Jump to content

Απο Αφρικανο Σε Θαλασσινος


satkingr

Recommended Posts

Ταπεινη γνωμη μου...κλεισε κυκλοφορια και με καποιο ξυραφακι αφαιρεσε την ξυνωντας τη βαση της.

Εχε εκει κοντα στο σημειο(εντος ενυδρειου) κατι που να μπορεις να τη βαλεις και βγαλτη εξω απο το ενυδρειο.

Καποιο ποτηρι,μπουκαλακι...οτιδηποτε.

Μην προσπαθησεις να την συνθλιψεις με καποιο αντικειμενο.Αν ειναι αυτη πιο πολυ κακο θα κανεις!

Και επειδη με τις φωτ. ικανοτητες σου θα μας κανεις πολυ μαγκες,αν μπορεις τραβα και μερικες εκτος νερου οταν την αφαιρεσεις,σε παρακαλω!

Μαζί γράφαμε! :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ εξυπνι η κυρια... μολις πλησιασα την καρτα για να την ξυσω μαζευτικε και εγινε το μισο κεφαλι καρφιτσα...

αλλα τελικα την εβγαλα μεσα σε πλαστικο ποτιρι..

IMG_8065.jpg

IMG_8066.jpg

IMG_8060.jpg

για να καταλαβετε το μεγεθος της την εχω τοποθετηση στην μαυρη ριγα απο την καρτα της shell...

IMG_8067.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πιθανοτητα να ηταν μονο μια...???

η την πατησα απο την αρχη??

Link to comment
Share on other sites

σε ενα βραχο που μου εδωσε ο bababrilios βραθηκαν αλλες 2 μεγαλητερες...αφερεθηκε ο βραχος...αλλα τα πραγματα τα βλεπω δυσκολα.... :waaa::waaa::waaa:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην συνεχιστεί το πρόβλημα με τις συγκεκριμένες κυρίες, άλλα αυτό που ήθελα να πω, είναι οτι οι φωτογραφίες είναι απίστευτες ...

Link to comment
Share on other sites

Που πηγες και την ειδες βρε ανθρωπε τοσο μικρη!

Ευχαριστουμε για τις φωτο!

Καλα εκανες και εβγαλες τον βραχο βασιλη,ελπιζω να ειχες μονο αυτες που ειδες!

Θα συμφωνησω απολυτα με τον δημητρη...οι φωτο ειναι απιστευτες!!!

Οπως ειπε και ο γιαννης,μολις αρχιζεις και βαζεις κοραλια θα μας βγαλεις τα ματια!

Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω το πρόβλημα σου να λύθηκε!

Το κακό με αυτές είναι ότι μπορει να μην εμφανιστούν ποτέ στο δικό μου πχ ενυδρείο και μόλις σου δώσω βράχο να βρουν πρόσφορο έδαφος στο δικό σου και να βγουν. Είναι άτιμα πλάσματα αυτές.

Ευτυχως όμως που τις κατάλαβες εγκαίρως.

Link to comment
Share on other sites

άτιμα πλάσματα.... εμφανίζονται από το πουθενά... και δεν εξαφανίζονται με τίποτα (σχεδόν)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο χτες δεν μπόρεσα να βρω άλλες. Ελπίζω να ήταν μόνο αυτές. Παντός αυτές που ήταν πάνω στον βράχο ήταν περίπου δύο εκατοστά ύψος η κάθε μια. Μέσα σε δύο τρύπες ήταν για αυτό δεν τις είδα από την αρχή. Βλέποντας φωτογραφίες στο ίντερνετ με το συγκεκριμένο είδος διαπίστωσα ότι υπάρχουν και πολύ εντυπωσιακές εμφανισιακά.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι νόμιζα ότι ήταν μόνο μια την ξεπαστρεψα και μετά απο ταξίδι που ελειπα οταν ξανά είδα το ενυδρειο είχαν πεταχτεί σαν μανιτάρια σε διάφορα σημεία έβαλα ένα chelmon και την καθάρισε δεν βλέπω να υπάρχουν αλλα αλλα σίγουρα η παρουσία του δεν τις αφήνει να ανοίξουν το καλο ειναι ότι το έλεγχο πλέον το θέμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από 'τι καταλαβαίνω μιλάς για κάποιο ψάρι... Μπορεί να μπει σε καινούργιο ενυδρείο??? Αφού στρωθεί πρώτα εννοείται!!!

Link to comment
Share on other sites

σου βάζω ένα λινκ απο ένα άρθρο του Μιχάλη θα σε βοηθήσει πολυ διαβάζοντας το θα σου λυθούν πολλές απορίες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86963

Link to comment
Share on other sites

Οκ . Πολυ καλό άρθρο... Από τι κατάλαβα μάλλον την πάτησα από την αρχή... Θα φανεί στο μέλλον πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ πολύ να είναι μόνο στον ζωντανό βράχο. Στον νεκρό δεν υπάρχουν εκτός και στην προσπάθεια σου να την βγάλεις έφυγαν υπολείματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που ήταν στο τζαμί είμαι 99% σίγουρος ότι βγήκε χωρίς να αφησει τίποτα πίσω της. Οι άλλες δύο βγήκαν μαζί με τον βράχο χωρίς να πειραχτουν καθολου. Οπότε δεν πιστεύω να άφησα τίποτα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

συνεχειζοντας το καθημερινο σχεδον update...

σημερα εχουμε πολλα σημαδια καφε αλγης πραγμα του δεν υπηρχε χτες....

και μερικες φωτο...

DSC_1823.jpg

DSC_1824.jpg

DSC_1822.jpg

DSC_1821.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι πραγματικα εξαιρετικες φωτο που να βγαζεις φωτο απο τα κοραλια.....ωραιο ποστερ το ειχα το ιδιο και εγω σε ενα ενυδρειο μου πριν χρονια ,συμπτοση. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

αλλο παλι και τουτο... δεν υπαρχει αυτο το θαλασσινο...καθε μερα και ενα καινουργιο φρουτο...

Αυτο παλι τι ειναι...

IMG_8071.jpg

IMG_8077.jpg

IMG_8074.jpg

και ενα βιντεακι για να εχουμε...

Link to comment
Share on other sites

παντος πολυ δυσκολη η macro φωτογραφια στο θαλασσινο....!!!!

Link to comment
Share on other sites

και το κακο συνεχειζετε... δυστιχος και ο αλλος βραχος που ειναι γεματος σπειρογραφους και το παραπανω ζωντανο εχει αλλη μια aptaisia.... να βγαλω και αυτον τον βραχο??? :bigemo_harabe_net-99::bigemo_harabe_net-99::bigemo_harabe_net-99:

μετα θα μηνει μονο ενας ζωντανος (που μαλον θα πρεπει να βγει και αυτος)... χωρια που θα χασω και ολους τους σπειρογραφους...

και μετα λεω οτι μηπως τσαμπα τους βγαλω αφου η αλλη βρεθηκε κολημενη στο τζαμι... δεν ειναι μονο πανω στις πετρες...

περιμενω με αγωνια γνωμες!!!!

Link to comment
Share on other sites

αλλο παλι και τουτο... δεν υπαρχει αυτο το θαλασσινο...καθε μερα και ενα καινουργιο φρουτο...

Αυτο παλι τι ειναι...

IMG_8071.jpg

IMG_8077.jpg

IMG_8074.jpg

και ενα βιντεακι για να εχουμε...

ειναι vermetid snail(εκανα και εγω επιτελους μια αναγνωριση)

https://www.google.gr/search?q=vermetid+snail&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=7UJDUsjSN8qX7QaAuYFQ&ved=0CC4QsAQ&biw=1600&bih=796&dpr=1

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον κωστα!

Ειναι σχετικα ακακο.Το μονο που μπορει να κανει ειναι να στρεσαρει λιγο οσο κοραλια(μελλοντικα) βρεθουν κοντα του απο τη βλεννα που βγαζει για να πιασει την τροφη του.

Αυτο που ειπες βασιλη

" δεν υπαρχει αυτο το θαλασσινο...καθε μερα και ενα καινουργιο φρουτο.."

Ειναι μια απο τις μεγαλες μαγειες στο θαλασσινο!

Αρκει να μην ανακαλυπτεις @#$#%ες! :bigemo_harabe_net-134:

Αν θες την ταπεινη μου αποψη βγαλε οτι ζωντανο βραχο εχεις εξω!

Μετα απο αυτο τσεκαρε οσο πιο σχολαστικα μπορεις αυτον που ειχες μηπως και προλαβαν να πανε και αλλου!

Θα σε στεναχωρησω αλλα το γεγονος οτι βρηκες aptaisia και στο τζαμι σημαινει οτι μπορει να εχεις και αλλες παντου.

Και αυτη τη μικρη να εισαι σιγουρος πως αν ηταν καπου πισω η ακομα και σε βραχο δεν θα την εβλεπες ποτε :ph34r:

Εαν και μετα απο αυτο ξαναβρεις εχεις δυο επιλογες

1.Αφηνεις τα πραγματα οπως ειναι και πονταρεις σε καποιον οργανισμο που να τις τρωει(οταν ειναι ετοιμο το ενυδρειο να μπει ζωη) ωστε να τις εχεις υπο εναν σχετικο ελεγχο

2.Η' τωρα που εισαι στην αρχη και θα ειναι πιο ευκολη και αναιμακτη η διαδικασια,αδειαζεις το ενυδρειο(το στεγνωνεις) νεκρωνεις και το βραχο ξανα και ξαναξεκινας απο την αρχη!!

Αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη και τι θα εκανα προσωπικα! :blush:

Η aptaisia ειναι στην κορυφη των χειροτερων pest που μπορει να ερθουν στο ενυδρειο σου.

Ειδικα στο κομματι του τι μπορεις να κανεις για να την ξεφορτωθεις!

Καλο ειναι που μπαινεις απο την αρχη στα δυσκολα γιατι μετα τ'αλλα θα σου φαινονται παιχνιδακι! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...