Jump to content

Στησιμο Νεου Ενυδρειου-Αρχαριος


SPYROS81

Recommended Posts

οκ τοτε κλεισε τον θερμοστατη αν θελεις!

το φιλτρο αστο να δουλευει

και την μερα που θα πας να παρεις μπολι να εχεις βαλει απο πριν τον θερμοστατη ωστε να εχει φτιαξει θερμοκρασια το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

OK παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις!

Υ.Γ. Εχουμε φτασει 6 σελιδες....να δω ποσο θα σας πρηξω ακομη μεχρι να βαλω ψαρια και να ομαλοποιηθει η κατασταση....Ευχαριστω για την υπομονη σας και την φιλοξενια!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το μπόλι από το μαγαζί. Είσαι σίγουρος ότι είναι "καθαρό" ; Εννοώ, είσαι σίγουρος ότι δεν έχει περάσει ασθένειες το ενυδρείο από το οποίο θα σου το δώσει ;

Ρωτάω, γιατί αν δεν είσαι, καλύτερα να αποφύγεις ένα αμφιβόλου ποιότητας μπόλι, για να μην τρέχεις στο μέλλον. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για το μπόλι από το μαγαζί. Είσαι σίγουρος ότι είναι "καθαρό" ; Εννοώ, είσαι σίγουρος ότι δεν έχει περάσει ασθένειες το ενυδρείο από το οποίο θα σου το δώσει ;

Ρωτάω, γιατί αν δεν είσαι, καλύτερα να αποφύγεις ένα αμφιβόλου ποιότητας μπόλι, για να μην τρέχεις στο μέλλον. ;)

Σωστος ο Δημητρης.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Δημητρη για το μπολι.Προτημισε να παρεις μπολι απο καποιον συνχομπιστα με ενυδρειο που δεν εχει περασει ποτε αρρωστιες.Στο πετ σοπ αυτο δεν μπορεις να το ξερεις και εγω προσωπικα δεν θα ειχα εμπιστοσυνη στα λεγομενα του υπαλληλου..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, θελω να αλλαξω το νερο στο ενυδρειο(ακομη δεν εχω κανει καμμια αλλαγη) Με αυτο το εργαλειο μπορω να το κανω http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=395&products_id=1549 ??Αυτο νομιζω εχει το μαγαζι που πηγαινω στα 20 ευρω αν και μου ειπε οτι θα φερει με τρομπα πιο φθηνα.Τι να προτιμησω?(Αν ειναι καλο το πρωτο δεν με νοιαζουν τα χρηματα αρκει να ειναι αποτελεσματικο και ασφαλες μην ρουφηξω κανα ψαρακι...)

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε χαζα ειναι νομιζεις τα ψαρακια να κατσουν να τα ρουφηξεις! Αυτο ειναι σκουπα βυθο αν δεν κανω λαθος. Εγω παντως εχω μια λαστιχενια σωληνα με μια βανα στην εξαγωγη και με την μεθοδο φυσα ρουφα κανω την δουλεια μου μια χαρα και φθηνα!

Link to comment
Share on other sites

Xα χαχα ξερω εγω!!!Βασικα δεν ξερω την μεθοδο φυσα ρουφα για αυτο ελεγα να παρω κατι τετοιο και σαν ευκολο και για αλλαγη νερου...Θα δω αυριο αν εχει φερει κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις πλακα τωρα παρε ενα λαστιχενιο σωληνα και προσαρμοσε μια βρυση ( βανα ) στην εξαγωγη. Εχοντας την βανα κλειστη γεμιζεις τον σωληνα νερο μεχρι πανω για να μην εχει αερα. Βαζεις την εξαγωγη σε εναν κουβα η οπουδηποτε θες να χυνεται το νερο που θα βγαλεις και την αλλη ακρη στο ενυδρειο και ανοιγεις την βανα! Βουαλα! Ευκολα και φθηνα. Μην πετας λεφτα σε μαραφετια και μπιχλιμπιδια. Κρατα τα για οταν θα τα χρειαστεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπερα και παλι!Λοιπον εδω κια δυο μερες εχω την χαρα να παρατηρω ενα χαρεμακι guppy!!Το στρωσιμο εγινε τελικα με μπολι.Σταδιακα θα βαλω και αλλα ψαρακια.Η ερωτηση μου ειναι σχετικα με τον φωτισμο!Το ενυδρειο το εχω σε φωτεινο μερος αλλα δεν το βλεπει καθολου ηλιος!Τα φωτα τι ωρα να τα αναβω??Πρωτη μερα που τα πηρα δεν αναψα καθολου και σημερα τα αναψα 19:00-00:30.(Ακομη φυτα δεν εχω βαλει)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά Σπύρο ! Μετρήσεις έχεις κάνει καθόλου για να δεις ότι "έπιασε" το μπόλι ; :)

Σταδιακά, θα σου το γεμίσουν τα guppies το ενυδρείο! Όταν λέω σταδιακά εννοώ σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. ;)

Μια καλή φωτοπερίοδος είναι το 8ωρο. Οι ώρες να είναι τέτοιες ώστε να ξεκουράζονται και τα ζωντανά λίγο.

Για παράδειγμα, αν το δωμάτιο είναι φωτεινό όπως λες και με το που αρχίζει να πέφτει το φυσικό φως, ανοίγεις τα φώτα, δεν είναι και ότι καλύτερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις δεν εκανα... :ph34r:

H μια γκαπινα ειναι εγκυος,δεν ηθελα να την παρω (αλλα δεν ειχε αλλη..) γιατι ακομη περιμενω τα φυτα και δεν θα εχουν να κρυφτουν πουθενα.Για την ωρα εχω ενα διακοσμητικο μικρο τρυπιο απο κατω συνδεδεμενο με αεραντλια που την εχω ανοιξει.

Αρα να αναβω λιγοτερο ή αλλες ωρες??

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Σε ρώτησα για τις μετρήσεις, γιατί διάβασα πιο πάνω ότι δεν έχεις κάνει αλλαγή νερού ακόμα. Μη σε μπερδεύω όμως.

Προτείνω να πάρεις κάποια τεστάκια για να δεις που βρίσκεσαι και να πράξεις αναλόγως.

Μπορείς να ανάβεις για παράδειγμα 17:00 με 23:00 ή 16:00 με 22:00. Θα το δεις εσύ καλύτερα. ;)

Αν το φίλτρο σου κάνει καλή ανατάραξη, για μένα η αεραντλία είναι περιττή.

Καλό είναι να υπάρχει στο συρτάρι μας, για "δύσκολες" περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ καλες ωρες ειναι.

Την αεραντλια την εχω συνδεδεμενη αλλα συμφωνω μαζι σου.Την εχω τωρα που ειναι πρωτες μερες για τα ψαρια.Απ΄την στιγμη που θα βαλω φυτα τελος! Δεν θα την αναβω συνεχεια παρα μονο νυκτα ή αν το καλοκαιρι με υψηλες θερμοκρασιες.(Σωστος? τα καταλαβα καλα??)

θυμαμαι πριν ανοιξω αεραντλια κουνιοταν η επιφανεια σαν ρευματα νερου με το φιλτρο μονο.Αυτο εννοεις αναταραξη περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Οκ καλες ωρες ειναι.

Την αεραντλια την εχω συνδεδεμενη αλλα συμφωνω μαζι σου.Την εχω τωρα που ειναι πρωτες μερες για τα ψαρια.Απ΄την στιγμη που θα βαλω φυτα τελος! Δεν θα την αναβω συνεχεια παρα μονο νυκτα ή αν το καλοκαιρι με υψηλες θερμοκρασιες.(Σωστος? τα καταλαβα καλα??)

θυμαμαι πριν ανοιξω αεραντλια κουνιοταν η επιφανεια σαν ρευματα νερου με το φιλτρο μονο.Αυτο εννοεις αναταραξη περιπου?

Σωστός για τα φυτά ! Καθόλου να μην την βάλεις , ούτε το βράδυ, ούτε με τις θερμοκρασίες. (άποψή μου).

Ανατάραξη Νο 1 :

Ανατάραξη Νο 2 (εντάξει αυτό είναι υπερβολή) :P

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..... δεν ξερω αν ηταν τοσο πολυ η αναταραξη που κανει το φιλτρο μου(καλα μιλαω μονο για το πρωτο βιντεο...)

Το στομιο του φιλτρου πρεπει να ειναι κοντα στην επιφανεια???Εγω το εχω περιπου 10 εκ κατω...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..... δεν ξερω αν ηταν τοσο πολυ η αναταραξη που κανει το φιλτρο μου(καλα μιλαω μονο για το πρωτο βιντεο...)

Το στομιο του φιλτρου πρεπει να ειναι κοντα στην επιφανεια???Εγω το εχω περιπου 10 εκ κατω...

Πιο πάνω πιο πάνω ! :)

Να το βάλεις σε τέτοια απόσταση από την επιφάνεια, ώστε και με μια απώλεια από την εξάτμιση, να μη βγει εντελώς έξω από το νερό.

Μην το κάνεις τώρα όμως, είναι αργά. :P

Link to comment
Share on other sites

Το υποψιαστηκα τωρα που ειδα το βιντεο......Τωρα ειναι αργα και εχω σβησει και τα φωτα,δεν θελω να ενοχλησω :bigemo_harabe_net-127:

Καληνυχτα και ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα , γι αυτό είναι το φόρουμ. ;) Περιμένουμε υλικό από το χαρέμι όταν μπορέσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

1)Ειναι υποχρεωτικο να αναβουμε τα φωτα στο ενυδρειο?Αν τα αναβουμε 2-3 ωρες μονο ή καθολου καποιες φορες πειραζει?

2)Τα ψαρια τα ταιζω καθε βραδυ και την κυριακη νηστεια.Σωστα κανω?

Link to comment
Share on other sites

1)Για τα ψαρια τεσσερεις ειναι καλα,εαν εχεις φυτα θελει 8 ωρες.

2)Καλα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

1)Για τα ψαρια τεσσερεις ειναι καλα,εαν εχεις φυτα θελει 8 ωρες.

2)Καλα κανεις.

:thumbup:

Για το τάισμα δεν θα έλεγα όχι για 3 ταΐσματα την ημέρα τις καθημερινές .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...