Jump to content

120 Lt Wanna Be Reef


giannisss

Recommended Posts

σας ευχαριστω παααρα πολυ ολους σας !! χαιρομαι που με την επιστροφη μου βρηκα τοσα ατομα !! μια ερωτηση παιδια πηρα της ΤΜC την εποξικη αλλα δεν ειδα τις οδηγιες και θελει 2-24 ωρες για να στεγνωσει πληρως ... ξερετε καμια αλλη καλη μαρκα ??? που να στεγνωνει γρηγορα ?? εχω δοκιμασμενη την DD εγω αλλα δεν βρηκα ... :( εχει δοκιμασει κανεις της tunze ??

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παααρα πολυ ολους σας !! χαιρομαι που με την επιστροφη μου βρηκα τοσα ατομα !! μια ερωτηση παιδια πηρα της ΤΜC την εποξικη αλλα δεν ειδα τις οδηγιες και θελει 2-24 ωρες για να στεγνωσει πληρως ... ξερετε καμια αλλη καλη μαρκα ??? που να στεγνωνει γρηγορα ?? εχω δοκιμασμενη την DD εγω αλλα δεν βρηκα ... :( εχει δοκιμασει κανεις της tunze ??

Όλες θέλουν πάνω απο 2 ώρες στο νερό σίγουρα.

Η deltec είναι ροζ και δεν χτυπαέι στο ματι. Της τουνζ όμως δεν είναι τόσο διακριτική. Βέβαια είναι εξίσου καλή. Της ΤΜC δεν την ε΄χω δοκιμάσει αλλά λογικά θα σου κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

ποο παει η βιολογια πανε ολα ... τι να κανουμε .... εχω αφησει τωρα και περιμενω ... θα παω κομματι κομματι ... θα βαζω στηριγματα και μετα θα πηγαινω στα επομενα επιπεδα μεχρι να φτιαξω τα βουναλακια που θελω .... παντως βλακεια αυτο ... και μπορω να πω οτι η DD που εχω δοκιμασει ειναι καταπληκτικη ! θα περιμενω ! απλα εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα και εχω χαλασει μεχρι στιγμης 2 εποξικες και ακομα δουλεια δεν εχω κανει ...

κατι αλλο οταν εβγαλα τα βραχια απο το νερο απο κατω ειχε μαυριλα ο αραγωνιτης η οποια υπαρχει ακομα τι να κανω να την βγαλω ??? σκεφτομαι να αδειασω αρκετο απο τον αραγωνιτη μου και να αφησω λιγακι ισα ισα να μην ειναι bare bottom .... ( τωρα καταβαθος ο μιχαλης θα χαιρεται που σιγα σιγα πηγαινω στα μονοπατια του :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: ) :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ποο παει η βιολογια πανε ολα ... τι να κανουμε .... εχω αφησει τωρα και περιμενω ... θα παω κομματι κομματι ... θα βαζω στηριγματα και μετα θα πηγαινω στα επομενα επιπεδα μεχρι να φτιαξω τα βουναλακια που θελω .... παντως βλακεια αυτο ... και μπορω να πω οτι η DD που εχω δοκιμασει ειναι καταπληκτικη ! θα περιμενω ! απλα εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα και εχω χαλασει μεχρι στιγμης 2 εποξικες και ακομα δουλεια δεν εχω κανει ...

κατι αλλο οταν εβγαλα τα βραχια απο το νερο απο κατω ειχε μαυριλα ο αραγωνιτης η οποια υπαρχει ακομα τι να κανω να την βγαλω ??? σκεφτομαι να αδειασω αρκετο απο τον αραγωνιτη μου και να αφησω λιγακι ισα ισα να μην ειναι bare bottom .... ( τωρα καταβαθος ο μιχαλης θα χαιρεται που σιγα σιγα πηγαινω στα μονοπατια του :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: ) :bigemo_harabe_net-134:

Tι εννοείς πάει η βιολογία?

Τον έβγαλες εκτός? Να ξέρεις ότι αντέχει πάνω απο 5 ώρες εκτός νερού αρκεί να έχει υγρασία. Πχ μπορείς να τον σκεπάσεις με βρεγμένη εφημερίδα.

Καλύτερα να έβαζες τσιμπέντο. Με κόλλα θές πολύ και δεν θα σε βολέψει.

Η μαυρίλα είναι κατα πάσα οιθανότητα detritus. Με μια σκούπα βυθού το σιφωνάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες μικρέ στα λημέρια μας ξανά!Χαίρομαι που σε ακούω ορεξάτο!Άντε κάνε τα μαγικά σου και ανέβασε υλικό!Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!!;)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παααρα πολυ ολους σας !! χαιρομαι που με την επιστροφη μου βρηκα τοσα ατομα !! μια ερωτηση παιδια πηρα της ΤΜC την εποξικη αλλα δεν ειδα τις οδηγιες και θελει 2-24 ωρες για να στεγνωσει πληρως ... ξερετε καμια αλλη καλη μαρκα ??? που να στεγνωνει γρηγορα ?? εχω δοκιμασμενη την DD εγω αλλα δεν βρηκα ... :( εχει δοκιμασει κανεις της tunze ??

Οι δυο στοιχειων στεγνωνουν ολες μεσα στον ιδιο χρονο γιαννη(πανω κατω)

Η tmc δεν μου αρεσε προσωπικα.Διαλυοταν μεσα στο νερο,περισσοτερο σε σχεση με τις αλλες και δεν μου αρεσε-βολευε καθολου η συσκευασια της.

Μια χαρα ειναι και η tunze.Εξισου καλη με την dd.

ποο παει η βιολογια πανε ολα ... τι να κανουμε .... εχω αφησει τωρα και περιμενω ... θα παω κομματι κομματι ... θα βαζω στηριγματα και μετα θα πηγαινω στα επομενα επιπεδα μεχρι να φτιαξω τα βουναλακια που θελω .... παντως βλακεια αυτο ... και μπορω να πω οτι η DD που εχω δοκιμασει ειναι καταπληκτικη ! θα περιμενω ! απλα εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα και εχω χαλασει μεχρι στιγμης 2 εποξικες και ακομα δουλεια δεν εχω κανει ...

κατι αλλο οταν εβγαλα τα βραχια απο το νερο απο κατω ειχε μαυριλα ο αραγωνιτης η οποια υπαρχει ακομα τι να κανω να την βγαλω ??? σκεφτομαι να αδειασω αρκετο απο τον αραγωνιτη μου και να αφησω λιγακι ισα ισα να μην ειναι bare bottom .... ( τωρα καταβαθος ο μιχαλης θα χαιρεται που σιγα σιγα πηγαινω στα μονοπατια του :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: ) :bigemo_harabe_net-134:

Οι εποξικες αν δεν βραχουν στεγνωνουν πολυ γρηγορα εκτος νερου γιαννη.(μεσα σε 20 λεπτα-μιση ωρα το περισσοτερο)

Ολη αυτη η ζωη που εχει ο βραχος θελει πολλες ωρες εκτος νερου,για να νεκρωσει.

Οποτε μπορεις να βαγλεις ολο το βραχο εξω,να παιξεις και να δεις τι σου αρεσει στο ματι σου(φτιαξε ενα χωρο πανω κατω στις διαστασεις του ενυδρειου για να ξερεις που πας) να δεις ποια ειναι τα "κυρια-κεντρικα" σημεια-νευρα που ενωνονται οι βραχοι μεταξυ τους και εκει να βαλεις την εποξικη.

Αν δεν την βρεξεις καθολου η εποξικη θα εχει γινει πετρα μεσα σε μιση ωρα και η κολληση θα εχει γινει καλη.

Και μετα ξανα μεσα στο ενυδρειο.

Βεβαια παιζει ρολο και τι θες να κανεις...αν πας να φτιαξεις καποια κομματια που ειναι στον αερα θα πρεπει καπως να τα στηριξεις μεχρι να πετρωσει η κολλα.

Βγαλε με σιφωναρισμα,οτι μπορεις απο αυτη τη μαυριλα.

Ποσα δαχτυλα αμμο εχεις μεσα γιαννη?

Link to comment
Share on other sites

3 δαχτυλα περιπου Μιχαλη :) οριζοντια :bigemo_harabe_net-74: σκεφτομαι να αφησω μεσα 1 δακτυλο ... τα εφτιαξα τα βραχια ... τα εφτιαξα βεβαια μετα απο 8-9 ωρες και ισως να εχασαν καποια απο την βιολογια τους ...τι θα μπορουσα να κανω για να τα βοηθησω λιγο παραπανω ?? πχ να ριξω βακτηρια ?? κοπηποδα ? η μαυριλα εφυγε απο μονη της καθως εβαλα τους κυκλοφορητες σε λειτουργια και εφυγε ολη ....

πιστευω οτι εγινε καλυτερο ... ανεβαζω σε λιγο φωτο !

Link to comment
Share on other sites

3 δαχτυλα περιπου Μιχαλη :) οριζοντια :bigemo_harabe_net-74: σκεφτομαι να αφησω μεσα 1 δακτυλο ... τα εφτιαξα τα βραχια ... τα εφτιαξα βεβαια μετα απο 8-9 ωρες και ισως να εχασαν καποια απο την βιολογια τους ...τι θα μπορουσα να κανω για να τα βοηθησω λιγο παραπανω ?? πχ να ριξω βακτηρια ?? κοπηποδα ? η μαυριλα εφυγε απο μονη της καθως εβαλα τους κυκλοφορητες σε λειτουργια και εφυγε ολη ....

πιστευω οτι εγινε καλυτερο ... ανεβαζω σε λιγο φωτο !

Αν μπορείς να ενισχύσεις με βακτήρια θα ήταν ότι βοηθητικό.

Άντε περιμενουμε εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις και χιουμορ βρε μουτρο :bigemo_harabe_net-134:

Δεν νομιζω να ειχες τραγικες απωλειες σε θεμα βιολογιας γιαννη.

Ομως δεν εχεις να χασεις κατι(μονο καλο θα κανεις) να ριξεις οπως λες καποια βακτηρια.

Οσον αφορα στα κωπιποδα επισης δεν νομιζω να ειχες μεγαλες απωλειες.

Αν θες βεβαια να βαλεις ζωντανα απο καποιο καταστημα κακο δεν θα κανεις.Δεν ειναι και ακριβα.

Τοση αμμος μια χαρα ειναι :bigemo_harabe_net-64:

Πως αφαιρεσες την αμμο?

Αν την αναταραξες πολυ κανε και μερικες μετρησεις αυριο(κυριως νιτρικα,ισως και αμμωνια αν εχεις το τεστακι)

Γενικα οι μετρησεις δεν κανουν ποτε κακο και ειναι ο καλυτερος τροπος νε βλεπουμε τι γινεται στο ενυδρειο μας!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-134: αφαιρεσα την βρωμια ριχνοντας πανω της τουε κυκλοφορητες ! αυριο θα κανω μια αλλαγη 50 λιτρων και θα μετρησω κιολας ! :) θα παω να παρω βακτηρια και κωπιποδα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες μικρέ στα λημέρια μας ξανά!Χαίρομαι που σε ακούω ορεξάτο!Άντε κάνε τα μαγικά σου και ανέβασε υλικό!Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!! ;)

κωστα τωρα το ειδα ! σε ευχαριστω παρα πολυ ! :)

Link to comment
Share on other sites

αντε Γιαννη γιατι κλεινουν τα ματια μου απο την νυστα. :bigemo_harabe_net-101: :bigemo_harabe_net-101:

νυσταζουν μωρε οι ανδρες οταν μιλαμε για ενυδρεια και γυναικες και αυτοκινητα και αααααα κουραστηκα ειναι τοσα πολλα. :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

λοιιιιιποοοον .... εχουμε και λεμε ... βραχια εβγαλα αρκετα αλλα θεωρω μινιμαλ αυτο δεν λεγεται ! προσπαθησα να το κανω ποιο αερα το στησιμο ελπιζω κατι να εγινε ! ακουω γνωμες ... ενημερωτικα ενα βραχακι πισω δεξια το εχω εκει γιατι δεν ξερω εαν πρεπει να το χρησιμοποιησω η αν πρεπει να το βγαλω !

DSC_0074_zps75fa27a0.jpg

DSC_0075_zps08fe3711.jpgDSC_0076_zps419e7f69.jpg

DSC_0077_zps087f7d3c.jpg

DSC_0078_zps978acb74.jpg

DSC_0079_zps04ce2f6a.jpg

DSC_0080_zps10a963d2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη χαμηλωσε το αριστερο κομματι αφαιρωντας το ενα επανω ειναι πολυ ψηλα κατα τα αλλα ειναι μια χαρα να το χαιρεσε.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω αυριο να ανοιξουν ολα τα κοραλια ! αυτο θα κανω μαλλον νικο γιατι κατι με χαλαει και εμενα απλα δεν ειχα κουραγιο σημερα και επρεπε να τα βαλλω μεσα ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

νυσταζουν μωρε οι ανδρες οταν μιλαμε για ενυδρεια και γυναικες και αυτοκινητα και αααααα κουραστηκα ειναι τοσα πολλα. :bigemo_harabe_net-126:

οταν μιλας ολη μερα γιαυτα καποια στιγμη νυσταζεις. :D :D

Link to comment
Share on other sites

καλη η προσπαθεια Γιαννη.

το δεξι νησι μου αρεσει πολυ.αριστερα ,οπως λεει και ο Νικος,μπορεις να χαμηλωσεις λιγο

και να βαλεις καποια προεκταση δεξια η αριστερα στο κορμο της συνθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...