Jump to content

Νέος Αφρικάνος. Ερωτήσεις


egmajo

Recommended Posts

θα εγκλιματιστουν σιγα σιγα μην ανησυχεις...

μην ξεχασεις φωτο και μπολικες παρακαλω!

αντε να τα χαιρεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα ψάρια! Αλλά θες κι'άλλες πέτρες.

Και στις 2 πλευρές. Είναι όλες μικρές αυτές που έχεις. Πάρε και μεγαλύτερες και μπλέξε τις για να δημιουργθούν μεγάλες και μικρές σπηλιές και διάφορα περάσματα. Αλλά προσπάθησε να είναι όλες ίδιες σε χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη. Θες αρκετές πέτρες ακόμα και διάφορα μεγέθη(κυρίως μεγαλύτερα), γιατί όπως θα βλέπεις και εσύ τα μεγάλα με το ζόρι χωράνε ανάμεσα τους.

Όσο για τα ψάρια, κουκλιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω. Ήδη έχω μαζέψει άλλες τόσες. Θα τις πλύνω και θα στησω. Το μόνο κακό είναι ότι είναι άλλο χρώμα. Δεν με πειράζει όμως. Θα ενημερώσω άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει εσένα, εμένα μου φτάνει φιλαράκι. :)

Αναμένουμε..

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα τα ψαράκια !

Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω , πέτρες πέτρες πέτρες ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερα φιλαράκι.

Να ρωτήσω κάτι άλλο γιατί είναι πολύ σημαντικό: Πρώτα έβαλες τις πέτρες και μετά την άμμο? Μιλάω για τις πέτρες στην βάση, γιατί αυτές έχουν σημασία.
Αν όχι, τότε υπάρχει μεγάλος κίνδυνος μόλις αρχίσουν να σκάβουν, να έχεις κατολίσθηση και θα την πληρώσουν και τα ψάρια μπορεί και το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη η προσπάθεια σου φίλε μου και μα αρέσει το χρώμα της άμμου, όμορφη η άσπρη δεν λέω αλλά η μπεζ είναι πιο φυσική . Και εγώ όμως θα συμφωνήσω για τις πέτρες, αν δεν έχουν μπει οι πρώτες τουλάχιστον πριν την άμμο είναι πρόβλημα τα συγκεκριμένα ψαράκια είναι εκσκαφείς , και κάτι ακόμα από ότι μπορώ να καταλάβω από το βίντεο βλέπω ότι έχεις δημιουργήσει πολλά περάσματα αλλά λιγότερες σπηλιές ειδικά στην δεξιά στοίβα .

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες δεν πατανε πανω στην άμμο. Πρώτα είχα στήσει τις πέτρες και μετά έβαλα την άμμο. Στις καινούργιες πέτρες όμως έκανα την αμμο στην ακρή και μετά έβαλα τις πέτρες για να πατανε καλά. Το γνωσρίζω το θέμα οπότε και το πρόσεξα.

Χρειάζοντε και άλλες πέτρες. \

Φίλε ntritzt γνωρ'ιζω ότι οι φωλιές που πρέπει να σχηματιστούν πρέπει να έχουν 2 πόρτες για διαφυγή. Άν έκανα σπηλιές θα είχαν 1 πόρτα. Με φόβο κάποιο ψάρι να στρίμοχνε κάποιο άλλο.

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας. με βοηθούν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ και βλέπω πως το ένα μου acei εχει γίνει σχεδόν μαύρο. Καταλαβαίνω πως μου δειχνει ότι είναι κυρίαρχος. Πανεμορφο!!

Τα λαμπιντο δεν ενοχλούν καθόλου τα acei. Το αρσενικό όμως ρίχνει πολυ κυνηγάει στις θυληκες. Η μικρότερη απο τις δυο κρύβεται συνέχεια. Και για φαγητό δύσκολα βγαίνει. Φοβάται. Η άλλη την ώρα του φαγητού δεν καταλαβαίνει τίποτα. Αλλα το μόνο άσχημο που κάνει είναι ότι όταν την κυνηγά ο αρσενικού πηγαίνει ανάμεσα απο τον θερμαντηρα και την είσοδο του φιλτρου πάνω δεξιά.φανταζομαι ότι δεν εχει την κατάλληλη κρυψονα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε οι κρυψώνες να είναι επαρκής για όλα τα ψάρια σου!

Συνήθως τα κυρίαρχα, δεν παίρνουν μόνο μια σπηλιά δικιά τους, αλλά όλη την συστάδα με τις πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Έκανα αλαγές στο καφέ νταμάρι μου για περισσότερες κρυψώνες,

Acei:

Τρία από αυτά μένουν στο νταμάρι του αρσενικού λαμπίντο και του αρπάζουν και την τροφή από το στόμα. Έχουν σκουρίνει το σώμα τους και ένα από αυτά εμφανίζει κάθετες μαύρες γραμμές. Κανένα τους δεν έχει πρόβλημα συμβίωσης με τα lambidochromis.

Λαμπίντο:

Παρατηρώ ότι εδώ και μερικές μέρες το ένα από τα δύο θυληκά δεν βγαίνει καθόλου για φαγητό ούτε και για βόλτες. Είναι μόνιμα στο λευκό μου νταμάρι όπου είναι γεμάτο περάσματα που δεν χωράει το αρσενικό. Στην προσπάθειά μου να το βγάλω έξω να το δω να τρώει, τάιζα πολύ μα πολύ μικρές ποσότητες για αρκετή ώρα μέχρι να ξυπνήσει και αυτό και να βγεί. Και οντως βγήκε, αλλά με το που το πήρε χαμπάρι το αρσενικό εξαφανίστηκε. Σε αντίθεση το αλλο θυλικό το πιο μεγάλο τρώει μια χαρά και όταν το κυνηγά το αρσενικό κρύβεται και με το που του ξεφύγει ξαναβγαίνει βόλτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Έκανα αλαγές στο καφέ νταμάρι μου για περισσότερες κρυψώνες,

Acei:

Τρία από αυτά μένουν στο νταμάρι του αρσενικού λαμπίντο και του αρπάζουν και την τροφή από το στόμα. Έχουν σκουρίνει το σώμα τους και ένα από αυτά εμφανίζει κάθετες μαύρες γραμμές. Κανένα τους δεν έχει πρόβλημα συμβίωσης με τα lambidochromis.

Λαμπίντο:

Παρατηρώ ότι εδώ και μερικές μέρες το ένα από τα δύο θυληκά δεν βγαίνει καθόλου για φαγητό ούτε και για βόλτες. Είναι μόνιμα στο λευκό μου νταμάρι όπου είναι γεμάτο περάσματα που δεν χωράει το αρσενικό. Στην προσπάθειά μου να το βγάλω έξω να το δω να τρώει, τάιζα πολύ μα πολύ μικρές ποσότητες για αρκετή ώρα μέχρι να ξυπνήσει και αυτό και να βγεί. Και οντως βγήκε, αλλά με το που το πήρε χαμπάρι το αρσενικό εξαφανίστηκε. Σε αντίθεση το αλλο θυλικό το πιο μεγάλο τρώει μια χαρά και όταν το κυνηγά το αρσενικό κρύβεται και με το που του ξεφύγει ξαναβγαίνει βόλτες.

Μην ασχολείσαι και μην βάζεις χέρι μέσα στο ενυδρείο άφησε τη φύση να κάνει τη δουλειά της αφού έκανες κάποιες αλλαγές στο στήσιμο ασε τα ψάρια ήσυχα και ασχολήσου μόνο με τις ρουτίνες τάισμα και τις προγραμματισμένες αλλαγές νερού.Τα ψάρια είναι περιοχικά και κάθε φορά που αλλάζεις το στήσιμο αρχίζει μια καινούργια μάχη ελέγχου περιοχών , μην ασχολείσαι λοιπόν. :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν η θηλυκιά που δεν τρώει είναι μπουκωμένη, έχει λόγο και κρύβεται. Αν βάζεις χέρι μέσα και την στρεσάρεις τότε μπορεί(αν είναι έγκυος) να τα φτύσει ή να τα φάει.

Όπως σου είπε ο Σωκράτης, Άστα να κάνουν την δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και τελικά σήμερα κατάφερα να δώ αυγό στην κοπελιτσα που μου κρύβεται τόσο καιρό. Είμαστε κοντά στην15η μέρα.

Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μέσα στο στόμα της. Απλά κρύβεται παρα πολυ καλα και μου είναι δύσκολο να την παρατηρήσω ότι είναι μπουκομενη. Χθες μετα απο πολυ ώρα παρατήρηση ήρθε κοντά μου για λίγο και είδα ένα αυγό στο στόμα.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω διαβάσει κατάλαβα ότι για τροφή δεν κάνω κάτι το ιδιαίτερο. Απλά θριματίζω την κανονική τροφή και φροντίζω να πάει στα μικρά. Θα ήταν καλό να την πιάσω την θυληκιά και να την βάλω σε γεννήστρα μέχρι να τα φτήσει;

Ρωτάω από περιέργεια καιώς αποκλέιεται να ξεστήσω όλο το ενυδρείο για να την πιάσω.

Πόσα λίτρα είναι το ελάχιστο όριο για γεννήστρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...