Jump to content

Στησιμο Νεου Ενυδρειου-Αρχαριος


SPYROS81

Recommended Posts

:thumbup:

Για το τάισμα δεν θα έλεγα όχι για 3 ταΐσματα την ημέρα τις καθημερινές .

Σταματη 3 ταισματα την ημερα εαν υπαρχουν νεογεννητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τα νεογέννητα πάνω απο 8 .

Ποτε μου δεν ταισα τοσες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Στα σεμινάρια μαθαίναμε και αυτά , όλοι μας το είπαν σαν μίνιμουμ τα 8 και Μπλέχερ όταν με ρώτησε κάθε πότε ταίζω και του είπα οτι οι ταίστρες μου ταΐζουν 8 φορές τη μέρα μου απάντησε λίγο είναι για τα νεογέννητα !!!

Link to comment
Share on other sites

για τα νεογεννητα δεν γνωριζω ομως τα γκαπυ αν τα ταΪζεις 3 φορες την ημερα θα εχεις ενα ενυδρεο γεματο αμμωνια.....και τα γκαπυ ειναι ευαισθητα στην αμμωνια δεν ειναι ευκολα ψαρια οπως λενε μερικοι...προσεξε την ιχθυοφορτηση και το νερο σου.

Link to comment
Share on other sites

για τα νεογεννητα δεν γνωριζω ομως τα γκαπυ αν τα ταΪζεις 3 φορες την ημερα θα εχεις ενα ενυδρεο γεματο αμμωνια.....και τα γκαπυ ειναι ευαισθητα στην αμμωνια δεν ειναι ευκολα ψαρια οπως λενε μερικοι...προσεξε την ιχθυοφορτηση και το νερο σου.

Καμία σχέση !!!

Απο τη στιγμή που έχεις τη κατάλληλη φίλτρανση για το ενυδρείο και τον αριθμό των ψαριών που πρέπει να έχεις δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα η καταναλωθήσα τροφή απο τα ψάρια .

Αν τωρα σου μένει τροφή και σαπίζει σαφώς και θα έχεις πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και παλι!Πηρα νια anubia nana.

Στο petshop μου ειπαν οτι ειναι δυο αλλα εγω βλεπω ενωμενο δυο μεγαλα κλαδια και με 4 εκ ριζες να ξεχυνονται απο παντου!Λοιπον για να την φυτεψω να κοψω τα δυο κλαδια να γινει δυο κομματια και να μειωσω τα εκατοστα των ριζων???

Link to comment
Share on other sites

Κλαδεψε λιγο τις ριζες και δεν θα την φυτεψεις, αλλα θα την δεσεις σε ξυλο η πετρα. Τωρα αν θες να την κανεις 2 δεν νομιζω οτι θα χεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να την πιασω πανω σε ενα διακοσμητικο θησαυρο που εχω??Δεν εχω ουτε ξυλο ουτε πετρα....

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο θα σε μαλωσω. :bigemo_harabe_net-55: Να βγαλεις τον θησαυρο και να βαλεις ξυλο η πετρα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ το περιμενα οτι θα με μαλωσετε :bigemo_harabe_net-82: Να δω που θα βρω ξυλο τωρα...Α,επισης επειδη δεν εβρισκα πουθενα κερατοφυλλο αγορασα και cryptocoryne wendtii green και το εβαλα πισω.

Και κατι αλλο:Πειραζει να ειναι τα φυτα κοντα στο φιλτρο και το θερμοστατη??(ειδικα στο φιλτρο μηπως υπαρχει προβλημα?)

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα αν και εμενα προσωπικα θα μου αρεσε καλυτερα στην μεση. Γουστα ειναι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα τωρα τα εφερα δεν τα εχω ουτε 2 ωρες που το φυτεψα,μπορω να τα αλλαξω θεση(μιλω για το cryptocoryne)?

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο οτι σου αρεσει φιλαρακι. Μια ιδεα εριξα, μην σε επιρεασω. Δες πως σου αρεσει και πραξε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σιγουρα γνωμη λες,απλα τα εβαλα βιαστικα και δεν εχω αποφασισει και εγω ακομη την τελικη τους θεση.Οτι κανω σημερα βεβαια.Πειραζει να ειναι τα φυτα κοντα στο φιλτρο και το θερμοστατη??(ειδικα στο φιλτρο μηπως υπαρχει προβλημα?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα με αυτο το θεμα. Ενταξει καλο ειναι κοντα στην εισαγωγη να μην βαζεις ψιλαδουρα και την ρουφαει το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα με αυτο το θεμα. Ενταξει καλο ειναι κοντα στην εισαγωγη να μην βαζεις ψιλαδουρα και την ρουφαει το φιλτρο.

Τα έχεις παίξει μου φαίνεται ! :P Αλλά δικαιολογείσαι. ;):bigemo_harabe_net-130:

Σπύρο τι εννοείς κοντά στο φίλτρο ; Στην εισαγωγή ή την έξοδο ;

Link to comment
Share on other sites

Στη εισαγωγη εννουσα κοντα.Εβαλα μια ανουμπια σε αποσταση 6 εκ απο την εισαγωγη δεν νομιζω να εχω προβλημα??Μακρια φαινεται.

Υ.Γ.Στην παρεα τον guppies προστεθηκε και μια παρεα platy! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Στη εισαγωγη εννουσα κοντα.Εβαλα μια ανουμπια σε αποσταση 6 εκ απο την εισαγωγη δεν νομιζω να εχω προβλημα??Μακρια φαινεται.

Υ.Γ.Στην παρεα τον guppies προστεθηκε και μια παρεα platy! :bigemo_harabe_net-66:

Μια χαρά είναι , βεβαιώσου ότι δεν θα φύγει όμως το φυτό από εκεί που το έχεις τοποθετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα την ανουμπια την εκανα 2 κομματια.Το ενα το επιασα με λαστιχακι.Το αλλο ρισκαρα και το φυτεψα αλλα προσεκτικα ετσι ωστε μονο καποιες ριζες να ειναι μεσα στο ψιλο χαλικι που εχω και να μην καλυψω καθολου τον κορμο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα την ανουμπια την εκανα 2 κομματια.Το ενα το επιασα με λαστιχακι.Το αλλο ρισκαρα και το φυτεψα αλλα προσεκτικα ετσι ωστε μονο καποιες ριζες να ειναι μεσα στο ψιλο χαλικι που εχω και να μην καλυψω καθολου τον κορμο.

Εδώ ίσως θέλει λίγη προσοχή, να μην είναι πολύ σφιχτό και τραυματίσει τον κορμό. :)

Link to comment
Share on other sites

Ουπς αυτο θα το ελεγξω,πιο πολυ ειχα το μυαλο μου στην αλλη που φυτεψα με 'χειρουργικες' κινησεις!! :ph34r:

Y.Γ. Ok το ελεγξα τωρα και ειναι αρκετα χαλαρο!

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Παιδια 3 ερωτησεις:

1)Το θερμοστατη να τον βγαλω τελειως πια?Η να τον αφησω στους 22 βαθμους μεσα?

2)Εχω το φιλτρο Ηailea HL-BT 400.Μια φορα εβγαλα μονο το κατω μερος που ηταν σαν σφουγγαρι και το εστιψα και το επλυνα με νερο του ενυδρειου(εγινε μαυρο το νερο)Το πανω μερος το ανοιγω και το πλενω ή οχι?Το φιλτρο ειναι αυτο http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT400.htm.

3)Την αλγη την ξυνω με οδοντοβουρτσα και με ξυστρα για τζαμια αλλα μου φαινεται οτι εχει καφετι χρωμα.Ειναι ανησυχητικο(εμφανιζεται στις γωνιες πιο πολυ)

Υ.Γ.Μετρησεις νερου θα το παω δευτερα τριτη σε μαγαζι να το κοιταξουν.

Link to comment
Share on other sites

1) Εγω τον θερμοστατη δεν τον βγαζω. Το καλοκαιρι δεν αναβει ετσι κι αλλιως.

2) Στο πανω μερος αν θες καθαριζεις λιγο την προπελιτσα.

3) Την αλγη την καθαριζεις οπου και να ναι εκτος κι αν την θες.

Link to comment
Share on other sites

1)Ωραια και εγω μεσα σκεφτομουν να τον αφησω γιατι οταν κανω αλλαγη νερου καμια φορα αναβει για λιγο.

3)Την αλγη δεν την θελω,την καθαριζω μονος μου και αρνουμαι να παρω κατηγορηματικα ΄γλυφτη' που μου λενε οι πετσοπαδες! :bigemo_harabe_net-88:(Απλα με ανησυχησε το χρωμα της που ειναι καφετι...)

Εχω 8 ψαρακια και φαινονται πολυ χαρουμενα!! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...