Jump to content

Αν Δεν Ξερεις , Μη Μιλας !


Recommended Posts

Αφορμή παίρνω απο εδω και για να μη χαλάσει το θέμα με τα εκτός θέματος το θέτω πρός συζήτηση εδω .

Αυτο το.........Αν δεν ξερεις , μη μιλας ! Μου ακουγεται , μου φαινεται μαλλον ( μια και ειμαι πισω απο οθονη ) πολυ απολυτο ! !

Ποιος ο λογος υπαρξης του forum τοτε και ποιος ο λογος ανταλλαγης αποψεων αλλα και γνωσεων ; Μια και με την λογικη αυτη , πρεπει να μιλαν μονο και αποκλειστικα γνωστες και διαβασμενοι ;

Εμένα η γνώμη μου είναι το αν δεν ξέρεις δεν μιλάς .

Καταλαβαίνω οτι όλοι μας πέφτουμε στη λούμπα του "ξέρω" και τη πατάμε κάποιες φορές .

Αυτό όμως έχει πολύ μεγάλη απόσταση απο το γράφω για να γράφω .............

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρώ οτι απαντάμε μόνο όταν γνωρίζουμε, ρωτάμε όταν δεν ξέρουμε και διαβάζουμε πάντα! :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι απαντάμε μόνο όταν γνωρίζουμε, ρωτάμε όταν δεν ξέρουμε και διαβάζουμε πάντα! :sarcasm:

Συμφωνώ!

Προτιμότερο είναι να μην γράψουμε αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι, παρά να μπερδέψουμε περισσότερο αυτόν που ρωτάει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ή αν θέλουμε να απαντήσουμε ψάχνουμε πριν το κάνουμε..!

Πολλές φορές δεν είμαι και εγώ σίγουρος αλλά κάθομαι και ψάχνω-διαβάζω-μαθαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντοτε η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.

Έχουμε το ελεύθερο να λέμε την γνώμη μας απλά αν δεν ήμαστε σίγουροι για αυτά που λέμε τότε καλό είναι να το επισημάνουμε με της ανάλογες προτάσεις ή λέξεις.

Υπάρχουν και φορές όμως που είμαστε σίγουροι για κάτι ενώ ήμαστε λάθος και αυτό ανθρώπινο είναι.

Λάθος πληροφορίες πάντοτε θα λέγονται σε όλα τα φόρουμ, ευτυχώς πάντοτε διορθώνονται εγκαίρως εκτός εξευρέσεων που και η εξαιρέσεις ανήκουν στην ζωή.

Σίγουρα θα υπάρχουν μέλη που είναι καμένα από λάθος πληροφορίες αλλά αυτός δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση που δυστυχώς σε κάποιον πρέπει να λάχει.

Δεν πρέπει να γράφουμε με ελαφρά την καρδία ότι αρπάξουμε και να μπερδεύουμε τους άλλους, αλλά ούτε και να φοβόμαστε να γράψουμε κάτι για το οποίο δεν είμαστε απόλυτα σίγουροι, αλλιώς δεν θα υπάρχει διάλογος και ανταλλαγή απόψεων.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ασχολουμε με το χομπυ 5 χρονια τωρα κ ΟΛΑ οσα ξερω το οφειλω σε αυτο το σαιτ πρωτιστος κ ακομα ενα δευτερευον. ΟΛΑ οσα εμαθα τα εμαθα ρωτοντας κ κυριως ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ! Εχω μια σχετικη εμπειρια αφου εκτος απο την κλασικη ψαροσουπα που ειχα τους πρωτους 6 μηνες λογο πετσοπα (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24312&hl=) καταφερα ξαναλεω ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ να στησω βιοτοπικο αμαζονιου με λιγα κ ευκολα φυτα με σκαλαρια κ κορυντορας κ να εχω κ πετυχημενες γεννες απο τα σκαλαρια (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51222&hl=). Εφτιαξα μονος μου DIY ενυδρειο γενηστρα για τα σκαλαρια μου παλι ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ εδω μεσα πως να το κανω. Μετα απο 3 χρονια κ αφου συνεχησα εδω να ΔΙΑΒΑΖΩ ξεστησα το αμαζονιου κ εστησα αφρικανικο-μαλαουι με ντεμασονι για 2 χρονια περιπου (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=71023&hl=). Τωρα στηνω φυτεμενο με κοπαδοψαρα γιατι δεν ειχα ασχοληθει ξανα με φυτεμενο. Παλι ΔΙΑΒΑΖΩ κ τελοιωμο δεν εχω. Ακομα κ τωρα μετα απο 5 χρονια κ ολα αυτα που εχω μαθει δεν δινω απαντησεις σε νεους χομπιστες αν δεν ειμαι 1000% οτι ειναι σωστο. Κ αυτο γιατι θυμαμαι ακομα τις νιλες που εφαγα απο "ξερολες" που απλα απανταγαν σε ερωτησεις μου για να απαντησουν. Εξου κ το τοπικ (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40023&hl=) που ειχα γραψει τοτε ως ενα ευχαριστω για αυτους που μου ανοιξαν τα ματια κ ακομα μου τα ανοιγουν.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο πραγμα που πρεπει να γινετε ειναι να διαβασουμε και να καταλαβουμε την ερωτηση(εχει μεγαλη σημασια)μετα να σκεφτουμε με ησυχια σοβαροτητα και λογικη εαν ξερουμε μπορουμε να απαντησουμε με σεβασμο στον ερωτηθεντα γιατι ερωτηση χαζη δεν υπαρχει αλλα μονο χαζες απαντησεις.Εαν δεν γνωριζουμε δεν απανταμε και αφηνουμε να το κανεις καποιος αλλος.Οι απαντησεις που εσωκλειουν παρορμητισμο (ειρωνεια εξυπναδα ζηλια κλπ)το μονο που προκαλεουν συνηθως ειναι οτι αυτος που ρωταει και παρει λαθος απαντηση θα τραβιετε,και αυτος που απαντησε εκτιθετε και οπως ειπε και ο Χρηστος σε καποιους θα λαχει η στραβη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω ως αρχαριος οτι δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να προτεινουμε κατι σε καποιον αν δεν ειμαστε σιγουροι και δεν μιλαω φυσικα για τους εμπειρους μιλαω για τους αρχαριους.

Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να νομιζεις οτι ξερεις κατι....εκει θελει θεληση για ψαξιμο και για διαβασμα....

Εγω προσωπικα σε αυτο το φορουμ λεω οτι εχω ζησει προσωπικα και εχω φαει τα μουτρα μου ενω πρωτα το εχω διασταυρωσει και με αλλους πιο εμπειρους.

Αν εγω εχω μια αλφα εμπειρια τι εμπειρια πρεπει να εχει ενας ανθρωπος που ασχολειται με τα ενυδρεια χρονια και διατηρει τοσα....

γιατι να μην τον ακουσω?

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη ειχα ανοιξει ενα θεμα και ειχα γραψει οτι πολλοι εδω μεσα δεν διαβαζουν τα παλιοτερα θεματα του φορουμ και δυστοιχος καποιοι επεσαν να με φανε μεχρι που το θεμα κλειδωθικε..

Ακομη συνεχιζω να βλεπω τα ιδια και τα ιδια και ειμαι σιγουρος οτι θα τα βλεπω παντα.

Καλως η κακος αυτο το χομπι απαιτει διαβασμα για να μαθεις και το καλο ειναι οτι το φορουμ εχει τα παντα απο πληροφοριες οι οποιες καθημερινα αναβαθμιζονται και πληθενουν,δεν καταλαβαινω γιατι το κανετε αυτο.Δυστοιχος αν δεν διαβαζετε τα παλιοτερα θεματα δεν θα μαθετε και ειναι κριμα να πηγαινουν χαμενες τοσες πολλες και καλες πληροφοριες που υπαρχουν.

Οσον αφορα τωρα τις απαντησεις συμφωνω και εγω οτι αν για κατι δεν εισαι σιγουρος καλυτερα να μην απαντησεις και ειδικα σε κατηγοριες οπως πχ οι ασθενειες.

Εχουμε να κανουμε με ζωα και μπορει οι λανθασμενες απαντησεις να οδηγησουν σε απωλειες και σοβαρα λαθη.Επισης υπαρχουν πολλοι επισκεπτες και νεα μελη που ακομα διαβαζουν και δεν γραφουν στο φορουμ,για φανταστειτε τι θα γινει αν διαβασει καποιος κατι λαθος και το κανει στο ενυδρειο του.Πρεπει να ειμαστε πολλοι προσεκτικοι σ αυτα που προτεινουμε και γραφουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο καθένας πρέπει να λέει την γνώμη του εφόσον γνωρίζει για το θέμα. Δεν λέω εντάξει να πείς την γνώμη σου αλλά να σκεφτόμαστε οτι έχουμε να κάνουμε με ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ οργανισμούς και όχι με κάτι άψυχο. Και δεν γίνετε πάντα να προλαβαίνει κάποιος πιο έμπειρος το λάθος.υπάρχουν δυστυχώς πολλοί που με το που ακούσουν ενα ναι στην ερώτηση τους, το κάνουν χωρίς να περιμένουν και άλλες γνώμες. αυτό κάποτε πρέπει να σταματήσει. το οτι διάβασες 2-3 πραγματάκια δεν σε κάνει γνώστη του θέματος γιατί παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες που εσύ μπορεί να αγνοείς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο καθένας πρέπει να λέει την γνώμη του εφόσον γνωρίζει για το θέμα. Δεν λέω εντάξει να πείς την γνώμη σου αλλά να σκεφτόμαστε οτι έχουμε να κάνουμε με ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ οργανισμούς και όχι με κάτι άψυχο. Και δεν γίνετε πάντα να προλαβαίνει κάποιος πιο έμπειρος το λάθος.υπάρχουν δυστυχώς πολλοί που με το που ακούσουν ενα ναι στην ερώτηση τους, το κάνουν χωρίς να περιμένουν και άλλες γνώμες. αυτό κάποτε πρέπει να σταματήσει. το οτι διάβασες 2-3 πραγματάκια δεν σε κάνει γνώστη του θέματος γιατί παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες που εσύ μπορεί να αγνοείς.

:bigemo_harabe_net-117: Ειδικά εμείς οι αρχάριοι συχνά είμαστε ανυπόμονοι.

Link to comment
Share on other sites

Χχμμμ....

Προσεξατε οτι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ που ηταν η αφορμη για αυτο το θεμα σταματησε να γραφει....

Ας εχουμε παντα στο πισω μερος του μυαλου μας οτι ο γραπτος λογος δεν φτανει με τιποτα το συναισθημα, τον μορφασμο, το υφος και την ενταση των λεξεων και εκεινου που τις λεει....

Πιστευεω οτι ολοι εχουμε διαβαση πολλααααα θεματα στο αζ, πολλοι διαβαζουν και πολλα και αξιολαγα ξενα φορουμ και πολλες φορες μεταφερουν την γνωση που αποκτουν...

Αλλα τι γινεται οταν πιανομαστε με λεξεις, να πω την αληθεια το προηγουμενο θεμα δεν το διαβασα ολο, γιατι μου φανηκε βαρετο....

Παιδες οκ ειναι ζωντανη οργανισμοι, οκ καλο ειναι σκευτομαστε πριν γραψουμε, συγουρα θα βοηθουσε εαν διαβαζαμε τα παλαιτερα θεματα απ το να φτιαχνουμε συνεχεια καινουργεια με το ιδιο θεμα, καλο ειναι να διαβαζουμε τις οδηγιες χρησεως ενος προιντος....

Αλλα καποια πραγματα δεν αλλαζουν, χαλαρωστε και μην "τραβατε" κατι που ειπε ενας ανθρωπος πανω στο ενθουσιασμο του ή στην κακη στιγμη του....διαψευστε τον ηρεμα(πανω απ ολα) και συνεχειστε....

Ενωμενοι πρεπει να ειμαστε, οχι να πιανομαστε και να κανουμε την τριχα τριχια....

Οι παλαιοτεροι δωστε τοπο στα νιατα!!!

Νεοι του ΑΖ σεβασμος στους παλαιοτερους!!!

Ακομα μια γνωμη.....pleash don't eat me, i'm sick and full of bones :-P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάνω απ όλα πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι σ αυτά που γράφουμε... πριν πατήσουμε την "δημοσίευση" το τσεκάρουμε αν το έχουμε διατυπώσει σωστά.

Πάνω στον ενθουσιασμό κάποιος "νεοφώτιστος" μπορεί να γράψει ότι νομίζει αυτός ότι είναι σωστό, αλλά ένας νέος χομπίστας που θα το διαβάσει δεν μπορεί να γνωρίζει τις γνώσεις του συγγραφέα και αν το αποτέλεσμα της ενέργειας αυτής είναι καταστροφικό για το ενυδρείο ή ακόμη χειρότερα για τους οργανισμούς, αμέσως αμέσως στιγματίζεται και το φόρουμ ως αναξιόπιστο.

Κανείς δεν λέει να μην μοιράζει κάποιος τι όποιες γνώσεις έχει αποκομίσει, αλλά μερικές "λεξούλες" μέσα στο κείμενο λύνουν το "πρόβλημα" όπως: "κάπου διάβασα ότι...", "μήπως είναι και αυτό σωστό?...", "έχω την εντύπωση ότι είναι έτσι....", "νομίζω πως....."

Η γλώσσα μας είναι πλούσια ώστε να διατυπώσουμε κάτι όπως πρέπει και με ουσιαστικές πληροφορίες, γιατί θα πρέπει να λάβουμε και υπ όψιν τον τρόπο που θα το εκλάβει ο αναγνώστης.

Άλλωστε δεν είναι λίγοι αυτοί που λόγω της πληθώρας των πληροφοριών και της "δίψας" να τα μάθουν όλα, διαβάζουν τα κείμενα "παπαγαλία" με ότι συνεπάγεται σ αυτό.

Εγώ θα αντιστρέψω όμως τον τίτλο του θέματος.... "Αφού ξέρεις, γιατί δεν μιλάς?" και δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά, αλλά σε ορισμένα άτομα που για κάποιος λόγους έπαψαν να υπάρχουν και να συμμετέχουν όπως θα έπρεπε... για το χόμπυ μας ρε γαμώτο !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελοντας να διαβασω τις γνωμες και τις αποψεις των υπολοιπων ( σχετικο αυτο μια και θα το διαβασουν και πολλοι αλλοι ) , προτιμησα να απαντησω τελευταιος .

Οσα γραφουν ολοι οι ανωτερω ειναι σωστα και αποδεκτα . Απο ολες ομως τις απαντησεις σταθηκα στον Ακριδα 66 του οποιου η απαντηση μου αρεσε περισσοτερο . Οχι οτι κατα ενα μερος με δικαιολογει ( αν και το κανει αυτο ) , αλλα ο τροπος σκεψης του πανω σε αυτο το θεμα .

Αυτο που θελω να πω εγω ειναι οτι η ολη φασαρια αφορα το stress coat της Api. Δεν θα κανω επαναληψη των λεγομενων ( του στυλ , ειπα , ειπες , οχι δεν το εννοουσα ετσι , λαθος , συγχωρα με και τα σχετικα ) . Προσωπικα η επαναληψη με κουραζει .

Αυτο που θελω να πω ειναι να γυρισετε στο θεμα αντιχλωριο και να πατε λιγο πιο πισω απο το εδω που επεσημανε ο Σταματης .

Τα συμπερασματα δικα σας .

Link to comment
Share on other sites

Αν (μη γένιτο) αρρωστήσουμε ελαφριά τότε πάμε σε ένα γιατρό και μας δίνει ένα φαρμακάκη και συνερχόμαστε. Αν όμως αρρωστήσουμε σοβαρά και κινδυνεύει η ζωή μας τότε δεν πάμε σε έναν γιατρό αλλά σε 2-3, κάνουμε διασταύρωση των πληροφορικών δεν μένουμε μόνο στον έναν.

Δεν καταλαμβάνω στο χόμπι γιατί κάποιοι σε σοβαρά θέματα με την πρώτη απάντηση τρέχουν και κάνουν πράξει αυτά που διάβασαν.

Ασχολούμαι 30 χρόνια με τα ενυδρεία τη πάει να πει αυτό ότι έφτασα σε επίπεδα αγιοσύνης και δεν κάνω λάβει;

Όταν ένα θέμα είναι σοβαρό δεν αρκούμαστε σε μια απάντηση ανεξαρτήτους αν την είπε κάποιος νέος ή κάποιος γκουρού του είδους.

Για αυτό πολλές φορές και καλά γίνεται όταν κάποιος ρωτά κάτι από κάτω βλέπουμε 3-4 παρόμοιες απαντήσεις που εν ολίγοις πιστοποιούν ή προσθέτουν κάτι στην αρχική ερώτηση.

Αν κάποιος είναι ανυπόμονος και αμέσως κάνει πράξει την πρώτη απάντηση τότε για εμένα δεν φταίει αυτός που έδωσε λάθος

απάντηση αλλά αυτός που αμέσως έτρεξε να την πράξη.

Εγώ θέλω τον διάλογο και θέλω τον νέο τον άπυρο και τον λιγότερο έμπυρο να λέει την γνώμη του και τα πιστεύω του πάντοτε με την

ανάλογη επισήμανση και όχι ο λόγος του να είναι απόλυτος και να δίνει την εντύπωση ότι το ξέρει 1000%.

Αν είναι εδώ να γράφουμε μόνο όσοι ξέρουμε 100% τότε το φόρουμ θα γίνει φτωχό.

Είδη νιώθω ότι υπάρχει μια φοβία απαντήσεων γιατί ίσος κάποιοι καραδοκούν να κράξουν αυτούς που κάνουν λάθει.

Είναι κρίμα να υπάρχουν άμορφα θέματα και να απαντούν μόνο 2 άτομα, γιατί να μην λένε την γνώμη τους και οι άλλοι που δεν είναι σίγουροι. Ενώ αντιθέτως σε θέματα βοήθεια έχω σαλιγκάρια (δηλαδή θέματα ρουτίνας) να απαντούν ένα σορό άτομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, θα πρεπει να προσέχουμε πολυ τι συμβουλές δίνουμε γιατι εχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς. Τα λάθη βεβαια ειναι ανθρώπινα. Οπως και να εχει το φορουμ εχει πολλα μέλη με σπουδαίες γνώσεις που γράφουν καθημερινά και ετσι ακομα και κατι να γραφτεί λάθος πολυ δυσκολα δεν θα διορθωθεί στη συνεχεια. Ακόμη πιστεύω πως ο τίτλος του συγκεκριμένου θέματος ειναι πολυ αυστηρός ετσι οπως εχει ειπωθεί, θα μπορούσε να δημιουργηθεί ενα θεμα παρακλησης προς τα νεα αλλα και παλαιότερα μέλη ετσι ώστε να προσέχουν τι λενε οταν δίνουν συμβουλές. Στο az είμαστε μια παρέα που προσπαθούμε να ανταλλάζουμε τις γνώσεις και τις εμπειρίες μας, για το αγαπημένο μας χόμπι τα ενυδρεια. Τελος, θα κλείσω με ενα απόσπασμα, που δείχνει πως τα λάθη μπορούν να γινουν απ όλους και ειναι ανθρώπινα, και ο τίτλος του θέματος στρέφεται στον ιδιον τον συγγραφέα.

Και μια και έφτασε εδώ η κουβέντα .....

Αν η τροφή ταΐζει τα βακτήρια και συντελεί στο στρώσιμο , γιατί σε ενα στρωμένο ενυδρείο δεν καταναλώνετε η τροφή απο αυτά ;

Και το λέω αυτο διότι το έχω δεί στη πράξη ενα ενυδρείο να αδειάσει σήμερα απο ψάρια πολλά και αφηρημένος να ρίξω τη ποσότητα σε τροφή που έριχνα και την επόμενη ημέρα να βρίσκετε εκεί όλη η ποσότητα .

Δεν καταλαβαινω,

Τα βακτηρηια δεν τρωνε την τροφη, αλλα τους ρυπους που παραγουν καθως αποσυντιθεται.

με βρισκει συμφωνο αυτο.

σταματαρε δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσα εχετε ηδη πει παραπανω και θελω να προσθεσω οτι ειδικα για εμας τους αρχαριους ειναι ασφαλεστερο να γραφουμε για κατι που εχουμε ηδη αντιμετωπισει με επιτυχια και γνωριζουμε το πως και το γιατι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, θα πρεπει να προσέχουμε πολυ τι συμβουλές δίνουμε γιατι εχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς. Τα λάθη βεβαια ειναι ανθρώπινα. Οπως και να εχει το φορουμ εχει πολλα μέλη με σπουδαίες γνώσεις που γράφουν καθημερινά και ετσι ακομα και κατι να γραφτεί λάθος πολυ δυσκολα δεν θα διορθωθεί στη συνεχεια. Ακόμη πιστεύω πως ο τίτλος του συγκεκριμένου θέματος ειναι πολυ αυστηρός ετσι οπως εχει ειπωθεί, θα μπορούσε να δημιουργηθεί ενα θεμα παρακλησης προς τα νεα αλλα και παλαιότερα μέλη ετσι ώστε να προσέχουν τι λενε οταν δίνουν συμβουλές. Στο az είμαστε μια παρέα που προσπαθούμε να ανταλλάζουμε τις γνώσεις και τις εμπειρίες μας, για το αγαπημένο μας χόμπι τα ενυδρεια. Τελος, θα κλείσω με ενα απόσπασμα, που δείχνει πως τα λάθη μπορούν να γινουν απ όλους και ειναι ανθρώπινα, και ο τίτλος του θέματος στρέφεται στον ιδιον τον συγγραφέα.

Όντως, κι εγώ βρίσκω αυστηρό τον τίτλο, αν τύχαινε να δημιουργηθεί το θέμα με αφορμή κάποια δική μου συμπεριφορά, θα με στεναχωρούσε πάρα πολύ και θα ένιωθα πολύ άσχημα.

Ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί πολύ εύκολα, γι'αυτό πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί, τόσο όταν γράφουμε, όσο και ως αναγνώστες. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ικανότητες στο να εκφραζόμαστε σωστά ή να αντιλαμβανόμαστε σωστά αυτό που διαβάζουμε. Κι εγώ ως αρχάρια έχω "θεοποιήσει" κάποιους εδώ μέσα και τους θεωρώ "γκουρού", πράγμα που είναι λάθος γιατί και αυτοί άνθρωποι είναι. Ευτυχώς συζητήσεις σαν αυτή μου το υπενθυμίζουν.

Από την άλλη, όταν κάποιος μας επιπλήττει προτού θυμώσουμε και νιώσουμε αδικημένοι ας σκεφτούμε πρώτα μήπως έχει δίκιο ο άλλος, όσο απίθανο και αν το θεωρούμε. Δυστυχώς συχνά είμαστε προκατειλλημένοι και ξεκινώντας έτσι μία κουβέντα καταλήγουμε σε περιπτώσεις σαν αυτή. Με ανοιχτό μυαλό, υπομονή και ευγένεια, είτε "μαλώνουμε" κάποιον είτε μας "μαλώνουν", μπορούμε να διορθώνουμε και να διορθωνόμαστε χωρίς εντάσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά απαντώ σε τεχνικά θέματα, σε κατασκευές, πατέντες και υλικά. Αυτό γιατί το επάγγελμα μου έχει να κάνει με τον τεχνικό χώρο και επειδή τα καταφέρνω καλά σε αυτό. Φυσικά ΜΟΝΟ όταν έχω κάνει κάποια παρόμοια κατασκευή η έχω χρησιμοποιήσει το ανάλογο υλικό με επιτυχία. Σε καμιά περίπτωση δεν θα δώσω συμβουλές όσο αναφορά στήσιμο ενυδρείου, αρρώστιες. Εκτός και αν έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Όπου και εκεί θα αναφέρω τι έκανα εγώ. Από την στιγμή που υπάρχουν μέσα στο φόρουμ άτομα με τεράστια πείρα, νομίζω πως είναι πολύ καλύτερη η γνώμη τους και η συμβουλή τους. Δεν είναι καλό να παίζουμε με την τσέπη και τα νεύρα του άλλου, μόνο και μόνο για να ανεβάζουμε τον αριθμό των μηνυμάτων μας η για να δήξουμε ότι γνωρίζουμε τα πάντα. Δεν κάνω πράγματα που δεν θα μου άρεσαν να μου κάνουν.

Κάτι άλλο που βλέπω σε ΟΛΑ τα φόρουμ. Ανοίγω ένα θέμα πχ Πως θα αρμέξω την αγελάδα; Ξεκινά ο πρώτος, που ζει η αγελάδα; τι σανό τρώει; έχει ταύρο μέσα στον στάβλος; Πόσα στρέμματα είναι το βοσκοτόπι; Αρχίζει η αντιπαράθεση μεταξύ τον χρηστών για όλες τις παραπάνω ερωτοαπαντησεις και το θέμα πάει στον βρόντο. Έχουμε την τάση να κάνουμε την τρίχα τριχιά. Άπλες ερωτήσεις με άπλες απαντήσεις. Οι περισσότεροι και εγώ μέσα σε αυτούς μετά από μερικές γραμμές το βαριόμαστε το θέμα και δεν το διαβάζουμε. Η έχει γίνει ανάξιο προς απάντηση. Όταν ψάχνω να βρω κάτι συγκεκριμένο πχ πως θα στρώσω ένα ενυδρείο δεν θα κάτσω να διαβάσω ένα θέμα 15 σελίδων που θα με κάνει κουβάρι Θέλω να διαβάσω α) αυτός ο τρόπος β) αυτός γ) αυτός Γιαυτο προτιμάω τα υπομνήματα.

Επίσης, ανοίγω ένα θέμα και ενώ ξέρω πως ο τάδε και ο τάδε μπορεί να απαντήσει δεν δίνουν καμιά σημασία. Ενώ σε ένα θέμα που άνοιξε ο σουπερ ντουπερ χρήστης με τα 10000 ποστ τρέχουν όλοι να γράψουν το κοντό και το μακρύ τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι λιγο πιο περιπλοκο απ'οτι φαινεται.

Υπαρχουν καποια παιδια που καποια στιγμη εγραψαν κατι που η ηταν λαθος η εστω οχι σωστα διατυπωμενο,που ομως μετα το καταλαβαν,ειτε απο διαβασμα ειτε απο καποιον αλλο συγχομπιστα.Αυτο ειναι πολυ υγειες,κατονοητο και μη κατακριτεο.

Υπαρχουν ομως και καποιοι που χωρις την αναλογη εμπειρια,εχουν γνωμη για ολα τα ενυδρειακα θεματα,σε ολα τα θεματικα.Απο το αφρικανικο μεχρι το reef.Παρουσιαζουν διασκευασμενα πραγματα τα οποια εχουν διαβασει απο εμπειροτερους χομπιστες,και το χειροτερο επιμενουν και σε αυτα.Και αν τους αντιπαραβαλλεις τη γνωμη σου,η αμφισβητηση κατοπιν παιρνει τον πρωτο λογο.Και κατοπιν φυσικα η παρεξηγηση.

Κανα δυο τετοιοι το τελευταιο διαστημα υπηρξαν στο ΑΖ,αλλα σταματησαν να γραφουν πλεον,πραγμα που εμενα δεν με πειραζει καθολου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρων και σιωπηλος διαβαζω τις αποψεις σας .

Οταν ο overlimit μου εκανε copy paste τις οδηγιες του stress coat , απαντησα οκ over , δεν το θυμομουν εγω .

Τα κειμενα θεωρω ειναι ο αδιαψευστος μαρτυρας της αληθειας .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω οτι για να δοθούν συμβουλές πρέπει εκείνος που τις δίνει να είναι σίγουρος γι' αυτό που λέει για πολλούς λόγους. Αν και αρχάριος στο χόμπι, έχω μάθει αρκετά και διαβάζω αρκετά αλλά απέχω πολύ ακόμα από το να αποκαλέσω τον εαυτό μου έμπειρο ή "λίαν καλό". Ζητάω τις συμβουλές των έμπειρων και θα συνεχίσω να το κάνω για χρόνια. Έχει τύχει όμως να έχω λύσει απορίες άλλων αρχάριων μιας και εκείνα που ρωτούν τα γνωρίζω, έχει τύχει ωστόσο να δώσω και μια συμβουλή μια στιγμή σε κάποιον, η οποία αμφισβητήθηκε από έναν έμπειρο (ένας από τους διαχειριστές) ο οποίος αφού μου εξήγησε ασναλυτικά για ποιο λόγο κάνω λάθος, φάνηκε οτι είχε απόλυτο δίκιο σε αυτό που έλεγε. Το θέμα είναι όμως οτι αυτή την πληροφορία που εγώ έδωσα στο παληκάρι, λίγες μέρες πριν, την είχα λάβει σα συμβουλή από άλλο, πολύ έμπειρο άτομο μέσα στο ΑΖ. Τελικά ποιός είχε δίκιο από τους δύο; μάλλον ο δεύτερος ο οποίος εξηγήθηκε κι όλας με επιχειρήματα. Δεν είναι καλό να κάνουμε τους ξερόλες σίγουρα και πιστευω οτι οι περισσότεροι δεν το κάνουν, να όμως που στη δική μου περίπτωση το "λάθος μου" ήταν λάθος ενός πολύ έμπειρου προσώπου και αρκετά σεβαστού στο χώρο......και κάτι άλλο, εκείνες οι καταλήξεις των μηνυμάτων του στυλ "..... αν κάνω λάθος κάποιος πιο έμπειρος ας με διορθώσει" ας τελειώνουν κάποια στιγμή γιατί αναδεικνύουν την ημιμάθεια εκείνου που γράφει και μόνο εκείνον δε κολακεύει!

Φιλάκια σε όλους από τα 101 χρόνια σήμερα, ελεύθερα Γρεβενά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω οτι για να δοθούν συμβουλές πρέπει εκείνος που τις δίνει να είναι σίγουρος γι' αυτό που λέει για πολλούς λόγους. Αν και αρχάριος στο χόμπι, έχω μάθει αρκετά και διαβάζω αρκετά αλλά απέχω πολύ ακόμα από το να αποκαλέσω τον εαυτό μου έμπειρο ή "λίαν καλό". Ζητάω τις συμβουλές των έμπειρων και θα συνεχίσω να το κάνω για χρόνια. Έχει τύχει όμως να έχω λύσει απορίες άλλων αρχάριων μιας και εκείνα που ρωτούν τα γνωρίζω, έχει τύχει ωστόσο να δώσω και μια συμβουλή μια στιγμή σε κάποιον, η οποία αμφισβητήθηκε από έναν έμπειρο (ένας από τους διαχειριστές) ο οποίος αφού μου εξήγησε ασναλυτικά για ποιο λόγο κάνω λάθος, φάνηκε οτι είχε απόλυτο δίκιο σε αυτό που έλεγε. Το θέμα είναι όμως οτι αυτή την πληροφορία που εγώ έδωσα στο παληκάρι, λίγες μέρες πριν, την είχα λάβει σα συμβουλή από άλλο, πολύ έμπειρο άτομο μέσα στο ΑΖ. Τελικά ποιός είχε δίκιο από τους δύο; μάλλον ο δεύτερος ο οποίος εξηγήθηκε κι όλας με επιχειρήματα. Δεν είναι καλό να κάνουμε τους ξερόλες σίγουρα και πιστευω οτι οι περισσότεροι δεν το κάνουν, να όμως που στη δική μου περίπτωση το "λάθος μου" ήταν λάθος ενός πολύ έμπειρου προσώπου και αρκετά σεβαστού στο χώρο......και κάτι άλλο, εκείνες οι καταλήξεις των μηνυμάτων του στυλ "..... αν κάνω λάθος κάποιος πιο έμπειρος ας με διορθώσει" ας τελειώνουν κάποια στιγμή γιατί αναδεικνύουν την ημιμάθεια εκείνου που γράφει και μόνο εκείνον δε κολακεύει!

Φιλάκια σε όλους από τα 101 χρόνια σήμερα, ελεύθερα Γρεβενά!

Επικοινώνησες με τον πρώτο που σου έδωσε λάθος πληροφορία ώστε να δώσει μια εξήγηση;

Μήπως τελικά είχε ο δεύτερος λάθος; Μπορεί η εξήγηση που σου έδωσε να σου φάνηκε λογική αλλά

και ο άλλος να είχε μια ποιό λογική εξήγηση :)

Στο αναφέρω αυτό ώστε όπως προανέφερα πιο πάνω ποτέ να μην δένεται κόμπο το τη λένε οι έμπυροι γιατί και αυτοί κάνουν λάθη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησες με τον πρώτο που σου έδωσε λάθος πληροφορία ώστε να δώσει μια εξήγηση;

Μήπως τελικά είχε ο δεύτερος λάθος; Μπορεί η εξήγηση που σου έδωσε να σου φάνηκε λογική αλλά

και ο άλλος να είχε μια ποιό λογική εξήγηση :)

Στο αναφέρω αυτό ώστε όπως προανέφερα πιο πάνω ποτέ να μην δένεται κόμπο το τη λένε οι έμπυροι γιατί και αυτοί κάνουν λάθη.

Αυτό ακριβώς θέλω να πώ!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...