Jump to content

Νέος Αφρικάνος. Ερωτήσεις


egmajo

Recommended Posts

Κάτι ακόμα. Ψάχνω να βρω να πάρω το σετ των τεστ της API. Ξέρετε να μου πείτε κανένο eshop ελληνικό που να το εχει;

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα το ph της βρύσης μου και είναι στο 7,5. Πρέπει να το αυξήσω.

Επειδή θα πάω σε στήσιμο με άμμο και πέτρες θαλάσσης. Να κοιτάχω για τριμένο κοράλι και να το βάλω στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

για τα τεστ

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2086

το ph το ανεβαζουμε με πετρες ασβεστολιθηκες και αμμο-αραγωνιτη η τριμενο κοραλι

μπορεις να το βαλεις κανονικα για αμμο γιατι να το βαλεις στο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

για τα τεστ

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2086

το ph το ανεβαζουμε με πετρες ασβεστολιθηκες και αμμο-αραγωνιτη η τριμενο κοραλι

μπορεις να το βαλεις κανονικα για αμμο γιατι να το βαλεις στο φιλτρο?

Υπάρχει κάποια αναλογία κιλό άνα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις ολη η αμμο να ειναι αραγωνιτης τοσο το καλυτερο μαζι με τις πετρες σου θα ειναι οκ!

οχι δεν ξερω εγω κατι σε αναλογια

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις ολη η αμμο να ειναι αραγωνιτης τοσο το καλυτερο μαζι με τις πετρες σου θα ειναι οκ!

οχι δεν ξερω εγω κατι σε αναλογια

Η τιμή του αραγωνίτη για 30 κιλά είναι απαγορευτική για τα χρήματα που διαθέτω.

Ψάχνω για τριμένο κοράλι

Link to comment
Share on other sites

κοιτα και για κοραλι αλλα πρεπει να ειναι ψιλοκκοοκο να εχει και αμμο μαζι για να ρουφανε οι αφρικανες!

κοιτα και σε καμια αγγελια μηπως βρεις τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Αραγωνίτη όσο περισσότερο τόσο καλύτερα όπως είπε ο Ηλίας. Πολύ σημαντικό να είναι ίδιας κοκκομετρίας με την άμμο σου. Εγώ προμηθεύτηκα απο το ίδιο e-shop αυτό το τριμμένο κοράλλι και είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί λέει οτι το χρώμα του είναι καθαρό άσπρο. Η λευκή άμμος μπορεί να στρεσάρει τις κιχλίδες. Η καλύτερη και βιοτοπική είναι η μπεζ άμμος. Αυτή που σου πρότεινα δεν είναι τόσο λευκή. Βέβαια εγώ την πήρα πριν κανά χρόνο οπότε μπορεί και να άλλαξε γιατί είναι χύμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση.

Βρήκα πέτρες και άμμο θαλάσσης. Τα καθάρισα και τα έχω αφήσει να στεγνώνουν. Βρήκα και ένα φύλλο πλαστικό(αυγοθήκες) για να προστατέψω τον πάτο.

Το DIY φωτιστικό είναι έτοιμο με δυο λεντοταινιες τελικά στα 6000k. Έχω στο μυαλό μου μόλις βρω και μια στα 4500k να την προσθέσω.

Την πλάτη τελικά την εβαψα με μπλε πλαστικό χρώμα.

Έχω παραγγείλει τα τεστακια τις API και μερικές τροφες. Στο ΣΚ θα ξεκινήσω το στήσιμο. Και αν βγει καλο θα μπολιασω κι όλας.

Τελικά κατεληξα και ψάχνω saulosi. Ψάχνω για χάρεμι ή για γέννα.

Ψάχνω να δω και με τι αλλο χαρεμι μπορώ να τα συνδιασω.

Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο!

μην ξεχασεις να βγαλεις πολλες φωτο!!!

θα σου προτεινα να παρεις ενα φυλο dow απο μαντρα με οικοδομικα υλικα (δεν ειναι ακριβο )αντι για το αυγουλοχαρτι!

ομορφα τα ψαρακια που διαλεξες αν βρεις χαρεμι καλως αν πας σε μικρα θα πρεπει να παρεις 6-7 για να βγαλεις χαρεμι!

αν σου αρεσει οπως το στρωσεις και βαλεις μπολι θα πρεπει να προσθεσεις και ψαρακια για να διατηρηθει το μπολι αλλιως δεν εχει νοημα να βαλεις!

μπολι ψαρακια πανε μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το tip για το μπολι.

Δεν χρειάζεται Dow. Αυτο που έχω κάνει. Θα δεις.

Οπότε να τρεξω το Φίλτρο χωρίς μπολι και να μπολιασω μόλις βρω ψάρια. Η να μπολιασω και να βάλω ένα οποιοδήποτε Ψάρι;

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να βαλεις ενα οποιοδηποτε ψαρι!

εγω μολις εστεισα το ενυδρειο και το γεμισα νερο το αφησα μια εβδομαδα να τρεξει χωρις ψαρια μονο με ανθρακα!

και μετα εβαλα το μπολι πρωτα και μετα απο 8-10 ωρες εβαλα τα ψαρια και ολα καλα! δεν αντιμετωπισα προβλημα

βεβαια τις πρωτες μερες ταιζα ελαχιστα κανοντας συνεχεια μετριησεις

Link to comment
Share on other sites

Μπες στην κατηγορία καταστήματα και κάνε μια ερώτηση αν έχουν η ποτέ θα φέρουν!

Ρίξε κ μια μάτια στις αγγελίες η βάλε και ολας αν θέλεις!

Θα βάλεις και κάποιο άλλο χαρεμι?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έστησα και γέμισα. Έχω βάλει το Φίλτρο να δουλεύει με σφουγγάρι και άνθρακα. Παρατηρώ ότι δεν υπάρχει αρκετή ροή του νερού. Όχι τόση όσο θα ήθελα. Πιστεύω ότι και με ένα wave maker θα ήταν ότι πρέεπει. Φωτογραφίες από Τρίτη γιατί έχω θέμα με τον φωτισμό.

Τελικά σε saulosi δεν βρίσκω τίποτα ετοιμοπαραραδοτο.

Μόνο acei, demansoni και caerules.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή το ph μου είναι στα 8,4. Η παροχή μου το δίνει στο 8,1. Απ`ότι φαίνεται οι πέτρες μου είναι ασβεστολιθηκές. Έχω δημιουργήσει δύο νταμαράκια αλλά απ`ότι βλέπω δεν πρέπει να είναι αρκετά. Την άλλη βδομάδα θα μαζέψω και άλλες.

Τελικά θα ξεκινήσω με μια ομάδα Ps.Acei yellow tail και στην συνέχεια αν όλα είναι καλά θα συνεχήσω με χαρεμάκι saulosi.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο το πας καλά με ηρεμία και χωρίς βιαστικές κινήσεις!

Άστο έτσι καμία βδομάδα και μετά βάζεις το πρώτο χαρεμακι σου ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον φίλο kampy για τους νέους μου συγκατοικους.

Μπολιασα και μπήκαν 8 ps.acei yellow tail υγιεστατα!!!

Έχουν περάσει 4 ώρες και τρέχουν πέρα δώθε.

Πάνε μαζί συνέχεια σαν κοπάδι. Άρχισαν το σκαψιμο και μόλις έριξα ελάχιστη τροφή τότε την καταβροχθησαν σαν τρελά.

Απ΄οτι βλέπω δεν έχουν προσαρμοστεί μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες!!

ετσι θα ειναι στην αρχη μεχρι να συνηθησουν θα πηγαινουν ολα μαζι σαν να ειναι σε διαδηλωση :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

φωτο δεν εχει?

Link to comment
Share on other sites

Φωτο αυριο. Στο υπόσχομαι.

Α ξέχασα. Έκανα και μετρήσεις

Έφτασε το Ph 8,7

Νο2 0

Νο3 10-20

Νh3/Nh4 0-0,25

Kh 161

Όπου έχω διπλά αποτελέσματα είναι γιατι δεν καταλαβαίνω ξεκάθαρα το χρηματικό αποτέλεσμα. Όλες οι μετρήσεις έγιναν με ΑΡΙ εκτός απο το ph που έγινε με ηλεκτρονικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...