Jump to content

120 Lt Wanna Be Reef


giannisss

Recommended Posts

και οχι μονο Γιαννη οταν πεθανει σου μολυνει το νερο και το κανει κοκκινο,βγαλτο.

Νικο μου δεν το εχω βαλλει απλα ξεχωριζε στην φωτο και ειπα να ρωτησω ! μακαρι το ενυδρειο στην φωτο να ηταν το δικο μου και ας μου γινοταν οτι χρωμα ηθελε το νερο :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-64:

Δεν πρέπει να το'χει βάλλει! :D

:bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

πια αναπτυξη βρε Κωστα μου ! χιχιχιχιχιχ με εκανες και γελασα ,,, τα παντα στασιμα ειναι ! :) δεν ξερω θεωρω οτι το καλοκαιρι που μας περασε κανενα κοραλλι δεν πειρε ουτε καν χιλιοστο !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θεωρείς επειδή τα βλέπεις κάθε μέρα!Αν πάλι όντως δεν έχεις ανάπτυξη,ξεκίνα να ταΐζεις τα κοραλλάκια σου,πρόσθεσε αμινοξέα και βιταμίνες και προσπάθησε να κρατάς το kh και το Ca σταθερά!Βάλε όμως μια φωτογραφία με το πριν και το μετά να το δούμε καλύτερα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θεωρείς επειδή τα βλέπεις κάθε μέρα!Αν πάλι όντως δεν έχεις ανάπτυξη,ξεκίνα να ταΐζεις τα κοραλλάκια σου,πρόσθεσε αμινοξέα και βιταμίνες και προσπάθησε να κρατάς το kh και το Ca σταθερά!Βάλε όμως μια φωτογραφία με το πριν και το μετά να το δούμε καλύτερα! ;)

δεν το νομιζω ,,, παντως οταν βρω χρονο θα βαλλω ! :) αμινοξεα σκεφτομαι να βαζω και βιταμινες απλα δεν προλαβαινω μωρε Κωστα δυστυχώς εδω βακτηρια εχω βαλει σκοπο να παω να παρω και ουτε αυτο δεν προλαβαινω ! :/

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια για πιο λόγο Γιάννη;Δεν έχεις σταθερότητα στο σύστημα σου;Ο βράχος δεν επαρκεί;Πρόσεχε με τα βακτήρια γιατί τυχόν υπερδοσολογίες ή άσκοπη χρήση τους μπορεί να προκαλέσει προβλήματα! ;)

ΥΓ.ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΒΑΛΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κωστα εχασε λιγακι την σταθεροτητα του το ενυδρειο μετα την αλλαγη βραχοσυνθεσης ... επειδη τα βραχια εμειναν εξω απο το νερο θεωρω οτι κατι εχασαν απο βιολογια γιαυτο ηθελα να συμπληρωσω , και φυσικα την συνιστωμενη δοση :) ...φωτογραφια θα βαλλω αλλα οχι τωρα μιας και δεν εχω και πολυ χρονο να ασχοληθω με αυτο ... ασε λιγακι να ηρεμησω στο pc :) ....

να ρωτησω και κατι ... ενα ΑΤS πως ακριβως λειτουργει ? επισης μπορει να δουλεψει και παραλληλα με σκιμμερ ... εστω ενα σκιμμερ mce300 deltec μαζι με ats μεχρι σε τι ενυδρειο με υψηλο στοκαρισμα θα μπορουσε να κρατησει ??

επισης μια ακομη ερωτηση ... εαν στο ενυδρειο βγαλω τα ψαρια και αφησω τα κοραλλια ,,, τι θα γλυτωσω?? μονο πιο αραιες αλλαγες?

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,το ΑΤΣ λειτουργεί με την ροή και το φως,δίνοντας την ευκαιρία σε έναν ελεγχόμενο χώρο να αναπτυχθεί άλγη,η οποία με την σειρά της καθώς μεγαλώνει καταναλώνει ότι ''κακό'' υπάρχει στην στήλη του νερού (νιτρικά-φωσφορικά κ.α.)!ΑΤΣ και σκίμερ δεν πάνε μαζί...ή το ένα,ή το άλλο!Μπορεί ένα καλό ΑΤΣ να κρατήσει overstocked ενυδρείο εύκολα! ;)

Όσο για τα ψάρια,αν δεν υπάρχουν τότε δεν θα έχεις βρωμιά!Τα κοράλλια παράγουν λίγο,αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που παράγουν τα ψάρια!Άσε που γλυτώνεις το τάισμα σε καθημερινή βάση!Γενικά αν ένα ενυδρείο είναι corals only,τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα στο να κρατήσεις χαμηλά τα θρεπτικά! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , εχω ακουσει οτι πολλοι βαζουν ATS παραλληλα με μικρο σκιμμερ ... γιατι ομως να μην γινεται αυτο ??

κατω απο το σαν τουλι που ειναι μπαινει τζαμακι ?? και λειτουργει σαν αυτο πχ? scrubber_01.jpg

επισης απο περιεργια ... ακουω πολλους να υποστηριζουν εντονα οτι το ATS ειναι καλυτερο απο το σκιμμερ διοτι δεν τραβαει θρεπτικα συστατικα κτλ

απο οτι φανταζομαι το να φτιαξεις ενα ATS πανω απο 60-70-80 ευρω δεν θα παει .... γιατι λοιπον καποιος δινει 400 , 500 ευρω σε σκιμμερ αφου υπαρχει πιο φθηνη λυση ( περα απο την ΔΕΗ που ενα μεγαλο σκιμμερ επι 24ωρου βαση φουσκωνει και αυτο τον λογαριασμο)! ? υπαρχουν ετοιμα ΑΤS ? και αν ναι τι παραπανω προσφερουν απο ενα diy μιας και μου φαινεται ευκολο σε κατασκευη!?

Οσο για τα ψαρακια ... που με απασχολουν και επι του παροντος σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα δωσω ... εχει μειωθει πολυ ο χρονος μου και μου ειναι πολυ δυσκολο να κανω εστω και μια αλλαγη νερου και απο το να τα εχω να βασανιζονται σκεφτομαι να τα δωσω ... θα το σκεφτω και θα δω :):bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

χαχα καλα μιχαλιο ! .... παει οπως πηγαινε αλλα εχει βρει μια σταθεροτητα μπορω να πω ! η αναπτυξη τον lps εχει μειωθει ( εστω σε σχεση με αυτη που ειχαν ), τα ψαρακια μια χαρα μεγαλωνουν εεε αυτα ! ενταξει δυστηχως δεν μπορω να τους κανω κατι παραπανω , πλεον κανω αλλαγες ανα δυο μηνες 50 λιτρα κοντα .... και αυτο ειναι ολο .... :)

Link to comment
Share on other sites

Και ετσι πρεπει μικρε...τωρα ειπαμε...διαβασμα πρωτα και μετα το ενυδρειο! :thumbsu:

Μπραβο και μονο που δεν το σταματησες!

Θα ειναι πολυ ωραιο να παρεις μαζι σου ολα αυτα τα ψαρακια και κοραλια στο μεγαλυτερο(πρωτα ο θεος).

Link to comment
Share on other sites

Και ετσι πρεπει μικρε...τωρα ειπαμε...διαβασμα πρωτα και μετα το ενυδρειο! :thumbsu:

Μπραβο και μονο που δεν το σταματησες!

Θα ειναι πολυ ωραιο να παρεις μαζι σου ολα αυτα τα ψαρακια και κοραλια στο μεγαλυτερο(πρωτα ο θεος).

Πρώτα ο Θεός Μιχάλη μου θα δείξει ! ... Κάτσε να δούμε πως θα πάει και τα βλέπουμε... Καλή επιτυχία και με τα ψαράκια που θα βάλεις στο δικό σου Μιχάλη! Εύχομαι να είναι τα πιο ωραία ψάρια που έχεις βάλει ποτέ! :-D

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη 2 μερες μου πηρε για να διαβασω το θεμα σου απ την αρχη..

Σιγα σιγα ετοιμαζω και εγω ενα νανο στις ιδιες διαστασης με το δικο σου και ηταν ενδιαφερον....

Χαιρομε που παρα τις απωλιες που ειχες το καλοκαιρι δεν τα παρατησες, πιστευω οτι οταν ηρεμισες βρηκες τα λαθοι που ειχες κανει και πλεον δεν θα τα ξανακανεις....

Θα ηθελα να σου ευχηθω καλη συνεχεια στο χομπυ και στα διαβασματα σου.....

Επειδη τα A/scape σου τα ειδα ολα σε μικρο χρονικο διαστημα πρεπει να σου πω οτι το τελαιυτεο ειναι το καλητερο που εκανες και οτι θα στο κλεψω οταν ερθει η ωρα μου :-Ρ

Κρατα γερα μικρε και μην μασας, σε αυτο το φορουμ φαινετε οτι ολοι ειναι μαζι σου, οποτε μην νοιωσης μονος ποτε!!

Καλη συνεχεια...

ΥΓ: σε αυτο το σημειο θα ηθελα να ευχαριστησω και να πω ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΕΥΓΕ!!!!! σε ολα τα μελοι που απ οτι διαβασα και στην συνεχεια ειδα, που σκιστηκαν να βοηθουσουν ενα νεο μελος με συμβουλες αλλα και με κοραλια....

Καλες γιορτες σε ολους παιδια..... Οτι και εαν κανετε να περασετε τελεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη 2 μερες μου πηρε για να διαβασω το θεμα σου απ την αρχη..

Σιγα σιγα ετοιμαζω και εγω ενα νανο στις ιδιες διαστασης με το δικο σου και ηταν ενδιαφερον....

Χαιρομε που παρα τις απωλιες που ειχες το καλοκαιρι δεν τα παρατησες, πιστευω οτι οταν ηρεμισες βρηκες τα λαθοι που ειχες κανει και πλεον δεν θα τα ξανακανεις....

Θα ηθελα να σου ευχηθω καλη συνεχεια στο χομπυ και στα διαβασματα σου.....

Επειδη τα A/scape σου τα ειδα ολα σε μικρο χρονικο διαστημα πρεπει να σου πω οτι το τελαιυτεο ειναι το καλητερο που εκανες και οτι θα στο κλεψω οταν ερθει η ωρα μου :-Ρ

Κρατα γερα μικρε και μην μασας, σε αυτο το φορουμ φαινετε οτι ολοι ειναι μαζι σου, οποτε μην νοιωσης μονος ποτε!!

Καλη συνεχεια...

ΥΓ: σε αυτο το σημειο θα ηθελα να ευχαριστησω και να πω ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΕΥΓΕ!!!!! σε ολα τα μελοι που απ οτι διαβασα και στην συνεχεια ειδα, που σκιστηκαν να βοηθουσουν ενα νεο μελος με συμβουλες αλλα και με κοραλια....

Καλες γιορτες σε ολους παιδια..... Οτι και εαν κανετε να περασετε τελεια!!!!

φιλε ακριδα ( ονομα ? :) ) δεν προκειτε να το παραταγα ειναι κατι το οποιο δεν κόβεται , απο εκει και περα πιστευω οτι ειμαι λιγο καιρο στο χομπυ ( 11 μηνες ειμαι περιπου ! :P και μου φαινεται πραγματικα παρα πολυς καιρος .... οντως το aquascape το τελευταιο ειναι πολυ καλυτερο ... και ειναι λογικο οσο περναει ο καιρος αποκτας αλλα προτυπα και γενικα εχεις αλλη αντιλληψη για το ενυδρειο ;)

παντως το μικρο πλατος ηταν τρομερα δυσκολο στο στησιμο και οταν φτιαξεις ενυδρειο δώσε εμφαση στο πλατος πραγματικα το ειχα αναγκη !

ευχομαι απο τον καινουργιο χρονο και οι δυο μας να εχουμε το ενυδρειο που φανταζομαστε ! :)

οντως και εγω θα ηθελα να ευχαριστησω τον καθε ενα ξεχωριστα που με βοηθησαν και στις συμβουλες τους και υλικα ....

ακριδα φιλε αυτον τον φοβο μην με αφήσουν ολοι, τον ειχα παντα , παντα φοβομουν μην με αφησουν και μεινουν μονοι τους ! :P οπως και να εχει ειναι ολοι τους ειναι καλα παιδια ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη 2 μερες μου πηρε για να διαβασω το θεμα σου απ την αρχη..

Σιγα σιγα ετοιμαζω και εγω ενα νανο στις ιδιες διαστασης με το δικο σου και ηταν ενδιαφερον....

Χαιρομε που παρα τις απωλιες που ειχες το καλοκαιρι δεν τα παρατησες, πιστευω οτι οταν ηρεμισες βρηκες τα λαθοι που ειχες κανει και πλεον δεν θα τα ξανακανεις....

Θα ηθελα να σου ευχηθω καλη συνεχεια στο χομπυ και στα διαβασματα σου.....

Επειδη τα A/scape σου τα ειδα ολα σε μικρο χρονικο διαστημα πρεπει να σου πω οτι το τελαιυτεο ειναι το καλητερο που εκανες και οτι θα στο κλεψω οταν ερθει η ωρα μου :-Ρ

Κρατα γερα μικρε και μην μασας, σε αυτο το φορουμ φαινετε οτι ολοι ειναι μαζι σου, οποτε μην νοιωσης μονος ποτε!!

Καλη συνεχεια...

ΥΓ: σε αυτο το σημειο θα ηθελα να ευχαριστησω και να πω ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΕΥΓΕ!!!!! σε ολα τα μελοι που απ οτι διαβασα και στην συνεχεια ειδα, που σκιστηκαν να βοηθουσουν ενα νεο μελος με συμβουλες αλλα και με κοραλια....

Καλες γιορτες σε ολους παιδια..... Οτι και εαν κανετε να περασετε τελεια!!!!

:bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: οτι χρειαστεις στειλε μου πμ,χρονια πολλα με υγεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάθε τι έχει μια αρχή και ένα τέλος επειδή λοιπόν το συγκεκριμένο ενυδρείο θα κλείσει πολύ σύντομα είπα να βάλλω έναν επίλογο.... Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω όλους για τις πολλές συμβουλές ώστε να φτάσω σε όποιο επίπεδο έφθασε το συγκεκριμένο ενυδρείο
και λόγω πίεσης χρόνου περισσότερο είπα να σταματήσω ( για ένα διάστημα)

Ευχαριστω πολύ τον Μιχάλη mad23 , τον Λυκούργο,τον Νίκο ( niknik τoν Κώστα ( kostaskappa)Τον Στρατο( Dias) Τον Νίκο τον πολυχρονακη και όλα τα παιδιά που αυτή την στιγμή μπορεί να μην μου έχουν έρθει στο μυαλό... Σας ευχαριστώ λοιπόν για την πολύτιμη βοήθεια σας ! Να είστε καλά και με υπέροχα ενυδρεία! Καλή συνέχεια μάγκες!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Λυκουργο μου σε ευχαριστω πολυ φιλε για την πολυτιμη βοηθεια σου! να εισαι καλα !! οταν μπορεσω με την πρωτη ευκαιρια θα επανελθω ... εξαλλου δεν ειναι το ενυδρειο το χομπυ, ειναι η ολη πλακα που κανεις οι γνωσεις και οι φιλοι που αποκτας .... ! ;)

Link to comment
Share on other sites

να εισαι παντα καλα και δεν χρειαζετε ευχαριστω καλη επανοδο γιατι ενα ειναι σιγουρο οτι το χομπι δεν κοβετε

Link to comment
Share on other sites

Κριμα

αλλα ετσι ειναι το καθε ενυδρειο

σαν ενα βιβλιο μονο που ο χρονος ενος

ενυδρειου ειναι πολυ περισσοτερος

Καλη συνεχεια

και σε περιμενουμε ξανα

με ενα νεο ενυδρειο ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάθε τι έχει μια αρχή και ένα τέλος επειδή λοιπόν το συγκεκριμένο ενυδρείο θα κλείσει πολύ σύντομα είπα να βάλλω έναν επίλογο.... Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω όλους για τις πολλές συμβουλές ώστε να φτάσω σε όποιο επίπεδο έφθασε το συγκεκριμένο ενυδρείο

και λόγω πίεσης χρόνου περισσότερο είπα να σταματήσω ( για ένα διάστημα)

Ευχαριστω πολύ τον Μιχάλη mad23 , τον Λυκούργο,τον Νίκο ( niknik τoν Κώστα ( kostaskappa)Τον Στρατο( Dias) Τον Νίκο τον πολυχρονακη και όλα τα παιδιά που αυτή την στιγμή μπορεί να μην μου έχουν έρθει στο μυαλό... Σας ευχαριστώ λοιπόν για την πολύτιμη βοήθεια σας ! Να είστε καλά και με υπέροχα ενυδρεία! Καλή συνέχεια μάγκες!

Να μην ευχαριστεις καθολου μουτρο!

Εμεις χαρηκαμε που σε γνωρισαμε και ελπιζουμε μετα τις εξετασεις(καλη επιτυχια και κοιτα να διαβαζεις :cigar: ) να σε ξαναδουμε εδω και με αποριες για το νεο ενυδρειο σου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...