Jump to content

Aρχαριος Και Στησιμο Ενυδρείου


toykaki

Recommended Posts

Συμφωνω στα παραπανω..καθομαι και διαβαζω προφιλ ψαριων και βλεπω σε μερικα όπως π.χ κλοουν που λεει φρέσκα λαχανικά και φρούτα δεν πρέπει να λείπουν από την διατροφή τους.Δηλαδη τι?κοβουμε μηλο απο το ψυγειο και το ρίχνουμε στο νερο? :P μου φαινετε καπως γιατι δεν ξερω για αυτο.. Και αν εννοει αυτο,δεν κανει κακο στο ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τα αφήνεις να σαπίζουν μεσά στο ενυδρείο. Μετα απο κάνα 45λεπτο με μια ωρα θα βγαζεις αυτά που δεν έχουν καταναλωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι θα ριξω..απλα ετσι το ειπα γιατι το διαβασα..και τι φρουτα δηλαδη?θα ψαξω στο ιντερνετ να δω εαν υπαρχει κανενα Video ,πλακα θα εχει...Πολυ περιεργο μου φανηκε :P... κατι ακομα διαβαζω για τους εχινοδορους και λεει πολλαπλασιαζονται οπως ολοι οι εχινοδοροι μεσο δρομεων,δηλαδη?οπως επισεις σε καποιους λεει ο πολλαπλασιασμος του γινετε μεσω διαχωρισμου του ριζώματος..δηλαδη??Επισεις μπορω να κοψω ριζα και να μεταφυτεψω?Το δικο μου βεβαια δεν μπορω να το βρω αλλα τεσπα...

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα πειραζει εαν η ριζα τις ανουβιας ακουμπαει και ξυλο αλλα και αμμο??υπαρχει περιπτωση να μην πιασει καλα?να μην κρατησει πολυ καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι θα ριξω..απλα ετσι το ειπα γιατι το διαβασα..και τι φρουτα δηλαδη?θα ψαξω στο ιντερνετ να δω εαν υπαρχει κανενα Video ,πλακα θα εχει...Πολυ περιεργο μου φανηκε :P... κατι ακομα διαβαζω για τους εχινοδορους και λεει πολλαπλασιαζονται οπως ολοι οι εχινοδοροι μεσο δρομεων,δηλαδη?οπως επισεις σε καποιους λεει ο πολλαπλασιασμος του γινετε μεσω διαχωρισμου του ριζώματος..δηλαδη??Επισεις μπορω να κοψω ριζα και να μεταφυτεψω?Το δικο μου βεβαια δεν μπορω να το βρω αλλα τεσπα...

Φιλε μου εσυ τι νομιζω οτι τρωνε στην φυση τα ψαρια; Flakes και pellets; Οτι βρουνε τρωνε και αυτο σημαινει και κανα φρουτο αν πεσει απο κανα δεντρο! ;)

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 2-3 μερες το φυτο αρχισε σκαει,εβγαλε φυλο νεο (αλλα λιγο καφεδιζει το χρωμα του),να θεωρίσω οτι εχει πιασει η απλα τυχαιο?

93o0.jpg

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ακομα,για πετρες μπορω να παρω απο το βουνο??Είναι κατι το ιδικο?πρεπει καποιες συγκεκριμένες?Για πείτε μου?

Link to comment
Share on other sites

Το φυτακι καλα παει. Μην το ενοχλεις! Πετρες απ το βουνο μπορεις να παρεις. Απλα να προσεξεις να μην ειναι μυτερες και αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις να ειναι ασβεστολιθικες ή οχι!

Μετα καλο πλυσικο και βρασιμο και εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το φυλλο βγηκε σε 2 μερες και εγινε τοσο μεγαλο?Εισαι σιγουρος οτι ειναι νεο φυλλο?Εισαι σιγουρος οτι δεν ηταν μεσα στην αμμο οταν το φυτεψες και τωρα ξεπεταχτικε?Μου φαινεται περιεργο να εγινε μεσα σε 2 μερες αυτο και ακομη πιο περιεργο ενα γλαστρακι εχινοδορου να εχει μονο 3-4 κοτσανια..Μου φαινεται περιεργο γιατι κατα βαση οι εχινοδοροι ειναι φυτα αργης αναπτυξης..Ποιον εχινοδορο εχεις αρκιβως?

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι ασβεστολιθηκες (πως τις ξεχωρίζω)?Και πια η σημασια τους?

Eπίσς εχω παρατηρησει,απο τοτε που εβαλα τα ξυλα απο τοτε που εβαλα τα φυτα θα σας γελασω το νερο στης επιφανει ειναι σαν να εχεις ας πουμε κυλίδες πετρελαιου, ,να ειναι ακομα ταννινα απο τα ξύλα?οσο μπορείται να δείτε απο την φωτο 6kg4.jpg

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα οπως ανεφερα εδω και 4 μερες φιλοξενω 2 κλοουν 5-6 εκατοστα και δεν τρωνε και ανυσηχω,δινω την tetra pro vegetables και την jbl novo bel ...Tις βρέχω εξτρα για να πηγαινουν πάτω αλλα δεν βλεπω να βγαινουν απο τις φωλιες τους να τρώνε...Τι να ταίσω?

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι ασβεστολιθηκες (πως τις ξεχωρίζω)?Και πια η σημασια τους?

Eπίσς εχω παρατηρησει,απο τοτε που εβαλα τα ξυλα απο τοτε που εβαλα τα φυτα θα σας γελασω το νερο στης επιφανει ειναι σαν να εχεις ας πουμε κυλίδες πετρελαιου, ,να ειναι ακομα ταννινα απο τα ξύλα?οσο μπορείται να δείτε απο την φωτο 6kg4.jpg

Κανε ενα νοπο και διαβασε τα παλιοτερα θεματα του φορουμ,οτι ερωτισεις,οι απαντησεισ τους βρισκονται εκει...

Link to comment
Share on other sites

εαν αυριο μεθαυριο αποφασισω να βαλω εξωτερικο φιλτρο τι θα προτείναται?οσο για τις ασβεστολιθικες τις αποφεύγουμε γιατι ανεβαζουν τις μετρησεις μας απο οσο καταλαβα

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

εαν αυριο μεθαυριο αποφασισω να βαλω εξωτερικο φιλτρο τι θα προτείναται?οσο για τις ασβεστολιθικες τις αποφεύγουμε γιατι ανεβαζουν τις μετρησεις μας απο οσο καταλαβα

Τις μετρησεις σε ph!

Oταν ερθει η ωρα για το εξωτερικο μιλαμε!

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω αγγουρακι ομο μεσα στο ενυδρειο,πως μπορω??Γιατι εχω κοψει μια ροδελα και ειναι στην επιφανια δεν βουλειαζει,την ειχα καθαρισει απο εξω.Πρεπει να ειναι μεγαλο κομματι?να ειναι ακαθάριστο?για τον λογο του αληθες εβγαλα και τα κουκουτσια απο μεσα,για πειτε μου?

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω αγγουρακι ομο μεσα στο ενυδρειο,πως μπορω??Γιατι εχω κοψει μια ροδελα και ειναι στην επιφανια δεν βουλειαζει,την ειχα καθαρισει απο εξω.Πρεπει να ειναι μεγαλο κομματι?να ειναι ακαθάριστο?για τον λογο του αληθες εβγαλα και τα κουκουτσια απο μεσα,για πειτε μου?

Το καρφωνεις με μια οδοντογλυφιδα στον βυθο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ωραια,σκεφτομαι να αγορασω εξωτερικο φιλτρο για το 125αρι μου,τι θα προτείναται?ποσα λιτρα την ωρα να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...