Jump to content

120 Lt Wanna Be Reef


giannisss

Recommended Posts

ολα τα βραχια ειναι οπως πριν ! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-64: ενταξει τοτε θα κανονισω να παρει τις λαμπες τοτε αντι για κοραλλι ... γιατι ενταξει χρηματα δεν του ζηταω ,,,ειπαμε specialbue και coral plus εαν θελω να ειναι η αποχρωση προς το μπλε ??

1χ30 ειναι φιλαρακι αλλα δεν χρειαζεται ! πραγματικα ομως ευχαριστω ... το πολυ σε ενα μηνα θα παω να παρω ενα glo να το ευχαριστηθω και λιγο ανοιχτο το ενυδρειο :bigemo_harabe_net-134: σε ευχαριστω παντως παααρα πολυ !!

:bigemo_harabe_net-72: πολυ ομορφο οντως !

ερωτηση : ξερει κανεις εαν το glo εχει δυνατοτητα να αναβει ξεχωριστα η μια με την αλλη λαμπα ??

Βάλε 1 true actinic και 1 aquablue special.

Γιάννη νομίζω ότι ότι ο Κώστας σου μιλάει για φωτιστικό.

Όπως και να έχει, πολύ καλή κίνηση που σπανίζει στις μέρες μας! :bigemo_harabe_net-64:

Αυτό που ρωτάς όσον αφορά το glo πρέπει να το ρωτήσεις απο το κατάστημα που θα το πάρεις αν έχει ξεχωριστούς διακόπτες.

Αλλά και να μην έχει, μια χαρά είναι να ανοίγουν και μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε toyo...πολλα μπραβο φιλε μου! :bigemo_harabe_net-64:

Τετοιες κινησεις ειναι αυτες που δειχνουν χαρακτηρες αλλα και βοηθανε στο να ειναι λιγοτεροι οι χομπυστες που σταματανε

τη λειτουργια των ενυδρειων τους!

Γιαννη τα glo ειναι απο τις πιο αξιοπιστες και οικονομικες επιλογες!

Δεν ανοιγουν οι λαμπες ξεχωριστα αλλα και οι δυο μαζι.Επισης δεν εχει διακοπτη για να ανοιγει και να κλεινει.

Ο χρονοδιακοπτης ειναι απαραιτητος οπως και στα περισσοτερα φωτιστικα.

Αν θες ενα πιο μπλε look(16-18.000 k) βαλε μια blue plus και μια coral plus.

Αν θες ενα πιο λευκο-φυσικο(12-14.000 k) βαλε μια blue plus και μια aquablue special.

Σου ξαναλεω μουτρο...παρε το φωτιστικο και τα κοραλια αστα λιγο πιο πισω! :bigemo_harabe_net-64:

Τωρα τι φωτισμο εχεις?(φωτιστικο-λαμπες?)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 1 true actinic και 1 aquablue special.

Γιάννη νομίζω ότι ότι ο Κώστας σου μιλάει για φωτιστικό.

Όπως και να έχει, πολύ καλή κίνηση που σπανίζει στις μέρες μας! :bigemo_harabe_net-64:

Αυτό που ρωτάς όσον αφορά το glo πρέπει να το ρωτήσεις απο το κατάστημα που θα το πάρεις αν έχει ξεχωριστούς διακόπτες.

Αλλά και να μην έχει, μια χαρά είναι να ανοίγουν και μαζί!

Μπραβο ρε toyo...πολλα μπραβο φιλε μου! :bigemo_harabe_net-64:

Τετοιες κινησεις ειναι αυτες που δειχνουν χαρακτηρες αλλα και βοηθανε στο να ειναι λιγοτεροι οι χομπυστες που σταματανε

τη λειτουργια των ενυδρειων τους!

+1000000 :bigemo_harabe_net-145:

Γιαννη τα glo ειναι απο τις πιο αξιοπιστες και οικονομικες επιλογες!

Δεν ανοιγουν οι λαμπες ξεχωριστα αλλα και οι δυο μαζι.Επισης δεν εχει διακοπτη για να ανοιγει και να κλεινει.

Ο χρονοδιακοπτης ειναι απαραιτητος οπως και στα περισσοτερα φωτιστικα.

Αν θες ενα πιο μπλε look(16-18.000 k) βαλε μια blue plus και μια coral plus.

Αν θες ενα πιο λευκο-φυσικο(12-14.000 k) βαλε μια blue plus και μια aquablue special.

Σου ξαναλεω μουτρο...παρε το φωτιστικο και τα κοραλια αστα λιγο πιο πισω! :bigemo_harabe_net-64:

Τωρα τι φωτισμο εχεις?(φωτιστικο-λαμπες?)

χρονοδιακοπτη εχω ! σιγα μην καθομουν να ανοιγοκλείνω τα φωτα ! απλα οταν θελω να αλλαξω λιγο design συνηθως τις ωρες που καθομαι και χαλαρωνω μπροστα του ... σβηνω την ασπρη και αφηνω την μπλε ....

καλα απο φωτισμο τωρα αστα να πανε ... εχω μια aquablue special και μια blue plus 24 watt ...

φωτιστικο δεν το λες ... πατεντα με ηλεκτρονικα μπαλαστ εχω κανει στο καπακι που ειχε απο πριν

blue plus + aquablue special ξερω τι αποχρωση βγαζει μιας και εχω .... υπαρχει καποιο βιντεακι να δω τον φωτισμο που θα μου βγαλει o αλλος συνδυασμος ?

Μιχαλη εσυ τι προτεινεις ? ( φυσικα αυτα ειναι γουστα βεβαια) :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Πες μου πρωτα ποσες λαμπες και ποσα w θα εχεις γιαννη!

4χ24w?

Τα βιντεακια και τις φωτο μην τα λαμβανεις και 100% υπ'οψιν σου.Λιγα ειναι αυτα που θα σου δωσουν

την εικονα που θα δεις με τα ματια σου.

Link to comment
Share on other sites

:ph34r:2 x 24 watt εχω :shiftyph34r:

δηλαδη απο 48 watt σε 78 ...

το glo το 2χ39 θα παρω ... οποτε 2 λαμπες ...

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

αν και λεω εγω τωρα .... να επαιρνα 2x54 :sarcasm: .... δεν νομιζω να φαινεται τοσο ασχημα ενα μεγαλυτερο φωτιστικο ...εξαλλου σε τιμη μικρη η διαφορα , και αν ποτε αλλαξω σε κανενα 115x55 τοτε απλα κοτσαρω ενα ακομα φωτιστικο :sarcasm:

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Αρα θα εχεις στο συνολο 4 λαμπες 24w.

Αν θες πιο μπλε χρωμα αλλα να εχεις και πολυ καλο φασμα(χωρις να χασεις και λευκο) βαλε

Απο μπροστα προς τα πισω

blue plus

coral plus

coral plus

blue plus

Αν θες πιο λευκο αλλα να κρατησει το "μπλε" του

Απο μπροστα προς τα πισω

blue plus

blue plus

aquablue special

blue plus

Link to comment
Share on other sites

Αρα θα εχεις στο συνολο 4 λαμπες 24w.

Αν θες πιο μπλε χρωμα αλλα να εχεις και πολυ καλο φασμα(χωρις να χασεις και λευκο) βαλε

Απο μπροστα προς τα πισω

blue plus

coral plus

coral plus

blue plus

Αν θες πιο λευκο αλλα να κρατησει το "μπλε" του

Απο μπροστα προς τα πισω

blue plus

blue plus

aquablue special

blue plus

μακαρι να ειχα 4x24 ...

:ph34r:2 x 24 watt εχω :shiftyph34r:

δηλαδη απο 48 watt σε 78 ...

το glo το 2χ39 θα παρω ... οποτε 2 λαμπες ...

:bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

εχω 2x24 οχι σε κανονικο φωτιστικο αλλα στο καπακι του ενυδρειου ... οποτε θελω να βγαλω το καπακι και να βαλλω ενα κανονικο σωστο φωτιστικο και οχι την σαχλαμαρα που εχω ... αυτο ειπα :bigemo_harabe_net-134:το φωτιστικο το καινουργιο θα ειναι 2χ39 !

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

χρονοδιακοπτη εχω ! σιγα μην καθομουν να ανοιγοκλείνω τα φωτα ! απλα οταν θελω να αλλαξω λιγο design συνηθως τις ωρες που καθομαι και χαλαρωνω μπροστα του ... σβηνω την ασπρη και αφηνω την μπλε ....

καλα απο φωτισμο τωρα αστα να πανε ... εχω μια aquablue special και μια blue plus 24 watt ...

φωτιστικο δεν το λες ... πατεντα με ηλεκτρονικα μπαλαστ εχω κανει στο καπακι που ειχε απο πριν

blue plus + aquablue special ξερω τι αποχρωση βγαζει μιας και εχω .... υπαρχει καποιο βιντεακι να δω τον φωτισμο που θα μου βγαλει o αλλος συνδυασμος ?

Μιχαλη εσυ τι προτεινεις ? ( φυσικα αυτα ειναι γουστα βεβαια) :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζα πως θα κρατησεις αυτο που εχεις και θα εβαζες και το glo ωστε να δυναμωσεις το φως.

Σιγουρα θα ειναι πιο δυνατο-φωτεινο το glo(και μονο του) αλλα μην περιμενεις να εχουν και τεραστια διαφορα-ειδικα στις 24αρες τ5-.

Γιατι δεν τα βαζεις και τα δυο?

Θα φαινεται αντιαισθητικο αλλα θα ειναι ακρως λειτουργικο-αποτελεσματικο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζα πως θα κρατησεις αυτο που εχεις και θα εβαζες και το glo ωστε να δυναμωσεις το φως.

Σιγουρα θα ειναι πιο δυνατο-φωτεινο το glo(και μονο του) αλλα μην περιμενεις να εχουν και τεραστια διαφορα-ειδικα στις 24αρες τ5-.

Γιατι δεν τα βαζεις και τα δυο?

Θα φαινεται αντιαισθητικο αλλα θα ειναι ακρως λειτουργικο-αποτελεσματικο.

επισης για να μπει θα θελει πατεντα στην πατεντα ...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο,μου διεφυγε το χ39...τι να κανω γεραματα. :bigemo_harabe_net-134:

Ωραια αφου θα εχεις παλι μονο 2 λαμπες ο καλυτερος συνδυασμος ειναι αυτος που εχεις τωρα.

Πολυ καλος θα ηταν και..

Απο μπροστα προς τα πισω(αν θες πιο μπλε αλλα χωρις να χασεις πολυ λευκο)

blue plus

coral plus

η'

Αν θες το λευκο να ειναι επικρατεστερο

coral plus

coral plus

Αν εισαι ευχαριστημενος ομως καλυτερα να βαλεις παλι αυτον που εχεις τωρα με την aquablue πισω.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο,μου διεφυγε το χ39...τι να κανω γεραματα. :bigemo_harabe_net-134:

Ωραια αφου θα εχεις παλι μονο 2 λαμπες ο καλυτερος συνδυασμος ειναι αυτος που εχεις τωρα.

Πολυ καλος θα ηταν και..

Απο μπροστα προς τα πισω(αν θες πιο μπλε αλλα χωρις να χασεις πολυ λευκο)

blue plus

coral plus

η'

Αν θες το λευκο να ειναι επικρατεστερο

coral plus

coral plus

Αν εισαι ευχαριστημενος ομως καλυτερα να βαλεις παλι αυτον που εχεις τωρα με την aquablue πισω.

:bigemo_harabe_net-134: θα το κοιταξω ... για λευκο δεν το πολυ σκεφτομαι η blue & coral η τον συνδυασμο τον τωρινό θα βαλλω ...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ειναι crinoid feather sea star γιαννη.

Παρα το οτι ειναι απιστευτα εντυπωσιακο δεν ειναι καθολου ευκολο ζωντανο και μεσα σε μερικες μερες η' μηνες στην καλυτερη(αν ερθει σε καλη κατασταση), μας "αφηνει"!

Ειναι απο τα ζωντανα που ειναι 100% σιγουρο οτι ειναι καλυτερο να μενουν στη θαλασσα και να μην μπαινουν στα ενυδρεια μας.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ειναι crinoid feather sea star γιαννη.

Παρα το οτι ειναι απιστευτα εντυπωσιακο δεν ειναι καθολου ευκολο ζωντανο και μεσα σε μερικες μερες η' μηνες στην καλυτερη(αν ερθει σε καλη κατασταση), μας "αφηνει"!

Ειναι απο τα ζωντανα που ειναι 100% σιγουρο οτι ειναι καλυτερο να μενουν στη θαλασσα και να μην μπαινουν στα ενυδρεια μας.

αχα ! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ειναι crinoid feather sea star γιαννη.

Παρα το οτι ειναι απιστευτα εντυπωσιακο δεν ειναι καθολου ευκολο ζωντανο και μεσα σε μερικες μερες η' μηνες στην καλυτερη(αν ερθει σε καλη κατασταση), μας "αφηνει"!

Ειναι απο τα ζωντανα που ειναι 100% σιγουρο οτι ειναι καλυτερο να μενουν στη θαλασσα και να μην μπαινουν στα ενυδρεια μας.

και οχι μονο Γιαννη οταν πεθανει σου μολυνει το νερο και το κανει κοκκινο,βγαλτο.

Link to comment
Share on other sites

και οχι μονο Γιαννη οταν πεθανει σου μολυνει το νερο και το κανει κοκκινο,βγαλτο.

Δεν πρέπει να το'χει βάλλει! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...