Jump to content

Από Γλυκό Σε Θαλασσινό


Recommended Posts

Φυσικά και δεν βιάζομαι και ότι έρθει θα έρθει στον καιρό του

(τον κολιό θα τον βάλω τον Αύγουστο) :bigemo_harabe_net-77::bigemo_harabe_net-77:

Βασικά θέλω να βάλω κάτι ώστε να κάνουν host οι κλόουν και να έχουν καλύτερη διαβίωση, από εκεί και πέρα η ανεμώνη είναι δύσκολη μεν αλλά το host είναι σίγουρο και όμορφο , και σαρκοφυτο σκεφτόμουν αλλά δεν είναι τόσο ωραίο το hosting των κλόουν , αν στην πορεία βρω κάτι που να είναι πιο ασφαλές για το ενυδρείο από την ανεμώνη με την ίδια όμορφη συμβίωση όμως με τα κλόουν, τότε ίσως προσφύγω σε εκείνη την λύση.

Link to comment
Share on other sites

το ένα απο τα δύο δικά μου εκανε host στην εφύλια...και δεν την στρεσσάρει...

Link to comment
Share on other sites

το ένα απο τα δύο δικά μου εκανε host στην εφύλια...και δεν την στρεσσάρει...

Εμένα τα δικά μου ούτε κοντά της δεν περνάνε!Δύο έχω και μάλιστα είναι και τα μεγαλύτερα κομμάτια στον κύβο....!Τέλος.Θα πάρω bta!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα δικά μου ούτε κοντά της δεν περνάνε!Δύο έχω και μάλιστα είναι και τα μεγαλύτερα κομμάτια στον κύβο....!Τέλος.Θα πάρω bta

και πού θα τη βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα έλα μου ντε....ίσως (λέω ίσως) αποχωριστώ την μεγάλη euphilia ή πουλήσω όλο το κομμάτι με την xenia!Θα δούμε τώρα μέσα στις γιορτές που θα έχω και κανά € να χαλάσω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η ανεμώνη είναι μονόδρομος , για ένα όμορφο hosting

Sent from my HTC One S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με το που γύρισα σπίτι πάω στο ενυδρείο και βλέπω μέσα στο μεγάλο κέλυφος του μεγάλου ερημίτη να έχει μπει ο μικρός γιατί φαινόταν αρκετά μικρότερος σε μέγεθος,

και διπλά του το σώμα του μεγάλου εκτός του κέλυφος, και το κέλυφος του μικρού ερημίτη να είναι προς τα κάτω και ακίνητο.

Αφού πήγα να τον αναπαύσω εν ειρήνη :rip:

ξανά γυρνώ και βλέπω και τον άλλο ερημίτη να κάνει βόλτες. Μετά κατάλαβα ότι άλλαξε (δέρμα) ..αλλά αυτό που έφυγε ήταν τόσο όμοιο με τον κανονικό ερημίτη που πραγματικά την πάτησα. :bigemo_harabe_net-74:

Αλήθεια κάθε πότε αλλάζουν δέρμα ?

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ το έπαθα αυτό μια εβδομάδα αφού έβαλα δύο...και επειδή ήταν τα πρώτα ζωντανά πέρασα μεγάλη στενοχώρια (οχι οτι τώρα δεν στενοχωρίεμαι με οποιαδήποτε απώλεια-μακρία από μας).....αλλά μετά που ξεπρόβαλε απο το καβούκι...κατάλαβα τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

αυτό συμβαίνει επειδή δεν έχω άλλα μεγαλύτερα άδεια κελυφοι ?? για να μπορέσουν να χωράνε στο κέλυφος που ήδη έχουν και να έχουν μετά μικρότερο μέγεθος??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τις τελευταίες μέρες ο βράχος έχει πάρει ένα λαχανι-φωσφορούχο πράσινο χρώμα...

τι είναι ??

κάλο η κακό ?

post-45043-0-45889900-1387662947_thumb.jpg

post-45043-0-44144500-1387662950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όχι απλά να μην ανησυχώ ,αλλά να χαίρομαι ..:-)

Sent from my HTC One S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους
είμαι πολύ χαρούμενος γιατί βαφτίστηκα ,,από χθες το ενυδρείο από fish only έγινε Reef . :xmas_w00t::xmas_w00t::xmas_w00t:
το ξέρω ότι είναι ακόμη άδειο και θέλει πολλά πολλά ακόμη για να γεμίσει αλλά πάντα από κάπου γίνετε η αρχή. :xmas_smile:

PC240332aaaa.jpg

PC240341aaa.jpg

post-45043-0-56069400-1387912244_thumb.jpg

post-45043-0-21078300-1387912247_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλαρακι....να χαιρεσε!!!

Οι φακοι στα λεντ δεν σου μαζευουν το φως σε ενα σημειο;; Δοκιμασες τα λεντ χωρις να φακους να δεις την διαχυση, μηπως ηταν καλητερηνκαι δεν σου εκανε πολλες σκιες;;

Επισης δεν μετρας το kh/ph της βρυσης σου μηπως με κανα 5 λιτρα μαζι με την α/ο γλυτωσεις τα ζουμια.... Με καθε επιφυλαξει αυτο....

Τι αλλο σκευτεσαι να βαλεις απο ζωντανα;;;

Καλες γιορτες κι ολας και καλα χριστουγεννα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά και καλά Χριστούγεννα

Πολυ ομορφο φιλαρακι....να χαιρεσε!!!

Οι φακοι στα λεντ δεν σου μαζευουν το φως σε ενα σημειο;; Δοκιμασες τα λεντ χωρις να φακους να δεις την διαχυση, μηπως ηταν καλητερηνκαι δεν σου εκανε πολλες σκιες;;

Επισης δεν μετρας το kh/ph της βρυσης σου μηπως με κανα 5 λιτρα μαζι με την α/ο γλυτωσεις τα ζουμια.... Με καθε επιφυλαξει αυτο....

Τι αλλο σκευτεσαι να βαλεις απο ζωντανα;;;

Καλες γιορτες κι ολας και καλα χριστουγεννα!!!!!

οι φακοί (60μοιρες) όντως μου έκαναν μεγάλη συγκέντρωση στο φως , και βγάζοντας κάτι αποστάτες που είχαν οι φακοί , έγιναν 90 μοίρες

στην φωτογραφία την πρώτη με του ζωανθους είναι με το ακτινικό φως και άναψε το φλας (είναι η σκιά του φλας) ^_^

όσο για ph/kh κάποιοι φίλοι καταστηματαρχες μου πρότειναν από βρύση ένα 20% και σε αλλαγές αλλά και σε αναπλήρωση.

αλλά δεν ξέρω τελικά τι να κάνω....

Mάλλον με βλέπω σε κατηγορία LPS . :xmas_smile:

Έγινε επεξεργασία - Futurized
Link to comment
Share on other sites

Το Kh της βρύσης σίγουρα είναι υψηλό,αλλά υπάρχει ο φόβος πάντα των φωσφορικών και άλλων πραγμάτων που δεν θέλουμε στο ενυδρείο.....

Αν θες ένα πλήρως υγιές περιβάλλον για το ενυδρείο,τότε η Α/Ο και η χρήση προσθέτων είναι μονόδρομος.

Αν πάλι οι αλλαγές είναι γενναίες και εβδομαδιαίες μπορεί να μην χρειαστείς καν συμπληρώματα. :bigemo_harabe_net-64:

Οπότε,ποιος ο λόγος να βάζεις νερό που ούτε καν ξέρεις τι κουβαλάει; :nuke:

Edit:Πανέμορφα τα zoas!!!!Βγάλε εντελώς τους φακούς.Πιστεύω πως θα είναι πολύ πιο ωραίος ο φωτισμός!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν συνεχίζω μόνο με Α/Ο και αλλαγές 10% κάθε 10 μέρες.

στην πορεία που θα υπάρχουν και περισσότερες απαιτήσεις θα δούμε αν μόνο αυτές οι αλλαγές θα φτάνουν.

τα led από μόνα τούς έχουν διάχυση 120 μοίρες ,,τώρα είναι στις 90 ίσως και 95 . θα κάνω όμως μια δοκιμή .

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κάνεις 30% κάθε μήνα....Αν το κάνεις ανά εβδομάδα αυτομάτως πας στο 40%.

Παρατήρησε το ενυδρείο τι καταναλώσεις θα έχει στο μέλλον και αν το 30% θα σε καλύπτει...αν όχι πέρνα στο 40%.

Τώρα αν αυτό το 10% του αλατιού που θα χαλάς παραπάνω,είναι πιο ακριβό από κάποια πρόσθετα,ίσως σε συμφέρει να παίζεις με ζουμιά.

Να σου πω την αλήθεια όμως δεν νομίζω να χρειαστεί καν! :thumbsu:

Όπως και να έχει το ενυδρείο έχει πολύ μεγάλες προοπτικές και κάτι μου λέει ότι σε λίγο καιρό θα τρίβουμε τα μάτια μας! :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά ..

αυτό θα κάνω φίλε μου,, και αναλόγως της απαιτήσεις θα πράξω. Κάτσε να δούμε πόσο θα πάει και το αλάτι από του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Αμα μετρειση το νερο της βρυσης δεν θα ξερει τι παιζει;;; Υπαρχει περιπτωση να αλλαζει καθε τοσο;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...