Jump to content

Κολυμπάει Στραβά Το Ψάρι;


Recommended Posts

Τι κάνει ένας φυσιολογικός άνθρωπος στις 01:00 το βράδυ; Φυσικά κάθεται και παρακολουθεί τα ψάρια του! Στα πλαίσια του φυσιολογικού, λοιπόν, είπα να τραβήξω κι ένα βιντεάκι. :whistling:

Έτσι όπως παρατηρούσα τον Πρωτέα, το μικρό νεόφερτο ψαράκι (red cap) σκέφτηκα μήπως έχει κάποιο πρόβλημα και κολυμπάει ...στραβά! Εδώ και μία εβδομάδα που τον έχω έτσι κολυμπάει, αλλά σκέφτηκα πως έτσι είναι η δομή αυτού του είδους. Παρατηρώντας το, όμως, έχω την αίσθηση ότι το ένα πτερύγιο της ουράς του είναι κάπως σαν... αγκυλωμένο και αυτό επηρεάζει τον τρόπο που κολυμπάει. Κατά τα άλλα είναι μια χαρά ορεξάτος, τρώει, σκαλίζει, κολυμπάει και ακολουθεί το Νηρέα (το μεγάλο χρυσόψαρο).

Στο τέλος του βίντεο προσπάθησα να εστιάσω στον Πρωτέα. Όντως κολυμπάει στραβά και έχει κάποιο πρόβλημα ή έτσι είναι αυτά τα ψάρια και να μην ανησυχώ; :umm:

Δεν μπορούσα να ενσωματώσω το βίντεο, εδώ είναι το link: http://youtu.be/MUacmF1G5i4

[utube][/utube]

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Καλλιρόη, δε βλέπω κάποιο βίντεο αλλά ρίξε μία ματιά στην ασθένεια της νηκτικής κύστης και να θυμάσαι πως τα Χρυσόψαρα και ειδικά οι Fancy ποικιλίες δεν πρέπει να τρέφονται από την επιφάνεια. Μουλιάζεις την τροφή σου πριν τη ρίξεις στο ενυδρείο ή τρώνε από πάνω;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Τώρα βλέπω το βίντεο.. Φοβάμαι πως έχει πρόβλημα να ισορροπήσει.. Πόσο συχνά ταΐζεις τα ψαράκια σου και τι είδους τροφή τα δίνεις (flakes π.χ.); Μην ταΐζεις 1-2 μέρες και δες πως θα πάει. Αν είναι στην αρχή της ασθένειας ίσως τα καταφέρει, αν όμως επιδεινωθεί... Πόσο καιρό έχεις τα ψαράκια; Γράφεις πως ειπναι νεόφερτο... Έχει μέρες πού κολυμπάει στραβά;

Link to comment
Share on other sites

Καλλιρόη, δε βλέπω κάποιο βίντεο αλλά ρίξε μία ματιά στην ασθένεια της νηκτικής κύστης και να θυμάσαι πως τα Χρυσόψαρα και ειδικά οι Fancy ποικιλίες δεν πρέπει να τρέφονται από την επιφάνεια. Μουλιάζεις την τροφή σου πριν τη ρίξεις στο ενυδρείο ή τρών από πάνω;

Έχω διαβάσει για την ασθένεια της νυκτικής κύστης και δε νομίζω ότι μιλάμε για κάτι τέτοιο. Αν κάνεις κλικ στο link θα δεις το βίντεο απευθείας από το youtube όπου το ανέβασα. Έχω την αίσθηση ότι ένα πτερύγιο στην ουρίτσα του είναι σαν ...μονίμως ανασηκωμενο και λες και το κάνει να κολυμπάει ατσουμπαλα. Απλά δεν ξέρω αν είναι κάποιο πρόβλημα ή απλά επειδή είναι χοντρομπαλούτσικο αυτό είναι φυσιολογικό.

Πάντα τους μουλιάζω την τροφή, και δίνω πέλετς, τα οποία επιπλέουν, τα βυθίζω με την τσιμπίδα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βλέπω το βίντεο.. Φοβάμαι πως έχει πρόβλημα να ισορροπήσει.. Πόσο συχνά ταΐζεις τα ψαράκια σου και τι είδους τροφή τα δίνεις (flakes π.χ.); Μην ταΐζεις 1-2 μέρες και δες πως θα πάει. Αν είναι στην αρχή της ασθένειας ίσως τα καταφέρει, αν όμως επιδεινωθεί... Πόσο καιρό έχεις τα ψαράκια; Γράφεις πως ειπναι νεόφερτο... Έχει μέρες πού κολυμπάει στραβά;

Το έχω μία εβδομάδα. Αλήθεια σου φαίνεται πως έχει πρόβλημα να ισορροπήσει; Από την αρχή έτσι κολυμπάει. Στην αρχή σκέφτηκα ότι ζορίζεται λόγω του σωματότυπού του, καθώς τα φανσυ ειναι λιγο ατσουμπαλούτσικα σε σχεση με τα κόμον. Σήμερα όμως πέρασε από το μυαλό μου το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δες το δικό μου Red Cap στο Αβαταρ μου.. Είχε γίνει αρκετά μεγάλο και το έχασα και εγώ από νηκτική κύστη το καημενούλι μου.. :( Ωστόσο, ποτέ δεν είχε θέμα λόγω σωματότυπου. Δε θέλω να σε ταράξω, ούτε να βγάλω βιαστικά συμπεράσματα, απλά θυμάμαι και το δικό μου που έτσι ξεκίνησε τότε. Μην ταΐζεις και θα φανεί σε 1-2 μέρες.. Μπορεί να είναι αυτό που λες, αν και δε μπορώ δυστυχώς να καταλάβω από το βίντεο σε ποιο πτερύγιο αναφέρεσαι.

Αν από την αρχή είναι έτσι και δεν έχει επιδεινωθεί εδώ και μία εβδομάδα, μειώνονται αρκετά οι πιθανότητες-εικασίες να είναι άρρωστο και ίσως φταίει το πτερύγιό του. Έχεις παρατηρήσει αν πηγαίνει στις γωνίες μακρυά από τη ροή του φίλτρου και μένει ακίνητο για ώρα;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Δες το δικό μου Red Cap στο Αβαταρ μου.. Είχε γίνει αρκετά μεγάλο και το έχασα και εγώ από νηκτική κύστη το καημενούλι μου.. :( Ωστόσο, ποτέ δεν είχε θέμα λόγω σωματότυπου. Δε θέλω να σε ταράξω, ούτε να βγάλω βιαστικά συμπεράσματα, απλά θυμάμαι και το δικό μου που έτσι ξεκίνησε τότε. Μην ταΐζεις και θα φανεί σε 1-2 μέρες.. Μπορεί να είναι αυτό που λες, αν και δε μπορώ δυστυχώς να καταλάβω από το βίντεο σε ποιο πτερύγιο αναφέρεσαι.

Αν από την αρχή είναι έτσι και δεν έχει επιδεινωθεί εδώ και μία εβδομάδα μειώνονται αρκετά οι πιθανότητες-εικασίες να είναι άρρωστο και ίσως φταίει το πτερύγιό του. Έχεις παρατηρήσει αν πηγαίνει στις γωνίες μακρυά από τη ροή του φίλτρου και μένει ακίνητο για ώρα;

Αυτό είναι μικρούλι, 5 εκατοστα, αν δεις και το καπελάκι του είναι μικρό. Είχα συνηθίσει τα κοινά χρυσόψαρα και αυτό μου έκανε εντύπωση που οταν κολυμπαει είναι σα να χτυπιέται ολόκληρο! Το μεγάλο από την άλλη, κολυμπάει πιο... κομψά!

post-55442-0-10198900-1376868789_thumb.jpg

Στην φωτογραφία φαίνεται το ένα πτερύγιο κάπως ανασηκωμένο. Έτσι είναι μόνιμα. Έτσι είναι το σωματάκι του και γι'αυτό κολυμπάει ατσούμπαλα ή όχι; -αναρωτιέμαι...

Δεν το έχω δει να πηγαίνει στις γωνίες μακρυά από τη ροή του φίλτρου και μένει ακίνητο για ώρα. Έχει φυσιολογική συμπεριφορά, τρώει, σκαλίζει, κολυμπάει, παίρνει από πίσω το Νηρέα... Όταν κοιμάται συνήθως πάει σε ένα κοίλωμα πίσω από το ξύλο με τις ανούμπιες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει για την ασθένεια της νυκτικής κύστης και δε νομίζω ότι μιλάμε για κάτι τέτοιο. Αν κάνεις κλικ στο link θα δεις το βίντεο απευθείας από το youtube όπου το ανέβασα. Έχω την αίσθηση ότι ένα πτερύγιο στην ουρίτσα του είναι σαν ...μονίμως ανασηκωμενο και λες και το κάνει να κολυμπάει ατσουμπαλα. Απλά δεν ξέρω αν είναι κάποιο πρόβλημα ή απλά επειδή είναι χοντρομπαλούτσικο αυτό είναι φυσιολογικό.

Πάντα τους μουλιάζω την τροφή, και δίνω πέλετς, τα οποία επιπλέουν, τα βυθίζω με την τσιμπίδα.

Διόρθωση: Πάντα τους μουλιάζω την τροφή, και όταν δίνω πέλετς, τα οποία επιπλέουν, τα βυθίζω με την τσιμπίδα.

Επίσης δίνω flakes τα πολύχρωμα και σπιρουλίνα. Κάθε μέρα δίνω διαφορετική τροφή, εναλλάξ. Μία φορά την εβδομάδα βιταμίνες. Στη νηστεία μία φορά την εβδομάδα και μετά αρακά δεν είμαι συνεπής, το έχω κάνει μία φορά... (με το Νηρέα, ο μικρούλης μόλις έκλεισε εβδομάδα εδώ).

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και αυτη

 

4-5 ταισματα την ημερα με ποικιλια τροφων (μη λεγμενες και οχι ανοιγμενες για πανω απο 3-4 μηνες)

 

Τα μικρα ψαρια θελουν καλο ταισμα και συχνα.

Μεγαλωνουν για ολη τη διαρκεια της ζωης τους, αλλα το μεγαλυτερο μερος τη αναπτυξης το παιρνουν στα πρωτα 2-3 χρονια.
Ο ρυθμος αναπτυξης εξαρταται απο το δεδομενο χωρο διατηρησης, την ποιοτητα του νερου, την ποσοτητα και ποιοτητα διατροφης και το γενετικο τους υλικο.

Γιαυτο, ελεγχος του νερου και αναλογα αλλαγες,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω το βλεπω υγιεστατο απλα εχει ενα θεματακι με την ουρα του και ειναι γενετικο ετσι κολυμπανε τα φανσυ δεν εχει ασθενια!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, delta66 και AngelinaA, ως νέα ψαρο-μαμά ίσως για γίνομαι υπερβολική. Με τον καιρό θα μάθω περισσότερα...

Μέχρι τώρα που περίμενα να στρώσει το ενυδρείο, τάιζα μία φορά την ημέρα. Τώρα θα ταίζω περισσότερο. Τα καημένα, τα είχα σε δίαιτα... Θα ταίζω συχνότερα, λοιπόν!

Σ'ευχαριστώ delta66 και για την πρότασή σου για την τροφή, θα την πάρω και θα έχω το νου μου στο τρίμηνο με τετράμηνο να τις αλλάξω.

Σήμερα θα κάνω πάλι τεστάκια να δω τί γίνεται με το νερό μου και επίσης θα χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά σκούπα βυθού.

Χαίρομαι που είναι υγιές, πάντως για φάνσυ είναι γρήγορο, νομίζω! Τον γυμνάζει ο μεγάλος πέρα δώθε! :)

Link to comment
Share on other sites

Να τσεκαρεις ημερομηνια ληξης στις τροφες κατα την αγορα τους.

Αν δεν υπαρχει, τοτε την εχουν σβησει γιατι εχει ληξει και δεν θελουν να τους μεινει.

Οι ληγμενες ή πολυ καιρο ανοιγμενες τροφες οξειδωνονται και χανουν τις βιταμινες και την θρεπτικη τους αξια.

Ειναι σαν να ταιζεις mcdonalds.

Εξαλλου εσυ τις πληρωνεις για φρεσκιες οχι για ληγμενες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τις ξανατσέκαρα και τώρα για είμαι σίγουρη, και οι τρεις λήγουν το 2016. Τις πήρα Ιούνιο και Ιούλιο, δεν θυμάμαι πότε ακριβώς. Άρα λοιπόν μέχρι τον Σεπτέμβρη θα είναι καλές... Ούτως ή άλλως τώρα που έχω χρόνο έχω αρχίσει σιγά σιγά να παίρνω κάποια πράγματα σε τροφές, αξεσουάρ, τεστ και σκευάσματα για να μην τρέχω τελευταία στιγμή όταν μου τελειώσουν αυτά που ήδη έχω. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μικρούλι, 5 εκατοστα, αν δεις και το καπελάκι του είναι μικρό. Είχα συνηθίσει τα κοινά χρυσόψαρα και αυτό μου έκανε εντύπωση που οταν κολυμπαει είναι σα να χτυπιέται ολόκληρο! Το μεγάλο από την άλλη, κολυμπάει πιο... κομψά!

attachicon.giffish.jpg

Στην φωτογραφία φαίνεται το ένα πτερύγιο κάπως ανασηκωμένο. Έτσι είναι μόνιμα. Έτσι είναι το σωματάκι του και γι'αυτό κολυμπάει ατσούμπαλα ή όχι; -αναρωτιέμαι...

Δεν το έχω δει να πηγαίνει στις γωνίες μακρυά από τη ροή του φίλτρου και μένει ακίνητο για ώρα. Έχει φυσιολογική συμπεριφορά, τρώει, σκαλίζει, κολυμπάει, παίρνει από πίσω το Νηρέα... Όταν κοιμάται συνήθως πάει σε ένα κοίλωμα πίσω από το ξύλο με τις ανούμπιες.

Αφού έχει όρεξη και δεν μένει ακίνητος μην τον φοβάσαι τον μικρούλη. Μάλλον το πτερύγιό του έχει θεματάκι, αλλά τώρα είναι που θα το αγαπήσεις περισσότερο με την ιδιαιτερότητά του! Να μας ενημερώνεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...