Jump to content

Νέος Αφρικάνος. Ερωτήσεις


egmajo

Recommended Posts

Πανέμορφα τα "κοπαδόψαρα" σου φίλε μου! χαχαχαχαχααχχα!!!

Σε λίγο καιρό θα αρχίσουν να κινούνται πιο φυσιολογικά(στις πέτρες δηλαδή). Τα νταμαράκια μια χαρά μου φαίνονται. Για βγάλε καμία απο μπροστά να δούμε καλύτερα! Κανά φυτό σκέφτεσαι να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολύ πλάκα όταν πάνε σαν κοπαδοψαρα ! Εγώ στην αρχή ανυσηχησα λέω κάτι δεν πάει καλά χαχαχα

Μπράβο πολύ όμορφα τα ψαράκια σου και το ενυδρείο!

Ίσως χρειαστεί να δώσεις λίγο ύψος στις πέτρες

Link to comment
Share on other sites

Ύψος χρειάζεται ναι. Θα δώ πως θα ανέβασε και ένα βίντεο. Έχουν κάνει πολλές λακκούβες. Είδα και δυο απο αυτά να κυνηγιουντε όπως όταν είναι για ζευγαρομα. Αυτο μου δειχνει οτι μάλλον βρήκα τα δυο πρώτα αρσενικά.

Για φυτά δεν το σκέφτομαι. Δεν θέλω να ασχολούμαι και με αλλα πράγματα.

Τις μετρήσεις μου πως τις βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά όλα! Εσύ να είσαι τυπικός στις ρουτίνες σου και μην ασχολείσαι και πολύ με τις μετρήσεις. Μια στο τόσο για να δεις που κινείσαι. ;)

Για τα φύλλα θα δεις με τον καιρό, δύσκολα θα ξεχωρίσεις κάποιο απο τώρα.

Υ.Γ.: πολύ όμορφα ψάρια διάλεξες! :)

Link to comment
Share on other sites

Μην μου τα ματιάξετε.

Πάντως θα χρειαστεί ένα wave maker για να τα στέλνει όλα στο Φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Μην μου τα ματιάξετε.

Πάντως θα χρειαστεί ένα wave maker για να τα στέλνει όλα στο Φίλτρο.

Φτου φτου ! :) Τι να στέλνει στο φίλτρο ; Αν εννοείς υπολείμματα τότε μπορείς να βάλεις έναν κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , μην ασχολείσαι με ,πως τα λένε ; waver maker , εδώ τα νερά είνα γλυκά , τρέξε για λίγο καιρό το ενυδρείο σου ,χωρίς άγχος και μελέτησε το και αν χρειαστεί βάλε κανένα κυκλοφοριτάκο , τα ψάρια που φιλοξενείς δεν έχουν ανάγκες ,ξέρουν γιατί είναι δολοφόνοι ,απλά εσύ κάνε τις ρουτίνες σου και κοίτα αν χρειαστεί κάτι για βοήθεια,γειά

Καλημέρα και καλές επιτυχίες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , μην ασχολείσαι με ,πως τα λένε ; waver maker , εδώ τα νερά είνα γλυκά , τρέξε για λίγο καιρό το ενυδρείο σου ,χωρίς άγχος και μελέτησε το και αν χρειαστεί βάλε κανένα κυκλοφοριτάκο , τα ψάρια που φιλοξενείς δεν έχουν ανάγκες ,ξέρουν γιατί είναι δολοφόνοι ,απλά εσύ κάνε τις ρουτίνες σου και κοίτα αν χρειαστεί κάτι για βοήθεια,γειά

Καλημέρα και καλές επιτυχίες :)

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163: Κ.Σωκράτη δεν έχω κάτι να πω απλα :thaman::thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μια σκέψη περνάει από το μυαλό τους kill kill kill kill

Όπως. Και στα ζόμπι

Χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Φοβερά τα ψαράκια σου μπράβο !

Μου αρέσει η άμμος!

Πέρα δώθε συνέχεια όλα μαζι! Σαν διαδήλωση είναι χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα ότι όλλα είναι κρυμμένα όταν ανάβει το φως και δυο-τρία διεκδικούν μια λακουβα κάτω απο τον θερμοστατη. Όπως φιανεται και στο βίντεο ο θερμοστατης είναι τοποθετημενος διαγώνια και σχηματίζει μια σκιά. Οι θερμοκρασία μου είναι 25C

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά οι ψάρακες φίλε μου!! Από τσαμπουκάδες θα δεις πολλούς, μην αγχώνεσαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρείς μέρες είναι όλα στις φωλιές τους και δεν βγαίνουν παραμόνο όταν πλησιαζει κάποιος για να φάνε. Στο φαί γίνεται χαμός.

Με ειχαν συνθησει να τρέχουν συνεχεια. Είναι φυσιολογικό που είναι στις πέτρες τους συνέχεια?

Φοβάμαι μήπως είναι πολύ εντονος ο φωτισμός και τα ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι είναι πετροψαρα!

Φωτισμό θύμισε μου τι έχεις?γενικά πάντως δεν θέλουν και παρά πολύ φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο να φοβούνται από τον φωτισμό(όχι οτι δεν μπορεί να ισχύει) αλλά όπως είπα και ο Ηλίας πετρόψαρα είναι, στις πέτρες θα κινούνται. Δώστα χρόνο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω πως μόλις έβαλα 2ο χαρέμι μέσα ζωντάνεψε παρά πολύ το ενυδρείο μου σαν να υπαρχει ανταγωνισμός αλλά και πάλι μεχρι να ανάψουν τα φώτα κρύβονται όλα σαν να μην έχω ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλα δείχνουν ότι πάμε καλα.

Ερώτηση. Αν στην αλλαγή, νερο βάζω κατευθείαν απο το θερμοστφονο στην γυαλα και πρόσθετω αντιχλοριο παίζει προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί αποφεύγουν το νερό από το θερμοσίφωνα γιατί μπορεί να απελευθερώνει ουσίες στο νερό της αλλαγής. :)

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι να το αποφευγεις

διοτι δεν ξερεις σε τι κατασταση ειναι ο θερμοσιφονας!

νομιζω το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι οτι κανουν οι περισσοτεροι

νερο κρυο μεσα σε βαρελι με αντιχλωριο και θερμοστατη

σε μιση ωριτσα θα ζεσταθει το νερακι και με μια αντλια το βαζεις μεσα στο ενυδρειο αφου πρωτα εχεις αδειασει νερο απο μεσα!

και ετσι μειωνεις τις πιθανοτητες για ανεπιθυμητα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Καλα Ηλία άμα εβαζα πρώτα το καινούργιο νερό και μετα έβγαζα το παλιο καλύτερα να πήγαινα για χαρταετο. Όχι ότι είμαι καλύτερος.

Οκ αλλά και οι σωληνωσεις του δυκτιου που είναι τουλάχιστον 20 ετών δεν είναι πιο αβλαβεις από το θερμοστφονο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να σε προσβάλω αλλά μερικές φορές γράφω τυπικά για να μην αρχίσουν την καζούρα ;-)

Δεν είναι μόνο οι σωλήνες

Αλλά το νερό από τον ηλιακό μένει πιο στάσιμο από τους σωλήνες που έρχονται απευθείας από το δίκτυο

Καλό είναι επίσης να αφήνουμε το νερό του δικτύου να τρέξει πριν γεμίσουμε το βαρέλι !

Βέβαια εσύ μπορείς να κάνεις ότι νομίζεις εγώ απλά σου είπα την άποψη μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...