Jump to content

Χρυσόψαρα Και Θερμοκρασία


kalliroi

Recommended Posts

Τις τελευταίες ημέρες που έπεσε η θερμοκρασία και έγινε... χειμωνιάτικη, έχει αρχίσει να πέφτει και η θερμοκρασία στο ενυδρείο. Σήμερα το πρωί είναι στους 22 με 23 βαθμούς. Διάβασα στο προφίλ των χρυσοψαρων ότι το χειμώνα η ιδανική θερμοκρασία είναι στους 18 βαθμούς. Να ανάψω από τώρα τον θερμοστάτη και να τον βάλω στους 18 ή να περιμένω να το κάνω αυτό όταν πέσει κι άλλο;

:bigemo_harabe_net-133:

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες που έπεσε η θερμοκρασία και έγινε... χειμωνιάτικη, έχει αρχίσει να πέφτει και η θερμοκρασία στο ενυδρείο. Σήμερα το πρωί είναι στους 22 με 23 βαθμούς. Διάβασα στο προφίλ των χρυσοψαρων ότι το χειμώνα η ιδανική θερμοκρασία είναι στους 18 βαθμούς. Να ανάψω από τώρα τον θερμοστάτη και να τον βάλω στους 18 ή να περιμένω να το κάνω αυτό όταν πέσει κι άλλο;

:bigemo_harabe_net-133:

Και να τον ανάψεις τώρα, δε λέει τίποτα. Δε θα φέρει τη θερμοκρασία στους 18 βαθμους. Είτε τον βάλεις τώρα σε λειτουργία είτε οταν σιγα σιγα πέσει η θερμοκρασία ειναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε! (τα χρυσόψαρα κι εγώ) :)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα βάλεις καθόλου θερμοστάτη. εμένα είναι έξω στην "λιμνούλα" με 14 αυτή τη στιγμή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το χειμώνα διατηρώ μέσα στο σπίτι μία κανονική θερμοκρασία, λογικά ο θερμοστάτης δεν θα μου χρειαστεί. Τα χρυσόψαρα αντέχουν και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, αλλά στην λιμνούλα νομίζω δεν είναι το ίδιο με το ενυδρείο γιατί στον βυθό της διατηρεί υψηλότερες θερμοκρασίες από την επιφάνεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το χειμώνα διατηρώ μέσα στο σπίτι μία κανονική θερμοκρασία, λογικά ο θερμοστάτης δεν θα μου χρειαστεί. Τα χρυσόψαρα αντέχουν και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, αλλά στην λιμνούλα νομίζω δεν είναι το ίδιο με το ενυδρείο γιατί στον βυθό της διατηρεί υψηλότερες θερμοκρασίες από την επιφάνεια. :)

σωστη, ο θερμοστατης για χρυσοψαρα μεσα στο σπιτι ειναι περιττος εκτος αν μενεις στην αλασκα......

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα ανωτερω . Αν η θερμοκρασια του δωματιου σου ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα , η χρηση θερμαντηρα ειναι περιτη .

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες.Στα χρυσόψαρα δεν χρειάζεται να τους βάλεις καθόλου θερμοστάτη.Ακόμη και εάν πέσει η θερμοκρασία πολύ χαμηλά αλλά πέσει σταδιακά δεν θα έχουν κανένα

πρόβλημα.Αυτό που θα προσέχεις είναι στις αλλαγές νερού να μην τις κάνεις κατευθείαν από την βρύση γιατί το νερό τον χειμώνα έχει πιο χαμηλή θερμοκρασία με αποτέλεσμα να πέσει απότομα η

θερμοκρασία τους.Οπότε προετοιμασία του νερού από το προηγούμενο βράδυ μέσα στο σπίτι για να έχεις περίπου την ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου.

Καλή συνέχεια !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...