Jump to content

Από Γλυκό Σε Θαλασσινό


Recommended Posts

σήμερα γνώρισα και τα πρώτα κωπηποδα :nerd:

και αφού ανακάλυψα το μέγεθος και το σχήμα

μετά κατάλαβα ότι το ενυδρείο είναι γεμάτο :sarcasm::sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

σήμερα γνώρισα και τα πρώτα κωπηποδα :nerd:

και αφού ανακάλυψα το μέγεθος και το σχήμα

μετά κατάλαβα ότι το ενυδρείο είναι γεμάτο :sarcasm::sarcasm:

Θα βρεις και άλλα πολλά "ζωήφια" στην πορεία...

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Κ
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο παναγιωτης πιο πάνω η κατανάλωση νερού με ανεμιστήρες θα σου παει χ2 εώς και χ3 σε σχέση με τον χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους τα τροφοδοτικό που τόσο καιρό περίμενα ήρθε και υλοποιήθηκε το Diy Led φωτιστικό

3 x 30w 20.000k dimmable με αυτόνομο χρονοδιακόπτη και

3 x 5w 450nm (deep blue) dimmable με αυτόνομο χρονοδιακόπτη

Το κουτί έγινε από αλουμίνιο και βάφτηκε μαύρο ματ και από κάτω μπήκε τζάμι με σιλικόνη για στεγανοποίηση ( σε ένα σημείο μου έτρεξε το χρώμα και όταν στέγνωσε το έτριψα και πήγα να το περάσω από πάνω και έγινε χειρότερα , σαν να τσαλακώθηκε το κάτω χρώμα :poster_oops: ,,, λίγο το κακό)

Τα Led δεν ανεβάζουν θερμοκρασία πάνω από 34,5 :bigemo_harabe_net-60:

Εδώ και καμία 10 μέρες φώτιζα με ένα σποτ led 9w και τα μπλε φώτα 15w 2 ώρες κάθε μέρα . Θα έχω πρόβλημα αν με το καινούριο φωτιστικό αυξάνω κάθε μέρα μια ώρα μέχρι να φτάσω στο 8ωρο έτσι ώστε να μπουν οι πρώτοι ένοικοι ??

post-45043-0-44820100-1384901356_thumb.jpg

post-45043-0-49211800-1384901360_thumb.jpg

post-45043-0-22280500-1384901364_thumb.jpg

post-45043-0-25255600-1384901367_thumb.jpg

post-45043-0-00273300-1384901370_thumb.jpg

post-45043-0-60348900-1384901373_thumb.jpg

post-45043-0-58308800-1384901376_thumb.jpg

post-45043-0-06275000-1384901381_thumb.jpg

post-45043-0-64364100-1384901385_thumb.jpg

post-45043-0-87302900-1384901388_thumb.jpg

post-45043-0-52031500-1384901402_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια μεγεια ηλια! :bigemo_harabe_net-82:

Πολυ ομορφο φιλε!Εδεσε και πολυ ωραια με το ενυδρειο!Φτου φτου φτου!

Δεν θα εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα,ισως δειες καποιες αλγες(οι οποιες θα βγαιναν ουτως η αλλως)

να βγουν λιγο νωριτερα.

Το πιθανοτερο ειναι να βγαλεις λιγο παραπανω διατομικη.

Καποιο αλλο προβλημα δεν βλεπω.Αν δεν βιαζεσαι πολυ την μια ωρα,καντη μιση καθε μερα.

Εχεις παρει σαλιγκαρακια?

Ασφαλεια εβαλες στην υπερχειληση?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φιλέ μου

Έχω βάλει ασφάλεια στην υπερχείλιση

Δεν έχει μπει τίποτα ζωντανό ακόμη μέσα μόνο κάποιες χιλιάδες κωπηποδα τριγυρνάμε οδό εκεί παραπέρα.

Μπορώ να βάλω σαλιγκάρια από τώρα ???

Νόμιζα ότι πρώτα πρέπει να μπουν ένοικοι και μετά cheatο και συνεργεία καθαρισμού.

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οι πρωτοι κατοικοι που εβαζα σε ολα τα ενυδρεια μου ηταν σαλιγκαρια ωστε να βοηθανε κυριως με τη διατομικη,την οποια δυσκολα θα αποφυγεις. :(

Απο τιμες σε μετρησεις τι εχεις ηλια?

Link to comment
Share on other sites

26.6 Celsium

1026 salinity

7.6 ph

9,5dkH KH

0 NH4

0 NO2

0 NO3

0 PO4

mg και ca δεν έχω αγοράσει ακομη

η μετρήσεις είναι πριν 2 μέρες

το ph περιμένω να μου ανέβει λίγο τώρα με τον φωτισμό

ίσως βάλω και μια αερανλτια στο sump γιατι στο τελευταίο διαμέρισμα παρατήρησα πρωτεϊνικό φιλμ, έτσι ώστε να βοηθήσω το ph να ανεβει

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το ph παίζει σχεδόν σε όλες τις παραμέτρους!Προσπάθησε να δώσεις ανατάραξη σε όλες τις επιφάνειες σου!Ο φωτισμός πλέον σίγουρα θα βοηθήσει!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

το πρωτεϊνικό φιλμ θα χαθεί με το καιρό από το σκίμμερ απλά μαζεύεται στο τελευταίο διαμέρισμα γιατί εκεί καταλήγει όλο σου το νερό, μη χρησιμοποιήσεις αεραντλία γιατί θα γεμίσει το ενυδρείο με φυσαλίδες

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω μέτρηση σήμερα λίγο πριν σβήσουν τα φώτα για να δω αν έχει αυξηθεί

(σε περίπτωση που δεν αλλάξει η οξυγόνωση και η υπόλοιπες μετρήσεις είναι σταθερές )

η αλλαγή του ph είναι άμεση ?? δλδ σήμερα θα φωτίσω 4 ώρες , σε 4 μέρες που θα φωτίζω 8ωρο θα είναι και το ph που θα έχει το ενυδρείο ?? η θα χρειαστεί να περιμένω κάποιες μέρες για να δω την μεγαλύτερη μέτρηση του ph ?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα δεις την οποια αλλαγη αμεσα ηλια.

Στο ph παντως θα βοηθησει το να στρεψεις και καποια απο τις αντλιες να "χτυπαει" την επιφανεια του νερου.

Σιγουρα η εναλλαγη του νερου απο το κεντρικο ενυδειο και του sump βοηθαει αλλα η μονιμη αναταραξη της επιφανειας-οπως ειπωθηκε και παραπανω- θα βοηθησει ακομα περισσοτερο σε συνδυασμο και με τα φωτα.

Γιατι ο φωτισμος απο μονος του,εχω την εντυπωση πως δεν θα σου αυξησει το ph πανω απο 0,2.

Οι μετρησεις σου ειναι μια χαρα.

Θα ηθελα βεβαια και του ca αλλα λογικα δεν θα εισαι σε απαγορευτικα επιπεδα(αφου δεν εχεις καταναλωση σε ασβεστιο απο κατι).

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα δεις την οποια αλλαγη αμεσα ηλια.

Στο ph παντως θα βοηθησει το να στρεψεις και καποια απο τις αντλιες να "χτυπαει" την επιφανεια του νερου.

Σιγουρα η εναλλαγη του νερου απο το κεντρικο ενυδειο και του sump βοηθαει αλλα η μονιμη αναταραξη της επιφανειας-οπως ειπωθηκε και παραπανω- θα βοηθησει ακομα περισσοτερο σε συνδυασμο και με τα φωτα.

Γιατι ο φωτισμος απο μονος του,εχω την εντυπωση πως δεν θα σου αυξησει το ph πανω απο 0,2.

Οι μετρησεις σου ειναι μια χαρα.

Θα ηθελα βεβαια και του ca αλλα λογικα δεν θα εισαι σε απαγορευτικα επιπεδα(αφου δεν εχεις καταναλωση σε ασβεστιο απο κατι).

+100 απλά ίσως μιχαλιό να το ανεβάσει και παραπάνω από 0,2 γιατί ήταν χωρίς φωτισμό αρκετά....πάντως σε συνάρτηση με καλή ανατάραξη όλων των επιφανειών θα ανέβει στο 8 πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Όπως λες κι εσύ kostaskappa θα προσπαθήσω να δημιουργήσω ανατάραξη σε όλες τις επιφάνειες

Θα προσπαθήσω sammy με μια αεραντλία στο πρώτο διαμέρισμα του sump και μια αντλία 300λ/ω στο τελευταίο (προς το παρών δεν έχω άλλη αντλία νερού ) αν δω πολλές φυσαλίδες να περνάνε θα πάρω ακόμη μια μικρή αντλία δεν θα πάει χαμένη

Ελπίζω Μιχάλη μετά από όλα αυτά να δω αύξηση του μισού βαθμού ώστε να είμαι στα επιτρεπτά όρια

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν και τα παιδια τα φωτα και η καλυτερη κυκλοφορια σιγουρα θα βοηθησουν αρκετα ηλια :thumbup:

Εμενα παιδια παντως δεν ανεβαινει πανω απο 0,2 μοναδες.

Πριν να αναψουν τα φωτα εχω 8,1 και λιγο πριν κλεισουν 8,3.

Βεβαια καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο...κανονας :thumbup:

Ενημερωσε μας ηλια για την πορεια.

Ειναι πολυ ενδιαφερον.

Εχεις καμια τωρινη φωτο απο την επιφανεια του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

το πρωτεϊνικό φίλμ μη σε τρομάζει! θα το μαζέψει το σκίμμερ! δεν επηρεάζει αυτό το Ph και ούτε η τόσο μικρή επιφάνεια του τελευταίου διαμερίσματος. Στρέψε τις κυκλοφορίες να ταρακουνήσεις αρκετά τις υπόλοιπες επιφάνειες για να οξυγονώσεις το νερό και έτσι να μειωθεί το Co2 που προκαλεί πτώση του ph και αυτό να φτάσει στα φυσιολογικά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

έκανα κάποιες πρόχειρες μετατροπές οπότε δημιούργησα ανατάραξη σε όλες της επιφάνειες

άντε να δούμε το βράδυ την μέτρηση

post-45043-0-60866600-1385040747_thumb.jpg

post-45043-0-17319700-1385040751_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

στο κυρίως ενυδρείο θα μπορούσες και λίγο παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

μετά κάνει πολύ θόρυβο και θα πηγαίνω συνέχεια τουαλέτα :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Βρε ανέβασε το ph σου εσύ,και πάω κι εγώ μετά από εσένα!!χαχαχαχα!Πλάκα πλάκα δεν γίνετε να μην ακούς τον παφλασμό του νερού....εμένα το σαλόνι μου ακούγεται σαν παραλία!:D

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις άδικο αλλά η επιφάνεια του νερού είναι σχεδόν στο 1 μέτρο από το αφτί μου από εδώ που κάθομαι τώρα, πιο πολύ γίνετε ενοχλητικό

.......για να κάνω, και την μέτρηση..... γιατί σε 20 λεπτά θα σβήσω τα φώτα..

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αλλά δεν είδα και μεγάλη αλλαγή

σαν να πήγα στο 7.7-7.8 τι να πω δεν ξέρω....

θα περιμένω να δω όταν φτάσω στο 8ωρο (4 μέρες ακόμη ) αν δω διαφορά..

post-45043-0-55934000-1385075084_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε ανέβασε το ph σου εσύ,και πάω κι εγώ μετά από εσένα!!χαχαχαχα!Πλάκα πλάκα δεν γίνετε να μην ακούς τον παφλασμό του νερού....εμένα το σαλόνι μου ακούγεται σαν παραλία! :D

μετά θα πρέπει να πίνω Carib και πατατακια με tabasco αντί για απλή μπύρα οπότε θα ανεβάσω το μηνιαίο κόστος του ενυδρείου :bigemo_harabe_net-62:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!Μου ανοιξες την ορεξη!

Ηλια αν ανεβασεις πιο ψηλα τον κυκλοφορητη και να κοιταει ευθεια η' με μια κλιση προς τα κατω,αντι να τον εχεις χαμηλοτερα και να κοιταει την επιφανεια,ισως να σου κανει λιγοτερους παφλασμους.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!Μου ανοιξες την ορεξη!

Ηλια αν ανεβασεις πιο ψηλα τον κυκλοφορητη και να κοιταει ευθεια η' με μια κλιση προς τα κατω,αντι να τον εχεις χαμηλοτερα και να κοιταει την επιφανεια,ισως να σου κανει λιγοτερους παφλασμους.

Μιχάλη θα είναι η αυριανή μου εργασία

προσπαθώ να κάνω της καλύτερες συνθήκες πριν προσθέσω οποιοδήποτε ζωντανό

το ενυδρείο τρέχει 1 μήνα και 17 μέρες τώρα ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...