Jump to content

Νέο Ενυδρειο


dimos

Recommended Posts

Ωραίο γίνεται. Θέλεις και άλλα neon όμως για να δείξουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα είχα στο μικρο ενυδρείο σε αυτό τώρα θα βάλω καμια 30αρια ροδοστομους

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην αφησεις τα φυτα επιφανειας που εχεις..

Η τροπικα τι λεει δηλαδη για τα φωτα?Επισης στο ενυδρειο του φιλου σου ηταν λαθος να βαλετε γαριδες αμεσως.

Μεχρι στιγμης τι φυτα εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμενα φυτα επιφανειας οπως και η υδροφιλια που εχω βαλει τωρα ειναι φυτα υποστηριξης για να μην γεμισω αλγες

αν βαλω cuba δεν σκοπευω να τα κρατησω αυτα τα επιφανειας , αν βαλω parvula ισως και να τα κρατησω

για τα φωτα η tropica λεει κατι πολυ απλο και αυτονοητο αρχιζουμε με 4-6 ωρες για τις πρωτες 4 εβδομαδες και σταδιακα αυξανουμε την φωτοπεριοδο αλλα το πιο σημαντικο που το εχω δει στην πραξη να δουλευει για τον περιορισμο της αλγης ειναι στις πρωτες εβδομαδες ο φωτισμος να μην ξεπερναει τα 0,50/lt

τωρα για τις γαριδες οπως λες θα διαφωνησω οι γαριδες οι amano που βαλαμε ειναι για να βοηθησουν στην καταπολεμηση της οποιας αλγης που θα αναπτυχθει τον πρωτο καιρο παρ'ολο τον περιορισμο του φωτισμου αλλα και την απουσια λιπασματων

η αλγη ειναι εκει αλλα δεν φαινεται ακομα εκει βοηθουν οι γαριδες τρωγοντας αυτη την αλγη

και εδω που τα λεμε δεν εχασε και καμια και αλγη δεν ειδε πουθενα

http://www.tropica.com/en/tropica-abc/algae-control.aspx

http://www.tropica.com/en/plants/use/supporting-plants.aspx

Έγινε επεξεργασία - dimos
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω κατι,γιατι θα πρεπει να εχεις αλγες δηλαδη και παιρνεις τετοια μετρα?Οι αλγες ερχονται αν δεν υπαρχει ισοροπια η εχουμε περισια θρεπτικων απο τυχων λιπασματα.Αν εχεις ισοροπια λοιπον σε ολα δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.Οσο για τις γαριδες και τα αλγοφαγα γενικως ειμαι τελειως αντιθετος στο να τα βαζουμε για να τρωνε τις αλγες.Ο σκοπος ειναι να τα βαζουμε γιατι μας αρεσουν να τα εχουμε στο ενυδρειο μας και οχι για συνεργειο καθαρισμου.Μη ξεχνας οτι δεν τρωνε ολα τα αλγοφαγα ολες τις αλγες και απο τη στιγμη που δεν ξερεις τι αλγες μπορει να αποκτησεις και αν θα εχεις ποτε,ειναι λαθος να βαζεις αλγοφαγα με το σκεπτικο οτι θα σου τρωνε τις αλγες και δεν θα εχεις.:)

Link to comment
Share on other sites

παιρνω τετοια μετρα γιατι ειναι η πρωτη μου σοβαρη προσπαθεια να κανω ενα φυτεμενο και δεν θελω να βρεθω προ εκπληξεων προσπαθω να παρω ολα τα προληπτικα μετρα που μπορω επωφελουμενος απο την εμπειρια αλλων μιας και οπως ειπα εγω δεν εχω

επισης για τα αλγοφαγα ειλικρινα μου αρεσουν παρα πολυ και οι αμανο που θελω να βαλω αλλα και τα sae που κοπαδιαζουν πολυ ωραια

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ,αλλα οπως σου ειπα δεν τις τρωνε ολα τα αλγοφαγα ολες τις αλγες,οπωτε και παλι μπορει να βρεθεις προ εκπληξεως,πχ το κυανο δεν το τρωει κανενα αλγοφαγο..Η καλυτερη λυση ειναι αν εχουμε καποια αλγη να βρουμε τι φτιαει και να το διορθωσουμε,μονο ετσι θα απαλαγουμε απο αυτη.

Με τα σαε πιθανον να εχεις προβλημα γιατι θα σου ξυλωνουν τα παντα εκει μεσα,ειναι νευρικα ψαρακια.Ασε που τρωνε αλγη μονο οταν ειναι νεαρα και μολις ενηλικιωθουν δεν κανουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

αν και εφοσον αφου παρω ολα τα προληπτικα μετρα (κατα την γνωμη μου) για να νιωθω ησυχος οτι εκανα το καλυτερο δυνατο παρ'ολα αυτα εχω αλγες τοτε δοξα το θεο το forum εδω μεσα εχει πιστευω ολα τα θεματα για να βοηθησει στη λυση του προβληματος

Link to comment
Share on other sites

Χχααχαχαχαχαχαχα ενταξει τοτε!

Ελπιζω να μη σε δω να γραφεις στην υποκατηγορια του φυτεμενου με τις αλγες.:P

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να παιξεις πιο πολύ με τις πετρες!!!

Οσο για τις αλγες δεν μπορω να καταλαβω γιατι τις φοβαστε τόσο πολυ :bigemo_harabe_net-127:

Αν δεν γεμισεις το ενυδρειο άλγες δεν μαθαινεις , ασε που σου " μιλάνες¨οτι κάτι παέι στραβά στο ενυδρειο....

bba-- λιγο co2 - οργανικα

starghorn - πιθανη υπαρξη αμωνιας

πρασινη τριχοειδης ---περισεια σιδηρου

πρασινη σποτ - λιγος φωσφορος ή υψηλός φωτισμός

Οι γαριδες αν υπάρχει φαγητο θα στραφουν στους μικροοργανσιμους που υπάρχουν στο ενυδρειο και μετά στις άλγες αν πάνε!

Ολα το ¨τρικ¨ειναι να φτιαξεις ενα ισοροπημένο συστημα , και να εχεις συγκεκριμένες ρουτινες...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μη λες τετοια θα σου βαλω πιπερι στο στομα :bigemo_harabe_net-75::bigemo_harabe_net-75:

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να παιξεις πιο πολύ με τις πετρες!!!

Οσο για τις αλγες δεν μπορω να καταλαβω γιατι τις φοβαστε τόσο πολυ :bigemo_harabe_net-127:

Αν δεν γεμισεις το ενυδρειο άλγες δεν μαθαινεις , ασε που σου " μιλάνες¨οτι κάτι παέι στραβά στο ενυδρειο....

bba-- λιγο co2 - οργανικα

starghorn - πιθανη υπαρξη αμωνιας

πρασινη τριχοειδης ---περισεια σιδηρου

πρασινη σποτ - λιγος φωσφορος ή υψηλός φωτισμός

Οι γαριδες αν υπάρχει φαγητο θα στραφουν στους μικροοργανσιμους που υπάρχουν στο ενυδρειο και μετά στις άλγες αν πάνε!

Ολα το ¨τρικ¨ειναι να φτιαξεις ενα ισοροπημένο συστημα , και να εχεις συγκεκριμένες ρουτινες...

οι ρουτινες παιζουν σιγουρα πολυ σημαντικο ρολο

αλγες ειχα σε ενα μικρουλη που ειχα.. την bba απο τους λογους που αναφερεις

πρασινη τριχοειδη απο την υπερβολη στη χρηση flurish

για τις πετρες τι εννοεις ? ειναι και λιγο στενο το ενυδρειο ...για πες

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινονται πάρα πολλές...αριστερα η μεγάλη ειναι υπερβολικά μεγάλη σε σχεση με το ενυδρειο ...

Διαβασε αυτο ...

http://www.thegreenmachineonline.com/articles/tips-techniques/iwagumi-aquascapes-introduction

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει

η αληθεια ειναι οτι το υποψιαζομουν οτι ειναι λιγο πιο μεγαλη απο αυτο που πρεπει αλλα δεν ηθελα να το πιστεψω.........με βλεπω αυριο να παιρνω τα βουνα παλι

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να τις εχεις τεστάρει πριν τις βάλεις μέσα μιας και ειναι απο βουνο , μηπως σου αναιβάζουν την σκληροτητα...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα με ακουα φορτε δεν εκανε τιποτα

θα κοιταξω αυριο να βρω μια πιο μαζεμενη να κανω μια δοκιμη τωρα που δεν εχω βαλει τα γρασιδια ακομα

εσυ πιο γρασιδακι λες να βαλω cuba η parvula η να παω σε τιποτα αλλο

εν τω μεταξυ εβαλα σημερα ph controller και εχω 6,57

Έγινε επεξεργασία - dimos
Link to comment
Share on other sites

Η αρχική μου σκέψη αυτή ηταν αλλά πως να το διαμόρφωσω να κάνω τη μια πλευρά απο το καθένα η να βάλω τη cuba στο κεντρο και περιμετρικά να βάλω τη parvula

Link to comment
Share on other sites

Να ριξω μια ιδεα?Η δεξια πετρα θα μου αρεσε να κοιταει απο την αλλη μερια,δηλαδη αντιθετα απο την μεγαλη την αριστερη.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί κι εγώ απλα οτάν το δοκιμασα μου φάνηκε πολύ συμμετρικό δε ξέρω ίσως το ξαναβαλω και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Ε μην ειναι ιδια με την αλλη,παιξε λιγο με τις πετρες.:)

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο εχεις πρεπει να σκέφτομαι όμως και πως θα είναι (πως το έχω φανταστεί δηλαδη) με τα φυτά που έχω σκόπο να βάλω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...