Jump to content

Το 40Αρι Μου


georgerocks

Recommended Posts

Εδω ειμαστε.... :)

P1000623_zpsbf2b5a02.jpg

Τα καμαρια μου..... :)

P1000626_zps9aa65879.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άντε να φουντώσουν να καλύψουν το ξύλο. :)

Ανυπομονω!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω, ετσι οπως το βλεπω απο δω, οτι αυτο που εχεις δεσει ειναι hygrophilia που θελει φυτεμα!

Λες ε?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ολα Γιωργη! Απιθανο φιλαρακι. Απλα παρτα ολα τωρα και μετεφερε τα στο 60αρι!! :P

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ολα Γιωργη! Απιθανο φιλαρακι. Απλα παρτα ολα τωρα και μετεφερε τα στο 60αρι!! :P

Ευχαριστω Θοδωρη!!!

Αυτο λεω κι εγω σιγα σιγα να ξεκινησω την μεταφορα.

Στο 60αρι θα ειναι καλυτερα...

Αλλα θελει μια προετοιμασια..... :)

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε όμορφα μετα τις αλλαγές που έκανες. Θα γίνει ομορφότερο όταν πυκνώσουν τα φυτά και καλύψουν τα κενά. :thumbup:

Το φυτό που έδεσες στην πέτρα είναι hygrophila polysperma και πρέπει να το φυτέψεις για να αναπτυχθεί σωστά.

Δες εδώ πιο αναλυτικές πληροφορίες. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83299

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε, και λίγο κερατόφυλλο για να δημιουργήσεις σκιά για τις ανούμπιες, και κρυψώνα για τον γόνο.

Οπότε βάλε άμεσα μια αγγελία για να σου χαρίσει κάποιος.

γιατι θελει σκια η ανουμπια?

Link to comment
Share on other sites

Καλόγουστο αποτέλεσμα, εύγε

Link to comment
Share on other sites

γιατι θελει σκια η ανουμπια?

Γιατι αλλιως πιανει αλγη!

Link to comment
Share on other sites

γιατι θελει σκια η ανουμπια?

Οπως σου έγραψε και ο Θοδωρής τα πλατιά φύλλα της anubias πιάνουν εύκολα άλγες.

Το πρόβλημα είναι επειδη σαν φυτό είναι αργής αναπτύξεως (δεν βγάζει και πολλά νέα φύλλα), εάν πιάσει άλγη μετά δεν θα μπορέσεις να κάνεις και πολλά πράγματα για να βελτιώσεις την εικόνα της, με αποτέλεσμα ένα φυτό οχι ιδαίτερα ελκυστικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια! :)

Χαιρομαι που σας αρεσει και θα γινει ακομα καλυτερο!!!Ειδικα οταν τα λιτρα γινουν 60...;)

Το εχω ζησει με την ανουμπια και την αλγη...δεν εφευγε με τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε όμορφα μετα τις αλλαγές που έκανες. Θα γίνει ομορφότερο όταν πυκνώσουν τα φυτά και καλύψουν τα κενά. :thumbup:

Το φυτό που έδεσες στην πέτρα είναι hygrophila polysperma και πρέπει να το φυτέψεις για να αναπτυχθεί σωστά.

Δες εδώ πιο αναλυτικές πληροφορίες. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83299

Ναι αυτο ειναι....το φυτεψα διπλα! :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο αποτέλεσμα.μπράβο σου!! μόλις θα μεγαλώσουν τα φυτά θα γινει τέλειο...

και οι πετρουλες σου πανέμορφες!!

Link to comment
Share on other sites

Α εσείς του λέτε να τα μεταφέρει στο 60αρι!!!! Και του βάζετε ιδέες... :bigemo_harabe_net-55:

Λοιπόν φίλε Γιώργο σκέψου ότι αν τα μεταφέρεις δίπλα, θα έχεις πολύ περισσότερο χώρο και το αποτέλεσμα νομίζω ότι θα έίναι λίγο... αραιό....βέβαια όλα διορθώνονται... με υπομονή και προσεκτικό στήσιμο... Πρόσωπικά ο μόνος λόγος για μεταφορές είναι οι επικείμενες γέννες των καμαριών σου...

Δες σου λέω και πάλι λίγο τα mail σου....

Link to comment
Share on other sites

Ε δωστου κανα κλαδεμμα ντε! Ζηλευεις που θα γινει πιο ωραιο απ το δικο σου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε... ναι λοιπόν, το βρήκες φίλε sturm ζηλεύω :bigemo_harabe_net-87:

και πολύ μάλιστα!

Μα ο Γιώργος ήταν η αιτία που ξεκίνησα να ασχολούμε με το χόμπι...

Όσο για κλαδέματα...όσα θέλει όταν μεγαλώσουν τα φυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Α..... Γιώργη, πες σε παρακαλώ στα παιδιά ποιός σου έδωσε αυτή την τέλεια :bigemo_harabe_net-127: ! ανούβια που έβαλες τελευταία και κατα γενική ομολογία ήταν η πινελιά τελειότητας στο ενυδρείο σου; ΕΕΕΕ;;; Και το πανέμορφο ξύλο που είναι δεμένη; ΕΕΕΕ;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αλλιως πιανει αλγη!

Οπως σου έγραψε και ο Θοδωρής τα πλατιά φύλλα της anubias πιάνουν εύκολα άλγες.

Το πρόβλημα είναι επειδη σαν φυτό είναι αργής αναπτύξεως (δεν βγάζει και πολλά νέα φύλλα), εάν πιάσει άλγη μετά δεν θα μπορέσεις να κάνεις και πολλά πράγματα για να βελτιώσεις την εικόνα της, με αποτέλεσμα ένα φυτό οχι ιδαίτερα ελκυστικό.

ευχαριστω και τους δυο σας.....το ειχα ακουσει αλλα δεν ημουν σιγουρος!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Α..... Γιώργη, πες σε παρακαλώ στα παιδιά ποιός σου έδωσε αυτή την τέλεια :bigemo_harabe_net-127: ! ανούβια που έβαλες τελευταία και κατα γενική ομολογία ήταν η πινελιά τελειότητας στο ενυδρείο σου; ΕΕΕΕ;;; Και το πανέμορφο ξύλο που είναι δεμένη; ΕΕΕΕ;;;

Ε λοιπον ΝΑΙ!!!!!Εσυ μου την εδωσες φιλε μου Παρασκευα και ηταν η πινελια τελειοτητας στο ενυδρειο μου!!!!!!!

:bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-76:

Ετοιμασου ομως σε λιγο καιρο θα εχεις κι αλλα να δωσεις οταν θα χρειαστει να γεμισω λιγο περισσοτερο χωρο.....η αρχη εγινε σημερα!!!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Ε δωστου κανα κλαδεμμα ντε! Ζηλευεις που θα γινει πιο ωραιο απ το δικο σου;

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: Σημερα κατι εδωσε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι σας θελω! Αλλα Γιωργο τεμπελακο δεν σε βλεπω να ενεργοποιησαι! :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-76:

Υπομονη.....ολα θα γινουνε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον παιδια επειδη σε λιγο καιρο μαλλον θα δωσω τα γκαπακια και θα βαλω μονομαχο.......αυτο ειναι εκπληξη για καποιους(ακους Παρασκευα???)

λεω προς τους συντονιστες αν θελουν να μεταφερουν το θεμα αυτο στα ενυδρεια μελων για να βλεπουμε εκει την εξελιξη του... :)

Αν θελετε μπορειτε να αλλαξετε και τον τιτλο σε ''Το 40αρι μου''

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!!!

Για οποιαδηποτε αλλαγη στο ενυδρειο θα σας ενημερωσω παρ'αυτα!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πολύ καλό!

Μου άρεσαν οι ανούμπιες που έχεις!

Είδα οτί μετέφερες τα κλαδέματα πίσω!

Αυτό ήθελα να σου πω.. να βάλεις τις καμπόμπα πίσω για να σου καλύψουν το φίλτρο!

Αν είδα καλά πρέπει να έχεις και ένα κλάδεμα από egeria densa.. εγώ με αυτό έχω καλύψει το φίλτρο μου!

Ευκολο φυτό και μεγαλώνει παρα πολύ γρήγορα!

Οι καμπόμπα δεν με ενθουσιάζουν γιατί μπορεί να τσουρομαδάνε... και να βγαίνουν στην επιφάνεια...

Άντε και με μεγαλύτερο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...