Jump to content

Aρχαριος Και Στησιμο Ενυδρείου


toykaki

Recommended Posts

εν το μεταξυ εχω παρει τα φυτα..τι να κανω να το καθαρισω το ξυλο και να τα φυτεψω?ή οπως ειναι το ξυλο να φυτεψω?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά θα τα φυτέψεις ή θα τα δεήσεις επανω στο ξύλο ;

Link to comment
Share on other sites

στο ξυλο τα εβαλα..λοιπον εδω οι φωτο απο το ενυδρειο και δεσιματα φυτων (anubias barteri και echinodorus grandiflorus) ακομα δεν ειναι τελειος ετοιμο και δυστηχος ακομα βγαζουν τα ξυλα :bigemo_harabe_net-86: ..Ποσες ωρες ανοιχτο το φως?...Σας ευχαριστω και παλι για ολα και συνεχιζουμε

6muf.jpg

8jxo.jpg

y458.jpg

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

φιλοξενω 2 κλοουν στο ενυδρειο μου παρεπιπτωντος ενος φιλου που εκανε καθαρισμο και παλι απο την αρχη το ενυδρειο του

Link to comment
Share on other sites

ναι...απο οτι ειδα μολις θελει υποστρωμα εε???πππφφφ...τωρα το αλλαζω

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

ναι φύτεψε τους στην άμμο να απλώσουν ριζα

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται τιποτα. Απλα φυτεψε τους. Χωσε με το δαχτυλο, αν δεν εχεις καποιο αλλο εργαλειο, τις ριζες μεσα στην αμμο και ασε την φυση να κανει τα υπολοιπα.

Υπολογιζε γυρω στις 10 ωρες φωτισμο καθημερινα! Εγω τα αναβω 14:00 και τα σβηνω 00:00 με χρονοδιακοπτη!

Το ενυδρειο εχει προοπτικες να γινει πανεμορφο αν και με χαλαει λιγο αυτη η αφισα! Εγω θα εβαζα μονοχρωμη αφισα. Μαυρη, μπλε, γκρι! Θα αναδειξει τα χρωματα των ψαριων σου και των φτων σου και φερνει πιο πολυ σε φυση!

Με την ψαροσυνθεση σου τι σκοπευεις να κανεις; Τα ψαρακι απου εχεις ειναι πανεμορφα. Εγω θα αυξανα το κοπαδι και θα προσθετα καποιο ειδος βυθοψαρου!

Ε και για το ντεκορ και καμια πετρα ευπροσδεκτη ειναι!

Link to comment
Share on other sites

ναι σκεφτομαι να βαλω και καμια πετρα...ευχαριστω για την διακοσμηση..οποτε δεν βαζω τιποτα...τις φυτεψα κατω,να παρω και αλλα φυτα προτεινεις??Κατι ακομα καποιοι βαζουν λιπασματα κλπ ...Για πιο λογο αυτο?μοιπως αυξανει την ζωη του φυτου??Παντος εσυ με την φυση πρεπει να εχεις πολυ καλη σχεση και δεν θελεις να εχει την παραμικρη επιβαρυνση... :) με τα ψαρακια να βαλω κανενα cory σκεφτομαι...Εχει φοβο να σκαλιζει και να βγαζει την ριζα επανω?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

ναι σκεφτομαι να βαλω και καμια πετρα...ευχαριστω για την διακοσμηση..οποτε δεν βαζω τιποτα...τις φυτεψα κατω,να παρω και αλλα φυτα προτεινεις??Κατι ακομα καποιοι βαζουν λιπασματα κλπ ...Για πιο λογο αυτο?μοιπως αυξανει την ζωη του φυτου??Παντος εσυ με την φυση πρεπει να εχεις πολυ καλη σχεση και δεν θελεις να εχει την παραμικρη επιβαρυνση... :)

Αν θες να παρεις κι αλλα φυτακια δεν υπαρχει περιορισμος! Φροντισε ομως να μην ειναι πολυ μπελαλιδικα γιατι το μονο που θα σου δημιουργησουν θα ειναι νευρα και αγχος επειδη θα σου χαλανε ή δεν θα μεγαλωνουν!

Στα φυτα που εχεις δεν νομιζω οτι χρειαζονται λιπασματα. Αυτα μπαινουν για τα δυσκολα φυτα που εχουν απαιτησεις!

Εγω με την φυση οντως εχω και προσπαθω να εχω αριστη σχεση αλλα θα το δεις και μονος σου ποσο ποιο ωραιο θα ειναι το ενυδρειο σου με μια μονοχρωμη αφισα σε σχεση με αυτην που εχεις τωρα!

Κανενας φοβος δεν υπαρχει με τα κορυ. Ισα ισα ειναι και πολυ ομορφα ψαρακια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μια φωτοπεριοδος 8 ωρες ειναι μια χαρα,δεν εχεις πολλα φυτα και δυσκολα,ουτερ ριχνεις λιπασματα η εχεις co2 για να βαλεις τον φωτισμο 10 ωρες.Μπορεις να παρεις και αλλα ευκολα φυτα και να το γεμισεις και να γινει μια μικρη ζουγκλα.Τα ευκολα φυτα δεν χρειαζονται σχεδον τιποτα,ισως χρειαστεις καμια ταμπλετα λιπανσης και κανενα γενικο λιπασματακι,τιποτα παραπανω.

Για ευκολα φυτα κοιτα εδω και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και παλι..κατι ακομα απο τον εχινοδορο εχω ενα καφε φυλο στο ενα και ενα με μια τρυπα στο αλλο..για να τα κοψω τα κοβω απο κατω η απο εκει που ξεκιναει το φυλο,αν και σε αυτη την φαση δεν κοβω τιποτα γιατι εχθες τα εβαλα και ειναι κριμα με το κοψιμο να τραβηχτουν και να βγουν οι ριζες παλι

Link to comment
Share on other sites

Κοψτα αφου ειναι χαλασμενα. Απο χαμηλα. Θα δωσουν ωθηση στο φυτο! Και δωστους λιγο χρονο να προσαρμοστουν! Μην ανησυχεις!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

πως κοβεις και μεταφυτευεις τις ανουβιες??Και πως καταλαβαινεις οτι ειναι ωρα για κοψιμο?

Κάνε μια βόλτα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και παλι σε αυτη την φαση μπορω να βαλω απιστογραμμα οπως μου προτεινες??Γιατι καπου πηρε το ματι μου οτι μυστικο ειναι να ειναι πεντακαθαρο το νερο..ενω εμενα εχει αυτο λιγο απο τα ξυλα..λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

Που το πήρε το μάτι σου ; Μπορείς να μας το παραθέσεις ; Μήπως εννοεί καθαρό : ελάχιστα νιτρικά και συχνές αλλαγές ;

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικο για την καλη ζωη των ψαριων ειναι οντως η καλη ποιοτητα νερου. Δυναμωνει το ανοσοποιητικο συστημα τους και τα βοηθαει να μην αρρωσταινουν!

Τα ψαρακια που λες θελουν μαλακο νερο. Βεβαια τα περισσοτερα εχουν γεννηθει και μεγαλωσει σε νερο βρυσης αλλα θελουν μαλακο νερο, με οτι αυτο συνεπαγεται!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...