Jump to content

Aρχαριος Και Στησιμο Ενυδρείου


toykaki

Recommended Posts

στο αλλο μου ενυδρειο εχω Guppy 8 και μου δωσανε σημερα και εβαλα γαριδες red cherry,με το που τις εβαλα αρχισαν να τις πειραζουν τα γαππυ,υπαρχει περιπτωση να τις εφαγαν??είναι πολυ μικρες οι γαριδες που μου εδωσε ,ισως και μια εβδομαδας,τις 2 μεγαλυτερες τις βλεπω ειναι μεσα....

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω,δηλαδη ειναι επιθετικα τα guppie στις γαριδες...Δεν το ηξερα,εχω δει 3 τωρα μεσα,ελπιζω να μην ειναι ολα αρσενικα :P ..ολο κατω απο ξυλα ειναι και αναμεσα στα φυτα,τα μικρα δεν τα βλεπω,μαλλον πειναγαν τα guppie...

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκιμασαν γαριδες τα γκαπυ σου...δυσκολα τα πραγματα,θα σου τρωνε τον γοννο συνεχεια και αυτες που θα μεινουν θα ειναι παντα κριμμενες..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα πρεπει να φαγαν μονο τις πολυ μικρες, κανα 2 τωρα εχω δει εως 9,ο τυπος μου ειπε οτι μ εδωσε 12 οποτε η εγω δεν τις εβαλα ολες μεσα ή τις εφαγαν,εχω μια απορα ακομα,σε ενυδρειο με θυρευτες,οπως π.χ cloan loach μπορει να γινει αναπαραγωγη apple snail??δηλαδη πες ριχνεις στο ενυδρειο δυο μεγαλα apple αρσενικο και θυληκο,θα μπορεσει να γινει αναπαραγωγη η θα τα φανε?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα τα φανε και αν δεν φανε τα ενηλικα σαλιγκαρια θα φανε σιγουρα τα μικρα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λεω να παω στο βουνο να μαζεψω πετρες (να τις ελεξω με ακουα φορτε να μην αφρησουν) να βαλω στο ενυδρειο μου,τι λετε για ενυδρειο με κλοουν και με χηρες...τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Για ποσα λιτρα μιλαμε?

Οι πετρες της Ελλαδας ειναι σχεδον 100% ασβεστολυθικες.

Link to comment
Share on other sites

Σε 300 λιτρα θα μπορουσες να τα βαλεις αλλα οι κλοουν δεν κανουν ουτε γι αυτο το ενυδρειο,γινονται τεραστιοι.

Απο ποταμια ισως να βρεις κατι αλλα πρεπει το ποταμι να ειναι μακρυα απο την Αθηνα και να ειναι καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το φιλτρο μου εχει κ ανθρακα και μ ειπαν δεν κανει δουλεια κ οτι δεν το χρειαζομαι να βαλω ελαυροπετρα να παρω απλ το ορακτικερ.η κατι αλλο σαν μπαλες.μικρες δν καταλαβα ακριβος.ισχυει καυι τετοιο;και αν ναι ειναι καλυτερο;

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας κανει την δουλεια του οταν το ενυδρειο ειναι καινουριο ή μετα απο φαρμακευτικη θεραπεια,γενικα για την απομακρυνση βλαβερων ουσιων....αν το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο,τοτε ναι,δεν τον χρειαζεσαι.....τον πετας και στη θεση του βαζεις βιολογικο υλικο....

Ειναι σε δυο μορφες.....ή σαν κοφτο μακαρονακι ή μπαλακια....

Χωρις να θελω να κανω διαφημιση το πιο γνωστο ειναι το siporax και το siporax mini

post-16625-0-64712400-1397658405_thumb.jpgpost-16625-0-73054900-1397658417_thumb.jpg

Υπαρχει φυσικα και απο αλλες εταιριες αρκει να πας σε πετ-σοπ και να ζητησεις βιολογικο υλικο! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

βρηκα στο ενυδρειο μου αυτο το εχω περιπου 2 μηνες αλλα ηταν μικρο και δεν μπορουσα να το βγαλω φωτο,τι σαλιγκαρι ειναι?

http://i98.photobucket.com/albums/l262/toykaki/DSCN2206_zpsad43fc57.jpg οχι τα κοκκινα,αυτο μπροστα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει για tylomelania ή αλλιως rabbit snail.

Έχω κάποια στις εικόνες του ενυδρείου μου

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91053-oi-dhnthoi-iio-aaioaenaassi-unc-ooii-fotisgt/

Μπορείς να τσεκάρεις αν μοιάζουν;

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω στην τελευταια ειναι ιδιο αλλα το δικο μου οχι μαυρο ειναι σαν το χρωμα που τελειωνει η ουρα του δικου σου

Link to comment
Share on other sites

Τότε ειναι tylomelania,βγαίνει σε αρκετούς χρωματισμούς, εμένα το μάυρο μου γέννησε ένα καφε σκέψου.

Αν δεν σε χαλάνε οπτικά κράτα τα, δεν θα έχεις ανεξέλεγκτες γέννες.

Εμένα 3 ενήλικα απο τον Νοέμβριο μου έχουν γεννήσει έως τωρα 6 μικρά άσε που τα ελέγχεις εύκολα γιατι μεγαλώνουν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...