Jump to content

Νέος Αφρικάνος. Ερωτήσεις


egmajo

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω στα σκαριά να στήσω ένα αφρικάνικο Μαλάουι. Μου αρέσουν και εμένα σαν πολλούς τα labidochromis caeruleus και τα pseudotropheus demasoni. Οπότε προς τα εκεί με βλέπω. Αλλά αυτά για αργότερα.

Δεν βιάζομαι. Το ψάχνω καιρό και ήρθε η ώρα να κάνω μερικές ερωτήσεις για να συμπληρώσω αυτά που μάλλον γνωρίζω.

Σαν εξοπλισμό έχω:

Α) Γυάλλα sun-sun 120μ Χ 35π Χ 50υ

Β) Φίλτρο Εξωτερικό Fluval 405

Γ) Θερμοστάτη Eheim δεν θυμάμαι watt

Δ) Αεραντρλία

Ερωτησεις:

1) Σχετικά με το θέμα ph-πέτρες-υπόστρωμα. Άν μαζέψω πέτρες και άμμο από την φύση και δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα στο ph με την προσθήκη μερικών πετρών ασβεστοληθικών θα επιτύχω το σωστό ph ή θα πρέπει να προσθέσω πολλές?

2) Το φίλτρο έχει σφουγγάρια. πόσο βιολογικό να βάλω? Πόσο ανθρακα? Υαλοβάμβακα?

3) Την αεραντλία να την χρησιμοποιήσω ή μόνο η αναταραχή από το φίλτρο είναι αρκετή?

4) Τί άλλο από εξοπλισμό μπορεί να χρειαστώ?

5) Τελος θα ήθελα να μου προτείνεται ένα αξιόπιστο σετ τεστ νερού.

Ελπίζω να είμαι ξεκάθαρος σε αυτά που λέω και να μην κουράζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω στα σκαριά να στήσω ένα αφρικάνικο Μαλάουι. Μου αρέσουν και εμένα σαν πολλούς τα labidochromis caeruleus και τα pseudotropheus demasoni. Οπότε προς τα εκεί με βλέπω. Αλλά αυτά για αργότερα.

Δεν βιάζομαι. Το ψάχνω καιρό και ήρθε η ώρα να κάνω μερικές ερωτήσεις για να συμπληρώσω αυτά που μάλλον γνωρίζω.

Σαν εξοπλισμό έχω:

Α) Γυάλλα sun-sun 120μ Χ 35π Χ 50υ

Β) Φίλτρο Εξωτερικό Fluval 405

Γ) Θερμοστάτη Eheim δεν θυμάμαι watt

Δ) Αεραντρλία

Ερωτησεις:

1) Σχετικά με το θέμα ph-πέτρες-υπόστρωμα. Άν μαζέψω πέτρες και άμμο από την φύση και δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα στο ph με την προσθήκη μερικών πετρών ασβεστοληθικών θα επιτύχω το σωστό ph ή θα πρέπει να προσθέσω πολλές? Βαλε αμμο θαλασσης και θα εισαι μια χαρα.Απο πετρες,τα συγκεκριμενα ψαρια ,θελουν ουτος η αλλως πολλες φωλιες.

2) Το φίλτρο έχει σφουγγάρια. πόσο βιολογικό να βάλω?Οσο περισσοτερο μπορεις Πόσο ανθρακα?Μονο αν θελεις ,και καλο ειναι για 5 με 6μερες ,στην αρχη που το στρωνεις.Μετα τον βγαζεις, Υαλοβάμβακα?Καλο ειναι να βαλεις,γιατι σου κρατα αρκετη αιωρουμενη σκονη του ενυδρειου.Προσοχη,θελει τακτικο πλησιμο,γιατι στομωνει,και ριχνει την ροη του φιλτρου

3) Την αεραντλία να την χρησιμοποιήσω οχιή μόνο η αναταραχή από το φίλτρο είναι αρκετή?Ναι

4) Τί άλλο από εξοπλισμό μπορεί να χρειαστώ?Ενας κυκοφορητης παντα θα ηταν καλο να υπαρχει,για την καλη κυκλοφορια,και βοηθα με τις ακαθαρσιες του βυθου.

5) Τελος θα ήθελα να μου προτείνεται ένα αξιόπιστο σετ τεστ νερού.Για μενα ,τα καλυτερα ειναι της ΑΡΙ .Υπαρχει σε σετακι,που τα εχει ολα.περιπου σε 40 Ευρο

Ελπίζω να είμαι ξεκάθαρος σε αυτά που λέω και να μην κουράζω.

Καλος ηρθες στην Αφρικη,ειναι η καλυτερη ηπειρος,θα την απολαυσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλημέρα και καλώς ήρθες στην Αφρική!

Στο ph συνήθως δεν έχουμε πρόβλημα επειδή βγαίνει υψηλό από την βρύση μας! Αν βάλεις άμμο θαλάσσης η και πέτρες ασβεστολιθικά θα είσαι οκ

Βιολογικό θα βάλεις όσο περισσότερο χωράει άνθρακα δεν χρειάζεται να έχεις παρά μονο την πρώτη εβδομάδα! Υαλοβαμβακα λίγο ίσα ίσα να σου κάνει το νερό διαυγές!

Η αναταραχή από το φίλτρο είναι οκ !

Τεστ νερού εγώ αυτό που λέω υγρά να είναι και ότι να ναι πολύ εμπιστεύονται τις API θέλεις για αρχή αμμωνία νιτρώδη νιτρικά

Πως θα στρώσεις το φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου! Όλα σωστά αυτά που είπαν οι φίλοι πιο πάνω.

Εγώ έχω να προτείνω αλλαγή στην ψαροσύνθεση σου. Νομίζω οτι τα demasoni θα πρέπει να δώσουν την θέση τους σε κάποιο άλλο είδος, λίγο πιο ήρεμο. Δεν μ' αρέσει πολύ το πλάτος σου. Στα RIO που αρκετά παιδιά το τολμούν με πλάτος 40εκ. είναι ήδη οριακά. Δηλαδή θα πρέπει να έχεις τα μάτια σου 14 για να επέμβεις όπου χρειαστεί. Ενώ με κάποιο άλλο είδος θα μπορέσεις να το απολαύσεις χωρίς άγχος Επίσης να ξέρεις οτι τα demasoni πρέπει να μπουν 8-10 άτομα ενώ οποιοδήποτε άλλο είδος mbuna θα μπει σε χαρέμι. :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλημέρα και καλώς ήρθες στην Αφρική!

Στο ph συνήθως δεν έχουμε πρόβλημα επειδή βγαίνει υψηλό από την βρύση μας! Αν βάλεις άμμο θαλάσσης η και πέτρες ασβεστολιθικά θα είσαι οκ

Βιολογικό θα βάλεις όσο περισσότερο χωράει άνθρακα δεν χρειάζεται να έχεις παρά μονο την πρώτη εβδομάδα! Υαλοβαμβακα λίγο ίσα ίσα να σου κάνει το νερό διαυγές!

Η αναταραχή από το φίλτρο είναι οκ !

Τεστ νερού εγώ αυτό που λέω υγρά να είναι και ότι να ναι πολύ εμπιστεύονται τις API θέλεις για αρχή αμμωνία νιτρώδη νιτρικά

Πως θα στρώσεις το φίλτρο?

δηλαδή γεμάτο στον βιολογικό. Έχω βιολογικό από παλιό φίλτρο. Εδώ και καιρό τον έχω πλύνει και καθαρίσει. Μπορώ να τον ξαναχρησιμοποιήσω?

Για στρώσιμο λέω με βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου! Όλα σωστά αυτά που είπαν οι φίλοι πιο πάνω.

Εγώ έχω να προτείνω αλλαγή στην ψαροσύνθεση σου. Νομίζω οτι τα demasoni θα πρέπει να δώσουν την θέση τους σε κάποιο άλλο είδος, λίγο πιο ήρεμο. Δεν μ' αρέσει πολύ το πλάτος σου. Στα RIO που αρκετά παιδιά το τολμούν με πλάτος 40εκ. είναι ήδη οριακά. Δηλαδή θα πρέπει να έχεις τα μάτια σου 14 για να επέμβεις όπου χρειαστεί. Ενώ με κάποιο άλλο είδος θα μπορέσεις να το απολαύσεις χωρίς άγχος Επίσης να ξέρεις οτι τα demasoni πρέπει να μπουν 8-10 άτομα ενώ οποιοδήποτε άλλο είδος mbuna θα μπει σε χαρέμι. :)

ΑΚόμα το σκέφτομαι για ψαροσύνθεση. Η αλήθεια είναι ότι οι δαίμονες είναι και η αιτία που το σκέφτομαι για αφρική. Αν όχι δαίμονες τότε τί? Saulosi? Κάποια άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

ΑΚόμα το σκέφτομαι για ψαροσύνθεση. Η αλήθεια είναι ότι οι δαίμονες είναι και η αιτία που το σκέφτομαι για αφρική. Αν όχι δαίμονες τότε τί? Saulosi? Κάποια άλλη πρόταση?

Δαίμονες ;

Link to comment
Share on other sites

To παλιό βιολογικό υλικό μπορείς να το ξαναχρησιμοποιήσεις. Τι υλικό είναι?

Όσο για την ψαροσύνθεση αφού σου αρέσουν τόσο τα demasoni γιατί δεν τους δίνεις όλο το ενυδρείο? Species με demasoni πιστεύω οτι αξίζει 1000%!!! Άσε που θα σου γκρεμίσουν το ενυδρείο απο γέννες.

Αλλιώς μπορείς να βάλεις Acei. Ήρεμα ψάρια(καλά για Αφρική μιλάμε, μην περιμένεις και Παναγίες), κάνουν πολύ όμορφη χρωματική αντίθεση με τα labido και με αρκετά μεγάλο τελικό μέγεθος. :)

Link to comment
Share on other sites

Acei ε; Καλό και αυτό. Υπάρχουν λαμπιδόχριμες πορτοκαλί χρώμα;

Αυτό που με καίει είναι ο φωτισμός. Με τί κελβιν να παίξω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το ξαναχρησιμοποιησεις απλά θα πρέπει να κανείς την διαδικασία του στρωσηματος από την αρχή!

Θα μπορούσες να βάλεις

Λαμπιντο

Σοκολοφι

Μαιγκανο

Ιωδια

Ακει

Αυτά σε χαρεμια

Και ντεμασονι σε ομάδα όπως είπαν 8-12 άτομα

Λόγω πλάτους θα πρότεινα 2 χαρεμια λαμπιντο-Ιωδια (σχετικά τα πιο ήσυχα)

Επίσης αν βάλεις μόνο ντεμασονη θα είναι πολύ όμορφο διότι είναι αρκετά κινητικά κ όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

To παλιό βιολογικό υλικό μπορείς να το ξαναχρησιμοποιήσεις. Τι υλικό είναι?

Όσο για την ψαροσύνθεση αφού σου αρέσουν τόσο τα demasoni γιατί δεν τους δίνεις όλο το ενυδρείο? Species με demasoni πιστεύω οτι αξίζει 1000%!!! Άσε που θα σου γκρεμίσουν το ενυδρείο απο γέννες.

Αλλιώς μπορείς να βάλεις Acei. Ήρεμα ψάρια(καλά για Αφρική μιλάμε, μην περιμένεις και Παναγίες), κάνουν πολύ όμορφη χρωματική αντίθεση με τα labido και με αρκετά μεγάλο τελικό μέγεθος. :)

Στάθη τα ακει δεν θα είναι λίγο δυσκολο? Γίνονται 15 εκ και το ενυδρείο έχει 35εκ πλάτος που μπορεί να ειναι το μικτό χωρίς να υπολογίζουμε πέτρες - πλάτη

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Ηλία. Θα είναι οριακά αλλά πιστεύω θα την παλέψουν, έχουν και σχετικά ήρεμο χαρακτήρα. Από την άλλη και τα iodotropheus που είπες είναι καλή επιλογή και θεωρείται απο τα μικρά mbuna. Ta socolofi γίνονται και αυτά 15 εκ και είναι αγρίμια. Τα περισσότερα Mbuna γίνονται μέσο όρο 13 εκ. Οπότε εκεί γύρω θα "παίξει". Αν και εγώ είμαι του species ενυδρείου... :)

Τα κέλβιν που μπορείς να βάλεις και είναι δοκιμασμένα, είναι με μια λάμπα λευκή(6500Κ) ή ροζ(4500Κ)(προτείνω την 1η) ή αν έχεις 2 τότε συνδυασμός λευκής και ροζ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Ηλία. Θα είναι οριακά αλλά πιστεύω θα την παλέψουν, έχουν και σχετικά ήρεμο χαρακτήρα. Από την άλλη και τα iodotropheus που είπες είναι καλή επιλογή και θεωρείται απο τα μικρά mbuna. Ta socolofi γίνονται και αυτά 15 εκ και είναι αγρίμια. Τα περισσότερα Mbuna γίνονται μέσο όρο 13 εκ. Οπότε εκεί γύρω θα "παίξει". Αν και εγώ είμαι του species ενυδρείου... :)

Τα κέλβιν που μπορείς να βάλεις και είναι δοκιμασμένα, είναι με μια λάμπα λευκή(6500Κ) ή ροζ(4500Κ)(προτείνω την 1η) ή αν έχεις 2 τότε συνδυασμός λευκής και ροζ.

θα συμφωνησω!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λέω να βάλω ψάρια από γέννες από συνφορουμιτες.

Επιστημονική ερώτηση τώρα. Αν κάνω ένα χάρεμι απο άτομα που προέρχονται από την ίδια γενα. Έχω περισσότερες πιθανότητες να κάνω προβληματικούς απογόνους;

Link to comment
Share on other sites

να βαλεις ψαρακια απο οπου θελεις

αλλα οχι ανακατεμενα!

δλδ διαλεξε τι θελεις να βαλεις και θα πρεπει να το βαλεις σε χαρεμια εκτος απο τα ντεμασονι που μπαινουν ομαδα!

μην βαλεις δλδ 10 διαφορετικα ψαρια μεταξυ τους!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Θα πάω σίγουρα σε χαρέμια.

Η πρώτη μου γυάλα που τρέχει ακόμα ήταν μια άθλια ψαρόσουπα. Να είναι καλά ο σούπερ πετσοπάς που μου τα πάσαρε..

Το τριήμερο θα πάω για άμμο και πέτρες.

Τα dεmansoni λες απαγορευτικό σε συνδιασμό με ένα άλλο χαρέμι?

Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως μπορεις να το δοκιμασεις με ενα πολυ καλο στησιμο σε πετρες(δλδ παραααα πολλες πετρες)

νομιζω πως μια ομαδα ντεμς και ενα χαρεμι απο ιωδια η λαμπιντο θα δουλεψει!

μονο ντεμασονι δεν το σκεφτεσαι καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Μόνα τους όχι.. Τώρα είδα και ένα Labidochromis sp. "Mbamba" σε μια αγγελία και μου φάνηκε πανέμορφο. Δυστυχώς δεν το προλαβαίνω..

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις οτι ειναι και αγριο ομως :sarcasm::sarcasm:

και αν δεν βαριεσαι ριξε εδω μια ματια με τα προφιλ των ψαριων!

http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=2

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις και τα Pseudotropheus saulosi

αν θελεις το αρσενικο μοιαζει με το ντεμασονι και τα θηλυκα ειναι κιτρινα δλδ θα εχεις και διχρωμια

και αν θελεις προσθετεις και Iodotropheus sprengerae

και εχεις 2 χαρεμια με 3 χρωματισμους

Link to comment
Share on other sites

Τα mbamba είναι επιθετικά ναι. Παίζουν και τα saulosi και τα acei yellow tail μου αρεσουν.

Είναι τρέλα.

Προέχει ομως να ξεκινήσω το στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

απλα για τα ακει φοβαμαι το πλατος του ενυδρειου σου!

διοτι γινονται 15 εκ δεν νομιζω να χωρανε!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάω για DIY πλάτη αλλά μάλλον θα το γυρήσω στο να φτιάξω καμιά φωλιά DIY .

Αν κάνω κάτι σε DIY μεγάλο βράχο με πολλέσ δωλιέσ αντί για πέτρες θα έχουν πρόβλημα οι κάτοικοι; Η άνωση βέβαια θα είναι τεράστια αλλά θα το παλέψω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...