Jump to content

Ξεκίνημα Στη Θάλασσα Με 120Λ


karrot

Recommended Posts

ποια είναι τα κριτήρια ενός καλού Skimmer;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχουν συγκεκριμένα. Υπάρχουν εταιρείες που είναι ονόματα στον χώρο και συα σκίμμερ πατώνουν!

Δες λίγο το θέμα αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81628

Kαι μετά αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85981

Link to comment
Share on other sites

οντως φιλε μου μην καταληξεις σε juwel ! θα πεταξεις τα λεφτα σου !! δωσε κατι παραπανω και παρε κατι καλο ... ισως χρειαστει να κανει καποια μετατροπη στο καπακι ( μικρη γιατι πολλοι εχουν καταστρεχει καπακια ! _ ειτε ακομα καλυτερα παρεις φωτιστικο...

κριτηρια οπως ειπε ο Παναγιωτης δεν υπαρχουν , αλλα θα μπορουσες να κοιταξεις τις μαρκες, υπαρχουν μαρκες και μαρκες .... πχ η deltec η ati και αλλες βγαζουν πολυ καλα skimmer , αλλες δεν το εχουν και τοσο με τα σκιμμερ !!

γενικα παντως επελεξε κατι καλο για σκιμμερ ειναι το Α και το Ω ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

το εργοστασιακο καπακι ειναι καπως δεσμευτικο και σε περιοριζει.

οπως λεει και ο Παναγιωτης ειναι καλυτερα να πας σε ενα σωστο φωτιστικο(diy η ετοιμο) και αφου δεν εχεις σαμπ να βαλεις και ενα κρεμαστο σκιμμερ και εισαι κομπλε.

μην επιλεξεις το σκιμμερ της juvel μονο και μονο για να διατηρησεις το καπακι.με τα ιδια λεφτα περνεις κλασης ανωτερο σκιμμερ.

+1000

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά κατέληξα στο Skimmer που θα είναι το Tropical marine center 5680 V² Skim200 Compact 200 L και όσο γα το καπάκι θα πάω να φτιάξω ένα άλλο από κάποιο μαύρο πλαστικό υλικό καθώς θα πρέπει να μπουν και ανεμιστηράκια στο καπάκι !!!Μέρος του στησίματος έχει ολοκληρωθεί και την Κυριακή θα τελειώσει και λογικά το βράδυ θα έχετε και φωτογραφίες!Τα βράχια τα κολλήσαμε με μια πλαστελίνη που κολλάει (δε θυμάμαι το όνομα της) και έκανε μια χαρά την δουλειά της.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε karrot καλη εμπνευση στη συνεχεια του στησιματος :bigemo_harabe_net-64:

Αν μπορεσεις και εχεις χρονο βαλε και φωτογραφιες απο την κατασκευη που θα κανεις με το καπακι και τα ανεμιστηρακια.

Μπορει να βοηθησεις πολλους απο εμας να κανουμε το ιδιο,ειδικα τωρα που καλοκαιριασε και ανεβαινουν σιγα σιγα οι θερμοκρασιες.

Περιμενουμε με αγωνια τις φωτο απο το στησιμο ;)

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

το στήσιμο ολοκληρώθηκε κατά 98%....αλλά είπαμε με τον Πάνο να μην ανεβάσουμε ακόμα φωτογραφίες....θα ανέβουν όταν μπει το skimmer και μερικά κοράλλια και ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε λίγες μέρες θα έρθει και το Skimmer το οποίο θα είναι τελικά το tmc V2 300......και θα μπουν και οι νέες λάμπες.Θέλω να μου πείτε προτάσεις για ψάρια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους.Χθες μπήκαν και κάποια κοράλλια στο ενυδρείο και μαζί με αυτά εμφανίστηκε ένα περίεργο πλάσμα....το οποίο ήταν αρχικά στο τζάμι σήμερα το βράδυ όμως είδα και άλλα 3 από τα οποία τα 2 είναι σε κομμάτια zoanthus και το 3ο είναι πάνω σε μία εφίλια ενώ το αρχικό που είχα δει είναι ακόμα πάνω στο τζάμι.....λέτε να κάνει ζημιά στα κοράλλια; Στις φωτογραφίες θα δείτε τα 3 από τα 4 (ένα πάνω στον ένα ζωανθό,ένα πάνω στο τζάμι και άλλο ένα πάνω στην εφίλια.Το 4ο στον άλλον ζωανθό δεν μπορούσε να βγει)

post-15620-0-15660700-1373159625_thumb.jpg

post-15620-0-52751200-1373159647_thumb.jpg

post-15620-0-23757900-1373159660_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στη φωτογραφία αυτό που είναι στους ζωανθούς σήμερα το πρωί είχε μετακινηθεί αλλά δεν πρόσεξα καμία ζημιά στο κοράλλι

Link to comment
Share on other sites

ας διαγραφεί το τελ. σχόλιο και παραπλανήσω κόσμο γιατί έκανα λάθος εκτίμηση αφού δεν μετακινήθηκε απλά είχε μαζέψει τόσο πολύ που μου έδωσε αυτήν την εντύπωση

Link to comment
Share on other sites

Φιλε karrot δεν μπορούν να φανούν και πολλα απο τις φωτο.

Παρολαυτα στη δεύτερη φωτο αυτο που είναι ανάμεσα στα ζωανθους μου φαίνεται σαν μια μικρη maxi mini ανεμωνη και

αυτο στην τριτη σαν κάποιο υδροζωο.Ισως να κανω και λαθος βεβαια :blush:

Αν εχεις χρόνο προσπάθησε να βάλεις μερικές πιο καθαρές :thumbup:

Στην πρώτη δεν γνωρίζω τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ στην πρώτη φωτογραφία που είναι η εφίλια το είδα να φεύγει από το αρχικό σημείο και σήμερα είχε εξαφανιστεί (τελικά μετακινείται ). Το ίδιο και αυτό της φωτογραφίας στους ζωανθούς (οι οποίοι ήταν κλειστοί όσο ήταν αυτό εκεί) σήμερα είχε φύγει.Το άλλο που είχα δει στους ζωανθούς και είχα γράψει πιο πάνω είναι ακόμα εκεί όπως και αυτό στο τζάμι. Χθες βέβαια εμφανίστηκε άλλο ένα σε ζωανθό αυξάνοντας τον αριθμό τους στα 5 πριν εξαφανιστούν τα 2 των φωτογραφιών σήμερα......θα προσπαθήσω να ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες αν και δύσκολο λόγω κακής φωτογραφικής.Πάντως ένα είναι σίγουρο ότι όλα είανι το ίδιο πράγμα και ότι οι ζωανθοί γενικά παραμένουν σχεδόν όλη την ώρα κλειστοί όταν είναι σε επαφή μαζί τους.Πρέπει να απομακρυνθούν σε περίπτωση που είναι ανεμώνη γιατί έχω διαβάσει ότι μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα γενικά πχ άμα ψοφήσουν και δεν το πάρω χαμπάρι;Πάντως κάτι μεταξύ maxi mini ανεμώνη μου φαίνεται, recordea ή μανιτάρι.....για αν δούμε

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσο ψάχνω στο Internet για φωτογραφίες και μένα για Maxi mini ανεμώνη μου φαίνεται και διάβασα ότι μετακινείται μέχρι αν βρει το σημείο που την βολεύει και ότι θέλει πολύ φως αν και γενικά είναι εύκολη στην διατήρηση της......επίσης ξέχασα να πω ότι οι ζωανθοί δεν ανοίγουν αλλά δεν τα πείραξε κιολας από τα σημεία που έφυγαν

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα κάπου ότι άμα ψοφήσουν μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας ξανά.....με τις ζέστες έβαλα και εγώ 2 ανεμιστηράκια πρόχειρα πάνω στο ενυδρείο μέχρι να κάνω την κατασκευή στο καπάκι που είχα γράψει πιο πάνω.....και έχω σκοπό να παραγγείλω και ηλεκτρονική αυτόματη αναπλήρωση και ηλεκτρονικό ελεγκτή θερμοκρασίας, τα οποία όμως κάνουν 10-16 μέρες να έρθουν και φοβάμαι ότι σε εκείνο το διάστημα μπορεί εγώ να έχω φύγει για το νησί μου ( για τα μπάνια του λαού ).....άρα πρέπει να πάω σε κάτι πιο σύντομο και πρόχειρο προς το παρόν.....έχει κανένας ιδέα για το πως να φτιάξω diy αυτόματη αναπλήρωση;

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ένα θέμα.....έχω εδώ και καιρό παραγγείλει το skimmer αλλά ο προμηθευτής έχει αργήσει να το φέρει (κανονικά έπρεπε να το έχω εδώ και 10-15 μέρες και οπότε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα) στο μαγαζί και στο μεταξύ ένα κοράλλι που έχω στο ενυδρείο δεν πάει καλά υπάρχει κανένα χομπίστας στην Αθήνα που μπορεί να το φιλοξενήσει μέχρι να έρθει τελικά το skimmer (μου είπαν για Δευτέρα).....όσο για την αναπλήρωση την βρήκα την άκρη

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα όποιος μπορεί να το φιλοξενήσει....ας μου στείλει πμ για να μην χαλάμε το θέμα :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο κοραλι μιλας;Τι εχει και δεν παει καλα;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω το όνομα του....αλλά είναι μαλακό κοράλλι....βασικά έχει ξεκινήσει να μαζεύει κάπως και δεν είναι τόσο απλωμένο όπως ήταν στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...