Jump to content

Στησιμο Νεου Ενυδρειου-Αρχαριος


SPYROS81

Recommended Posts

10 ευρω το πηρα αλλα δεν ειναι τα χρηματα το θεμα αλλα ο κοπος,Τελοσπαντων θα παω αυριο στο μαγαζι και βλεπουμε.Καληνυχτα φιλε μου και ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σαι καλα και ευχομαι τα καλυτερα. Περιμενουμε φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το χαλικι δεν κανει για κορυ,βαλε 'η αμμο 'η ψιλο χαλικακι στρογγυλεμενο για να μην τραυματιζει τα μουστακια των κορυς.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για το χαλικι,δεν κανει για κορυ.Η θα παρεις στρογγυλεμενο χαλικι η αμμο.Μη ριξεις αμμο και χαλικι μαζι γιατι λογο κοκκομετριας η αμμο θα εξαφανιστει και θα εχεις χαλικι παλι πανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!Λοιπον τελικα πηρα και αλλο χαλικι και πισω εχω υποστρωμα 5,2εκ και μπροστα 3,5 περιπου.Λοιπον το γεμισα επιτελους με νερο σημερα το εχω 4ωρες και εχουν εμφανιστει φυσαλιδες.Ειναι φανταζομαι φυσιολογικες???

Εριξα μεσα και 30ml tetra aqua -Aquasafe water conditioner http://www.petmagia.ro/cumpara/conditioner-apa-tetra-aqua-safe-30ml-4436984

Αυριο λογικα θα βαλω και τα φυτα αν εχουν ερθει.....

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο και καλογεμιστο!

Καλυτερο θα ηταν να εβαζες τα φυτα με το ενυδρειο αδειο για θεμα ευκολιας φυτεματος αλλα δεν πειραζει. Οι φυσαλιδες ειναι φυσιολογικες και αν θες διωξτες με το χερι.

Τελικα χαλικι ε; Φωτο μπορουμε να εχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω !

Χαλικι φιλε, ο αλλος στο μαγαζι με 'επρηξε' οτι δεν θα εχουν προβλημα τα cory γιατι ειναι πολυ ψιλο το χαλικι αλλα θα δω αν τα βαλω..

Φωτο οταν μπορεσω θα ανεβασω αλλα ελεγα να βαλω κανα φυτο πρωτα. :bigemo_harabe_net-82:

Τωρα να ανοιξω θεμα 1) ποτε βαζω ψαρια?(δεν βιαζομαι ιδιαιτερα) και

2)ψαροσυνθεσης:Λεω για 1 χαρεμι guppy και 1 χαρεμι molly ballon(αντι για ram) και καποιο ψαρι βυθου

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Και αν το χαλικι τελικα δεν κανει για τα κορυ και τα βαλεις τι θα απογινουν;

Τα Molly ballon δεν ειναι φυσικα αλλα γενετικα πειραγμενα απ τον ανθρωπο και καλο ειναι να τα αποφυγεις. Αν βαλεις guppy δεν βαζεις κορυ ουτε ραμ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μην βάλεις ballon molly γιατί δεν είναι είδος που απαντάται στη φύση. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο μαγαζι με εχουν τρομαξει οτι αν δεν βαλω ψαρι βυθου και γλυφτη 'Ποιος θα καθαριζει το ενυδρειο μου λενε χαρακτηριστικα'??

Ισχυει??

Πραγματικα προτεινετε μου καποια ψαροσυνθεση (Καθε γνωμη δεκτη) :bigemo_harabe_net-82:

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Σπυρο η ψαροσυνθεση ειναι καθαρα θεμα γουστου! Το ενυδρειο το καθαριζεις εσυ και οχι τα ψαρια! Αυτοι που τα λενε αυτα ειναι ασχετοι και δεν πρεπει να τους ακους!

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο η ψαροσυνθεση ειναι καθαρα θεμα γουστου! Το ενυδρειο το καθαριζεις εσυ και οχι τα ψαρια! Αυτοι που τα λενε αυτα ειναι ασχετοι και δεν πρεπει να τους ακους!

Ακριβώς ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο μαγαζι με εχουν τρομαξει οτι αν δεν βαλω ψαρι βυθου και γλυφτη 'Ποιος θα καθαριζει το ενυδρειο μου λενε χαρακτηριστικα'??

Ισχυει??

Πραγματικα προτεινετε μου καποια ψαροσυνθεση (Καθε γνωμη δεκτη) :bigemo_harabe_net-82:

= σκουπα

=μαγνητης

=ο ιδιοκτητης του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα χαρεμι γκαπι και ενα χαρεμι πλατυ.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε πλάτυ φίλε μου να βρείς την χαρά σου! Τα αγαπημένα μου...:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θολωσε τρελα το νερο???Το εχω απο χτες το μεσημερι με το φιλτρο να δουλευει ασταματητα μαζι με τον θερμοστατη τον οποιο θερμοστατη τον σταματησα τωρα. (Το ενυδρειο δεν εχει ουτε φυτα ουτε ψαρια εννοειται...)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το ριξες; πολυ πιθανον αυτο να προκαλεσε την θολουρα! Δεν ειναι κατι, πολλα αντιχλωρια το κανουν. Δες τις οδηγιες μηπως το αναφερει!

Link to comment
Share on other sites

τον θερμοστατη γιατι τον εκλεισες?

φανταζομαι τα πραγματα που ειχες βαλει μεσα τα ειχες πληνει πριν!

νομιζω πως θα ξεθολωσει και να μην ανησυχεις!

βακτηρια ριχνεις?

αντιχλωριο βαζουμε σε καθε αλλαγη νερου και οχι οποτε να ναι!

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες το εριξα.Τον θερμοστατη τον εκλεισα γιατι σε μια βδομαδα θα μου φερει φυταΤα εχω πλυνει ολα καλα και το ενυδρειο και το χαλικι 30 φορες!!!!Μυριζει κιολας πλαστικο...ισως επειδη το γεμισα πρωτη φορα.Μονο αυτο το σκευασμα εχω ριξει παιδια!

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Τον θερμοστατη καλο ειναι να τον βαλεις αν δουλευει απο τωρα. Τα βακτηρια αναπτυσονται πιο γρηγορα. Καθε 2 μερες ριχνε λιγο τροφη ετσι ωστε να ξεκινησει η διαδικασια του στρωσιματος! Τα βακτηρια για να αναπτυχθουν θελουν τροφη που ειναι η αμμωνια που δημιουργειται απο τα καταλοιπα τροφης! Εγω το αφηνω καμια βδομαδα να τρεξει μονο του, αλλη τρεις βδομαδες με τροφη και συμπληρωμα βακτηριων καθε αρχη και τελος μιας βδομαδας και ειμαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

κανε αυτο που σου ειπε και ο sturm

και αν θελεις η εχεις δεν θυμαμαι!

βαλε ανθρακα κανα μηνα να σου μαζεψει αν υπαρχει τιποτα! αλλιως μην βαλεις τιποτα και πιστευω να φυγει η θολουρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...