Jump to content

Νέος Αφρικάνος. Ερωτήσεις


egmajo

Recommended Posts

Δεν είναι από προηγούμενη. δεν εχει ψαναμπουκωθεί.

Είδα να γίνεται ένας τσαμπουκάς και έφτασε τρία. Τα δύο τα ξαναμάζεψε αυτό δεν το πήρε χαμπάρι να το ξαναμαζέψει.

Πάντως σίγουρα είχε μπουκωθεί πιο νωρίς απ'ότι νόμιζα;

Ρίξε μια ματιά και στα προηγούμενα ποστ μου να μου πείς την γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι με μπερδεψες :rolleyes: Οταν τα φτυνει η μανα ,ειναι σχεδον διαφανα,εδω βλεπω οτι ειναι ολοκληρωμενα ψαρακια.Το να εχει μπουκωθει,στις 1/10 και τωρα να σουλατσαρουν,το αποκλειω.Γιατι οπως σου ειπα ,τα κρατα στο στομα τουλαχιστον 22 μερες.αρα δεν βγαινει ο λογ/μος :D

Link to comment
Share on other sites

Είδα να τα φτήνει και να τα μαζεύει. Απλά δεν μάζεψε αυτό. Να μην είδα καλά και αυτός να ήταν συμπτοματικά εκεί δ΄ιπλα; Το μόνο μπούκωμα που είχα πρίν ήταν περίπου τον Ιούλιο μια λαμπίντο από την οποία δεν είδα και απογόνους.

Στο βίντεο βλέπεις που μαζεύει τα ψαράκια ανάμεσα στις δύο πέτρες;

Link to comment
Share on other sites

Το οτι προλαβαινει να τα μαζευει δειχνει οτι δεν αγχωνεται και πολυ,και αυτο ειναι καλο.Αλλα φιλε μου,σημερα εχουμε 7/10,αν μπουκωσε οπως λες στις 1/10,τοτε ακομα θα ηταν σχεδον αυγα και οχι ολοκληρωμενα ψαρακια.Καπου κατι σου ξεφυγε,αλλη εξηγηση δεν υπαρχει.Τα μωρα οταν τα φτυνει ,ειναι σαν ψυρες.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις. Δλδ αυτό είναι γεννημένο τουλάχιστον ένα μήνα;

Θα δείξει ο χρόνος.

Μπορει και δυο μηνες να ειναι μεσα,και να μην τα εβλεπες,Οταν ειναι πρωταρες κραταν λιγοτερα αυγα,και το στομα δεν φουσκωνει πολυ,οποτε σου ξεφυγε

Link to comment
Share on other sites

Ξεμπούκωσε τελικά η acei. Μέχρι τώρα έχω εντοπίσει 2 ουριτσες μέσα σε μια σχισμή.

Μπουκώθηκε και η δεύτερη λαμπίντο μου..

Θα μου το γκρεμίσουν!

Link to comment
Share on other sites

Τρεις οι ουριτσες. Αcei πρεπει να ειναι 2ημερων. Δυστυχώς δεν μπορω να τα βγάλω φωτό λόγο του ότι είναι κρυμμένα αρκετά και το φλας τα τρομάζει φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Υλικό αυριο πρωί.

Όποτε μπορέσεις , μην τα τρομάξεις κιόλας. :)

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία τα μικρα δεν γίνεται να τα βγάλω. Είναι κρυμμένα σε μια σχισμή. Τρία έχω δει. Το θέμα μου είναι αν θα τρώνε. Εγώ τριβω τροφη και ρίχνω κοντα τους.

Τώρα κατάλαβα πραγματικά τί σημαίνει σωστά στημένο ενυδρείο. Και πόσο χρήσιμες είναι οι συμβουλές απο τους πιο έμπειρους.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αραιο πληθυσμο στο ενυδρειο σου θα βρουν τροπο να τραφουν,μην αγχωνεσαι.Να σου ζησουν :) Το πρωτο διμηνο ειναι δυσκολα τα πραγματα γιαυτα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 200lt καθαρά. Με ένα χάρεμι λαμπιντο 1m-2f. Και μια ομάδα acei 7 άτομα 5-6εκ. Έχω ελπίδες.

Το σημαντικό είναι ότι ήταν το πρώτο μπούκωμα των acei και είχε αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα οποιοδήποτε ψάρι δεν είναι καλό να το βάζεις σε πλαστικη γεννηστρα!στρεσαρεται το ψάρι απίστευτα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτές οι πλαστικές γεννηστρες 1,5λιτρου που επιπλέουν αξίζουν; Ξεθαψα μια.

Μια συμβουλή ,επειδή σε παρακολουθώ και αντιλαμβάνομαι την αγωνία και τον ενθουσιασμό σου, μην ασχολείσαι κάνε απλά τις ρουτίνες σου και άσε το ενυδρείο να " τρέξει'' απο κει και πέρα με το σωστό aquascaping τα ψαράκια που ξέρουν να επιβιώσουν θα επιβιώσουν όπως γίνεται και στη φύση ,χαλάρωσε λοιπόν και απολάυσε την όλη διαδικασία

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οτι σου είπε ο Σωκράτης!μονο όταν χαλαρωσεις θα απολαύσεις πραγματικα το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απογοητευμένος αφού έχω αρκετες μέρες να δω τα μικρά acei πήρα ένα φακό και κοίταζα με υπομονή σε όλες τις σχισμές μπάς και δώ καμιά ουρίτσα.

Έχουν ήδη ξεμπουκώσει 2 λαμπίντο και μια acei. Υποθέτω ότι δεν έχει επιζήσει κανένα....

Ξαφνικά όμως είδα τον Αστραχάν.. Μου φάνηκε πιό μεγάλος και ολοκληρωμένος από ότι άλλο νεογέννητο έχω δεί..

Link to comment
Share on other sites

Απογοητευμένος αφού έχω αρκετες μέρες να δω τα μικρά acei πήρα ένα φακό και κοίταζα με υπομονή σε όλες τις σχισμές μπάς και δώ καμιά ουρίτσα.

Έχουν ήδη ξεμπουκώσει 2 λαμπίντο και μια acei. Υποθέτω ότι δεν έχει επιζήσει κανένα....

Ξαφνικά όμως είδα τον Αστραχάν.. Μου φάνηκε πιό μεγάλος και ολοκληρωμένος από ότι άλλο νεογέννητο έχω δεί..

Tελικά επειδη δεν κατάλαβα, είδες μικρό-ά?

Link to comment
Share on other sites

Για τελευταία φορά ,μην κυνηγάς το ενυδρείο και κατα συνέπεια τον εαυτό σου ,χαλάρωσε και ασε την γ.......νη την φύση να κάνει την δουλειά της

Γειά και καλη επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...