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα,δεν είναι καλό να μάθει ο νέος χομπίστας τον τρόπο και να τον ακολουθήσει....;;;;Πιστεύω πως όσον αφορά το ΑΖ είμαι τουλάχιστον άψογος στην συμπεριφορά μου τόσο καιρό και με τρώει αυτό που λέει κάτω από το avatar μου...."κατάσταση προειδοποίησης"...και καλά τι....;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρωτι έγινε αλλά λυπάμαι πραγματικά.

Πάντως πολλοί δεν γράφουν πια για διάφορους λόγους κ χάθηκαν από την παρέα είτε το ανακοινωσαν είτε όχι.

Γεια σου ρε μουρλέ Νικόλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα συμφωνώ σε όλα όσα είπες μαζι σου! Ειναι τραγικό ενα μέλος με αυτο το μεράκι και την Αγαπη που εχει δείξει στο φόρουμ, στο χόμπι αλλα κυρίως στους νέους χομπιστες να δέχεται τέτοια επίθεση! Και μην πεις Θανάση πως δεν ήταν επίθεση! Ο άνθρωπος έλεγε τις εμπειρίες του και την γνώμη του και πεταγοταν ΠΑΝΤΑ ο Μιχάλης να τον διορθώσει! Και αν σας ενοχλεί αν δωθουν λανθασμένες συμβουλές σε νέους χομπιστες, υπάρχουν τόσα θέματα εδω μεσα γραμμένα απο εσάς τους έμπειρους να τα διαβάσει ο κάθε αρχάριος να βγάλει τα συμπεράσματα του! Τέλος πάντων λυπάμαι πραγματικα για την κατάληξη του θέματος γιατι φεύγει απο την κοινότητα ενας άνθρωπος που αν δεν υπήρχε παίζει να μην είχα ουτε ενυδρεια τωρα ουτε να συζήταγα μαζι σας. Εγω πάντως θα τον συγχωρουσα πολυ εύκολα αν μου έδινε μια λάθος συμβουλή γιατι ειναι ο μονος που χωρίς να με ξέρει καθόλου με έπαιρνε στις αρχές τηλέφωνο κάθε μέρα να μάθει πως παει το ενυδρειο μου και πως να το προχωρήσω!

Θανάση, με απογοητευσες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,δεν έχω καταλάβει για πιο λόγο κάποιος μπορεί να δέχεται τέτοια επίθεση......ΤΑΝ ξέρεις πόσο σε σέβομαι και εσένα αλλά και τις απόψεις σου (σωστές ή λάθος).Το ίδιο και για εσένα Μιχάλη (mad23),και για πολλούς πολύ πολύ πιο έμπειρους από εμένα και τον Νίκο.ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω όμως πως ένα μήνυμα το οποίο είναι κλειδωμένο "χαλάει" με ένα πόστ του ΤΑΝ αρκετά επιθετικό.Γιατί τόση επιθετικότητα;;;;ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ κακή επιρροή σε νέα μέλη;;;;;Δηλαδή εδώ πρέπει να γράφουμε μόνο τα σωστά;;;;;

Αν κάποιος λέει κάτι λάθος,τότε είναι στο χέρι αυτού που το διαβάζει να μην το ακολουθήσει!ΔΕΝ ξέρω κάποιον ο οποίος είναι αλάνθαστος.....κάπου άκουσα πως εγώ και μερικοί ακόμα είμαστε "υπό επιτήρηση" αλλά δεν έχω καταλάβει το γιατί......επειδή λέμε την άποψη μας και μπορεί να είναι λάθος;;;;Συγνώμη,αλλά γι'αυτό δεν είναι το φόρουμ;;;;;;Αν είναι έτσι,να γράφουν μόνο οι guru και να διαβάζουμε μόνο........σόρι για τον τόνο μου,αλλά όλο αυτό το έργο το κρίνω απαράδεκτο και καρατραβηγμένο από τα μαλλιά......Μάλλον για να πει κάποιος την γνώμη του χωρίς πρόβλημα θα πρέπει να έχει ενυδρείο τριάντα χρόνια και να μην έχει κάνει fail ποτέ......τα λέω χύμα και δεν έχω πρόβλημα να υποστώ ότι θα χρειαστεί να υποστώ.Εγώ τον Νίκο τον έχω πολύ ψηλά εδώ μέσα και τον υποστηρίζω γιατί απλά είπε την γνώμη του σε μερικά θέματα.Αφού πέτυχε με τα σκληρά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα,δεν είναι καλό να μάθει ο νέος χομπίστας τον τρόπο και να τον ακολουθήσει....;;;;Πιστεύω πως όσον αφορά το ΑΖ είμαι τουλάχιστον άψογος στην συμπεριφορά μου τόσο καιρό και με τρώει αυτό που λέει κάτω από το avatar μου...."κατάσταση προειδοποίησης"...και καλά τι....;

Κωστα ο Νίκος με μια επιστολή τύπου φεύγω έθεσε τον εαυτό του εκτός φόρουμ και δικαίωμα του...

Ξανα τονίζω οτι στο ΑΖ ενα απο τα βασικότερα κομμάτια αν οχι το βασικότερο είναι η ανταλλαγή απόψεων και η μετάδοση του χόμπι στους νέους που το ξεκινούν οπως και η ανταλλαγή εμπειριών απο όλους μας χωρίς κανέναν περιορισμό.

Αν δεν ειχε εκτιμηθεί η προσφορά του Νίκου οταν αυτή είχε τελεστεί δεν θα του έδινα τον τίτλο διακεκριμένο μέλος ουτε θα ήταν συντονιστής.

Δέχομαι οτι ο καθένας μπορεί να εχει τα προσωπικά του προβλήματα και να ειναι κάπως με ολα αυτα που συμβαίνουν στις ζωές μας άλλα δεν θα αφήσω κανέναν να κάνει σάκο του box το Aquazone για τα δικα του θεματα....

Προσπαθώ να έχουμε ολοι μας άπλετη ελευθεριά σε λογικά πλαίσια και αυτό δυστυχώς δεν εκτιμάτε απο όλους πόσες φορές θέλουμε να ακούσουμε οτι το ΑΖ ειναι για να χαλαρώνουμε και οχι για να ανεβάζουμε επιστολές και να ξεσπάμε όποτε μας την βαρέσει?????

Τέτοια πράγματα θεση στο ΑΖ δεν έχουν......

Καλη συνέχεια Νικο.....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τραγικό ενα μέλος με αυτο το μεράκι και την Αγαπη που εχει δείξει στο φόρουμ, στο χόμπι αλλα κυρίως στους νέους χομπιστες να δέχεται τέτοια επίθεση! Και μην πεις Θανάση πως δεν ήταν επίθεση! Ο άνθρωπος έλεγε τις εμπειρίες του και την γνώμη του και πεταγοταν ΠΑΝΤΑ ο Μιχάλης να τον διορθώσει! Και αν σας ενοχλεί αν δωθουν λανθασμένες συμβουλές σε νέους χομπιστες, υπάρχουν τόσα θέματα εδω μεσα γραμμένα απο εσάς τους έμπειρους να τα διαβάσει ο κάθε αρχάριος να βγάλει τα συμπεράσματα του! Τέλος πάντων λυπάμαι πραγματικα για την κατάληξη του θέματος γιατι φεύγει απο την κοινότητα ενας άνθρωπος που αν δεν υπήρχε παίζει να μην είχα ουτε ενυδρεια τωρα ουτε να συζήταγα μαζι σας. Εγω πάντως θα τον συγχωρουσα πολυ εύκολα αν μου έδινε μια λάθος συμβουλή γιατι ειναι ο μονος που χωρίς να με ξέρει καθόλου με έπαιρνε στις αρχές τηλέφωνο κάθε μέρα να μάθει πως παει το ενυδρειο μου και πως να το προχωρήσω! Θανάση, με απογοητευσες!

Δεν ήταν επίθεση και αν νομίζεις οτι είναι έτσι τοτε είσαι μακρά λάθος και εκτός τον γεγονότων.

Ο Μιχάλης και ο καθε συντονιστής στον τομέα του περα απο ολα οσα εχει να κανει και εμπίπτουν στα καθήκοντα συντονισμού πρέπει να διαφυλάξει και το κομμάτι τις σωστής πληροφόρησης και οπου υπάρχουν περίεργες απαντήσεις να ζητάει διευκρινίσεις ετσι ώστε να προφυλαχτουν κυριως τα νεα μέλη τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με το χομπι και τώρα ξεκινούν.Διαφορετικά μπορεί να φιλτράρει ενα άτομο με μια σχετική εμπειρία μια πληροφορία και διαφορετικά ενας νέος στο χομπι....

Δεν εχει κανενας το δικαιωμα ουτε εγω ούτε ο οποιοσδήποτε να πετάει μια άποψη η μια γνωμη και να μην δε χετε τον αντίλογο και το να δωσει διευκρινίσεις πανω στο θεμα αλλα απεναντίας να ενοχλείτε κιολας και να φαντάζεται επιθέσεις και πράσινα άλογα......

Πιστεύω να έγινα κατανοητός και να στο διευκρίνισα....

Link to comment
Share on other sites

Βρε Θανάση, νομίζω πως υπερβάλεις! Εγω προσωπικά δεν εχω δει κάτι τέτοιο απο τον Νίκο. Πιστεύω πως αφήνεις να εννοηθουν λάθος εντυπώσεις για τον Νίκο και ειναι επίσης λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ποσταρει πολλα, σας διαβαζω ομως καθημερινα και θεωρω οτι ειστε ειμαστε θαυμασιοι ανθρωποι κ θαυμασιοι χομπιστες.

Σαν τριτος ας μου επιτραπει κ απο τους παλιους κ απο τους νεους να αναλυσω μια παρεξηγημενη κατασταση.

Απο την μια μερια υπαρχει ενας ανθρωπος που αγαπαει το χομπυ αυτο, που δινει την ζωη του σε εισαγωγικα κ προσφερει χρονο με καθε καλοπροαιρετη διαθεση σε ολο το φορουμ.

Φυσικα δεν ειναι θεος ουτε παπας ουτε παντογνωστης. Λεει την αποψη του που καποιες φορες μπορει κ να μην ειναι η ΑΠΟΛΥΤΑ ορθη αλλα παντα με αγαπη κι εναν στοχο: να προσφερει.

Απο την αλλη υπαρχει ενα υπευθυνο τιμ διαχειρισης που καλως ή κακως ο σκοπις υπαρξης του ειναι η διαφυλαξη κ των ανθρωπων σαν χρηστες του φορουμ κ της σωστης πληροφοριας καθοτι αθελα του καποιος μπορει να οδηγησει εναν νεο χομπιστα σε λαθη μια κι ο δευτερις δεν εχει τη γνωση να κρινει το τι του προτεινουν.

Αυτη ειναι η παρεξηγηση κ μιλαω για παρεξηγηση γιατι δικαιολογω κ τις δυο συμπεριφορες

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

το μονο που ξερω ειναι πως ο νικος εχει προσφερει παρααααα πολλα σε αυτο το φορουμ και αυτο που εγινε με χαλασε παρα πολυ.... μακαρι να βρειτε κιαλους σαν τον νικο με τετιο μερακι .... δεν θα μπω σε λεπτομεριες... ξενερωσα και γω με την συμπεριφορα που ειχατε αυτοι που ειχατε απεναντη στον νικο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το μονο που ξερω ειναι πως ο νικος εχει προσφερει παρααααα πολλα σε αυτο το φορουμ και αυτο που εγινε με χαλασε παρα πολυ.... μακαρι να βρειτε κιαλους σαν τον νικο με τετιο μερακι .... δεν θα μπω σε λεπτομεριες... ξενερωσα και γω με την συμπεριφορα που ειχατε αυτοι που ειχατε απεναντη στον νικο...

+1000

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να γράψω πολλά πράγματα αλλά θα πω μόνο...κρίμα...

Από τα λίγα άτομα που δεν παραιτήθηκαν από την καρέκλα μόνο στα λόγια αλλά δείξανε σε όλες τις φάσεις τις προθέσεις και την ανιδιοτέλεια τους...κάτι που θα ξεχαστεί γρήγορα...

Νικόλα θα τα πούμε στο πλοίο φιλαράκι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω κάτι που οοοοολοι θα το καταλάβετε αλλα αυτοί που ειναι να το πιάσουν ... Θα το πιάσουν... Και απευθύνομαι από τον Ταν μεχρι και το νεότερο μέλος μας!

Πόσο γουστάρω οταν οι άλλοι μου λένε την αλήθεια (τους), ενώ εγω ήδη ξέρω πόσο μεγάλοι ψεύτες ειναι!

Όποιος από εσάς/ εμάς / αυτούς / εσυ έκανες ποστιά, το παραπάνω θα το επιασες, ε;! Ναι μωρεεε σε σένα μιλάω...την έκανες την κουτσουκελα σου...παραδεξου το...

Γενικά

Φιλικά

Κι αόριστα...

Link to comment
Share on other sites

Κι η Αμερική ειρηνευτική δύναμη μας παρουσιάζεται, μην ξεχνάμε ε!; Ασε δε το βατικανο! Παει 5π.μ. και φιλοσοφω!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...