Jump to content

Ebenos Nano Reef Project.


ebenos

Recommended Posts

Aiolos.... Τι περιμένεις;! Νεκρανασταινει μεχρι και το θερμόμετρο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το αστείο είναι ότι φράγγαρα πλαστικό κοράλλι και μοίραζα xenia

Link to comment
Share on other sites

Θα το λήξουμε εδώ όχι για άλλο λόγο αλλά γιατί ξέρεις ότι δεν είμαι άνθρωπος που μου αρέσει να καβγαδίζω άλλα δεν θα καταλήξουμε ότι εγώ παρεξήγησα τα γραφόμενα σου γιατί θα πρέπει να καταλήξουν στο ίδιο συμπέρασμα και ο Giovanni και ο Φίλιππος που αποτι φαίνεται ενοχλήθηκαν και οι ίδιοι αφού μπήκαν στην διαδικασία να σου ανταπαντήσουν!

Ευχαριστώ για τις ευχές σου! Επισεις δεν μπορω να σου ευχηθώ το ίδιο γιατί το δικό σου είναι ήδη δάσος! :bigemo_harabe_net-64:

Νικο σε ευχαριστω και πραγματικα ελπιζω να γινει δασος το ενυδρειο σου...ξερω οτι το αγαπας και το πονας :thumbup:

Στο ειπα πολλες φορες οτι δεν ειχα προθεση να σε ειρωνευτω...δεν θα ειχα προβλημα να το παραδεχτω και το ξερεις.

Ισως η φραση να ηταν "περιεργη" απο μονη της και ισως να μην επρεπε να τη χρησιμοποιησω αφου ηταν ευκολο να παρεξηγηθει.

Οσον αφορα στο θεμα με τα κοραλια με αυτα που γραφτηκαν εδω,παρεξηγησαν καποια παιδια(κυριως νεοι στο χομπυ)

αυτο που γραφτηκε οτι επανερχονται κοραλια μετα την νεκρωση και πρεπει καποια πραγματα να μην μενουν στον αερα γιατι βγαινουν λαθος συμπερασματα.

Ισως οταν ελεγες εσυ νεκρο να εννοουσες οτι ειχε ξεκινησει να χανει τον ιστο του η' να μην ειχες καταλαβει οτι απλα ηταν στρεσαρισμενο και να θεωρησες οτι νεκρωσε.

Εαν συνεβει αυτο τοτε ειναι λογικο αφου αντικειμενικα εισαι πολυ νωρις στο ταξιδι σου στο θαλασσινο ενυδρειο.

Ολοι στην αρχη καναμε λαθος εκτιμησεις :thumbup:

Οσο περισσοτερα πραγματα βλεπεις-ζεις στο θαλασσινο αλλα τοσα θα αναθεωρεις...πιστεψε με.

Ειναι γεγονος-δεδομενο-κανονας οτι ενα ΤΕΛΕΙΩΣ νεκρο κοραλι ειτε sps ειτε lps ΔΕΝ θα ξαναζωντανεψει ποτε!

Το να αφηνουμε νεκρα κοραλια μεσα σε ενα ενυδρειο ειδικα οταν ειναι mixed οπως το δικο σου-αλλα γενικοτερα αν εχει κοραλια-με την ελπιδα οτι θα ζωντανεψουν ειναι λαθος και μπορει να προκαλεσει προβληματα.

1.Εαν το κοραλι νεκρωσει επειδη εχει καποιο pest(aefw,red bugs,καβουρι,βακτηριακη μολυνση κτλ) με το να μην το βγαλεις δινεις την ευκαιρια στα Pest να μετακομισουν στα υπολοιπα κοραλια με αποτελεσμα να εχεις και αλλες απωλειες.

2.Οταν ενα κοραλι νεκρωσει θα πιασει διατομικη η' και κυανο λογο του νεκρου ιστου-βλεννας του κοραλιου.

Αυτο μπορει να αποτελεσει αφετερια για εξαρση των παραπανω εαν το επιτρεπουν και οι συνθηκες του νερου.

3.Επισης υπαρχουν θεωριες οτι τα κοραλια αντιλαμβανονται τι γινεται διπλα τους μεσω των τοξινων που εκρινουν τα κοντινα σε αυτα κοραλια.Οταν ενα κοραλι ξεκινησει να νεκρωνει ο νεκρος ιστος του αλλα και η βλεννα του γινεται

αντιληπτη απο τα υπολοιπα,κυριως τα παραπλησια.Αυτο το εκλαμβανουν σαν σημα κινδυνου-προβλημα-οτι κατι δεν παει καλα και πολλες αναλογα και το ειδος των κοραλιων παρατηρουνται ανεξηγητα προβληματα,ακομα και νεκρωσεις και στα υπολοιπα.

Δεν ειναι λιγες οι αναφορες οπου ολοκληρα ενυδρεια χαθηκαν ξεκινωντας απο τη νεκρωση ενος.

Υπαρχουν κοραλια που επανερχονται μετα απο λιγο καιρο(μου εχει συμβει με lps) αλλα μονο ενα εχει μεινει

εστω και λιγο ιστος στο κοραλι η'ενας πολυποδας.

Τελειως νεκρο κοραλι(δυστυχως για ολους μας ;) ) δεν επανερχεται.

Ολα αυτα τα ξεκαθαριζω γιατι ειλικρινα μου εγινε ερωτηση απο φιλο μας,νεο στο χομπυ,εαν εκανε λαθος που προσφατα

πεταξε μια νεκρη τραχυφυλια.

Ολα αυτα πιστεψε με στα αναφερω με φιλικη διαθεση,χωρις ιχνος επιθετικοτητας και ειρωνειας(τη μισω γι'αυτο δεν το κανω) και ειλικρινα οχι για να στο παιξω εξυπνος η' "ιστοριας"....απλα για να σου μεταφερω τα δικα μου παθηματα

ωστε να γλυτωσεις απο απογοητευση,απωλειες και στεναχωριες.Επειδη ξερω οτι το αγαπας αυτο που εχεις κανει

τοσο κοπο να φτιαξεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω ότι το μόνο πράγμα που δεν θα επιτρέψω στην ζωη μου είναι να με απογοητεύσει ένα ενυδρείο, πόσο μάλλον μεμονωμένα ένα κοράλλι!

Στο είπα και παραπάνω ότι το ενυδρείο μου το αγαπώ αλλά ούτε φιλοδοξίες έχω ούτε θα μου στερήσει την ψυχολογική μου ηρεμία!

Νομίζω ότι οι φωτογραφίες που σου παρέθεσα (λυπάμαι που δεν έχω και άλλες πιο αναλυτικές ακόμα) δείχνουν ξεκάθαρα την κατάσταση των δυο κοραλλιών!

Αξιολόγησε το εσύ λοιπόν η όποιος θέλει για το αν αυτό που φαίνετε στην εικόνα είναι νέκρωση, αν το κοράλλι είχε χάσει απλά τον ιστό του η αν ήταν στρεσαρισμένο!

Σίγουρα η νέκρωση (η όπως αλλιώς θέλεις πεστο) δεν προήρθε από κάποιο pest μιας που η αιτία βρέθηκε και ήταν καθαρά η ληγμένη κόλλα!

Παραπάνω αναφέρεις:

2.Οταν ενα κοραλι νεκρωσει θα πιασει διατομικη η' και κυανο λογο του νεκρου ιστου-βλεννας του κοραλιου.

Και έχω ήδη τοποθετηθεί νωρίτερα λέγοντας σου πως κοράλλι είχε αυτή την μορφή που αναφέρεις και συγκεκριμένα το ένα κλαδί του ήταν σε τέτοια κατάσταση (που ενώ είχε πετάξει ξανά και αυτό πολύποδες) το έκοψα γιατί δεν μπορούσα να το βλέπω άλλο και να καθαρίσει το τοπίο!

@ebenos

Αξίζει να σου πω πως και το ένα κλαδί τις άκρο που τελικά αναγκάστηκα να κόψω είχε βγάλει και αυτό μερικούς πολύποδες αλλά είχε πιάσει τόση πέτσα επάνω του που δεν μπορούσα να το βλέπω άλλο….

Σίγουρα δεν βρίσκομαι εδώ για να αφήσω λανθασμένα συμπεράσματα στους αναγνώστες (δεν επιθυμώ κάτι τέτοιο) άπλα θεώρησα πως αυτό το περιστατικό θα είχε ενδιαφέρων να το μοιραστώ μαζί σας!

Το μονο πρόβλημα που διακρίνω είναι ότι ζητάς να μην είμαστε απόλυτοι σε ότι αφορά ένα θαλασσινό ενυδρείο και στο 99% των περιπτώσεων γίνεσαι εσύ ο ίδιος απόλυτος! Είναι λίγο αντιφατικά αυτά μεταξύ τους ξέρεις!

Όπως και να έχει θεωρώ ότι το περιστατικό ήταν άξιο αναφοράς και όποιος θέλεις μπορεί να βγάλει τα συμπερασματ. του!

Link to comment
Share on other sites

να επανελθουμε στις υπεροχες φωτο σου ,οι ζοανθοι ειναι υπεροχοι Νικο να το χαιρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νικόλα!

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφη η ανασταση του κοραλλιου σου !! συγχαρητηρια για το ενυδρειο σου !! πραγματικα επανηλθε γρηγορα και αυτο οφειλεται στις καλες παραμετρους !! τα ζωανθους οντως ειναι πανεμορφα φιλε Νικο ! παραδειγμα προς μιμηση το ενυδρειο σου αλλα και η λογικη σου στο οτι το ενυδρειο ειναι για να σε ξεκουραζει και οχι να σε αγχωνει!! :bigemo_harabe_net-122::D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Εσένα τουλαχιστον σε αγχώνει μονο, άλλους τους χαλαει τελειως….

Κρίμα να σου αλλάξουν τον χαρακτήρα 5 τζάμια…..

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Εσένα τουλαχιστον σε αγχώνει μονο, άλλους τους χαλαει τελειως….

Κρίμα να σου αλλάξουν τον χαρακτήρα 5 τζάμια…..

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν σκάω κιόλας.....καλό χρυσό,αλλά όχι και να μ'αλλάξει το ενυδρείο...εξάλλου αν βρεις την ρουτίνα σου πάει τελείωσε....δεν υπάρχει λόγος άγχους!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι παίδες, αλλά σκεφτείται, κάθε 3 και λίγο, ρίξε κεχά, ρίξε ασβεστιο, ρύθμισε αυτό, καθάρισε εκείνο, τάισε 3,4 φορές.

Δεν λέω, ωραία, αλλά είναι και το θέμα το χρόνου! Και μην ξεχνάμε όσο μεγαλύτερο επίπεδο ανεβαίνει, τόσο πιο πολύ σε θέλει εκεί.!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι παίδες, αλλά σκεφτείται, κάθε 3 και λίγο, ρίξε κεχά, ρίξε ασβεστιο, ρύθμισε αυτό, καθάρισε εκείνο, τάισε 3,4 φορές.

Δεν λέω, ωραία, αλλά είναι και το θέμα το χρόνου! Και μην ξεχνάμε όσο μεγαλύτερο επίπεδο ανεβαίνει, τόσο πιο πολύ σε θέλει εκεί.!

Και για αυτό το λόγο βλέπεις και διάφορα ενυδρεία!! Άλλος το ψάχνει περισσότερο και έχει τουμπανο ενυδρείο και άλλος το ψάχνει λιγότερο και έχει ένα μπολ με νερό…

Link to comment
Share on other sites

Και για αυτό το λόγο βλέπεις και διάφορα ενυδρεία!! Άλλος το ψάχνει περισσότερο και έχει τουμπανο ενυδρείο και άλλος το ψάχνει λιγότερο και έχει ένα μπολ με νερό…

Δεν αντιλέγω, απλά όπως είπα όλα ωραία, αλλά όσο χρόνο μπορεί να διαθέσει ο καθένας τόσο θα δώσει... ;)

Εγώ μέχρι στιγμής μπορώ και δίνω κάμποσο χρόνο! :)

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη είναι αυτό που λένε για να το κάνεις πρέπει να το γουστάρεις αλλιώς μην το κάνεις καθόλου!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι παίδες, αλλά σκεφτείται, κάθε 3 και λίγο, ρίξε κεχά, ρίξε ασβεστιο, ρύθμισε αυτό, καθάρισε εκείνο, τάισε 3,4 φορές.

Δεν λέω, ωραία, αλλά είναι και το θέμα το χρόνου! Και μην ξεχνάμε όσο μεγαλύτερο επίπεδο ανεβαίνει, τόσο πιο πολύ σε θέλει εκεί.!

Δεν θελει κοπο θελει τροπο.Και ο τροπος δεν αποκταται μεσα σε 5 η 6 μηνες αλλα ουτε σε 1 χρονο.........

Φιλικα....

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο και καποιος μπορει να επιλεξει κατι ποιο light ,,,πχ με soft κοραλλια δεν εχεις τοσα μπλεξιματα απο την αλλη τα sps ειναι αλλη φαση !! υπαρχει παντως ενυδρειο για καθε τυπο ανθρωπου !! εσυ επιλεγεις το δικο σου !!

σωστο αυτο που ειπε ο στρατος απο πανω παντως ! αλλα μεχρι να αποκτησεις το τροπο .... θελει κοπο !! :D

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο και καποιος μπορει να επιλεξει κατι ποιο light ,,,πχ με soft κοραλλια δεν εχεις τοσα μπλεξιματα απο την αλλη τα sps ειναι αλλη φαση !! υπαρχει παντως ενυδρειο για καθε τυπο ανθρωπου !! εσυ επιλεγεις το δικο σου !!

σωστο αυτο που ειπε ο στρατος απο πανω παντως ! αλλα μεχρι να αποκτησεις το τροπο .... θελει κοπο !! :D

Διαβασμα και σωστες συμβουλες θελει :)

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο και καποιος μπορει να επιλεξει κατι ποιο light ,,,πχ με soft κοραλλια δεν εχεις τοσα μπλεξιματα απο την αλλη τα sps ειναι αλλη φαση !! υπαρχει παντως ενυδρειο για καθε τυπο ανθρωπου !! εσυ επιλεγεις το δικο σου !!

σωστο αυτο που ειπε ο στρατος απο πανω παντως ! αλλα μεχρι να αποκτησεις το τροπο .... θελει κοπο !! :D

Σωστή διαχείριση και διασταύρωση πληροφοριών να κάνεις και είσαι οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν σκάω κιόλας.....καλό χρυσό,αλλά όχι και να μ'αλλάξει το ενυδρείο...εξάλλου αν βρεις την ρουτίνα σου πάει τελείωσε....δεν υπάρχει λόγος άγχους!

Μην το λες….κοίτα γύρο σου, πολλά περιστατικά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει κοπο θελει τροπο.Και ο τροπος δεν αποκταται μεσα σε 5 η 6 μηνες αλλα ουτε σε 1 χρονο.........

Φιλικα....

Μην το λες Στράτο! Αγάπη και μεράκι θέλει, τίποτα άλλο, τα υπόλοιπα έρχονται από μόνα τους!

Αν κάποιας πάρει παράδειγμα από σένα θα το διαπιστώσει! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

^_^

Γιατι αυτο το εικονιδιακι;Σε χαλασε αυτο που εγραψα; :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...