Jump to content

Νέος Αφρικάνος. Ερωτήσεις


egmajo

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολυ Παναγιώτη. Παντα γρήγορος και ολοκληρωμένες απαντήσεις. Είναι το δεύτερο της μπουκωμα σε μένα και Απ'ότι ξέρω είχε ξαναμπουκωθει και πριν την πάρω εγώ.

Αφού την βάλω στην γεννήστρα καθόλου ταισμα εννοείται και κάθε ποτε αλλαγές;

Την αλλαγή μου την κάνω κανονικά τώρα στο μεγάλο;

Την άλλη φορά τα είχε 20 μέρες αλλα έλειπε όταν ξεμπουκωσε. Πρέπει να έγιναν μεζές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ Παναγιώτη. Παντα γρήγορος και ολοκληρωμένες απαντήσεις. Είναι το δεύτερο της μπουκωμα σε μένα και Απ'ότι ξέρω είχε ξαναμπουκωθει και πριν την πάρω εγώ.

Αφού την βάλω στην γεννήστρα καθόλου ταισμα εννοείται και κάθε ποτε αλλαγές;

Την αλλαγή μου την κάνω κανονικά τώρα στο μεγάλο;

Την άλλη φορά τα είχε 20 μέρες αλλα έλειπε όταν ξεμπουκωσε. Πρέπει να έγιναν μεζές.

Εννοείται ότι μόλις την βάλλεις στην γεννήστρα δεν θα ταίζεις. Θα την δελεάζεις να τα φτύσει μετά.

Τις αλλαγες κανονικά στο ενυδρείο. Η ρουτίνα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά μιας και δεν μου χωράει κάπου να βάλω μια σωστή σε λίτρα γεννήστρα, σκέφτηκα να αυξήσω τις πέτρες να είναι πιο άνετα οι κάτοικοι μπας και βγεί και η γέννα.

Τώρα την μπουκωμένη την έχω χάσει τελείως. Βγαίνει καμιά βόλτα την ώρα του φαγητού. Πιστεύω πώς άμα τα γεννήσει εκεί που κρύβεται κάτι θα εππιζήσει....

Επίσης πήρα extra βιολογικό υλικό να προσθέσω στο επόμενο άνοιγμα του φίλτρου.

Θα ενημερώσω με φωτό από βδομάδα..

Link to comment
Share on other sites

Και ενω έψαχνα την μπουκομενη labido μου, βλέπω ένα acei να τεντωνει τα πτερίγια του και να βγάζει πανέμορφα χρώματα. Στην συνέχεια άρχιζε τα τρεμουλιασματα. Στην συνέχεια είδα κάτι σαν χορο. Κάτι που έμοιαζε με τα βίντεο που έχω δει.

Αλλα λέω μπα.... Ιδέα μου θα είναι. Αφού είναι ακόμα μικρόσωμα και δεν έχουν χρονησει.

Αργότερα στο φαΐ μου εμφανίστηκε μια κοπέλα με γεμάτο στόμα!!!!!! Δεν έφαγε καθόλου....

Ακολουθεί και φωτογραφία αυριο πρωί πρωί...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια απλή εξέταση εγκυμοσύνης από του ειδικούς...

Δυστυχώς η ανάλυση της εικόνας δεν είναι πολύ καλή αλλά το μπούκωμα φαίνεται από χιλιόμετρο.

Ελπίζω να επιζήσει κανένα μικρό.....

post-1999-0-42207200-1380699123_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mε το καλό!! :bigemo_harabe_net-146:

Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να τα κρατήσει, αλλά αν είναι η πρώτη της φορά υπάρχει και ο αστάθμητος παράγοντας!

Αν οι συνθήκες είναι οκ και δεν αντιμετωπίζει απειλές τότε υπάρχουν πολλές πιθανότητες!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ. Είναι η πρώτη της. Η κακομοιρα βγαίνει για φαΐ σαν χαζη. Φαίνεται η απειρία της σε σχέση με την λαμπιντο. Ευελπιστώ ότι με το νέο στήσιμο έχω περισσότερες ελπίδες αυτή την φορά.

Αλλά είναι τόσο μικρή ακόμα που μου κάνει κατάληξη που χωράει τα αυγά.

Πάντως ήμουν πολυ τυχερός που είδα την όλη φάση.... Ενημέρωση με τα ξεμπουκωματα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ. Είναι η πρώτη της. Η κακομοιρα βγαίνει για φαΐ σαν χαζη. Φαίνεται η απειρία της σε σχέση με την λαμπιντο. Ευελπιστώ ότι με το νέο στήσιμο έχω περισσότερες ελπίδες αυτή την φορά.

Αλλά είναι τόσο μικρή ακόμα που μου κάνει κατάληξη που χωράει τα αυγά.

Πάντως ήμουν πολυ τυχερός που είδα την όλη φάση.... Ενημέρωση με τα ξεμπουκωματα....

Μην πειράζεις το στήσιμο και ειδικά την μεριά της όσο θα είναι μπουκωμένη.

Έτσι είναι αυτά. Απο μικρά στην ταλαιπωρία... :D

Link to comment
Share on other sites

Τα ιχθύδια acei είναι από τα μικρότερα των mbuna και με μικρό ρυθμό ανάπτυξης μέχρι να μπορέσουν να κολυμπούν άφοβα στο ενυδρείο με τα υπόλοιπα ψάρια (μέχρι να γίνουν 1-2 εκ). Μετά όμως δεν τα σταματάει τίποτα - μόνο τα μπουκώματα για τις θηλυκές και το ξύλο στα δευτερεύοντα σε ιεραρχία αρσενικά.

Δεν έχουν επίσης τον χρωματισμό των ενηλίκων.

Δεν έχω δηλαδή το ενιαίο μπλε στο σώμα και το κίτρινο στο ραχιαίο. Ο χρωματισμός έρχεται με την ανάπτυξη σιγά σιγά.

Τώρα που ξεκίνησαν δε θα σταματούν.

Link to comment
Share on other sites

Είχα προσθέσει πέτρες πριν το μπουκωμα. Οπότε έχω πολυ περισσότερες πέτρες τώρα.

Η μάνα τα προστατεύει τα μικρα ή τα παραταει;

Link to comment
Share on other sites

Είχα προσθέσει πέτρες πριν το μπουκωμα. Οπότε έχω πολυ περισσότερες πέτρες τώρα.

Η μάνα τα προστατεύει τα μικρα ή τα παραταει;

Aνάλογα στην μάνα, τις περιστάσεις, τον περίγυρο, την εμπειρία της και πολλά άλλα.

Έχει παρατηρηθεί σε ενυδρεία που δεν υπήρχαν τσακωμοί και δεν ένιωθε απειλές να τα κρατησει ακόμα και 3 μέρες αφότου τα ελευθερώσει.

Αλλά συνήθως με το που τα απελευθερώνουν σιγά σιγά(μπορεί να πάρει και 1 μέρα να τα ελευθερώσει όλα) τότε συνήθως δεν τα ξαναμαζεύει.

Link to comment
Share on other sites

Aνάλογα στην μάνα, τις περιστάσεις, τον περίγυρο, την εμπειρία της και πολλά άλλα.

Έχει παρατηρηθεί σε ενυδρεία που δεν υπήρχαν τσακωμοί και δεν ένιωθε απειλές να τα κρατησει ακόμα και 3 μέρες αφότου τα ελευθερώσει.

Αλλά συνήθως με το που τα απελευθερώνουν σιγά σιγά(μπορεί να πάρει και 1 μέρα να τα ελευθερώσει όλα) τότε συνήθως δεν τα ξαναμαζεύει.

Μια χαρά τα λέει ο Παναγιώτης αλλά τελικά τα βλέπει για μεζέ όπως και τα υπόλοιπα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Μαγεία!!!!

Μεσάνυχτα και λέω πριν κοιμηθώ να πάρω μια καρέκλα και να στήθη μπροστά στην γυάλα. Η ώρα περνούσε χωρίς ενδιαφέρον.... Πάνω που είπα να κοιμηθώ... Ένας τσαμπουκάς ήταν αρκετός για να φτύσει η acei τρία μωράκια... Αρπάζω το κινητό... Και αυτή γυρίζει να τα μαζέψει... Ένα όμως μένει στην απ΄εξω.!! Περιπλανήθηκε λίγο στην αμμουδιά και μετά από πέντε λεπτά το ένστικτό του το οδήγησε μέσα στις πέτρες..

Αμέσως έτριψα τροφή και έσβησα τα φώτα. Καλή τύχη μικρέ...

Υπόσχομαι και βίντεο από τα πρώτα βήματα του μικρού. Ελπίζω να τα καταφέρει αν και πρόωρο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Μακάρι να επιζήσει.

Έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά ολοκληρωμένο αν σκεφτούμε ότι η μαμά του μπουκώθηκε 1η Σεπτεμβρίου. Είναι φυσιολογικό ή όχι? Να έχω κάνει λάθος και να ήταν από πιο νωρίς μπουκωμένη?

Τις εμπειρίες σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι,σε ενα μηνα να σουλατσαρουν μου φαινεται λιγο υπερβολικο,αλλα στην αφρικη ολα μπορουν να συμβουν :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πιο μήνα; Συγνώμη έκανα λάθος. 1/10 είδα την θυληκιά μπουκομενη. Και χθες δεν ξεμπουκωσε. Της ξέφυγε αυτός μόνο. Είναι ακόμα μπουκωμενη.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε σιγουρα απο προηγουμενη γεννα ειναι,γιατι τουλαχιστον 22 με 26 μερες τα κρατα στο στομα,οποτε δεν την προσεξες καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...