Jump to content

Στησιμο Νεου Ενυδρειου-Αρχαριος


SPYROS81

Recommended Posts

Ναι το λευκο της κλινεξ! Στην φυση ζουν σε αμμο και αν τα δεις βαζουν ολη την κεφαλα τους μεσα για να βρουν φαι! Πρεπει να ειναι ψιλο χαλικι για να μην τα πληγωσει αλλα και παλι δεν μπορουν να σκαψουν οπως στην αμμο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Xα χα!Ευχαριστω για τις απαντησεις!Σας εχω πρηξει αλλα δεν θελω να κανω τρελα λαθη και ειστε η μονη βοηθεια με εμΠιστοσυνη και αντικειμενικοτητα.Σας αναφερω π.χ τι ψαροσυνθεση μου ειπαν στο πετσοπ για το ενυδρειο μου 60-65 λιτρα: 2Αγγελοψαρα,εναν γλυφτη,guppy,γατοψαρα και 'κλοουν'.Τι λετε ταιριαζουν? :bigemo_harabe_net-87: Διαβαζω εδω σε σας και γελαω επειτα.....

Για αυτο λοιπον θελω αυριο που θα παω να αγορασω για στρωσιμο να παρω τα σωστα υλικα για τα ψαρια που θα φιλοξενησω και τα ευκολα φυτα που μου προτεινατε παραπανω γιατι αν το αφησω πανω τους το θεμα 'καηκα'.....

Οποτε θα ζητησω ψιλο χαλικι ή αμμο και οποιο ειναι πιο ομορφο θα παρω.

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Xα χα!Ευχαριστω για τις απαντησεις!Σας εχω πρηξει αλλα δεν θελω να κανω τρελα λαθη και ειστε η μονη βοηθεια με εμΠιστοσυνη και αντικειμενικοτητα.Σας αναφερω π.χ τι ψαροσυνθεση μου ειπαν στο πετσοπ για το ενυδρειο μου 60-65 λιτρα: 2Αγγελοψαρα,εναν γλυφτη,guppy,γατοψαρα και 'κλοουν'.Τι λετε ταιριαζουν? :bigemo_harabe_net-87: Διαβαζω εδω σε σας και γελαω επειτα.....

Για αυτο λοιπον θελω αυριο που θα παω να αγορασω για στρωσιμο να παρω τα σωστα υλικα για τα ψαρια που θα φιλοξενησω και τα ευκολα φυτα που μου προτεινατε παραπανω γιατι αν το αφησω πανω τους το θεμα 'καηκα'.....

Οποτε θα ζητησω ψιλο χαλικι ή αμμο και οποιο ειναι πιο ομορφο θα παρω.

Η μελέτη , η υπομονή και η βοήθεια που δίνει το φόρουμ, είναι τα καλύτερα όπλα για να στήσεις ένα σωστό ενυδρείο, να το χαρείς εσύ και τα ψαράκια που θα πάρεις ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα αμμο. Στο λεω γιατι τα ειχα και τα 2 και καλυτερα αμμο!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βαλεις cory τοτε να βαλεις αμμο για να χαρεις την συμπεριφορα τους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια και παλι!Χαθηκα λιγο αλλα περιμενω το επιπλο για να βαλω πανω το ενυδρειο κια να ξεκινησω το στησιμο.

Λοιπον αποφασισα καταρχην τα φυτα:Για πισω 1)limnophila sessiliflora kai 2)Hygrophila corymbosa siamensis

Για μπροστα:1)Hygrophila difformis(ντοματια) και 2) Αnubia .

Είναι οκ?Δεν υπαρχει καποιο προβλημα συνδυασμου?

(Αργοτερα για ψαρια σιγουρα guppy και Cory και βλεπουμε)

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και παλι!Χαθηκα λιγο αλλα περιμενω το επιπλο για να βαλω πανω το ενυδρειο κια να ξεκινησω το στησιμο.

Λοιπον αποφασισα καταρχην τα φυτα:Για πισω 1)limnophila sessiliflora kai 2)Hygrophila corymbosa siamensis

Για μπροστα:1)Hygrophila difformis(ντοματια) και 2) Αnubia .

Είναι οκ?Δεν υπαρχει καποιο προβλημα συνδυασμου?

(Αργοτερα για ψαρια σιγουρα guppy και Cory και βλεπουμε)

Είναι ένας συνδυασμός που τον κάνουν αρκετά μέλη που ξεκινάνε τώρα με τα ενυδρεία. Τα δύο είδη που αναφέρεις , χρειάζονται διαφορετικές παραμέτρους νερού. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημερα παιδια.Σημερα ξεκινω το στρωσιμο καθως ηρθε και το πολυποθητο επιπλο και ολα ειναι ετοιμα.Λοιπον συνολικα το υψος του στρωσιματος δεν πρεπει να ξεπερνα τα 5cm me 7 cm σωστα? Πρεπει να ειναι παντου το ιδιο υψος ή πισω να ειναι λιγο ψηλοτερο??

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι πρέπει και δεν πρέπει

Αλλά αν έχει πίσω περισσότερο ύψος από μπροστά θα σου δώσει καλύτερη αίσθηση βάθους 3d

Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιεισης υποστρωμα?Χαλικι?Αμμο?

Τι θα ειναι με λιγα λογια ο βυθος σου?

Μπορει να τον κανεις ανυσοπεδο οτι και να χρησιμοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικος χαλαζιας Dorsilit 0,6-1,20mm Πρεπει να ειναι αυτος http://www.superpet.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1408&category_id=46&option=com_virtuemart&Itemid=159

Δεν το εχω βαλει ακομη,το ξεπλυνα σε λεκανη 30 φορες!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια εριξα 5 κιλα χαλικι και το υψος μεσα στο ενυδρειο δεν ξεπερνα τα 2 cm .Ti να κανω να βαλω και αλλο???

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

65 λιτρο ειναι με καθαρο υψος τζαμιου 30 εκ.Παρα πολυ υπερβολικο μου φαινεται το 5εκ στο ματι οπως βαζω τον χαρακα.Σιγουρα να το φτασω μεχρι εκει?Αυτος στο πετσοπ μου εδωσε το 5 κιλο και μου ειπε εισαι μια χαρα.Εχω μπερδευτει τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να φυτεψεις Σπυρο πρεπει να εχεις αρκετο βαθος!

Link to comment
Share on other sites

E,κατι τετοια με νευριαζουν και με μπερδευουν βρε παιδια.......Αλλα μου λετε εσεις αλλα στο μαγαζι και δεν ξερω τι να κανω στο τελος...Και του ειπα οτι θα το φυτεψω και του εδωσα και λιστα με τα ευκολα φυτα και μου λεει παρε αυτο το χαλικι και θα βαλουμε ταμπλετες οταν φυτεψουμε.Τελοσπαντων το αφηνω για αποψε.Δεν ριχνω νερο και αυριο παω παλι στο μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σπυρο καταλαβαινω τον εκνευρισμο σου! Δεν ξερω τι ειναι ο καταστηματαρχης με τον οποιο συνεργαζεσαι. Μπορει να ειναι τελειος γνωστης και τρελος ενυδρειας! Εμεις εδω οτι σου λεμε στο λεμε απο εμπειριες και με γνωμονα το καλο του ενυδρειου σου χωρις να εχουμε κανενα κερδος εκτος απ το να δουμε εσενα να ευχαριστιεσαι το ενυδρειο σου και μεις να απολαμβανουμε τις φωτογραφιες σου!

Link to comment
Share on other sites

Προς θεου βρε παιδια,εννοειται οτι η γνωμη σας (και ευχαριστω για αυτο)μετρα περισσοτερο για μενα γιατι ειναι αφιλοκερδης και ειστε εμπειροι και ασχολειστε μονο με αυτο και οχι και με γατια σκυλια κουνελια πουλια κτλ κτλ.Εξαλλου για αυτο γραφτηκα και συνομιλω μαζι σας!Απλα χανεται η εμπιστοσυνη μου στο μαγαζι....

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Στα μαγαζια να κρατας παντα μια πισινη! Εδω στην Αθηνα ευτυχως υπαρχουν πολυ αξιολογα πετ σοπ αλλα εχει και κατι ξεφτιλες! Καλο ειναι να εμπιστευεσαι το μαγαζι που ψωνιζεις αλλιως μην ψωνιζεις καθολου. Ομως φιλε Σπυρο πιστευω το καταλαβαινεις και μονος σου πως σε 2 εκ χαλικι δεν θα πιασουν ριζες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε ειναι λογικο σε 2 εκ να μην πιασουν ριζες.Ακομη και εγω που ειμαι απειρος το καταλαβαινω,οποτε θα παω αυριο να παρω αλλα 5 κιλα.Ισως να μην το υπολογισε και αυτος οτι ειναι λιγο τα 5 κιλα για το ενυδρειο μου,θα δουμε αυριο.

Α, υποψην ελπιζω να κανει για cory αυτο το χαλικι γιατι του το ειπα εξαρχης οτι θα βαλω cory.

Link to comment
Share on other sites

Τα κορυ καλυτερα με αμμο Σπυρο γιατι το χαλικι τραυματιζει τα μουστακια αλλα και δεν μπορουν να σκαψουν για να φανε! Στο 120αρι 80χ35χ40 μου ειχα βαλει 20 κιλα χαλικι και στο 25αρι μου 40χ23χ25 ειχα 5 κιλα αμμο! Οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι λιγα τα 5 κιλα!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω δεν θα τα εβαζα με αυτο το χαλικι! Θα προτιμουσα αμμο!

Link to comment
Share on other sites

Ε, τωρα τι να πω?(Ναι μου λεει κανει μια χαρα για κορυ) Μου εφυγε ο πατος σημερα να πλενω 30 φορες το χαλικι να καθαρισει.....Να το πεταξω ή να του ζητησω αμμο αυριο να τα αναμειξω???

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω! Στην φυση ζουνε σε αμμωδης περιοχες και παιζουν τα προβληματα που σου ειπα! Αυτο που σου ειπα παραπανω ηταν η αποψη μου περι του θεματος. Εγω προσωπικα δεν θα εβαζα κορυ με χαλικι. Δεν ξερω αν ειναι και ακριβο αυτο που πηρες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...