Jump to content

Ξεκίνημα Στη Θάλασσα Με 120Λ


karrot

Recommended Posts

με την βοήθεια του Panos1990 επέλεξα και άλλα βράχια(θα με βοήθησει και στο στήσιμο) τα οποία έχουν μπει στο νερό.Ελπίζω μέσα στην βδομάδα να πάρω και τα άλλα βράχια που θέλω

Link to comment
Share on other sites

τα βράχια πως μπορώ αν τα κολλήσω μεταξύ τους για να κάνω περίεργα στησίματα.....επίσης από skimmer τι να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Τα βράχια τα κολλάς με κόλλα κοραλιών 2 στοιχείων. Αλλά γιατί θές να τα κολλήσεις? Να ξέρεις ότι αν θες μετά να επέμβεις στο aquascape θα πρέπει να σπάσεις κομμάτια.

Απο σκίμμερ κλασικά θα σου πρότεινα deltec mce300 για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα βράχια μπορείς να τα δέσεις και με tires up. Έτσι τα έχω και εγώ.

Για το σκιμμερ το mce 300 αρκετά αξιόπιστη λύση και δοκιμασμένη θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

τα βράχια τα παίρνω έτσι ώστε να εφάπτονται καλά μεταξύ τους άντε το πολύ πολύ να τα σπάσω λίγο.....επίσης για το skimmer ξέχασα να γράψω ότι το ενυδρείο έχει καπάκι(juwel125) το οποίο θέλω να κλείνει

Link to comment
Share on other sites

τα βράχια τα παίρνω έτσι ώστε να εφάπτονται καλά μεταξύ τους άντε το πολύ πολύ να τα σπάσω λίγο.....επίσης για το skimmer ξέχασα να γράψω ότι το ενυδρείο έχει καπάκι(juwel125) το οποίο θέλω να κλείνει

Εδώ μας δυσκολεύεις λίγο!

Άρα η μόνη λύση ειναι να επέμβεις και να κόψεις κατα κάποιο τρόπο το καπάκι. Έχει φλαπς λογικά έ?

Ειδάλως παίρνεις κάτι σε εσωτερικό, αλλά δεν θα στο πρότεινα καθώς δεν υπάρχει κάποιο αξιόλογο, αλλά και πάλι θα προεξέχει.

Link to comment
Share on other sites

με τα με tires up πρέπει να βάλω τρυπάνι και προσπαθώ να το αποφύγω γιατί είναι πολύ ταλαιπωρία.....επίσης σε ένα άρθρο είχα δει που κάποιος είχε φτιάξει ένα ωραίο κομμάτι βράχου με κάτι σαν τσιμέντο

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μας δυσκολεύεις λίγο!

Άρα η μόνη λύση ειναι να επέμβεις και να κόψεις κατα κάποιο τρόπο το καπάκι. Έχει φλαπς λογικά έ?

Ειδάλως παίρνεις κάτι σε εσωτερικό, αλλά δεν θα στο πρότεινα καθώς δεν υπάρχει κάποιο αξιόλογο, αλλά και πάλι θα προεξέχει.

για εσωτερικό υπάρχει και της Juwel....το καπάκι έχει μαι τρύπα(που κλείνει με πόμα) πάνω για να βγαίνει το skimmer της εταιρίας.....προσπαθώ να αποφύγω την παρέμφαση στο καπάκι και να χάσω λίτρα με ένα εσωτερικό skimmer.....είχα δει ένα skimmer εξωτερικό της wave απλά δεν θυμάμαι το μοντέλο

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται είναι το ακριβώς πιο κάτω μοντέλο(σε λίτρα) από το beast 400p....απλά δεν ξέρω άμα θα έχω θέμα κια με αυτό με βάση αυτό που ψάχνω

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βγάζεις τα φλαπς για να αερίζεται και το ενυδρείο? Θα είναι και καλύτερα και θα μπορείς να βάλεις και επιπλέον εξοπλισμό αν θες.

Link to comment
Share on other sites

γιατί το ενυδρείο είναι στο σαλόνι και ο πατέρας μου έχει θέμα εμφάνισης......δεν βγάζεις άκρη και δεν καταλαβαίνει ότι και αν του πω(ήταν και ο λόγος που δεν πήγα σε κατασκευή ενυδρείο και αγόρασα έτοιμο)

Link to comment
Share on other sites

το βρήκα το θέμα με το τσιμέντο και την ωραία σύνθεση που έγραψα πιο πάνω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84209&hl=

Link to comment
Share on other sites

και εγω εαν δεις στην παρουσιαση στο δικο μου ετσι το εφτιαξα με τσιμεντο ταχειας πηξεος.

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιο ειδικό που δεν θα είναι τπτ τοξικό για τα ψάρια....ή βάζο από το κοινό;

Link to comment
Share on other sites

Απλό λευκό τσιμέντο πας βήμα-βήμα για να στεγνώσει,με ταχείας πήξεως πρέπει να είσαι σίγουρος για το τι κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Απλό λευκό τσιμέντο πας βήμα-βήμα για να στεγνώσει,με ταχείας πήξεως πρέπει να είσαι σίγουρος για το τι κάνεις

τι θες να πεις?

Link to comment
Share on other sites

επειδή στεγνώνει πραγματικά γρήγορα,πρέπει να έχεις κατασταλάξει ήδη στο aquascape

Link to comment
Share on other sites

επειδή στεγνώνει πραγματικά γρήγορα,πρέπει να έχεις κατασταλάξει ήδη στο aquascape

α οκ κατάλαβα....ευχαριστώ πολύ. Πάντως κάτι παρόμοιο με το θέμα του παιδιού θέλω να κάνω και όλα τα κομμάτια με βάση αυτήν την εικόνα πάνω κάτω παίρνω(φυσικά στα 120λ).

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις και τα κατάλληλα κομμάτια,για αυτό και το κάθε στήσιμο είναι σχεδόν μοναδικό

Link to comment
Share on other sites

η επιλογή του skimmer βλέπω να με παιδεύει....

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξεις/αγοράσεις ότι εσύ επιλέξεις αλλά πάντα περισσότερο βράχο από όσο θα χρειαστείς και μετά με ένα σφυράκι θα το κάνεις το μικρό θαύμα σου...η τελευταία τάση στον χώρο είναι ανοιχτά aquascape με όσο το δυνατόν μικρότερο πάτημα στην άμμο και πολλά μέρη για κοράλλια.

Καλή σου τύχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά αργά και σταθερά κατάφερα να πάρω τα βράχια όλα ζωντανά και το Σ/Κ θα κάνουμε το στήσιμο με την Astra και τον Pano1990.Τα βράχια θα τα κολλήσουμε με τσιμέντο και τώρα το Skimmer......το ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό και με βλέπω να καταλήγω στο στης Juwel το εσωτερικό που έχει και έξοδο το καπάκι.To έχει δοκιμάσει κανένας;

Αλλιώς με βλέπω για κανένα κρεμαστό που είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά αλλά με τη διαφορά ότι θα πρέπει να πάω να φτιάξω νέο καπάκι διαμορφωμένο κατάλληλα για να δέχεται το skimmer.Ξέρει κανένας που μπορώ να φτιάξω μαύρα καπάκια σαν αυτά του Rio 125;

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Eγώ που έχω το ριο 180, τα έχω βγάλει όλα απο πάνω(φωτιστικό, φλαπς).

Τα έβγαλα για λόγους ευκολίας και για να ανοίξει ο χώρος.

Έτσι τώρα μπορώ να βάλλω ότι θέλ επάνω, ενω πριν θα έπρεπε να το τροποποιήσω 500 φορες και αν γινόταν.

Αν σε παίρνει, βάλε ένα άλλο φωτιστικό και είσαι κομπλέ. Και σκίμμερ μετά έχεις πολλές επιλογές στο τι να βάλλεις.

Link to comment
Share on other sites

το εργοστασιακο καπακι ειναι καπως δεσμευτικο και σε περιοριζει.

οπως λεει και ο Παναγιωτης ειναι καλυτερα να πας σε ενα σωστο φωτιστικο(diy η ετοιμο) και αφου δεν εχεις σαμπ να βαλεις και ενα κρεμαστο σκιμμερ και εισαι κομπλε.

μην επιλεξεις το σκιμμερ της juvel μονο και μονο για να διατηρησεις το καπακι.με τα ιδια λεφτα περνεις κλασης ανωτερο σκιμμερ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...