Jump to content

Νέο Ενυδρειο


dimos

Recommended Posts

Πάντως μπορείς να χαρίσεις κάποιες γιατί με σκαλάρια μέσα δύσκολα να ζήσουν για πολύ ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες βρίσκουν καταφύγιο στα φυτά και οτάν θα φουντωσουν όσο πρεπει θα κυκλοφορούν απροβληματιστα

Εξάλλου μάλλον δημιουργείται ζευγαρι στα σκαλαρια οποτε τα δυο θα φύγουν και θα μικρύνει ο κίνδυνος κιαλλο

Link to comment
Share on other sites

-. Με τα γρασιδακια, που είναι στην πλειοψηφία τους απαιτητικά, προσπαθούμε να εκμεταλλευτούμε το σύνολο του φωτισμού μας. Φυτά επιφάνειας και Cuba πιθανόν να μην είναι καλός συνδυασμός. Όμως βλέποντας και κάνοντας.

-. Τι μέγεθος έχουν τα σκαλάκια σου; εγώ θα απέφευγα να βάλω έναν κυνηγό μαζί με γαρίδες. Το ένστικτο φίλε ΔΕ μπορεις να το περιορίσεις. Κάποια στιγμή θα έχεις απώλειες και είναι κρίμα ...

Link to comment
Share on other sites

τα επιφάνειας τα έχω για να αποφυγω άλγες μέχρι να ισορροπήσει το ενυδρείο μετα θα φύγουν

Τώρα για τα σκαλαρια δε γίνεται αλλιως αύτη τη στιγμη

Έγινε επεξεργασία - dimos
Link to comment
Share on other sites

-. Με τα γρασιδακια, που είναι στην πλειοψηφία τους απαιτητικά, προσπαθούμε να εκμεταλλευτούμε το σύνολο του φωτισμού μας. Φυτά επιφάνειας και Cuba πιθανόν να μην είναι καλός συνδυασμός. Όμως βλέποντας και κάνοντας.

-. Τι μέγεθος έχουν τα σκαλάκια σου; εγώ θα απέφευγα να βάλω έναν κυνηγό μαζί με γαρίδες. Το ένστικτο φίλε ΔΕ μπορεις να το περιορίσεις. Κάποια στιγμή θα έχεις απώλειες και είναι κρίμα ...

Συμφωνώ, εγώ θα έβαζα ένα κοπάδι νέον και γαρίδες , όχι τίποτα αλλο , το ενυδρείο για μένα όπως το έστησες είναι αγχωτικό .... Βλέπεις τα σκαλάρια να κυνηγάνε τα νέον και τις γαρίδες , τί να απολαύσεις? :shifty:

Και τώρα από θέμα φυτών!

Σε φυτεμένα ενυδρεία ειδικά με γρασιδάκια , δεν βάζουμε φυτά επιφάνειας!

Αν δεν κάνω λάθος έχεις βάλει στην μέση του ενυδρείου το Echinodorus bleheri αυτό να ξέρεις γίνεται τεράστιο θα σου καλύψει όλο το φωτισμό για τα γρασιδάκια!

Και δεξιά έχεις βάλει cryptocorina? Αν ναι πάλι και αυτό θα σου το γεμίσει να ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

τα επιφάνειας τα έχω για να αποφυγω άλγες μέχρι να ισορροπήσει το ενυδρείο μετα θα φύγουν

Τώρα για τα σκαλαρια δε γίνεται αλλιως αύτη τη στιγμη

Δεν χρειάζονται τα επιφάνειας για να αποφύγουμε τις άλγες, απλά παίζουμε με τον φωτισμό και το co2!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να συμφωνησω σε όλα nicpapa όμως τον εχινοδορο υπιλογιζω Οτι μεγαλώνοντας θα μπορω να του κόψω τα μεγαλα φύλλα? , για την κρυπτοκορινα τι να πω αυτά τα συγκεκριμενα τρια φυτά τα έχω σχεδόν δυο χρόνια τα πάω απο ενυδρείο σε ενυδρείο και είναι μια σταλιά ....μακάρι να τα δω να μεγαλώνουν και θα τα βγάλω

Πάντως στο θέμα με τις άλγες διαφωνω προτιμώ να το κουμανταρω με την προσθήκη η την απομάκρυνση φυτών υποστήριξης παρα να κάνω πειράματα με τα φώτα και το co2

Τώρα για τα σκαλαρια δυστυχώς τα έχω γιατί είναι φίλου που στο ενυδρείο του βγήκε ζευγαρι και έχει γεννητουρια και τα πήρα για να μην πέφτει ξύλο οποτε θα το αντεξω το κυνηγητό που πέφτει και ας χάσω και μερικές γαριδες

Έγινε επεξεργασία - dimos
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να συμφωνησω σε όλα nicpapa όμως τον εχινοδορο υπιλογιζω Οτι μεγαλώνοντας θα μπορω να του κόψω τα μεγαλα φύλλα? , για την κρυπτοκορινα τι να πω αυτά τα συγκεκριμενα τρια φυτά τα έχω σχεδόν δυο χρόνια τα πάω απο ενυδρείο σε ενυδρείο και είναι μια σταλιά ....μακάρι να τα δω να μεγαλώνουν και θα τα βγάλω

Πάντως στο θέμα με τις άλγες διαφωνω προτιμώ να το κουμανταρω με την προσθήκη η την απομάκρυνση φυτών υποστήριξης παρα να κάνω πειράματα με τα φώτα και το co2

Τώρα για τα σκαλαρια δυστυχώς τα έχω γιατί είναι φίλου που στο ενυδρείο του βγήκε ζευγαρι και έχει γεννητουρια και τα πήρα για να μην πέφτει ξύλο οποτε θα το αντεξω το κυνηγητό που πέφτει και ας χάσω και μερικές γαριδες

Oi διαστάσεις του σύμφωνα με την τροπικά!

Εγω θα τον έβαζα σε μια γωνια του ενθδρειου και όχι στην μέση!

Height:

20 cm - 50 cm
Width:

25 cm - 40 cmWidth:

Τον έχω ακόμη σε μικρότερο ενυδρείο, παλαιότερα στο 180 λίτρο, που τον είχα στην γωνία έπιασε όλο το ενυδρείο!

Όπως και οι κρυπτοκορίνες!

Συνήθως οι κρυπτοκορίνες τρέφονται από τον βυθό , και δεν τους αρέσει καθόλου η μετακίνηση!

Μα άν δεν το κάνεις από την αρχή με τα επιφάνειας, τι άλγες θα τις βρεις μπροστά σου μετά!!!

Οσο αφορά τα σκαλάρια δεν θα χάσει μονο γαρίδες άλλα το πιο πιθανόν και νέον!

Link to comment
Share on other sites

Τον εχινοδορο μπορω να τον μεταφέρω εύκολα
Αυτό για τις κρυπτοκορινες δε το ήξερα
Για τα σκαλαρια δε μπορω να κάνω κάτι γιατί δε μπορω να πω στον άλλον που μου τα έδωσε οτι κάρτα πίσω και καντα οτι θες
Τώρα για τις άλγες θα δουμε πάντως τώρα έχω μονο λίγο πανω στις πέτρες που το θεωρώ και φυσιολογικό μετα απο τόσο καιρο που τρέχει το ενυδρείο
Ο φωτισμός είναι 264 watt και πλεον είναι σε χρηση 8ωρου
Σαν μπουσουλα χρησιμοποιώ αυτή την εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Οι κρυπτοκορινες ειναι το χειροτερο μου φυτο!Το ειχα στο ενυδρειο μου και μου το ειχε πνηξει,εβγαζε απο παντου νεα φυτα και γεμισε ολο το ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Οι κρυπτοκορινες ειναι το χειροτερο μου φυτο!Το ειχα στο ενυδρειο μου και μου το ειχε πνηξει,εβγαζε απο παντου νεα φυτα και γεμισε ολο το ενυδρειο..

Αναπτύσεται με δρομείς το συγκεκριμένο ?
Link to comment
Share on other sites

Απλωνει ριζες μεγαλες και απο εκει πεταγονται νεα φυτα,το δυσκολο ειναι να τα χωρισεις,γιατι οι ριζες ειναι βαθια και θα αναγκαστεις να ανακατεψεις βυθο..

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα σε ευχαριστώ για την πληροφορία rastafarian

Link to comment
Share on other sites

Τον εχινοδορο μπορω να τον μεταφέρω εύκολα

Αυτό για τις κρυπτοκορινες δε το ήξερα

Για τα σκαλαρια δε μπορω να κάνω κάτι γιατί δε μπορω να πω στον άλλον που μου τα έδωσε οτι κάρτα πίσω και καντα οτι θες

Τώρα για τις άλγες θα δουμε πάντως τώρα έχω μονο λίγο πανω στις πέτρες που το θεωρώ και φυσιολογικό μετα απο τόσο καιρο που τρέχει το ενυδρείο

Ο φωτισμός είναι 264 watt και πλεον είναι σε χρηση 8ωρου

Σαν μπουσουλα χρησιμοποιώ αυτή την εφαρμογή

Ναι καλά όταν αναπτύξει ριζικό σύστημα  καλό , δηλαδή όταν δεις οτι μεγαλώνουν γρήγορα τα φύλλα του ,θα είναι αργά για μετακίνηση!

Το ριζικό του σύστημα σκέψου θα είναι 20+ εκατοστά γύρω από το φυτό! 

Οπότε καταλαβαίνεις , θα σου ξηλώσει το μεγαλύτερο μέρος του ενυδρείου! 

 

Οι κρυπτοκορινες ειναι το χειροτερο μου φυτο!Το ειχα στο ενυδρειο μου και μου το ειχε πνηξει,εβγαζε απο παντου νεα φυτα και γεμισε ολο το ενυδρειο..

 

Είναι εύκολο φυτάκι, αν πάρει μπροστά , σίγουρα το γεμίζει! 

Αναπτύσεται με δρομείς το συγκεκριμένο ?

Ναι πετάει διπλά από το αρχικό φυτό, καινούρια φυλλαράκια, και σιγά σιγά σου γεμίζει το ενυδρείο αν δεν το κόψεις! 

Ναι άλλα εσύ έχεις γαρίδες μέσα , φυτά όπως αυτό και ανουμπιες απαγορευετεται να τις κόβουμε , γιατί πετάνε τοξίνες στο νερό μέσα , οπου  είναι απαγορευτικες για τις γαρίδες! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Μου βαζετε δύσκολα παιδιά

Με βλέπω αύριο να κάνω ριζικές αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Εμεις σου λεμε απλα τι γινετε μ αυτο το φυτο,οι ριζες του απλωνουν σε ολο το ενυδρειο,μονο στα τζαμια δεν μου ειχαν βγει κρυπτοκορινες.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ευδρειο σου

για το γρασιδακι θα συμφωνισω με τα παιδια

εκτος απο σκαλαρια , amano , carnidal

τι αλλα ψαρακια εχεις γιατι στο βιντεο βλεπω 1 gourami , 1 red tail shark

και 1 ramirezi (αν δεν κανω λαθος)

Link to comment
Share on other sites

Και μη παίρνεις βιαστικές αποφάσεις... :)

Πόλυ σωστα το εθεσες
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ευδρειο σου

για το γρασιδακι θα συμφωνισω με τα παιδια

εκτος απο σκαλαρια , amano , carnidal

τι αλλα ψαρακια εχεις γιατι στο βιντεο βλεπω 1 gourami , 1 red tail shark

και 1 ramirezi (αν δεν κανω λαθος)

Σωστα βλέπεις

Προίκα απο το προηγούμενο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Εμεις σου λεμε απλα τι γινετε μ αυτο το φυτο,οι ριζες του απλωνουν σε ολο το ενυδρειο,μονο στα τζαμια δεν μου ειχαν βγει κρυπτοκορινες.

Σε αυτο που σου αναφερει ο Κωστας εχει απολυτο δικιο γιατι?

Πριν περιπου 6 μηνες και βαλε, υποθετικα τις ξυλοσα ολες τις κρυπτοκορινες δεν ειχα αφησει

ουτε μια. Σε πληροφορω οτι εδω και ενα,εναμιση μηνα εχω δει σε δυο, τρια σημεια να μου εχει πεταξει

καινουριες ριζες.Οσες και να βγαλεις καποια ριζα θα εχει μεινει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι ωραίο φυτο και να γεμισω δε θα με πειράξει και πολυ τώρα που το σκέφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...