Jump to content

Στησιμο Νεου Ενυδρειου-Αρχαριος


SPYROS81

Recommended Posts

Γειας σας και παλι.Συνεχιζοντας την συζητηση απο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83639#entry773219 πηγα λοιπον σε στα δυο καταστηματα Pet shop που εχει η πολη μου και ρωτησα για ενυδρειο διαστασεων 50 μηκος 3ο βαθος και 40 υψος.Ο πρωτος μου ειπε 75 ευρω να το κανουμε παραγγελια στις διαστασεις που ανεφερα και ο δευτερος 110ευρω ετοιμο.Και τα δυο με φιλτρο θερμοστατη και φωτισμο.Ειναι καλυτερο το ετοιμο??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατι δεν πας σε κατι ποιο μεγαλο; και χωρο να βαλεις το κατι απαραπανω θα εχεις ( συνδρομο νεων που τους αρεσους ολα :bigemo_harabe_net-94: συμπεριλαμβανομενου κι εμενα οταν ειχα ξεκινησει ), και περισσοτερα λαθη θα σου συγχωρησει ενα μεγαλυτερο περιβαλλον.

Παντως εγω θα διαλεγα ενα εργοστασιακο ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ φιλε μου συμφωνω απολυτα μαζι σου!Ηθελα 1 μετρου 100 λιτρων αλλα ελλειψη χωρου με κανει να αναζητω αυτες ακριβως τις διαστασεις που αναφερω παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ξεκινησα με ενα ενυδρειο 100 λιτρα σχετικα πολυ μικρο γιατι ηθελα να ασχοληθω με τους δισκους δεν ηξερα δεν ρωταγα οσο καλα και να συντηρησεις ενα ενυδρειο τοσο μικρο παντα θα υπαρχουν προβληματα και δεν θα ξερεις απο τι προερχονται με τον καιρο διαβασα καταλαβα πολλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Εδω εκανες ΄καλη ερωτηση' γιατι δεν το ξεκαθαρισα πολυ καλα....Ο πρωτος με τα 75 ε μου ειπε ολα μαρκες ειναι...και δεν απαντησε καθαρα.Στον δευτερο με τα 110 που ειναι και ετοιμον δεν θυμαμαι πρεπει να ξαναπαω. :poster_oops: λοιπον για να κανω μεγαλυτερη την ερωτηση εκτος του ετοιμου ή κατασκευη, ποιες μαρκες να αναζητησω??

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Η μαρκα παιζει σημαντικο ρολο νομιζω σε ενα ενυδρειο.Υπαρχουν πολλες αξιολογες μαρκες,εγω πχ εχω ενα juwel 7 χρονια και δεν εχει παθει τιποτα και εχει περασει και απο 2-3 μετακομισεις.Μετα παιζει σημαντικο ρολο και στην εγγυηση που δινει καθε εταιρια,οπως και στον εξοπλησμο.Γενικα το να παρεις ενα ενυδρειο θελει λιγο ψαξιμο και βεβαια παιζει ρολο και ο χωρος που διαθετεις αλλα και τα ψαρια που σκεφτεσαι να φιλοξενισεις.Εδω θα βρεις ενα πολυ ωραιο αρθρακι για τα ενυδρεια και εδω εχει πολυ καλα αρθρα για τα πρωτα βηματα σε ενα ενυδρειο.

Τωρα για τις μαρκες οπως σου ειπα υπαρχουν πολλες,καλητερα να ρωτησεις εκει τι μαρκες υπαρχουν και τι δινει η καθε μια απο εξοπλησμο και εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αποφασίσει τι ψαράκια θα βάλεις?

Πριν πάρεις ενυδρείο πες μας τι ψαράκια θέλεις για να δούμε αν μπαίνουν σε αυτές τις διαστάσεις!και τι εξοπλισμό θα χρειαστείς!

Link to comment
Share on other sites

Πιαδια βρηκα αυτο το ενυδρειο http://www.petsupermarket.gr/4024/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/hailea-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-70lt.htmlπου απο διαστασεις μου κανει και ειναι λεει 70 λιτρα.Πως σας φαινεται??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγει η σελίδα Σπύρο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για το παραπανω ενυδρειο?Το εχει κανεις?Η μαρκα ειναι γνωστη -αξιοπιστη?Απο εξοπλισμο ειναι ενταξει?

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Η μάρκα είναι γνωστή. Το φίλτρο δεν ξέρω αν χωράει αρκετό βιολογικό υλικό όμως. Επίσης δεν βλέπω να έχει θερμοστάτη.

Για φίλτρο θα σου πρότεινα κάποιο εξωτερικό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Η μάρκα είναι γνωστή. Το φίλτρο δεν ξέρω αν χωράει αρκετό βιολογικό υλικό όμως. Επίσης δεν βλέπω να έχει θερμοστάτη.

Για φίλτρο θα σου πρότεινα κάποιο εξωτερικό πάντως.

Εχει θερμαντηρα το αναφερει.

Link to comment
Share on other sites

Θερμάστρα ενυδρείων, ναι, τώρα το είδα Σταύρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Στις αγγελιες μας κοιταξες φιλε SPYROS81;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια.Πραγματικα η βοηθεια σας μου ειναι πολυτιμη!Χαιρομαι που αυτο το ενυδρειο ειναι καλο γιατι ειναι στις διαστασεις που θελω.Λοιπον αν καταλαβα καλα το συγκεκριμενο εχει ενσωματωμενο φιλτρο-φως και η θερμαστρα ειναι δωρο του καταστηματος.Και πρεπει να διευκρινιστει τι εννοει ' Παρούσα Προετοιμασία για την έναρξη ενός ενυδρείου (DajanaPet Έναρξη Plus)'.Ειναι το στρωσιμο που λεμε ή κατι αλλο?

Α, και κατι αλλο το ιδιο ενυδρειο(νομιζω) το εχω βρει και εδω http://www.petsupermarket.gr/4024/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/hailea-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-70lt.html και λεει οτι εχει και μπάρα ψεκασμού ύδατος που βοηθάει την παροχή οξυγόνου και την παραγωγή κυμάτων.Ειναι καλο αυτο?

Υ.Γ. Σας κουραζω ισως με ιδιες και 'χαζες ερωτησεις' αλλα προτιθεμαι να το παραγγειλω απο ιντερνετ γιατι εδω στην πολη μου τα petshop 'μου πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες' βλεποντας την αγνοια μου(αν και αρχιζω να διαβαζω αρκετα).

Υ.Γ2.Φιλε sturm δεν εχω κοιταξει αγγελιες γιατι ψαχνω καινουριο σε συγκεκριμενες διαστασεις.Εκτος αν αναφερεσαι σε κατι σχετικο και δεν το εχω προσεξει.

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν αναφερομαι σε κατι συγκεκριμενο. Απλα υπαρχουν πολλα ενυδρεια στις αγγελιες μας που μπορει να σε καλυψουν. Αλλα η τελικη επιλογη ειναι δικια σου. :) Παντως εγω θα λεγα να μην βιαστεις και να δεις μηπως καπως, με καποιο τροπο μπορεσεις και παρεις μεγαλυτερο. Εγω ολο το σπιτι μετακομισα για να βαλω το δικο μου!

:bigemo_harabe_net-64:

Η μπαρα ψακασμου ειναι μια σωληνα με τρυπες με την οποια ειναι συνδεδεμενη η εξαγωγη του φιλτρου και βγαινει το νερο του φιλτρου μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου sturm!Εχω παρα πολυ καιρο που 'τρωγομαι' για ενυδρειο αλλα δυστυχως δεν εχω μεγαλυτερο χωρο οσο και αν το εψαξα.....Τελοσπαντων τελικα προκειται μαλλον για διαφορετικα ενυδρεια (αλλο το FΑ400 http://www.hailea.com/e-hailea/product1/FA400.htm και αλλο FΑ400-b http://www.hailea.com/e-hailea/product1/FA400B.htm )για ριξτε μια ματια βρε παιδια ισως καταλαβαινετε καλυτερα απο μενα.Στο petsupermarket λεει για μπαρα ψεκασμου ενω στο enudreio.gr οχι.

Και για να μην σας κουραζω ποιο απο τα δυο θεωρειτε καλυτερο??

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ενυδρείο είναι , ίσως το B να έχει διαφορετικό εσωτερικό φίλτρο επειδή αναφέρει κατανάλωση 7W αντί του 6,5 που αναφέρει στο 1ο.

Το ίδιο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχουν διαφορά στον φωτισμό. Το πρώτο έχει μια λάμπα PL 36W και 9000Κ και το άλλο λέει 2 χ 8W χωρίς να χαρακτηρίζει την λάμπα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως και τα δυο εχουν μπαρα ψεκασμου,σωστα?Τωρα αν καταλαβα καλα η θερμαστρα ειναι δωρο στο enudeio.com.Να κανω την αγορα απο εκει?Εχει 20κατι ευρω διαφορα με το petsupermarket αλλα δινει 3 δωρα.Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...