Jump to content

Νέος Αφρικάνος. Ερωτήσεις


egmajo

Recommended Posts

30 κιλα περιπου!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάω για DIY πλάτη αλλά μάλλον θα το γυρήσω στο να φτιάξω καμιά φωλιά DIY .

Αν κάνω κάτι σε DIY μεγάλο βράχο με πολλέσ δωλιέσ αντί για πέτρες θα έχουν πρόβλημα οι κάτοικοι; Η άνωση βέβαια θα είναι τεράστια αλλά θα το παλέψω.

Αν μπορέσεις να κάνεις περάσματα και όχι φωλιές με αδιέξοδα αλλά να πετύχεις και φυσικότητα τότε προχώρα. Πιστεύω οτί είναι πολύ δύσκολο, την στιγμή που πετάγεσαι στη φύση και μαζεύεις οτι πέτρα γουστάρεις. Επίσης πιστεύω οτι η πλάτη σε τόσο μικρό πλάτος είναι περιττή.

Πολλοί έχουν φτιάξει πέτρες και τις έκαναν ένα mix με κανονικές και έτσι μείωσαν το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για την πλάτη.

Θα δώ άμα βγάλω τίποτα καλο. Θα το δείτε αλλιώς μόνο πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι πιστεύω πλάτη σε πλάτος 35 εκ μικτά και diy μιλάμε θα περιμένουν 20 εκ τα ψαρακια δεν θα μπορούν να στριψουν!

Για μένα αν θες πλάτη μόνο έτοιμη juwel την slim που είναι 3 εκ πάχος αλλιώς αφίσα η φωτογραφία απεξω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και να βάψεις την πλάτη από την έξω πλευρά με πλαστικό ,ρποσωπικά έτσι το έχω και ησύχασα και όταν πέσουν οι άλγες ,όλα μια χαρά κοίτα την παλιά μου παρουσιάση και πρόσεξε την πλάτη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=53394&hl=

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και να βάψεις την πλάτη από την έξω πλευρά με πλαστικό ,ρποσωπικά έτσι το έχω και ησύχασα και όταν πέσουν οι άλγες ,όλα μια χαρά κοίτα την παλιά μου παρουσιάση και πρόσεξε την πλάτη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=53394&hl=

Με πλαστικό χρώμα? Η υπάρχει κάποιο ειδικό ώστε να μην έχει τοξικά!

Παρενέργειες φαντάζομαι πως δεν είδες!

Και αν θέλεις να το βγάλεις βγαίνει εύκολα? Και με ποιον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Με πλαστικό, εξαλλου βαφεις απέξω ,εγώ δεν έχω πρόβλημα,χρονια τώρα, και μάλιστα στην παρουσίαση αν δείς αναφέρομαι στη μάρκα και στον κωδικό του συγκεκριμένου χρώματος.Αν θέλεις να το βγάλεις ,απλά σφουγγάρι βρεγμένο με νερό

Link to comment
Share on other sites

Ψαροσύνθεση: Θα ξεκινήσω με pseydotropheus saulosi και θα δώ για το επόμενο χαρεμι αργότερα. Δεν νομίζω να υπάρχι πρόβλημα.

Στρώσιμο: μάλλον από μπόλι.

Την πλάτη θα την βάψω με πλαστικό μπλέ.

Φωτισμός πάω σε diy φωτιστικό που είναι έτοιμο απλά μου λείπουν τα led. Θα πάω σε ledοταινίες 2x80cm smd5050 60l/m 6000k + 2x80cm smd 5050 60l/m 3000k + μια μικρή για moonlight. ψάχνω για ένα controller που θα μου κάνει σταδιακή αύξησης της έντασης και σταδιακή μείωση. Σαν ανατολή και δυση του ηλίου (Μάλλον δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Θα δούμε όμως).

Αεραντλία δεν χρειάζεται αλλά να βάλω?Δεν είναι ένα +?

Πέτρες θα μπορέσω να βρω σε κανένα κατάστημα όπως Leroy Merlin? Και αν ναι τί να προτιμήσω?

PVC σωλήνες να χρησιμοποιήσω για φωλιές?

Για το φίλτρο. Βιομπάλες και μακαρόνι είμαι οκ? Άνθρακα?

Με την Άμμο για τι κοκομετρία να ψάξω? Καμία πρόταση σε αγοραστή? Σε συνδυασμό με αραγωνίτη ή κοράλι?

Link to comment
Share on other sites

Ψαροσύνθεση: Θα ξεκινήσω με pseydotropheus saulosi και θα δώ για το επόμενο χαρεμι αργότερα. Δεν νομίζω να υπάρχι πρόβλημα.δεν υπαρχει προβλημα

Στρώσιμο: μάλλον από μπόλι.την καλυτερη δουλεια θα κανεις

Την πλάτη θα την βάψω με πλαστικό μπλέ.οκ

Φωτισμός πάω σε diy φωτιστικό που είναι έτοιμο απλά μου λείπουν τα led. Θα πάω σε ledοταινίες 2x80cm smd5050 60l/m 6000k + 2x80cm smd 5050 60l/m 3000k + μια μικρή για moonlight. ψάχνω για ένα controller που θα μου κάνει σταδιακή αύξησης της έντασης και σταδιακή μείωση. Σαν ανατολή και δυση του ηλίου (Μάλλον δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Θα δούμε όμως).

Αεραντλία δεν χρειάζεται αλλά να βάλω?Δεν είναι ένα +?δεν χρειαζετε αν εχεις καλη αναταραξη με τα φιλτρα στην επιφανεια

Πέτρες θα μπορέσω να βρω σε κανένα κατάστημα όπως Leroy Merlin? Και αν ναι τί να προτιμήσω?

PVC σωλήνες να χρησιμοποιήσω για φωλιές?πετρες μπορεις και απο την φυση PVC σωληνες μπορεις να βαλεις αλλα εγω δεν θα εβαζα θα προσπαθουσα να φτιαξω σπληλιες με τις πετρες!

Για το φίλτρο. Βιομπάλες και μακαρόνι είμαι οκ? Άνθρακα?ειναι οκ, ανθρακα αν θελεις βαλε την πρωτη εβδομαδα για να μαζεψει οτι ειναι να μαζεψει και μετα βγαλτον και βαλε στην θεση του βιολογικο υλικο ή ενυδριακο βαμβακι

Με την Άμμο για τι κοκομετρία να ψάξω? Καμία πρόταση σε αγοραστή? Σε συνδυασμό με αραγωνίτη ή κοράλι?αμμο θα χρειαστεις λεπτη αν μπορεις βαλε ολο αραγωνιτη

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες με προβληματίζουν πολύ. Θα προσπαθήσω να μαζέψω αλλά από πού. Είναι τέτοια τα ωράρια μου που δεν προλαβαίνω.

Γι`αυτό λέω να συνδυάσω σχετικά λίγες με pvc. Θα δώ

Link to comment
Share on other sites

το λιγες ξεχασετο !!!

οταν λεμε αφρικη εννοουμε νταμαρια ολοκληρα :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

μπορεις να παρεις πετρες και απο τα λεροι μερλιν, εγω προτεινα φυση διοτι δεν εχουν κοστος :sarcasm:

μπορεις να μαζεψεις απο ποταμι , βουνο, θαλασσα!

Link to comment
Share on other sites

το λιγες ξεχασετο !!!

οταν λεμε αφρικη εννοουμε νταμαρια ολοκληρα :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

μπορεις να παρεις πετρες και απο τα λεροι μερλιν, εγω προτεινα φυση διοτι δεν εχουν κοστος :sarcasm:

μπορεις να μαζεψεις απο ποταμι , βουνο, θαλασσα!

Καλά Καλά.. Θα προσπαθήσω. Γύρω στον τόνο είμαστε καλά?

Τώρα πέρα από την πλάκα στα πόσα τεμάχια να υπολογίζω αν μιλάμε για πέτρες μεσαίου μεγέθους γύρω στα 10cm

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν θα παρεις ολες το ιδιο μεγεθος!

θελεις μεγαλες μεσαιες και μικρες (για να καταλαβεις η μικρες πρεπει να ειναι οσο το μεγεθος των ψαριων δλδ 10εκ)

και βαζεις κατω κατω τις μεγαλες απο πανω τις μεσαιες και τελος τις μικρες

δες τις δικες μου για να καταλαβεις

υγ 1) η μικροτερη μου ειναι 10 εκ

2) και χρειαζομαι και αλλες πετρες που θα τις βαλω μολις παω να μαζεψω

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα. Τροφές? Προτείνεται κάποια μάρκα?

Είμαι κατά της sera πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλές τροφές είναι της tropical kai της ocean nutrition.

Γενικά προτίμησε τροφές πλούσιες σε φυτικές πρωτεΐνες. Επίσης θες σπιρουλίνα και μια φορά την εβδομάδα καλό είναι να δίνεις κατεψυγμένη(όπως mysis). Έτσι θα έχεις ισορροπημένη διατροφή, καλύπτοντας όλο το φάσμα διατροφικών αναγκών.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα. Τροφές? Προτείνεται κάποια μάρκα?

Είμαι κατά της sera πάντως.

Με ποιά κριτήρια και έρευνες καταλήγουμε και λέμε οτι είμαστε κατά των προιόντων της άλφα ή βήτα εταιρείας ;

Link to comment
Share on other sites

Καλές τροφές είναι της tropical kai της ocean nutrition.

Γενικά προτίμησε τροφές πλούσιες σε φυτικές πρωτεΐνες. Επίσης θες σπιρουλίνα και μια φορά την εβδομάδα καλό είναι να δίνεις κατεψυγμένη(όπως mysis). Έτσι θα έχεις ισορροπημένη διατροφή, καλύπτοντας όλο το φάσμα διατροφικών αναγκών.

Και μια φορά την εβδομάδα στην πείνα ;-)

Link to comment
Share on other sites

Πέλετς προτείνω να μην πάρεις. Από προσωπική εμπειρία αλλά και αρκετών χομπιστών, έχω δει οτι δεν τρελαίνονται και πολύ τα ψάρια εκτός αν είναι αρκετά μεγάλα σε μέγεθος. Προτίμησε τα φλέικς και μια σπιρουλινα για αρχή και σιγά σιγά εμπλουτίζεις την διατροφή τους.

Link to comment
Share on other sites

Πέλετς προτείνω να μην πάρεις. Από προσωπική εμπειρία αλλά και αρκετών χομπιστών, έχω δει οτι δεν τρελαίνονται και πολύ τα ψάρια εκτός αν είναι αρκετά μεγάλα σε μέγεθος. Προτίμησε τα φλέικς και μια σπιρουλινα για αρχή και σιγά σιγά εμπλουτίζεις την διατροφή τους.

Θα διαφωνήσω και pellets και flakes ,όταν ταιζα με pelets όπως για παράδειγμα to excel της HIKARI είτε floating έιτε sinikng type ή pellets της ocean nutrtion γινόταν μάχη χωρίς έλεος καΙ αναφέρομαι τόσο στις mbuna όσο και στη Ταγκανίκα ,εξάλλου τα συγκεκριμένα pellets που αναφέρομαι είναι μικρού μεγέθους

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...