Jump to content

Από Γλυκό Σε Θαλασσινό


Recommended Posts

Η διατομική μπορεί να βγει από χίλια μύρια πράγματα ρε παιδιά!Στο δικό μου πχ αλλάζω λιγάκι την κυκλοφορία και βγάζω σε σημεία ακόμα και σήμερα,σχεδόν ένα χρόνο μετά την έναρξη λειτουργίας του κύβου!!Το καλό είναι πως αυτό το είδος άλγης,όπως έρχεται έτσι φεύγει και μόνο του...και μάλιστα γρήγορα!Τα θρεπτικά που σου δίνει το φυτοπλανγκτόν,αν δεν υπάρχουν ζωντανά να το καταναλώσουν μπορεί να της δώσει τροφή και να την δεις να κάνει την εμφάνιση της!

Link to comment
Share on other sites

αφου με ρωτας να σου τεκμηριωσω κατα την αποψη μου ενα ενυδρειο το οποιο τρεχει 3 μηνες εναι εντελος καινουργιο και αστρωτο,αρα προσθετοντας επιπλεων νεκρο βραχο ειναι σαν να ξεκινας ολη την διαδικασια απο την αρχη,γνωμη μου.οσο για το φυτοπλακτον δεν νομιζω οτι προκαλει διατομικη βαζοντας το σε ενυδρειο και μαλιστα μια φορα,χρονια το χρησιμοποιουσα χωρις θεματα η διατομικη βγηκε λογο της προσθηκης ,γνωμη μου.

Καθολου απο την αρχη δεν ξεκιναει.

Αυτο ισως να συμβει αν προσθεσεις τουλαχιστον 70%(+,-) παραπανω βραχο απο αυτον που εχεις ηδη μεσα στο ενυδρειο.

Που και παλι δυσκολο γιατι εκτος απο τη βιολογια που εχει ηδη ο παλιος ο βραχος υπαρχει πολυ σημαντικη βιολογια στο ιδιο το νερο.

Αρα εισαι καλυμμενος.

Ενα ενυδρειο στους 3-4 μηνες δεν θεωρειται ανωριμο οσον αφορα στα βακτηρια αλλα σε αλλους οργανισμους.

Αλλωστε ακομα και η δοσολογια στα σκευασματα βακτηριων μετα το μηνα η' σε παει στη μια φορα καθε 2-3 εβδομαδες-μηνα η' μειωνει στο ελαχιστο την ποσοτητα αν ειναι πιο συχνη η χορηγηση.

To φυτοπλανκτον(ειδικα η ασκοπη χρηση του η' η υπερδοσολογια) μπορει να προκαλεσει πολλα προβληματα αν μενει μεσα στο νερο μας(δεν καταναλωθει-αφομοιωθει απο οργανισμους η αφαιρεθει με καποια μηχανικη μεθοδο η' εστω μερικως με αλλαγη νερου).

Ειναι μακραν απο τις πιο πλουσιες τροφες σε βιταμινες,πρωτεινες(και πολλα ακομα) που μπορει να βρει καποιος οργανισμος στη θαλασσα.

Eδω φαλαινες τονων και τονων στηριζουν σχεδον αποκλειστικα σε αυτο την διατροφη τους.

Αρα το να μεινει κατι τοσο πλουσιο χωρις να καταναλωθει στο νερο μας,μπορει να προκαλεσει πολλα προβληματα,ποσο μαλλον αν ειναι ετοιμο σκευασμα που εχουν διαφορικα συντηριτικα και συστατικα για να το εμπλουτισουν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Μιχαλιό...όπως έγραψα και πριν,το φυτοπλανγκτόν είναι πολύ πλούσια τροφή και μπορεί μόνο και μόνο από αυτό να έχουμε έξαρση διατομικής και άλλων ειδών άλγης! :)

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι να προσέχουμε το τη ρίχνουμε πότε να το ρίχνουμε και γιατί το ρίχνουμε....

Link to comment
Share on other sites

Και που το ριχνουμε!!!

Το ζωο/φυτοπλακτον ανεβαζει τεσνοπως νιτρηκα;;;

Λιγο χαζη η ερωτησει αλλα για να ειμαι συγουρος.....

Επισης πιο ειναι πιο "δυνατο" απ τα δυο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καθολου απο την αρχη δεν ξεκιναει.

Αυτο ισως να συμβει αν προσθεσεις τουλαχιστον 70%(+,-) παραπανω βραχο απο αυτον που εχεις ηδη μεσα στο ενυδρειο.

Που και παλι δυσκολο γιατι εκτος απο τη βιολογια που εχει ηδη ο παλιος ο βραχος υπαρχει πολυ σημαντικη βιολογια στο ιδιο το νερο.

Αρα εισαι καλυμμενος.

Ενα ενυδρειο στους 3-4 μηνες δεν θεωρειται ανωριμο οσον αφορα στα βακτηρια αλλα σε αλλους οργανισμους.

Αλλωστε ακομα και η δοσολογια στα σκευασματα βακτηριων μετα το μηνα η' σε παει στη μια φορα καθε 2-3 εβδομαδες-μηνα η' μειωνει στο ελαχιστο την ποσοτητα αν ειναι πιο συχνη η χορηγηση.

To φυτοπλανκτον(ειδικα η ασκοπη χρηση του η' η υπερδοσολογια) μπορει να προκαλεσει πολλα προβληματα αν μενει μεσα στο νερο μας(δεν καταναλωθει-αφομοιωθει απο οργανισμους η αφαιρεθει με καποια μηχανικη μεθοδο η' εστω μερικως με αλλαγη νερου).

Ειναι μακραν απο τις πιο πλουσιες τροφες σε βιταμινες,πρωτεινες(και πολλα ακομα) που μπορει να βρει καποιος οργανισμος στη θαλασσα.

Eδω φαλαινες τονων και τονων στηριζουν σχεδον αποκλειστικα σε αυτο την διατροφη τους.

Αρα το να μεινει κατι τοσο πλουσιο χωρις να καταναλωθει στο νερο μας,μπορει να προκαλεσει πολλα προβληματα,ποσο μαλλον αν ειναι ετοιμο σκευασμα που εχουν διαφορικα συντηριτικα και συστατικα για να το εμπλουτισουν.

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Και που το ριχνουμε!!!

Το ζωο/φυτοπλακτον ανεβαζει τεσνοπως νιτρηκα;;;

Λιγο χαζη η ερωτησει αλλα για να ειμαι συγουρος.....

Επισης πιο ειναι πιο "δυνατο" απ τα δυο;;;

Ναι μπορεί να ανεβάσει αν η χρήση είναι πέρα από την κανονική και

δεν έχουμε και το ανάλογο στοκ οργανισμών......

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Tan! Συνήθως στο σαμπ το ρίχνουμε και το ρίχνουμε οταν κλείνουν τα φώτα!

Link to comment
Share on other sites

Ηλια ολα αυτα που αναφερθηκαν,γραφτηκαν με οσο πιο φιλικη διαθεση και ενδιαφερον για την τσεπη σου και κατα συνεπεια για

το ενυδρειο σου φιλε :thumbsu:

Μην τα θεωρησεις παρατηρησεις κτλ

Απο κοραλια τι αλλο σκεφτεσαι να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι και φυσικά δεν τα θεωρώ παρατήρηση και σίγουρα μαθαίνω από όλα αυτά και μαζί με μένα και άλλοι. Και για να πω κι εγώ το τι έγινε ακριβώς η διατομικη ξεκίνησε μετά την προσθήκη του σκευασματος με διάφορα κάποιων ωρών. Ταισα όσο λέει το σκεύασμα για τα λίτρα μου με την διάφορα ότι δεν έχω πολλά κοράλλια αλλά κάτι λίγους ζοωανθους και γι'αυτό και έκανε την εμφάνιση της. Αν το ίδιο το έκανα στο ενυδρείο με το ίδιο στοκαρισμα και τα ίδια ψάρια αλλά να έτρεχε 2 χρόνια μπορεί να μη συνέβαινε τιποτα

Στάλθηκε από το HTC One S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι και φυσικά δεν τα θεωρώ παρατήρηση και σίγουρα μαθαίνω από όλα αυτά και μαζί με μένα και άλλοι. Και για να πω κι εγώ το τι έγινε ακριβώς η διατομικη ξεκίνησε μετά την προσθήκη του σκευασματος με διάφορα κάποιων ωρών. Ταισα όσο λέει το σκεύασμα για τα λίτρα μου με την διάφορα ότι δεν έχω πολλά κοράλλια αλλά κάτι λίγους ζοωανθους και γι'αυτό και έκανε την εμφάνιση της. Αν το ίδιο το έκανα στο ενυδρείο με το ίδιο στοκαρισμα και τα ίδια ψάρια αλλά να έτρεχε 2 χρόνια μπορεί να μη συνέβαινε τιποτα

Στάλθηκε από το HTC One S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σου βγαζω το καπελο φιλε ηλια...αυτο ειναι το νοημα!Μπραβο :thumbsu:

Πολυ πολυ πολυ σωστος :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...