Jump to content

120 Lt Wanna Be Reef


giannisss

Recommended Posts

Ειναι πραγματικα πολυ ομορφο!! :bigemo_harabe_net-64:

Μην ξαναπειραξεις τιποτα γιαννη!

Αν ξαναβαλεις χερι στα βραχια θα ερθω και θα σε κρεμασω αναποδα....πανω απο το ενυδρειο για να το βλεπεις κιολας!!

Ααααχ αυτα τα ψαρακια τι εχουν τραβηξει με τοσες αλλαγες!

Δεν καταλαβαινουν τιποτα ομως!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα πολυ ομορφο!! :bigemo_harabe_net-64:

Μην ξαναπειραξεις τιποτα γιαννη!

Αν ξαναβαλεις χερι στα βραχια θα ερθω και θα σε κρεμασω αναποδα....πανω απο το ενυδρειο για να το βλεπεις κιολας!!

Ααααχ αυτα τα ψαρακια τι εχουν τραβηξει με τοσες αλλαγες!

Δεν καταλαβαινουν τιποτα ομως!οντως !! :ph34r:

ευχαριστωωω ! :bigemo_harabe_net-134: δεν ξανα πειραζω τιποτα ... μπορει να μην ειναι και το ποιο τελειο aquascape αλλα δεν μαζευει detritus εχει καλη κυκλοφορια , τα βραχια με διευκολυνουν να καθαρισω την πλατη του ενυδρειου οποτε δεν εχει καποιο πλην ! :bigemo_harabe_net-146:

Μην πειράξεις τίποτα!

Τρομερό!!!

Τώρα μόνο να το βλέπεις!

:bigemo_harabe_net-145: αυτο θα κανω ! :)

εδω εισαι.μια χαρα το πετυχες.

ομορφο αποτελεσμα.

μπραβο Γιαννη.

ευχαριστω παρα πολυ Κωστα ! :bigemo_harabe_net-146:

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

απαγορευετε το αγγιζειν ,επιτρεπετε το κοιταζειν ,πολυ καλο.

Nικο πλεον μου αρεσει να το κοιταω ! φαινεται καθαρο και πιστευω οτι μπορει ετσι να προσφερει πολλα περισσοτερα απο πριν ... βασικα πλεον απεκτησε για μενα ενδιαφερον ακομη περισσοτερο ! και ας ειναι μονο 120 λιτρα

:bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

+οτι εχεις στην πλατη μια προηγουμενη εμπειρια που σου εκανε καλο

και εγω το πιστευω !!

να σας πω τωρα κερδισα ενα στοιχημα στο οποιο κερδισα ενα κοραλι :bigemo_harabe_net-74: ειδατε τι στοιχήματα βαζω εε !! ?? :bigemo_harabe_net-134:

τι προτεινετε ??

mushroom super red

mushroom blue

zoanthus ( τι ειδος ? )

η κάτι αλλο ??

Link to comment
Share on other sites

και εγω το πιστευω !!

να σας πω τωρα κερδισα ενα στοιχημα στο οποιο κερδισα ενα κοραλι :bigemo_harabe_net-74: ειδατε τι στοιχήματα βαζω εε !! ?? :bigemo_harabe_net-134:

τι προτεινετε ??

mushroom super red 3ο

mushroom blue 2ο

zoanthus ( τι ειδος ? ) ολα

η κάτι αλλο ?? ricordea,sarkofyto,efilia.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το πιστευω !!

να σας πω τωρα κερδισα ενα στοιχημα στο οποιο κερδισα ενα κοραλι :bigemo_harabe_net-74: ειδατε τι στοιχήματα βαζω εε !! ?? :bigemo_harabe_net-134:

τι προτεινετε ??

mushroom super red

mushroom blue

zoanthus ( τι ειδος ? )

η κάτι αλλο ??

Ότι σου αρέσει.

Και τα 3 που επέλεξες εύκολα είναι.

Υπάρχουν και άλλα εύκολα για να κοιτάξεις εξίσου όμορφα.

Για πές τωρα τι στοίχημα κέρδισες και με ποιον αν είναι να κερδίσω και γω τίποτα! :D

Link to comment
Share on other sites

Μετα και απο τις τελευταιες αλλαγες το ενυδρείο δείχνει κάπως ετσι και απο οτι βλέπω θα το κρατησω ετσι

DSC_0091_zps29ff5b52.jpg

Μπραβο Γιαννη,σου ευχομαι καλη συνεχεια στο ενυδρειο σου με προσεκτικα βηματα...

Link to comment
Share on other sites

Νικο το σαρκοφυτο εχω διαβασει οτι βγαζει τοξινες οταν αλλαζει δερμα και το ψιλο φοβάμαι επισης οταν μεγαλωνει δεν μου αρεσει γιατι αρχιζει και φαινεται ο κορμος του ... εχω δει κατα καιρους σαρκοφυτα που μου αρεσαν αλλα ηταν χρωματιστα και μαλλον μικρα ... υπαρχει καποιο σαρκοφυτο που να μεγαλωνει κατα μηκος ??

ρικορντιες θα βαλλω ειναι πραγματικα πανεμορφες απλα ολες που βρισκω ειναι μικρες και συνηθως πανακριβες σε σχεση με τα μανιταρια που ειναι μεγαλα και φθηνα

για εφυλια , μου αρεσουν παααρα πολυ ... αυτες και οι μοντιπορες plate ειναι οι αγαπημενες μου αλλα ξερω οτι ειναι πολυ επιθετικες και πρεπει να τις βαζω συνεχεια καπου μακρια ωσττε να μην ακουμπανε με αλλα κοραλια πραγμα το οποιο δεν το θελω μιας και θελω να γεμισω τον βραχο και θα με περιορισει ... οτι θα βαλλω καποια στιγμη και ειδικα μια glabrescens θα βαλλω !

για αρχη λεω καποιο ζωανθο κοκκινο η κιτρινο .... βασικα επειδη sps δεν εχω θελω να παιξω με οσο ποιο εντονα χρωματα γινεται σε αυτα τα ευκολα κοραλλια :bigemo_harabe_net-64:

Ότι σου αρέσει.

Και τα 3 που επέλεξες εύκολα είναι.

Υπάρχουν και άλλα εύκολα για να κοιτάξεις εξίσου όμορφα.

Για πές τωρα τι στοίχημα κέρδισες και με ποιον αν είναι να κερδίσω και γω τίποτα! :D

με εναν φιλο για τον παναθηναικο με τον αστερα οτι και καλα θα εχανε αλλα νικησε και ετσι εχασε το στοιχημα ! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-134:

Μπραβο Γιαννη,σου ευχομαι καλη συνεχεια στο ενυδρειο σου με προσεκτικα βηματα...

Ευχαριστω πολυ !! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Νικο το σαρκοφυτο εχω διαβασει οτι βγαζει τοξινες οταν αλλαζει δερμα και το ψιλο φοβάμαι επισης οταν μεγαλωνει δεν μου αρεσει γιατι αρχιζει και φαινεται ο κορμος του ... εχω δει κατα καιρους σαρκοφυτα που μου αρεσαν αλλα ηταν χρωματιστα και μαλλον μικρα ... υπαρχει καποιο σαρκοφυτο που να μεγαλωνει κατα μηκος ??

ρικορντιες θα βαλλω ειναι πραγματικα πανεμορφες απλα ολες που βρισκω ειναι μικρες και συνηθως πανακριβες σε σχεση με τα μανιταρια που ειναι μεγαλα και φθηνα

για εφυλια , μου αρεσουν παααρα πολυ ... αυτες και οι μοντιπορες plate ειναι οι αγαπημενες μου αλλα ξερω οτι ειναι πολυ επιθετικες και πρεπει να τις βαζω συνεχεια καπου μακρια ωσττε να μην ακουμπανε με αλλα κοραλια πραγμα το οποιο δεν το θελω μιας και θελω να γεμισω τον βραχο και θα με περιορισει ... οτι θα βαλλω καποια στιγμη και ειδικα μια glabrescens θα βαλλω !

για αρχη λεω καποιο ζωανθο κοκκινο η κιτρινο .... βασικα επειδη sps δεν εχω θελω να παιξω με οσο ποιο εντονα χρωματα γινεται σε αυτα τα ευκολα κοραλλια :bigemo_harabe_net-64:

Kάτι εύκολο που μπορείς να βάλλεις είναι:

1) mushrooms( μανιτάρια, ρικορντεες)

2) ζοανθους (zoanthids, button pollyps, parazoanthus, sand pollyps)

3) clavularia & pachyclavularia( green & yellow star pollyps) Yπάρχουν και άλλα χρώματα αλλά δύσκολα τα βρίσκεις

4) xenias & glove pollyps(anthellia)

5) Leather corals(sarcophyton, synularia, cladiella, lobophytum, capnella)

Kαι μετά σε ελαφρώς πιο δύσκολα όπως:

6) acanthastrea

7) caulastrea

8) euphyllia

9) fungia

10) turbinaria

11) acropora!! :D

Πότε έχεις σκοπό να βάλλεις 39ρες λάμπες? Γιατί αν το κάνεις θα μπορείς να τοποθετήσεις κοράλια σε όλο το μήκος του ενυδρείου σου! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Kάτι εύκολο που μπορείς να βάλλεις είναι:

1) mushrooms( μανιτάρια, ρικορντεες)

2) ζοανθους (zoanthids, button pollyps, parazoanthus, sand pollyps)

3) clavularia & pachyclavularia( green & yellow star pollyps) Yπάρχουν και άλλα χρώματα αλλά δύσκολα τα βρίσκεις

4) xenias & glove pollyps(anthellia)

5) Leather corals(sarcophyton, synularia, cladiella, lobophytum, capnella)

Kαι μετά σε ελαφρώς πιο δύσκολα όπως:

6) acanthastrea

7) caulastrea

8) euphyllia

9) fungia

10) turbinaria

11) acropora!! :D

Πότε έχεις σκοπό να βάλλεις 39ρες λάμπες? Γιατί αν το κάνεις θα μπορείς να τοποθετήσεις κοράλια σε όλο το μήκος του ενυδρείου σου! :bigemo_harabe_net-64:

δεν ξερω ποτε θα παρω σιγουρα πριν τα χριστουγεννα :bigemo_harabe_net-74: αλλα περα απο αυτο δεν θα ηθελα κοραλλια σε ολο το μηκος του ενυδρειου θα ηθελα να τα πυκνωσω ολα στο κεντρο και να εχει απλα τριγυρω για τα ψαρια ....

οσο για την ακροπορα :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: με τιποτα ! δυστηχως ! δεν μπορω να μπω στο λουκι του να συμπληρωνω ΚΗ PH CA κτλ :bigemo_harabe_net-134: ασε που και με τον τωρινο φωτισμο δεν μπαινουν με την καμια ... με τον επομενο ετσι και ετσι αλλα δεν ειμαι εγω για τετοια ! απο σκληρα το μονο που ψηφιζω φουλ ειναι η παβονα που ειναι παααρα πολυ ευκολη ! την ευχαριστηθηκα πραγματικα αυτην που εχω ... αυτο το κοραλλι που ειδα και δεν ξερω εαν μπορω να το βρω η να το παραγγειλω ειναι αυτο http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=597+321+445&pcatid=445 μου αρεσει παρα πολυ ....

οπως και να εχει θελω να βαλλω χρωμα στο ενυδρειο και ολο και κατι απο τα παραπανω που ειπες θα βαλλω !

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποτε θα παρω σιγουρα πριν τα χριστουγεννα :bigemo_harabe_net-74: αλλα περα απο αυτο δεν θα ηθελα κοραλλια σε ολο το μηκος του ενυδρειου θα ηθελα να τα πυκνωσω ολα στο κεντρο και να εχει απλα τριγυρω για τα ψαρια ....

οσο για την ακροπορα :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: με τιποτα ! δυστηχως ! δεν μπορω να μπω στο λουκι του να συμπληρωνω ΚΗ PH CA κτλ :bigemo_harabe_net-134: ασε που και με τον τωρινο φωτισμο δεν μπαινουν με την καμια ... με τον επομενο ετσι και ετσι αλλα δεν ειμαι εγω για τετοια ! απο σκληρα το μονο που ψηφιζω φουλ ειναι η παβονα που ειναι παααρα πολυ ευκολη ! την ευχαριστηθηκα πραγματικα αυτην που εχω ... αυτο το κοραλλι που ειδα και δεν ξερω εαν μπορω να το βρω η να το παραγγειλω ειναι αυτο http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=597+321+445&pcatid=445 μου αρεσει παρα πολυ ....

οπως και να εχει θελω να βαλλω χρωμα στο ενυδρειο και ολο και κατι απο τα παραπανω που ειπες θα βαλλω !

Έτσι γιάννη, μην βάζεις σκληρά στην παρών φάση! :bigemo_harabe_net-64:

Όσο νωρίτερα πάρεις το φωτιστικό, τόσο καλύτερα θα είναι για τα κοράλια σου!

Η platygyra ανήκει στα Lps είναι μέτριας δυσκολίας, το φέρνουν που και που τα μαγαζιά, αλλά δεν είναι ακόμα για το ενυδρείο σου!

ΑΝ θες αργότερα δοκίμασε φαβίτες που είναι σχετικά πιο εύκολοι.

Link to comment
Share on other sites

Νικο το σαρκοφυτο εχω διαβασει οτι βγαζει τοξινες οταν αλλαζει δερμα και το ψιλο φοβάμαι επισης οταν μεγαλωνει δεν μου αρεσει γιατι αρχιζει και φαινεται ο κορμος του ... εχω δει κατα καιρους σαρκοφυτα που μου αρεσαν αλλα ηταν χρωματιστα και μαλλον μικρα ... υπαρχει καποιο σαρκοφυτο που να μεγαλωνει κατα μηκος ??αποκλειστικα κατα μηκος οχι αλλα κανουν πλατυ κεφαλι και αλλα και μεγαλο κορμο σε σχεση παντα με το σκεφαλι του,οσο οταν αλλαζει δερμα ναι αλλα εχεις ανθρακα μεσα για αυτους τους λογους οπως και εγω.

ρικορντιες θα βαλλω ειναι πραγματικα πανεμορφες απλα ολες που βρισκω ειναι μικρες και συνηθως πανακριβες σε σχεση με τα μανιταρια που ειναι μεγαλα και φθηνα ειναι παντα πιο ακριβες αλλα και ποιο ωραιες αλλη κατηγορια και δεν μεγαλωνουν παρα πολυ

για εφυλια , μου αρεσουν παααρα πολυ ... αυτες και οι μοντιπορες plate ειναι οι αγαπημενες μου αλλα ξερω οτι ειναι πολυ επιθετικες και πρεπει να τις βαζω συνεχεια καπου μακρια ωσττε να μην ακουμπανε με αλλα κοραλια πραγμα το οποιο δεν το θελω μιας και θελω να γεμισω τον βραχο και θα με περιορισει ... οτι θα βαλλω καποια στιγμη και ειδικα μια glabrescens θα βαλλω !εχεις μπερδευτει τα κοραλια που λες δεν ειναι επιθετικα τις βαζεις και μαζι δεν υπαρχει θεμα.δες τις φωτο μου.

για αρχη λεω καποιο ζωανθο κοκκινο η κιτρινο .... βασικα επειδη sps δεν εχω θελω να παιξω με οσο ποιο εντονα χρωματα γινεται σε αυτα τα ευκολα κοραλλια :bigemo_harabe_net-64:

με εναν φιλο για τον παναθηναικο με τον αστερα οτι και καλα θα εχανε αλλα νικησε και ετσι εχασε το στοιχημα ! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-134:

Ευχαριστω πολυ !! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

εχεις μπερδευτει τα κοραλια που λες δεν ειναι επιθετικα τις βαζεις και μαζι δεν υπαρχει θεμα.δες τις φωτο μου.

Νίκο μάλλον λέει για τις εφιλιες.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γιάννη, μην βάζεις σκληρά στην παρών φάση! :bigemo_harabe_net-64:

Όσο νωρίτερα πάρεις το φωτιστικό, τόσο καλύτερα θα είναι για τα κοράλια σου!

Η platygyra ανήκει στα Lps είναι μέτριας δυσκολίας, το φέρνουν που και που τα μαγαζιά, αλλά δεν είναι ακόμα για το ενυδρείο σου!

ΑΝ θες αργότερα δοκίμασε φαβίτες που είναι σχετικά πιο εύκολοι.

:bigemo_harabe_net-64:

καταλαβα αυτο με τα σαρκοφυτα .... οσο για τις ρικορντιες οντως ειναι αλλη κατηγορια ! ειναι βασικα πανεμορφες ! και κατω απο τον καταλληλο φωτισμο δειχνουν πολυ , απλα για αρχη σκεφτομαι να βαλλω κατι που θα μου γεμισει λιγακι το ενυδρειο και επειτα βλεπω για τις πινελιες :):bigemo_harabe_net-134:

Νίκο μάλλον λέει για τις εφιλιες.

τα εγραψα καπως μπερδεμενα και λογικο ηταν να μπερδευτει ... για τις εφυλιες ελεγα .... οι μοντιπορες ξερω οτι δεν ειναι επιθετικες ! :) :)

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να κουνησες παλι κανενα βραχο?? :P

Γιαννακο ταπεινη μου γνωμη....μην παρεις κοραλια ακομα και κρατα αυτα τα χρηματα(και συμπληρωσε αν χρειαστει ενα ποσο)

για να αναβαθμισεις-συμπληρωσεις τον φωτισμο σου.

Μετα και πιο ευκολα θα μπορεις να ζησεις τα κοραλια και θα εχεις και περισσοτερες επιλογες(σε ειδη αλλα και σε ποσοτητα αφου θα μπορεις να βαλεις κοραλια παντου) ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιανναρε αντε με το καλο αγορινα σιγα σιγα να αναβαθμηστεις και να βαλεις οσα βασταει η τσεπη σου...και να μπορεις εννοειτε να τα συντηρεις!!!Τι μηκος και φαρδος ειναι το ενυδρειο σου??Γιατι αν ειναι 1 μετρο μηκος και 30 εκατοστα φαρδος....εχω το καπακι απο το παλιο μου ενυδρειο..εχει επανω 3 λαμπες 39αρες(1 λευκη,1 μπλε και 1 ακτινικη-μωβ)!!Να στο στειλω να χαρεις ρε φιλε....χαλαλι σου γιατι εχεις μερακι!!Με αυτες τις λαμπες,ειχα μεσα ρικορντεες,ζωανθους,σταρ πολυπς,σαρκοφυτο μεχρι και χιστριξ εβαλα και ολα ηταν σουπερ!Βεβαια διχως συμπληρωματα οπως kh,mg,Ca δεν γινεται τιποτα.....αν ειναι ενημερωσε με και αν ταιριαζουνε οι διαστασεις...........οπως προ ειπα ΧΑΛΑΛΙ σου.....σε καταλαβαινω!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να κουνησες παλι κανενα βραχο?? :P

Γιαννακο ταπεινη μου γνωμη....μην παρεις κοραλια ακομα και κρατα αυτα τα χρηματα(και συμπληρωσε αν χρειαστει ενα ποσο)

για να αναβαθμισεις-συμπληρωσεις τον φωτισμο σου.

Μετα και πιο ευκολα θα μπορεις να ζησεις τα κοραλια και θα εχεις και περισσοτερες επιλογες(σε ειδη αλλα και σε ποσοτητα αφου θα μπορεις να βαλεις κοραλια παντου) ;)

+1000

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη παρε και ενα ματι πως ηταν το 120 λιτρο μου........το καπακι και τι κοραλλια ειχα μεσα και ολα ηταν καλα.......http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83289&page=3

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να κουνησες παλι κανενα βραχο?? :P

Γιαννακο ταπεινη μου γνωμη....μην παρεις κοραλια ακομα και κρατα αυτα τα χρηματα(και συμπληρωσε αν χρειαστει ενα ποσο)

για να αναβαθμισεις-συμπληρωσεις τον φωτισμο σου.

Μετα και πιο ευκολα θα μπορεις να ζησεις τα κοραλια και θα εχεις και περισσοτερες επιλογες(σε ειδη αλλα και σε ποσοτητα αφου θα μπορεις να βαλεις κοραλια παντου) ;)

ολα τα βραχια ειναι οπως πριν ! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-64: ενταξει τοτε θα κανονισω να παρει τις λαμπες τοτε αντι για κοραλλι ... γιατι ενταξει χρηματα δεν του ζηταω ,,,ειπαμε specialbue και coral plus εαν θελω να ειναι η αποχρωση προς το μπλε ??

Γιανναρε αντε με το καλο αγορινα σιγα σιγα να αναβαθμηστεις και να βαλεις οσα βασταει η τσεπη σου...και να μπορεις εννοειτε να τα συντηρεις!!!Τι μηκος και φαρδος ειναι το ενυδρειο σου??Γιατι αν ειναι 1 μετρο μηκος και 30 εκατοστα φαρδος....εχω το καπακι απο το παλιο μου ενυδρειο..εχει επανω 3 λαμπες 39αρες(1 λευκη,1 μπλε και 1 ακτινικη-μωβ)!!Να στο στειλω να χαρεις ρε φιλε....χαλαλι σου γιατι εχεις μερακι!!Με αυτες τις λαμπες,ειχα μεσα ρικορντεες,ζωανθους,σταρ πολυπς,σαρκοφυτο μεχρι και χιστριξ εβαλα και ολα ηταν σουπερ!Βεβαια διχως συμπληρωματα οπως kh,mg,Ca δεν γινεται τιποτα.....αν ειναι ενημερωσε με και αν ταιριαζουνε οι διαστασεις...........οπως προ ειπα ΧΑΛΑΛΙ σου.....σε καταλαβαινω!!

1χ30 ειναι φιλαρακι αλλα δεν χρειαζεται ! πραγματικα ομως ευχαριστω ... το πολυ σε ενα μηνα θα παω να παρω ενα glo να το ευχαριστηθω και λιγο ανοιχτο το ενυδρειο :bigemo_harabe_net-134: σε ευχαριστω παντως παααρα πολυ !!

Γιαννη παρε και ενα ματι πως ηταν το 120 λιτρο μου........το καπακι και τι κοραλλια ειχα μεσα και ολα ηταν καλα.......http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83289&page=3

:bigemo_harabe_net-72: πολυ ομορφο οντως !

ερωτηση : ξερει κανεις εαν το glo εχει δυνατοτητα να αναβει ξεχωριστα η μια με την αλλη λαμπα ??

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...