Jump to content

Από Γλυκό Σε Θαλασσινό


Recommended Posts

και φώτο μαζί με τον αραγωνίτη

( νομίζω οτι αυτό είναι και το πιο δύσκολο στάδιο αναμονής ) :bigemo_harabe_net-88::bigemo_harabe_net-86::bigemo_harabe_net-87:

ειναι το ποιο δυσκολο σταδιο.

Link to comment
Share on other sites

ομορφο αποτελεσμα και ο μαυρος αραγονιτης ολα τα λεφτα.

ειναι το ποιο δυσκολο σταδιο.

Ρε παίδες δεν είναι πολύ δυνατός ο φωτισμός και χωρίς την κατάλληλη διάχυση ή εμένα τα μάτια μου με γελάνε....;
Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός είναι πρόχειρος τώρα

Φωτίζω με 1 led 30 watt 15.000k-20.000k και 60 μοίρες φακό

Το τελικό diy φωτιστικό θα αποτελείτε από 3 led 30 watt 15.000k-20.000k και 60 μοίρες φακό και 3 ή 4 led dimmable 5 watt 450nm ( μπλε βαθύ ) με 60 μοίρες φακό

:bigemo_harabe_net-88: :bigemo_harabe_net-86: :bigemo_harabe_net-87: κάθε 10 λεπτά κοιτάω να δω αλλαγή στο βράχο αν έχει πιο πολύ κοραλλινη και κάθε 20 λεπτά βουτάω το χέρι μέσα

Link to comment
Share on other sites

Αχα!Τώρα μάλιστα!Απλά να τον έχεις σχετικά ψηλά τον φωτισμό γιατί είναι πολύ δυνατός!Τουλάχιστον έτσι δείχνει από τις φωτογραφίες! ;)

ΥΓ.Άσε ήσυχο το ενυδρείο ρε πειραχτήρι να ηρεμίσει! :P

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το υπολογίζω … να μπει 10 με 15 εκατοστά πιο ψιλά ώστε το κάθε led να πιάνει πιο πολύ εμβαδόν στο γενικό φωτισμό του ενυδρείου

Παρόλο ότι δεν είναι το πρώτο μου ενυδρείο ( πριν το κάνω αλμυρό το είχα γλυκό 2 χρόνια και έβαζα χέρι κάθε φορά που χρειαζόταν ) αλλά τώρα με το αλάτι που δεν είναι το πρώτο μου ενυδρείο παρόλο που πέρασα την φάση του πρώτου ενυδρείου θέλω να του βάζω συνέχεια χέρι

Αν το είχα στο πάτωμα σίγουρα θα κοιμόμουν με το χέρι μέσα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ηλια! :w00t:

Πραγματικα ο μαυρος αραγωνιτης ειναι ολα τα λεφτα!Πολυ καλη επιλογη!

Αν βαλεις και κοραλακια κατω με εντονα χρωματα(fungia πορτοκαλι η' πρασινη,favia κτλ κτλ) ωστε να κανει αντιθεση θα ειναι πολυ ομορφο στο ματι.

Χαιρομαι που γνωριζεις πως αυτο ειναι το δυσκολο γιατι θελει υπομονη και να σου πω πως αυτη σου η φραση "Αν το είχα στο πάτωμα σίγουρα θα κοιμόμουν με το χέρι μέσα"....δειχνει οτι εισαι σε πααααρα πολυ καλο δρομο φιλε μου! :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

υπομονή κάνω αλλά έχω ένα ενδοιασμό γενικά με το στρώσιμο και το φωτισμό…

Προσθέτω καθημερινά όπως λένε και οι οδηγίες Stability Seachem και για άλλες 2 μέρες μέχρι να περάσουν οι 7 μέρες… όπως λένε και οι οδηγίες … ( θα φτάσουν μόνο αυτα τα βακτήρια για να ζωντανέψει ο βράχος μου ??? ) ζωντανό έχω βάλει μόνο 1 κιλό . μετά απλά περιμένω να κάνει τον κύκλο του??? η πρέπει να βάλω κι άλλα βακτήρια η κάτι άλλο ?

Επίσης κάθε μέρα φωτίζω 1 ώρα και κάθε εβδομάδα θα αυξάνω 1 ώρα μέχρι το επιθυμητό

Τα πρώτα τεστ θα τα κάνω στο τέλος τις 2 εβδομάδας (δεν έχω αγοράσει ακόμη)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το πας φιλε ηλια :thumbup:

Ναι θα φτασουν αυτα τα βακτηρια και θα βοηθησει και αυτο το 1 κιλο ΖΒ που εβαλες.

Συνεχισε τη δοσολογια οπως την συστηνει η εταιρια.

Απλα τωρα περιμενεις να κανει τον κυκλο του και το ποτε θα γινει θα στο δειξουν οι μετρησεις.

Πολυ σημαντικα τα τεστ.

Σωστο και το προγραμμα σου για το φωτισμο!

Καλη συνεχεια και οταν εχεις χρονο,ενημερωνε μας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας
Έχουν μείνει ακόμη 14 μέρες για να ολοκληρωθεί ο μήνας του στρωσίματος και αυτό που παρατηρώ είναι αυτή η άλγη,

http://youtu.be/4L4GPSyVQmI
που είναι πολύ έντονη στο κουραρισμένο βράχο και αρχίζει σιγά σιγά να καλύπτει και τον νεκρό βράχο . Μιας και η αναμονή είναι μεγάλη διαβάζω και ξεθάβω πολλά θέματα του φόρουμ, είναι πολλοί που λένε ότι είναι καλό να υπάρχει άνθρακας στο στρώσιμο. Θα ήταν καλό να βάλω ?? και αν ναι ποιον άνθρακα να προτιμήσω ?

Υ.Γ. (παρακαλώ να μεταφερθεί το θέμα στο Γενικά περί Θαλασσινού μιας και τελικά δεν θα είναι fish only)

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Βαλε χονδροκοκο απο οπoυ και να παρεις μια χαρα ειναι παρε τις waterwaves.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Το φως το εχεις αναμμενο ? Ποσες ωρες? Σβηστο το φως δεν χρειαζετε εαν θες να το αναβεις ανςβετο 2 ωρες την ημερα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα έγιναν τα πρώτα τεστ

Salinity : 1028 ( ρεφρακτομετρο ) ( λόγο εξάτμισης )

PH : 7,7

kH/Alk : 9,1

NH4 : 0.20

NO3 : 0

NO2 : 0

PO4 : 0

όλα τα test είναι της Salifert ( αγορασμένα σήμερα )

προσεχώς θα μπει αναπλήρωση οπότε η αλατοτητα θα είναι στο 1026 σταθερά

στο ενυδρείο έχω 12 κιλά βράχου...

ο petshopas μου είπε ότι αν δεν βάλω 30 κιλά βράχου δεν θα στρώσει το ενυδρείο ( ισχύει??? )

ζωντανά θα μπουν μετά από 10 μέρες τουλάχιστον ( αν όλα βαίνουν καλώς )

Υ.Γ. (παρακαλώ να μεταφερθεί το θέμα στο Γενικά περί Θαλασσινού μιας και τελικά δεν θα είναι fish only)

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα έγιναν τα πρώτα τεστ

Salinity : 1028 ( ρεφρακτομετρο ) ( λόγο εξάτμισης )

PH : 7,7

kH/Alk : 9,1

NH4 : 0.20

NO3 : 0

NO2 : 0

PO4 : 0

όλα τα test είναι της Salifert ( αγορασμένα σήμερα )

προσεχώς θα μπει αναπλήρωση οπότε η αλατοτητα θα είναι στο 1026 σταθερά

στο ενυδρείο έχω 12 κιλά βράχου...

ο petshopas μου είπε ότι αν δεν βάλω 30 κιλά βράχου δεν θα στρώσει το ενυδρείο ( ισχύει??? )

ζωντανά θα μπουν μετά από 10 μέρες τουλάχιστον ( αν όλα βαίνουν καλώς )

Υ.Γ. (παρακαλώ να μεταφερθεί το θέμα στο Γενικά περί Θαλασσινού μιας και τελικά δεν θα είναι fish only)

Όπως ήδη κατάλαβες πρέπει να μπει αναπλήρωση για να μην έχεις τέτοια σκαμπανευάσματα.

Μην ακούς τον πετσοπά τι σου λέει. Και με 12 να μείνεις μια χαρά είναι. Αν θές βέβαια μπορείς να βάλλεις κι΄άλλο βράχο στο σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Το ph το βλέπω λίγο κατεβασμένο, γιατί μπορει να συμβαίνει αυτό? Αν έχω κάνει σωστή μέτρηση. Από Α.Ο. έβγαλα ph 7.6 ( είναι λίγο δύσκολο το συγγεκριμενο τεστ στην διαβάθμιση του χρώματος. Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι οκ ? Πρέπει να κάνω αλλαγή νερου?

Link to comment
Share on other sites

Με τοσο βραχο δεν εχεις θεμα εσενα εαν σου αρεσει απο εκει και περα εαν θες και αλλο λιγο βαλε η πανω η στο σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα δεν ανάβουν καθόλου εδώ και 5 μέρες(τεχνικό θεμα) γνωριζω ότι θα πάω την φωτοπερίοδο πίσω. Αλλαγή δεν έχω κάνει καθόλου από το πρώτο γέμισμα, πριν 25 μέρες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα δεν ανάβουν καθόλου εδώ και 5 μέρες(τεχνικό θεμα) γνωριζω ότι θα πάω την φωτοπερίοδο πίσω. Αλλαγή δεν έχω κάνει καθόλου από το πρώτο γέμισμα, πριν 25 μέρες περίπου.

Αυτό φταίει. Το ενυδρείο σου έχει μόνιμα νυχτα. Λογικό το πεχά σου να είναι πεσμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μου λύθηκαν αρκετές απορίες όμως έχω πολλές ακόμη :bigemo_harabe_net-134:

Πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή νερού ??? και αν ναι τι ποσοστό ?

Να προσθέσω βακτήρια ???

Μήπως επειδή δεν υπάρχει κάποιο ζωντανό μέσα πρέπει να ταΐσω τα βακτήρια και αν ναι με τι τροφή ???

Θα επαρκούσε να φωτίσω με μια απλή λάμπα οικονομίας 23 watt 5000k-6000k για καμία 10 μέρες ώστε να επαναφέρω την φωτοπεριοδο ??? ή να ξεκινήσω μετά από 10 μέρες από την αρχή τον φωτισμό ???

Για την αναπλήρωση σκέπτομαι να χρησιμοποιήσω ένα δοχείο 36 λίτρων . οι επιφάνειες εξάτμισης είναι 59x59 το κυρίως ενυδρείο και 54x51 το sump το καλοκαίρι θα ψύχω με ανεμιστηρακια , φωτισμός led και το σπίτι όταν λείπω για διακοπές το πολύ να πάει μέχρι 29 , το υπόλοιπο διάστημα που θα βρίσκομαι στο σπίτι η θερμοκρασία θα είναι 24-28 . δεν ζητώ κάποιο τύπο φυσικής :bigemo_harabe_net-55: γιατί σίγουρα οι παράμετροι είναι πολλοί απλά από την εμπειρία σας ποια θα είναι η εξάτμιση στο περίπου ???

και μάλλον θα έρθουν και άλλες ερωτήσεις :bigemo_harabe_net-60:

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Ωραία μου λύθηκαν αρκετές απορίες όμως έχω πολλές ακόμη :bigemo_harabe_net-134:

Πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή νερού ??? και αν ναι τι ποσοστό ? Kάνε. Καλό θα κάνεις. Όσο θες κάνε. Απο 10 μέχρι 50 % είναι καλά.

Να προσθέσω βακτήρια ??? ΑΝ θες ναι. Προεραιτικά. Δεν είναι απαραίτητο.

Μήπως επειδή δεν υπάρχει κάποιο ζωντανό μέσα πρέπει να ταΐσω τα βακτήρια και αν ναι με τι τροφή ??? Και αυτό μπορείς να το κάνεις, αλλά με σύνεση. Ριξε 2,3 φλέικς κάθε 2.3 μέρες.

Θα επαρκούσε να φωτίσω με μια απλή λάμπα οικονομίας 23 watt 5000k-6000k για καμία 10 μέρες ώστε να επαναφέρω την φωτοπεριοδο ??? ή να ξεκινήσω μετά από 10 μέρες από την αρχή τον φωτισμό ??? Τι έπαθε ο φωτισμός σου?

Για την αναπλήρωση σκέπτομαι να χρησιμοποιήσω ένα δοχείο 36 λίτρων . οι επιφάνειες εξάτμισης είναι 59x59 το κυρίως ενυδρείο και 54x51 το sump το καλοκαίρι θα ψύχω με ανεμιστηρακια , φωτισμός led και το σπίτι όταν λείπω για διακοπές το πολύ να πάει μέχρι 29 , το υπόλοιπο διάστημα που θα βρίσκομαι στο σπίτι η θερμοκρασία θα είναι 24-28 . δεν ζητώ κάποιο τύπο φυσικής :bigemo_harabe_net-55: γιατί σίγουρα οι παράμετροι είναι πολλοί απλά από την εμπειρία σας ποια θα είναι η εξάτμιση στο περίπου ??? Να μην αφήνεις την θερμοκρασία να ξεπερνάει τους 28. Τώρα το θέμα της εξάτμισης είναι τελείως υποκειμενικό και έχει να κάνει καθαρά με το ενυδρείο. Εγώ πχ σε 200 λίτρα να σου δώσω να καταλάβεις έχανα 2 λίτρα το καλοκαίρι και 1 λίτρο περίπου τον χειμώνα.

και μάλλον θα έρθουν και άλλες ερωτήσεις :bigemo_harabe_net-60:

Link to comment
Share on other sites

Θα επαρκούσε να φωτίσω με μια απλή λάμπα οικονομίας 23 watt 5000k-6000k για καμία 10 μέρες ώστε να επαναφέρω την φωτοπεριοδο ??? ή να ξεκινήσω μετά από 10 μέρες από την αρχή τον φωτισμό ??? Τι έπαθε ο φωτισμός σου?

Είχα φτιάξει ένα πρόχειρο φωτιστικό με ένα led 30 watt και ένα τροφοδοτικό 100watt τα οποία υλικά θα χρησιμοποιούσα και στο τελικό φωτιστικό, αλλά όπως με είχατε προειδοποιήσει το ΚΙΝΕΖΙΚΟ τροφοδοτικό σταμάτησε να λειτουργεί κανονικά και άρχισε να λειτουργεί σαν φλας οπότε αναβοσβήνει το φως. Το περίεργο είναι ότι παλιότερα είχα αγοράσει πάλι ένα κινέζικο τροφοδοτικό 3 watt για κάτι ledoταινίες στο σύνολο 1 watt,που μετά από 10 μέρες λειτουργίας και αυτό άρχισε να αναβοσβήνει όταν μετά σύνδεσα το ίδιο τροφοδοτικό σε ledoταινία 3 watt λειτούργησε κανονικά και λειτουργεί πολύ καλά ακόμη και σήμερα με καθημερινή πολύωρη χρήση (μετά από αυτό παρήγγειλα επώνυμο τροφοδοτικό dimmable στα 100 watt )

Για την αναπλήρωση σκέπτομαι να χρησιμοποιήσω ένα δοχείο 36 λίτρων . οι επιφάνειες εξάτμισης είναι 59x59 το κυρίως ενυδρείο και 54x51 το sump το καλοκαίρι θα ψύχω με ανεμιστηρακια , φωτισμός led και το σπίτι όταν λείπω για διακοπές το πολύ η θερμοκρασία του σπιτιού να πάει μέχρι 29 , το υπόλοιπο διάστημα που θα βρίσκομαι στο σπίτι η θερμοκρασία του σπιτιού θα είναι 24-28 . δεν ζητώ κάποιο τύπο φυσικής :bigemo_harabe_net-55: γιατί σίγουρα οι παράμετροι είναι πολλοί απλά από την εμπειρία σας ποια θα είναι η εξάτμιση στο περίπου ??? Να μην αφήνεις την θερμοκρασία να ξεπερνάει τους 28. Τώρα το θέμα της εξάτμισης είναι τελείως υποκειμενικό και έχει να κάνει καθαρά με το ενυδρείο. Εγώ πχ σε 200 λίτρα να σου δώσω να καταλάβεις έχανα 2 λίτρα το καλοκαίρι και 1 λίτρο περίπου τον χειμώνα.

Αναφερόμουν στην θερμοκρασία του σπιτιού και όχι στου ενυδρείου αλλά η απάντηση με κάλυψε δλδ με 36 λίτρα θα έχω σίγουρα 10 μέρες αυτονομία.

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...