Jump to content

Από Γλυκό Σε Θαλασσινό


Recommended Posts

όχι δεν το λέω αυτό γιατί το νερό της βρύσης μπορεί να αλλάζει μετρήσεις ,

αλλά γιατί δεν έχω κατασταλάξει ακόμη αν θα βάζω νερό βρύσης η μόνο από Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

Χθες για πρώτη φορά γλίτωσα την πλημύρα από τον εξοπλισμό που στο ξεκίνημα μου,με συμβουλέψατε να βάλω στο ενυδρείο… και είναι η ασφάλεια της αντλίας επιστροφής.

Την προηγούμενη μέρα έβγαλα την αντλία επιστροφής για καθαρισμό και είχε πιάσει αρκετή γλίτσα στο μαγνήτη τις προπέλας και στην φωλιά της.

Μετά τον καθαρισμό και την επανατοποθέτηση έγινε ξανά η ρύθμιση τις βάνας υπερχείλισης αφού η ροη ήταν πλέων μεγαλύτερη.

Μετά την ρύθμιση της βάνας όλα ήταν κανονικά για 3-4 ώρες που πήγα για ύπνο. Το πρωί που ξύπνησα και έπινα καφέ χωρίς να καταλάβω κάτι πιο πριν , άκουσα την σωλήνα επιστροφής να σταματά και να ρουφαει αέρα και μετά από λίγο να ξανα ξεκινά.

Η διαπίστωση είναι ότι μάλλον η φωλιά ήταν πολύ καθαρή και ανέβαζε κάποιο νερό αλλά μόλις έπιασε λίγο γλίτσα δούλεψε ακόμη καλύτερα με αποτέλεσμα να ανεβάζει ακόμη πιο πολύ νερό και για αυτό ανέβηκε ελαφρός η στάθμη στο κυρίως ενυδρείο και να ενεργοποιηθεί η ασφάλεια ρίχνοντας την στάθμη και κάνοντας συνεχώς αυτόν τον κύκλο .

Το μόνο αρνητικό ήταν ότι οταν ανέβηκε η στάθμη στο κύριος έπεσε η στάθμη του σαμπ με αποτέλεσμα να δουλέψει η αναπλήρωση πιο πολύ,, και από 1025 μου πήγε το νερό στο 1024

Link to comment
Share on other sites

Χθες για πρώτη φορά γλίτωσα την πλημύρα από τον εξοπλισμό που στο ξεκίνημα μου,με συμβουλέψατε να βάλω στο ενυδρείο… και είναι η ασφάλεια της αντλίας επιστροφής.

Την προηγούμενη μέρα έβγαλα την αντλία επιστροφής για καθαρισμό και είχε πιάσει αρκετή γλίτσα στο μαγνήτη τις προπέλας και στην φωλιά της.

Μετά τον καθαρισμό και την επανατοποθέτηση έγινε ξανά η ρύθμιση τις βάνας υπερχείλισης αφού η ροη ήταν πλέων μεγαλύτερη.

Μετά την ρύθμιση της βάνας όλα ήταν κανονικά για 3-4 ώρες που πήγα για ύπνο. Το πρωί που ξύπνησα και έπινα καφέ χωρίς να καταλάβω κάτι πιο πριν , άκουσα την σωλήνα επιστροφής να σταματά και να ρουφαει αέρα και μετά από λίγο να ξανα ξεκινά.

Η διαπίστωση είναι ότι μάλλον η φωλιά ήταν πολύ καθαρή και ανέβαζε κάποιο νερό αλλά μόλις έπιασε λίγο γλίτσα δούλεψε ακόμη καλύτερα με αποτέλεσμα να ανεβάζει ακόμη πιο πολύ νερό και για αυτό ανέβηκε ελαφρός η στάθμη στο κυρίως ενυδρείο και να ενεργοποιηθεί η ασφάλεια ρίχνοντας την στάθμη και κάνοντας συνεχώς αυτόν τον κύκλο .

Το μόνο αρνητικό ήταν ότι οταν ανέβηκε η στάθμη στο κύριος έπεσε η στάθμη του σαμπ με αποτέλεσμα να δουλέψει η αναπλήρωση πιο πολύ,, και από 1025 μου πήγε το νερό στο 1024

για μενα δεν επρεπε να την πειραξεις επρεπε να τσεκαρεις καλα πριν την πειραξεις εγω το τρεχω ενα χρονο και καθε τρεις μηνες αυτο κανω ποτε δεν πειραξα την βανα!μα ποτε και ποτε δεν ειχα καποιο θεμα δεν φταιει η βανα! στην υπερχειλησει εχεις βαλει καποια ασφαλεια? ωστε να μην πεσει καποιο σαλιγκαρι? μην σε ανγωνει η βανα δεν ηταν εκεινει το προβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες μάλλον θα έπρεπε να το αφήσω όπως ήταν και για καμία μέρα και ας έκανε θόρυβο και να έβλεπα την επομένη αν θα έπρεπε να αλλάξω κάτι..

Ασφάλεια μην πέσει κάτι μέσα έχω κάνει ένα ταπερακι που κοιτώντας από πάνω φαίνεται πολύ άσχημο, αλλά από γύρο γύρο δεν φαίνεται τίποτα.

post-45043-0-19662300-1388279661_thumb.jpg

post-45043-0-60597900-1388279671_thumb.jpg

post-45043-0-95964200-1388279682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σιγουρος οτι αμα το αφηνες δεν θα γινοταν κατι αλλα μπορει και να μην χρειαζοταν να το ρυμθισεις παλι δεν πειραζει απο τα λαθη μας μαθαινουμε ολοι μας και εγω αμα κατσω να σου πω ποσα αστεια λαθη εχω κανει θα γεμισω 3 σελιδες... τωρα για την ασφαλεια καλη φαινεται αυτο που πρεπει να υπολογισεις οτι οσο περναει ο καιρος θα πιασει κοραλινη με οτι συπαγεται αυτο για τις τρυπες επισης προσεξε και να ειναι καλα εφαρμοσμενει στη υπερχειλησει ετσι ωστε με την κυκλοφορια μην φυγει ενω λειπεις και γινει καμια στραβη γιατι παντα οταν λειπουμε γινονται ολα!!

να ξερεις η βανα για εμενα παντα ειναι απαραιτητη στο ενυδρειο γνωριζω μαλιστα και φιλους που εχουν και δυο μια κοντα στο τελος και μια ποιο ψιλα υπερβολη μεν αλλα υπαρχει και αυτο! συμαντικο ειναι η προστασια τις υπερχειλισιες μην πεσει κατι μεσα!

αυτα απο εμενα......

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω μια απορία , ο μπλε ερημίτης ο ένας από τούς δυο συχνά 2-3 φορές τη μέρα ανεβαίνει πάνω στους ζωανθους τσιμπώντας τους χωρίς βέβαια να κόβουν κάποιο κομμάτι

μάλλον θέλει να δοκιμάσει αν τρώγονται..με αποτέλεσμα να κλείνουν, και μετά από 1-2 λεπτά φεύγει και ξανά ανοίγουν.. μπορεί να τούς βλάψει με αυτό ?? είναι reafsafe ??

η απορία μου δημιουργηθηκε πιο πολύ γιατί από εκεί που τούς πείρα μου είπε ο καταστηματαρχης ότι είναι προτιμότερο να έχουμε κόκκινους ερημίτες στο κυρίως ενυδρείο και τούς μπλε αν θέλω να τούς κατεβάσω στο

sump παρόλο που και οι μπλε δεν θα (φάνε) τούς ζωανθους ...

Link to comment
Share on other sites

Είχα μπλε ΤΕΡΑΣ στο main και δεν πείραζε τίποτε...απλά άραζε πάνω σε μια acro και αναγκαστικά τον έστειλα στο sump...πλέον είναι σε κάποιο άλλο μέρος...εκεί ψηλά.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

Τον ερημίτη ακόμη δεν τον μετέφερα στο σαμπ παρόλο που συνεχίζει τις κακιες συνήθειες του γιατί δεν έχω πολύ βράχο και και τον λυπάμαι, αλλά σύντομα τον βλέπω να πηγαίνει στο ισόγειο.

Εκτός αυτού έχω αρκετά θαμπό νερό μαζί με αιωρούμενα σωματίδια (σαν να βλέπω σκόνη)

Το θαμπό νερό ήταν από την αρχή και επειδή έχω και λάμπα UV την οποία την δουλεύω 24 ώρες την εβδομάδα με το που την βάζω να λειτουργήσει την επόμενη μέρα το νερό είναι διαυγές (η σκόνη- σωματίδια συνεχίζουν να υπάρχουν) και στο τέλος τον 6 ημερών μέχρι να την ξανά ανάψω ξανά θαμπώνει αρκετά.

Οι μετρήσεις μου είναι αυτές

7974_8200.png

Και έχω άνθρακα στο σαμπ μέσα σε κάλτσα (κάθε μήνα αλλαγή)

Και το νερό όπως κατεβαίνει περνά από ενυδρειακο υαλοβάμβακα τον οποίο τον αλλάζω κάθε 4-5 μέρες .

Τι να κάνω???? :growl:

Έχω και ένα εξωτερικό φίλτρο cristalprofi900 μήπως να το βάλω να δουλέψει μπας και καθαρίσει το νερό??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ακόμη δεν βρήκα λύση για την διαύγεια του νερού.

τα σωματίδια όμως έφυγαν μετά από μια κάλτσα που τοποθέτησα των 150micron.

μπήκαν και ένα yellowtail damselfish και ένα pseudocrhromis paccagnellae πριν 15 μέρες

και προστέθηκαν και ακόμη 12 κιλά νεκρού βράχου πριν 2 μέρες οπότε έφτασα στα 25 κιλά σύνολο

φυσικά ο βράχος ξυδοθικε , ξεπλύθηκε , βράστηκε , και ξανά ξεπλύθηκε πολλές φορές πριν μπει στο ενυδρείο.

επίσης πριν 4 μέρες ξεκίνησε έντονο φαινόμενο διατομικης αλγης σε φάση που καθαρίζω τα τζάμια και σε 2 ώρες είναι πάλι καφέ.

η διατομικη ξεκίνησε με το που τάισα μόνο μια φορά φυτοπλαγκτόν ( για τους ζωανθους )

post-45043-0-47073000-1390000628_thumb.jpg

post-45043-0-14964400-1390000630_thumb.jpg

post-45043-0-88104400-1390000631_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το στησιμο ειναι πολυ ωραιο :thumbsu:

Προσωπικα το μεσαιο βραχο θα τον εβγαζα αλλα το θεμα ειναι φυσικα τι αρεσει σ'εσενα περισσοτερο.

Φυτοπλανγκτον μηπως εριξες περισσοτερο απ'οσο επρεπε?

Ριχνεις βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

για να πω την αλήθεια ούτε κι εμένα μου αρέσει το μεσαίο κομμάτι αλλά μπήκε με με την απόκτηση καινούργιου βράχου με σκοπό να δημιουργηθουν κρυψώνες

και αν μου πείτε ότι οι κρυψώνες δεν είναι αναγκαίες τότε μάλλον θα πάει στο σαμπ ( και δεν πέφτει ξύλο, λίγο το pseudocrhromis paccagnellae κυνηγάει το damselfish και αυτό μονο )

φυτοπλαγκτόν έριξα 1 κουταλάκι όσο έλεγε ότι πρέπει 2 φορές την μέρα , εγώ έριξα μόνο μια φορά και μόνο μια μέρα (tropic marin)

βακτήρια την τελευταία φορά , στην αλλαγή νερού ξέχασα να βάλω , αλλά γενικά βάζω σε κάθε αλλαγή.

.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτο βρε ηλια το μεσαιο κομματι.

Χαλαει ολο το υπολοιπο αριστουργημα που εχεις κανει! :thumbsu:

Το θεμα ειναι πως ξυλο θα συνεχισει να πεφτει ειτε το εχεις μεσα το βραχακι ειτε οχι...το συγκεκριμενο ψαρακι ειναι διαολακι!

Ποιο φυτοπλανγκτον εριξες?Εχεις καποιο link?

Δεν χρειαζεται να ριχνεις βακτηρια μετα απο καθε αλλαγη ηλια.

Τρεχει αρκετο καιρο το ενυρειο πλεον ωστε να στηριζεται σε αυτα που εχει ηδη και να μην ειναι απαραιτητη η συχνη προσθηκη νεων.

Μην ριξεις για λιγο καιρο και συνεχισε τις αλλαγες νερου,λογικα θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι έτσι θα το βγάλω σε 3-4 μέρες να πάρει αρκετούς κάτοικους από τον αραγονιτη και μετά θα κατεβάσω τα βραχάκια στο σαμπ

http://www.tropic-marin.com/web/english/produkte/plankton.htm

το πρώτο το tropic marin pro-coral phyton

θα βάζω βακτήρια μια φορά το μήνα από εδώ και πέρα και θα δω πως θα πάει

Link to comment
Share on other sites

Ηλια ενυδρειο σου ειναι οτι θες το κανεις φιλε :thumbsu:

Αν σου αρεσει εσενα πανω αστο εκει :blush:

Αυτα τα σκευσματα με φυτοπλανγκτον ποτε δεν τα εμπιστευτηκα-πιστεψα.

Μονο ζωντανο παραγωγης αλλα ουτε απο αυτο εχω βαλει ποτε.

Ποσο καιρο τρεχει τωρα το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη εγώ ταΐζω αυτό με mix και από το zooton και μέχρι στιγμής όλα πάνε κατ΄ευχήν...δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε,αλλά τα κοραλλάκια μου πάνε μια χαρά!:)

Link to comment
Share on other sites

όταν λες ζωντανό παραγωγής εννοείς νερό από θάλασσα????

3μισή μήνες τρέχει και περιμένω να κλείσει 5 μήνες να βάλω ένα τανγακι που θέλω και ίσως και μια ανεμώνη :bigemo_harabe_net-82:

κωστα εσένα σου δημιουργεί πιο πολύ διατομικη ??

Έγινε επεξεργασία - Futurized
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αφου προσθεσες τωρα επιπλεον 12 κιλα βραχου σε ενυδρειο 3 μηνων θα συνεχισειςνα ριχνεις και βακτηρια κατα την γνωμη μου.τωρα το μεσαιο κομματι καλο θα ηταν να βγει δεν προσφερει κατι εκτος εαν σου αρεσει.οσο εχεις αυτα τα 2 ψαρια οι μαχες θα ειναι μονιμες.βαλε αντιφοσφωρο επισεις την υv βγαλτην.απο κυκλοφορεια πως εισαι?και απο φως?το phytoplacton δεν σου διμιουργησε την διατομικη. Το σκιμμερ βαλτο στο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Από κυκλοφορία έχω 9 χιλιάδες λίτρα , φώτα 105watt , την uv την έχω κλειστη και την ανάβω περίπου 24 ώρες την βδομάδα,αλλά τελευταία δεν την έχω ανάψει εδώ και 10 μέρες , αλήθεια είναι ότι πριν 4-5 μέρες κατέβασα τον 1 κυκλοφορητη πιο χαμηλά και χτυπούσε προς τα κάτω, τώρα τον ανέβασα

Στάλθηκε από το HTC One S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όταν λες ζωντανό παραγωγής εννοείς νερό από θάλασσα????

3μισή μήνες τρέχει και περιμένω να κλείσει 5 μήνες να βάλω ένα τανγακι που θέλω και ίσως και μια ανεμώνη :bigemo_harabe_net-82:

κωστα εσένα σου δημιουργεί πιο πολύ διατομικη ??

Oχι απο τη θαλασσα βρε ηλια.

Εννοω πως ΑΝ καποια στιγμη εριχνα φυτοπλανκτον θα ηταν δικης μου καλλιεργειας η φιλου,ζωντανο δηλαδη και οχι σκευασμα.

Εχουμε στο az 2-3 θεματακια για καλλιεργειες ζωο-φυτοπλανγκτον νομιζω.

Παντως σε ενα ενυδρειο 3-4 μηνων και με μολις ενα κοραλι δεν θα εριχνα κατι αναλογο.

Δεν το εχει αναγκη το ενυδρειο σου αφου δεν εχεις κοραλια η' αλλους οργανισμους που να το χρειαζονται-καταναλωσουν.

Ποιο tang σκεφτεσαι να βαλεις?

Ειναι ωραιες οι ανεμωνες. :thumbsu:

Φιλε μου αφου προσθεσες τωρα επιπλεον 12 κιλα βραχου σε ενυδρειο 3 μηνων θα συνεχισειςνα ριχνεις και βακτηρια κατα την γνωμη μου.τωρα το μεσαιο κομματι καλο θα ηταν να βγει δεν προσφερει κατι εκτος εαν σου αρεσει.οσο εχεις αυτα τα 2 ψαρια οι μαχες θα ειναι μονιμες.βαλε αντιφοσφωρο επισεις την υv βγαλτην.απο κυκλοφορεια πως εισαι?και απο φως?το phytoplacton δεν σου διμιουργησε την διατομικη. Το σκιμμερ βαλτο στο φουλ.

Μπορεις να μου τεκμηριωσεις γιατι θελει βακτηρια τωρα με τα επιπλεον κιλα?

Επισης γιατι το φυτοπλανκτον δεν μπορει να προκαλεσει διατομικη?(εστω και απο σκευασμα)

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Blue tang αλλά θα περιμένω ακόμη 2 μήνες. Ίσος πραγματικά να μην το είχε ανανγκη το ενυδρείο ή μπορεί και απλά να ήταν το σωστό timing και μπορεί να έβγαινε ούτως η άλλος μιας και το ενυδρείο είναι ακόμη Νέο, οπως και να έχει θα περιμενω να δω πως θα πάει.

Στάλθηκε από το HTC One S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο ψαρακι και δυσκολο να του αντισταθεις :thumbsu:

Καποια στιγμη ομως θα πρεπει να το δωσεις,λογω μεγεθους,σιγουρα ηλια.

Γενικα παντως με τα υγρα,τωρα που δεν εχεις ακομα κοραλια να τα καταναλωσουν δεν ειναι απαραιτητο να τα ριχνεις.

Ειναι τσαμπα εξοδα.

Χιλιες φορες να τα δινεις σε αλατι η' κατι αλλο που χρειαζεσαι.

Φιλικα στο λεω για να μη πετας χρηματα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Oχι απο τη θαλασσα βρε ηλια.

Εννοω πως ΑΝ καποια στιγμη εριχνα φυτοπλανκτον θα ηταν δικης μου καλλιεργειας η φιλου,ζωντανο δηλαδη και οχι σκευασμα.

Εχουμε στο az 2-3 θεματακια για καλλιεργειες ζωο-φυτοπλανγκτον νομιζω.

Παντως σε ενα ενυδρειο 3-4 μηνων και με μολις ενα κοραλι δεν θα εριχνα κατι αναλογο.

Δεν το εχει αναγκη το ενυδρειο σου αφου δεν εχεις κοραλια η' αλλους οργανισμους που να το χρειαζονται-καταναλωσουν.

Ποιο tang σκεφτεσαι να βαλεις?

Ειναι ωραιες οι ανεμωνες. :thumbsu:

Μπορεις να μου τεκμηριωσεις γιατι θελει βακτηρια τωρα με τα επιπλεον κιλα?

Επισης γιατι το φυτοπλανκτον δεν μπορει να προκαλεσει διατομικη?(εστω και απο σκευασμα)

αφου με ρωτας να σου τεκμηριωσω κατα την αποψη μου ενα ενυδρειο το οποιο τρεχει 3 μηνες εναι εντελος καινουργιο και αστρωτο,αρα προσθετοντας επιπλεων νεκρο βραχο ειναι σαν να ξεκινας ολη την διαδικασια απο την αρχη,γνωμη μου.οσο για το φυτοπλακτον δεν νομιζω οτι προκαλει διατομικη βαζοντας το σε ενυδρειο και μαλιστα μια φορα,χρονια το χρησιμοποιουσα χωρις θεματα η διατομικη βγηκε λογο της προσθηκης ,γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι η διατομικη ξεκίνησε 3 μέρες πριν προσθέσω τον νεκρό βραχο

Στάλθηκε από το HTC One S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...