Jump to content

Νέο Ενυδρειο


dimos

Recommended Posts

  • 1 month later...

Μετα απο αρκετες πεειπετειες και ξηλωμα της cuba αλλα και αλλων φυτων λογω κυανοβακτηριου ετσι ειναι αυτη τη στιγμη το ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - dimos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια σε αριθμο ίσως φαίνονται πολλά αλλά όπως συνήθως παρασυρομαι ευτυχώς τουλαχιστον οι μετρήσεις μου είναι καλες

Με ερυθρομυκίνη

Link to comment
Share on other sites

Ω ρε συ κυνηγι που ριχνουν τα σκαλαρια!! Εχουν γεννησει;

Τα απρομαυρα τετρα τι ειναι;

Παντως κι ετσι μια χαρα ομορφο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω γεννα γιαυτο πεφτει κυνηγι

Αν εννοεις τα γκρι με την μαυρη γραμμη στην ουρα και το κοκκινο ματι που κοπαδιαζουν στο κεντρο λεγονται red eye tetra

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο κοπαδι φαινεται αλλα τα βλεπω λιγο φοβισμενα! Μαλλον απ τα σκαλαρια! Ειχες απωλειες σε μικροψαρα απο τα σκαλαρια;

Link to comment
Share on other sites

Οχι μεχρι στιγμης οι μονες απωλειες ηταν οι αμανο που ειχα μεσα και οχι απο τα σκαλαρια αλλα απο τα ραμιρεζι

Link to comment
Share on other sites

Πες μου κατι τελευταιο σε παρακαλω, επειδη περνανε διαφορα σεναρια απ το μυαλο μου τωρα τελευταια για κοπαδι, ειναι πιστο κοπαδι τα red eye ή σκορπιοχωρι; Σε τι μεγεθος τα πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετα σφιχτο σαν κοπαδι και δεν χωριζουν εγω τα πηρα κανα ποντο μικροτερα , αλλα και σε ενυδρειο φιλου την ιδια συμπεριφορα δειχνουν πανε πολυ σφιχτα και εχουμε παρατηρησει οτι οταν καποιο βγαινει απο το κοπαδι οταν κινουνται κατα μηκος το πρωτο ψαρι γυριζει και το μαζευει , τωρα βεβαια αυτο μπορει να ειναι τυχαιο αλλα παρατηρειται συχνα και στο δικο μου κοπαδακι αλλα περισσοτερο στου φιλου που σου λεω που εχει πιο μεγαλο κοπαδι

Έγινε επεξεργασία - dimos
Link to comment
Share on other sites

Δημο πολλα ψαρια ρε φιλε εχεις.

Γιατι ξηλωσες τη cuba?

Το ξερω εχω παρασυρθει θα μεταφερω ενα κοπαδακι στο αλλο ενυδρειο

Η cuba μετα τη θολουρα απο το κυανοβακτηριο χαλασε εχω αρχισει και μεταφυτευω αυτη που γλυτωσε σε διαφορα σημεια και ελπιζω μετα απο καιρο να ξαναγινει

Έγινε επεξεργασία - dimos
Link to comment
Share on other sites

Α ρε συ Δημο,γιατι πηγες κατευθειαν σε φαρμακο?Επρεπε να δοκιμασει πρωτα μια συσκοτιση ρε συ.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε συ Δημο,γιατι πηγες κατευθειαν σε φαρμακο?Επρεπε να δοκιμασει πρωτα μια συσκοτιση ρε συ.

Δυο φορες συσκοτιση απο 5 μερες εκανα φιλε δοκιμασα τα παντα πριν παω σε ερυθρομικινη αλλα καθε φορα γινοταν χειροτερα , οτι λυση ειχε δοθει μεσα απο το φορουμ για τις αλγες και το κυανοβσκτηριο την διαβασα και την εφαρμοσα αλλα δεν εγινε τιποτα , ειχα πει οτι στο τελος αν και η ερυθρομικινη δεν κανει τιποτα θα το ξηλωνα και θα το εστηνα απο την αρχη
Link to comment
Share on other sites

Ωωω μια χαρα ομορφο κι αυτο!

Καλο ειναι , αυτο ειναι με λιγο φως και χωρις co2 ουτε υποστρωματα ουτε λιπασματα τιποτα μονο αλλαγες νερου
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, απ οτι βλεπω μονο hygrofilia και cryptocorina εχεις οποτε μια χαρα εισαι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο αυτα τα δυο, ειχαν φουντωσει και αυτα αλλα την υδροφιλια την κλαδεψα ωστε να φαινεται σαν δεντρο καπως με τον κορμο καθαρο και τα φυλλα πανω ....αν φαινεται αυτο στο βιντεακι

Έγινε επεξεργασία - dimos
Link to comment
Share on other sites

Ισως κατι δεν εκανες καλα Δημο με τη συσκοτιση και γι αυτο δεν ειχες αποτελεσμα.

Τωρα οτι εγινε εγινε ομως.

Link to comment
Share on other sites

Ισως κατι δεν εκανες καλα Δημο με τη συσκοτιση και γι αυτο δεν ειχες αποτελεσμα.

Τωρα οτι εγινε εγινε ομως.

Στην πρωτη συσκοτιση ετσι υπεθεσα κι εγω λεω κατι αλαθος εχω κανει στη δευτερη ομως ?

Τι να πω , παντως ενα ειναι σιγουρο η ερυθρομικινη κανει τη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Δυο φορες συσκοτιση απο 5 μερες εκανα φιλε δοκιμασα τα παντα πριν παω σε ερυθρομικινη αλλα καθε φορα γινοταν χειροτερα , οτι λυση ειχε δοθει μεσα απο το φορουμ για τις αλγες και το κυανοβσκτηριο την διαβασα και την εφαρμοσα αλλα δεν εγινε τιποτα , ειχα πει οτι στο τελος αν και η ερυθρομικινη δεν κανει τιποτα θα το ξηλωνα και θα το εστηνα απο την αρχη

Εγω την εχω περιπου δυο χρονια... :glare:

Παντα εχει στα πλάγια αναμεσα στο χαλικι και στο τζαμι, και μερικές φορες τολμαει και ανεβαινει στην επιφανεια πανω στα γρασιδαδικα... Λιγο οξυζενε λιγο μάζεμα με αλλαγές.... δεν καταφερνει να εξαπλωθει ... και εξαφανίζεται.

Αλλα παρολο που εχω ερυθρομικινη δεν τολμαω , να το βάλω... Αν δω πια τα σκουρα θα την χρησιμοπιησω, και αν δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Παντως η βιολογια απο την αντιβιωση δεν φανηκε να επηρεαζεται γιατι οι μετρησεις μου δεν μεταβληθηκαν

Τωρα σε επομενη χρηση δε ξερω ποσο αποτελεσματικη μπορει να ειναι ...αν και δε νομιζω οτι θα εχουν δημιουργηθει ανθεκτικα στελεχη κυανοβακτηριου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...