Jump to content

Το Καινούριο Μου Απόκτημα


Sturm

Recommended Posts

Αφού κάνανε ζέσταμα, θα έρθει και η ώρα τους....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω προσωπικα θα εβγαζα το μπλε background, πιστευω το χαλαει πααααρα πολυ!! Επισης τις πετρες θα τις εβαζα πιο ταιριαστα αν γινετε η αλλιως αλλες μικροτερες για να ''δεσει''. Πολυ ωραια ψαρακια και ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχεχε ειναι στο προγραμμα! Απλα δεν εχω χρονο τωρα.

Ευχαριστω.

Συντομα ερχονται νεα!

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχεχε ειναι στο προγραμμα! Απλα δεν εχω χρονο τωρα.

Ευχαριστω.

Συντομα ερχονται νεα!

Να σαι καλα. Πιστευω θα δειξει πολυ με μαυρο η καποιο αλλο background. Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το UV το έβαλες; Έκανε δουλειά;;

Με την γέννα μην ανησυχείς, αν ξεκινήσουν δεν σταματούν με τίποτα

Με τα σκαλάρια μωρά δεν βλέπω να μείνουν….

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αληθεια,το UV κανει δουλεια?

Παντως το σκιμμερακι επιφανειας της eheim κανει φανταστικη δουλεια....το ειδα με τα ματια μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και κανα catappa. Για τα λίτρα σου 2-3 τέτοιου μεγέθους είναι ότι πρέπει:

post-42098-0-15017700-1425924891_thumb.jpg

(Ξέρω ότι δεν θες να βάλεις...για χαβαλε στο πόσταρα...)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο..................................................................................................................................................................................................................................... CATAPPA !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η uv δεν εχει μπει ακομη σε λειτουργια.

Καταπα και τετοια δεν μπαινουν στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο..................................................................................................................................................................................................................................... CATAPPA !!!

Ποπο φιλε την ακουσες κανονικα ε!?!?!? χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλήσπερα φιλοι!

Πριν περιπου δυο μηνες ειχα μια γεννα απο τα σκαλαρια μου. Υπο νορμαλ συνθηκες δεν θα σχολουμουν περαιτερω λογω ελλειψης χρονου και χωρου αλλα και οτι ημουν αποροφημμενος με τα ανσιστρους, πλην ομως εκεινη η γεννα ειχε δυο ιδιαιτεροτητες που με εκαναν να ασχοληθω. Πρωτον ηταν τεραστια σε ποσοτητα και δευτερον , ενω αυτη η θηλυκια ειναι ηδη ζευγαρι με εναν αλλο σκαλαρο, σε αυτη τη γεννα τα αυγα τα γονιμοποιησε το καμαρι που εχω στο αβαταρ μου. 

Δεν ξερω γιατι εγινε αυτο. Ισως τα ψαρια να εχουν χασει τα ενστικτα της μονογαμιας που εχουν στην φυση, μιας και εχω παρατηρησει κι αλλες περιπτωσεις πολυγαμιας και τις εχω καταγραψει σε βιντεο. 

Πηρα λοιπον με μια μεγαλη συριγγα ενα μερος των αυγων, αφου η τυχη τους ηταν προδιαγεγραμμενη στο ενυδρειο και τα εβαλα σε γεννηστρα με αεραντλια. Δυστυχως τα περισσοτερα βγαλανε fungus την πρωτη νυχτα κιολας αλλα οσα εμειναν εκκολαφθηκαν. Επισης δυστυχως δεν τα ταισα με αρτεμια αλλα με τροφες εμποριου και οχι τοσες φορες την ημερα, οσες θα επρεπε. Εν πασει περιπτωση, καταφερα και μεγαλωσα 3 ψαρακια που απο χθες ειναι μεσα στο κυριως ενυδρειο. Τα δυο μοιαζουν αρκετα στον πατερα και το τριτο... στον κουμπαρο μαλλον αφου βγηκε ψιλομαυρο!

Τα ψαρακια εχουν φαει το κυνηγι απο χθες αλλα τα βλεπω κινητικοτατα και ορεξατα.

 

O πατερας!

 

CAM00323_zpspgj4wmtm.jpg

 

Η μητερα με την γεννα!

 

CAM00352_zpsezficzue.jpg

 

CAM00355_zpsihkddlmf.jpg

 

Και τα κουτσουβελα!

 

CAM00412_zpskity8b8m.jpg

 

CAM00408_zpsq5hyroxm.jpg

 

CAM00406_zpsmck6gfm4.jpg

 

Τωρα μενει μονο να αλλαξω το φοντο, κατι το οποιο εχει προγραμματιστει για το Πασχα. 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Θοδωρή!!!

Να σου ζήσουν τα κουτσούβελα!

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα φιλοι!

Πριν περιπου δυο μηνες ειχα μια γεννα απο τα σκαλαρια μου. Υπο νορμαλ συνθηκες δεν θα σχολουμουν περαιτερω λογω ελλειψης χρονου και χωρου αλλα και οτι ημουν αποροφημμενος με τα ανσιστρους, πλην ομως εκεινη η γεννα ειχε δυο ιδιαιτεροτητες που με εκαναν να ασχοληθω. Πρωτον ηταν τεραστια σε ποσοτητα και δευτερον , ενω αυτη η θηλυκια ειναι ηδη ζευγαρι με εναν αλλο σκαλαρο, σε αυτη τη γεννα τα αυγα τα γονιμοποιησε το καμαρι που εχω στο αβαταρ μου. 

Δεν ξερω γιατι εγινε αυτο. Ισως τα ψαρια να εχουν χασει τα ενστικτα της μονογαμιας που εχουν στην φυση, μιας και εχω παρατηρησει κι αλλες περιπτωσεις πολυγαμιας και τις εχω καταγραψει σε βιντεο. 

Πηρα λοιπον με μια μεγαλη συριγγα ενα μερος των αυγων, αφου η τυχη τους ηταν προδιαγεγραμμενη στο ενυδρειο και τα εβαλα σε γεννηστρα με αεραντλια. Δυστυχως τα περισσοτερα βγαλανε fungus την πρωτη νυχτα κιολας αλλα οσα εμειναν εκκολαφθηκαν. Επισης δυστυχως δεν τα ταισα με αρτεμια αλλα με τροφες εμποριου και οχι τοσες φορες την ημερα, οσες θα επρεπε. Εν πασει περιπτωση, καταφερα και μεγαλωσα 3 ψαρακια που απο χθες ειναι μεσα στο κυριως ενυδρειο. Τα δυο μοιαζουν αρκετα στον πατερα και το τριτο... στον κουμπαρο μαλλον αφου βγηκε ψιλομαυρο!

Τα ψαρακια εχουν φαει το κυνηγι απο χθες αλλα τα βλεπω κινητικοτατα και ορεξατα.

 

O πατερας!

 

 

 

Η μητερα με την γεννα!

 

 

 

 

 

Και τα κουτσουβελα!

 

CAM00412_zpskity8b8m.jpg

 

 

 

 

 

Τωρα μενει μονο να αλλαξω το φοντο, κατι το οποιο εχει προγραμματιστει για το Πασχα. 

 

Μπράβο Θοδωρή!Πολύ καλή δουλειά!

 

Αυτό με την μονογαμία που είπες δέν υσχύει στην φύση....

 

Στην συνάντηση να πάρεις microworms για την επόμενη γέννα για να κάνεις παραγωγή... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα αβγά τα έβαλες σε γεννίστρα στο κυρίως ενυδρείο ή έστησες το μικρό που έχεις δίπλα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Tα αβγα στην αρχη μπηκαν σε γεννηστρα εντος του κυριως ενυδρειου και κατα την 15η ημερα βγηκαν και μπηκαν στο μικρο ενυδρειακι που εχω! Σε εκεινη την περιοδο ειχαν μεινει καμια 20αρια!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη στην γεννηστρα που λες οτι ασπρισαν αρκετα τι θερμοκρασια ειχες?

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια ενυδρειου. 26 βαθμους. Στο ενυδρεακι αυξανα κατα μισο βαθμο την ημερα μεχρι 28 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Θοδωρα!!!! 

Να σου ζησουν τα μικρα!!!!! :)

Προσπαθησε να βγαλεις μια φωτο μεγαλο με μικρο μαζι να δουμε διαφορα μεγεθους.....

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη φωτο με τα μικρα φαινεται δεξια ο πατερας!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε μου να σου ζησουν!!!

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησουν Θοδωρη!

κουκλια!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...